فیدیبو نماینده قانونی نشر نی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

کتاب روان‌شناسی کودک

نسخه الکترونیک کتاب روان‌شناسی کودک به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب روان‌شناسی کودک

روان‌شناسی کودک به مطالعه رشد ذهنی می‌پردازد. به عبارت دیگر، روان‌شناسی کودک با تطور رفتارها از بدو تولد تا مرحله گذار، که نوجوانی نامیده می‌شود و طی آن فرد، قدم به جامعه بزرگسالان می‌گذارد، سروکار دارد.
رشد ذهنی از رشد جسمانی به‌ویژه تکامل سلسله اعصاب و غدد ترشحی که تا سن شانزده سالگی ادامه می‌یابد، جدانشدنی است. از این امر، نخست نتیجه می‌گیریم که تنها مطالعه کودک از بدو تولد، برای شناخت رشد ذهنی او کافی نیست. چرا که جنین‌شناسی ما را با بازتاب‌ها و حرکات جنینی آشنا می‌کند. دوم اینکه، از جنبه نظری، روان‌شناسی کودک از سویی بخش ویژه‌ای از مراحل عمومی رشد جنین را که پس از تولد نیز ادامه می‌یابند بررسی می‌کند؛ از سوی دیگر تمامی رشد جسمی و ذهنی را تا رسیدن به وضع تعادل نسبی، که مرحله بزرگسالی را می‌سازد، مطالعه می‌کند.
تنها پس از تولد است که تأثیر محیط، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی، اهمیتی فزاینده می‌یابد. پس روان‌شناسی کودک نمی‌تواند منحصرا به بیان عوامل زیستی بسنده کند، زیرا عوامل مربوط به تمرین و تجربه، همچنین عوامل مربوط به زندگی اجتماعی، به‌طورکلی، در رشد کودک نقشی مؤثر دارند.
روان‌شناسی کودک، به مطالعه رشد ذهنی خود کودک می‌پردازد. در اینجا بجاست که این روان‌شناسی را از روان‌شناسی ژنتیک، که روان‌شناسی کودک ابزار اصلی آن است، متمایز کنیم. نخست برای برطرف‌کردن هر نوع ابهامی یادآور می‌شویم که روان‌شناسان واژه ژنتیک را از اواسط قرن نوزدهم، پیش از آنکه زیست‌شناسان این واژه را به معنایی محدودتر به‌کار برند، در روان‌شناسی مورد استفاده قرار داده‌اند. در زبان کنونیِ زیست‌شناسان، واژه ژنتیک به سازوکارهای ارثی منحصر می‌شود، حال آنکه روان‌شناسی ژنتیک، متوجه رشد فردی است. اکنون این وسوسه پیدا می‌شود که اصطلاح روان‌شناسی کودک و روان‌شناسی ژنتیک را معادل یکدیگر بگیریم. اما تفاوتی مهم، این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند: روان‌شناسی کودک، خودِ کودک را مورد مطالعه قرار می‌دهد، اما روان‌شناسیِ ژنتیک، که امروزه روان‌شناسی عمومی نیز نامیده می‌شود ــ کارکردهای ذهنی و کیفیت پیدایش آنها را یعنی تحول آنها را در کودک بررسی می‌کند. برای مثال، پس از مطالعه استدلال‌ها، عملیات و ساختارهای منطقی در بزرگسالان، یعنی مطالعه آنها در حالت تکامل یافته و ایستا، برخی از روان‌شناسان بر آن شدند که اندیشه را آینه منطق بدانند. سپس این پرسش مطرح شد که آیا منطق فطری است یا نتیجه یک ساختار تدریجی؟ برای حل چنین مسائلی بود که روان‌شناسان متوجه کودک شدند و روان‌شناسی کودک پایه مطالعات روان‌شناسی ژنتیک قرار گرفت، یعنی روان‌شناسی کودک ابزار اصلی تجزیه و تحلیل روان‌شناسی عمومی شد.


  • ناشر: نشر نی - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 1.67 مگابایت - تعداد صفحات : ۱۷۴ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب روان‌شناسی کودک در فیدیبو

۲۹،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۹،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۳،۰۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۶۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران
درباره کتاب روان‌شناسی کودک

لطفا کتابهای مطرح تر در حوزه روانشناسی کودک برای خرید بذارید
در 3 روز پیش توسط
کتاب متوسطیه
در 1 هفته پیش توسط