فیدیبو نماینده قانونی نشر راویس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب خشم

کتاب خشم
چگونه شعله‌های خشم‌مان را کنترل کنیم؟

نسخه الکترونیک کتاب خشم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب خشم

خشم حسی نفرین‌شده یا دریافتی از بیرون نیست. خشم زاده درون ما و نتیجه تعامل ما با جهان اطراف است. اگر این روزها زودتر خشمگین می‌شوید و اگر نمی‌توانید بر خشم خود غلبه کنید، این کتاب بهترین راهنمای شماست. نیک نات هان یکی از مشهورترین راهبان و اندیشمندان بودایی است که این کتاب را بر اساس تعالیم بودا نوشته است. تعالیم بودا اساسی‌ترین شرط شاد بودن را آزادی می‌داند. اینجا منظور از آزادی، رهایی از ساختارهای ذهنی مانند خشم، ناامیدی، حسادت و افکار پوچ و بیهوده است نه آزادی سیاسی. بودا این ساختارهای ذهنی را سمی می‌داند که تا زمانی که در قلب ما وجود داشته باشد جایی برای شادی و خوشبختی نیست. برای رهایی از خشم، خواه مسیحی، مسلمان، بودایی، هندو و یا یهودی باشیم، باید تمرین کنیم. دستورالعمل‌های اساسی برای کنترل و تغییر زیاده‌خواهی، خشم و سردرگمی درون ما وجود دارد. اگر از این دستورالعمل‌ها پیروی کنیم و مراقبت از درد و رنجمان را یاد بگیریم، می‌توانیم در این راه به دیگران هم کمک کنیم.

ادامه...
  • ناشر نشر راویس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.05 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۵۰ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب خشم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

یک: خشم ویرانگر

همه ما باید بدانیم چگونه خشم خود را کنترل و از آن مراقبت کنیم. برای این کار باید به جنبه های بیوشیمیایی خشم بیشتر توجه کنیم، زیرا خشم درست مانند ذهن در جسم هم ریشه دارد. با بررسی و تجزیه وتحلیل خشم می توانیم به عوامل فیزیولوژی آن پی ببریم. باید غذا خوردن، نوشیدن، مصرف کردن و شیوه رفتار با بدنمان در زندگی روزمره را به دقت بررسی کنیم.

خشم تنها یک حقیقت ذهنی نیست

در تعالیم بودا یاد می گیریم که ذهن و جسم از هم جدا نیستند. بدن ما همان ذهن ماست و ذهن همان بدن. ذهن و جسم با یکدیگر در ارتباط هستند و نمی توان آن ها را از یکدیگر جدا کرد بنابراین خشم نمی تواند تنها یک حقیقت ذهنی باشد. در آیین بودا به ترکیب جسم/ ذهن ناماروپا (۴)می گوییم. ناماروپا روان تنی یا جسم و ذهن در یک قالب واحد است. یک حقیقت واحد گاهی به شکل ذهن و گاهی به شکل جسم نمایان می شود.
دانشمندان با دقت در طبیعت یک ذره بنیادی کشف کردند که این ذرات گاهی به صورت موج و گاهی به صورت ذره پدیدار می شود. حال آنکه موج و ذره کاملا دو پدیده متفاوت اند. موج تنها می تواند موج باشد نه ذره، ذره هم تنها می تواند ذره باشد نه موج. اما موج و ذره یک چیز هستند. بنابراین دانشمندان به جای آنکه آن را موج یا ذره بنامند از ترکیب دو کلمه wave به معنی موج و particle به معنی ذره، نام wavicle را برای ذرات بنیادی انتخاب کرده اند.
این ماجرا در مورد جسم و ذهن هم صادق است. دوگانه نگری ما می گوید ذهن نمی تواند جسم باشد و جسم هم نمی تواند ذهن باشد. اما با نگاهی عمیق تر متوجه می شویم که جسم همان ذهن است و ذهن همان جسم. اگر بتوانیم بر این دوگانه نگری که جسم و ذهن را کاملا جدا می داند، فائق شویم می توانیم به حقیقت نزدیک شویم.
افراد بسیاری متوجه شده اند که آنچه برای جسم اتفاق می افتد برای ذهن هم رخ می دهد و برعکس. پزشکی مدرن اعتقاد دارد که بیماری جسمی ممکن است درنتیجه بیماری روحی رخ دهد و بیماری روحی با بیماری جسمی در ارتباط باشد. بدن و ذهن دو ذات جدا از هم نیستند، آن ها یکی هستند. اگر بخواهیم توانایی کنترل خشم خود را داشته باشیم باید از بدنمان به خوبی مراقبت کنیم. شیوه غذا خوردن و مصرف کردن ما بسیار مهم است.

ما آن چیزی هستیم که می خوریم

حس خشم، ناامیدی و یاس به وضعیت بدن و آنچه می خوریم وابسته است.، بنابراین با تعیین یک استراتژی برای تغذیه و شیوه مصرف، می توانیم از خودمان در برابر خشونت و خشم محافظت کنیم. تغذیه از مظاهر تمدن است. تهیه و تولید مواد غذایی، نوع غذایی که می خوریم و طرز غذا خوردن ما با تمدن رابطه نزدیکی دارد زیرا انتخاب های ما می تواند برای ما صلح و آرامش به ارمغان بیاورد و رنج و درد را تسکین دهد.
غذایی که می خوریم نقش مهمی در شکل گیری خشم دارد. ممکن است غذای ما حاوی خشم باشد. وقتی گوشت حیوان مبتلا به جنون گاوی را می خوریم در این گوشت خشم وجود دارد. وقتی تخم مرغ یا مرغ می خوریم، می دانیم که مرغ و تخم مرغ هم ممکن است حاوی خشم باشند. وقتی از خشم تغذیه می کنیم طبیعی است که خشم در ما بروز کند.
امروزه مرغ ها را در مزرعه های مدرن بزرگ پرورش می دهند. در این شرایط مرغ ها نمی توانند راه بروند، بدوند و یا در خاک دنبال غذا بگردند. آن ها توسط انسان ها تغذیه می شوند. و مجبورند شبانه روز سرپا بایستند. شرایطی را تصور کنید که در آن حق راه رفتن و دویدن ندارید. تصور کنید شبانه روز مجبورید در یک نقطه ثابت بمانید. حتما دیوانه خواهید شد. این همان اتفاقی است که برای مرغ ها می افتد.
مرغداران از نورهای داخلی برای ایجاد شب و روز مصنوعی استفاده می کنند تا مرغ ها باور کنند که بیست وچهار ساعت گذشته و بیشتر تخم بگذارند. این شرایط خشم، ناامیدی و درد و رنج زیادی به این موجودات تحمیل می کند و آن ها این خشم و ناامیدی را با حمله کردن به مرغ های دیگر بروز می دهند. آن ها با نوک و منقارشان یکدیگر را زخمی می کنند که منجر به خونریزی، رنج و مرگ می شود. مرغداران نوک مرغ ها را می چینند تا از حمله کردن آن ها به یکدیگر جلوگیری کنند. بنابراین هنگامی که گوشت یا تخم این مرغ ها را مصرف می کنید درواقع دارید از خشم و ناامیدی تغذیه می کنید و در نتیجه خشمگین می شوید و احساس ناامیدی خواهید کرد.
ما باید از تخم مرغ هایی تغذیه کنیم که در شرایط شاد و طبیعی زندگی کرده باشند. نباید شیر گاوهای خشمگین را بنوشیم. ما باید شیر اورگانیک بنوشیم که از گاوی به دست آمده که به صورت طبیعی پرورش پیدا کرده است. باید از مرغداران و دامداران حمایت کنیم تا این حیوانات را با روش های انسانی تری پرورش دهند. به علاوه ما باید از سبزیجاتی استفاده کنیم که به صورت اورگانیک رشد کرده باشند. این محصولات گران تر هستند ولی برای جبران مافات ما می توانیم کمتر بخوریم و یاد بگیریم کمتر بخوریم.

از بین بردن خشم از طریق حس های دیگر

علاوه بر مواد غذایی هر آنچه می بینیم، می شنویم و درک می کنیم بر خشم تاثیر می گذارد. استفاده از محصولات فرهنگی هم بر خشم تاثیر می گذارند. بنابراین تبیین استراتژی مصرف بسیار اهمیت دارد.
مطالبی که در مجلات می خوانیم یا آنچه در تلویزیون می بینیم ممکن است مسموم به خشم و ناامیدی باشند. فیلم هم مانند تکه ای گوشت استیک ممکن است حاوی خشم باشد و اگر شما از آن استفاده کنید خشم و ناامیدی خورده اید. مقالات روزنامه ها و حتی مکالمات روزمره هم ممکن است خشم زیادی داشته باشند.
گاهی ممکن است احساس تنهایی کنید و بخواهید با کسی صحبت کنید. در یک مکالمه یک ساعته حرف های نفر مقابل ممکن است شما را با خشم زیادی مسموم کند که بعدا بروز خواهد کرد. به همین دلیل است که مصرف ذهن آگاه بسیار اهمیت دارد. هنگامی که به اخبار گوش می دهید، وقتی روزنامه می خوانید، وقتی در مورد موضوعی با دیگران بحث می کنید همان سمومی را جذب خواهید کرد که از طریق تغذیه ناسالم و بدون ذهن آگاهی وارد بدن شما می شود.

خوب خوردن، کمتر خوردن

برخی افراد برای فراموش کردن اندوه و ناامیدی به غذا خوردن پناه می برند. پرخوری مشکلات زیادی برای دستگاه گوارش به وجود می آورد و در نهایت منجر به بروز خشم می شود. همچنین باعث تولید انرژی زیادی می شود که اگر ندانید چگونه آن را مهار کنید به انرژی خشم، و خشونت تبدیل می شود.
وقتی خوب غذا بخوریم می توانیم کمتر بخوریم. ما تنها به نیمی از غذایی که هر روز می خوریم احتیاج داریم. برای خوب غذا خورد باید قبل از فرو بردن هر لقمه آن را پانزده مرتبه بجویم. وقتی آهسته غذا بخوریم و غذا را در دهانمان به صورت آبکی دربیاوریم، مواد مغذی بیشتری در روده جذب خواهد شد. وقتی خوب غذا بخوریم و آن را با دقت بجویم نسبت به زمانی که زیاد غذا بخوریم اما آن را خوب هضم نکنیم مواد مغذی بیشتری به بدن ما می رسد.
خوردن یک تمرین عمیق است. هنگامی که من غذا می خورم از هر لقمه آن لذت می برم. من به غذایی که می خورم توجه می کنم و با آگاهی آن را می خورم. ما می توانیم داشتن ذهن آگاهی هنگام غذا خوردن را تمرین کنیم- ما می دانیم چه چیزی می جویم و غذایمان را با دقت و لذت فراوان می جویم. گاهی از غذا خوردن دست می کشیم و با دوستان، خانواده کسانی که در اطرافمان هستند گپ می زنیم. و قدر لحظه شگفت انگیز نشستن و غذا خوردن در آرامش و بدون نگرانی نسبت به مسائل دیگر را می دانیم.
هنگامی که با ذهن آگاهی غذا می خوریم، خشم و اضطراب و نگرانی را کنار می گذاریم و از غذایی که دیگران با عشق و علاقه برایمان تدارک دیده اند لذت می بریم.
هنگامی که غذای در دهان شما به صورت آبکی درمی آید طعم آن را بهتر تجربه می کنید و غذا بسیار خوش طعم می شود. شاید بد نباشد امروز جویدن به این روش را امتحان کنید. وقتی به تمام حرکات دهانتان دقت کنید متوجه می شوید که غذا طعم بسیار خوبی دارد. اگر غذا تنها تکه ای نان بدون ذره ای کره و یا مربا باشد باز هم طعم فوق العاده ای دارد. ممکن است کمی شیر هم بنوشید. من به جای نوشیدن شیر آن را می جوم. وقتی تکه ای نان در دهانم می گذارم برای مدتی آن را با ذهن آگاهی می جوم و بعد یک قاشق پر شیر در دهانم می گذارم و دوباره به جویدن با آگاهی کامل ادامه می دهم. شما نمی دانید جویدن کمی نان و کمی شیر چقدر می تواند لذت بخش باشد.
هنگامی که غذا به شکل مایع درمی آید و با بزاق شما مخلوط می شود نیمی از عمل هضم انجام می شود. بنابراین هنگامی که به معده و روده می رسد، عمل هضم راحت تر انجام می شود و بیشتر مواد مغذی موجود در نان و شیر جذب بدن می شود. هنگام جویدن، لذت و رهایی زیادی حس می کنید. وقتی به این روش غذا بخورید به صورت طبیعی، کمتر غذا خواهید خورد.
هنگامی که خودتان غذا را آماده می کنید، نباید به چشم هایتان اعتماد کنید. چشم ها شما را تشویق می کنند غذای بیشتری بخورید درحالی که به آن میزان غذا احتیاج ندارید. اگر بدانید چگونه با ذهن آگاهی توام با خوشحالی غذا بخورید متوجه خواهید شد که تنها به نیمی از غذایی که چشم ها به شما می گویند احتیاج دارید. کافی است یک بار امتحان کنید. این یک حقیقت شگفت انگیز است که یک غذای ساده و معمولی مانند کدوی سبز، هویج، نان و یا شیر ممکن است به بهترین غذای زندگی شما تبدیل شود.
بسیاری از ما در روستای پلام(۵)، مرکز تمرینات ما در فرانسه، این نوع غذا خوردن یعنی جویدن آهسته همراه با ذهن آگاهی را تجربه کرده ایم، سعی کنید این روش غذا خوردن را امتحان کنید. این کار به شما کمک می کند احساس بهتری در بدنتان و در نتیجه در روحتان داشته باشید.
چشمان ما از معده ما بزرگ تر است. ما باید چشم هایمان را با انرژی ذهن آگاهی مجهز کنیم تا بدانیم دقیقا به چه مقدار غذا نیاز داریم. چینی ها کاسه ای که راهبان و راهبه ها برای غذا خوردن استفاده می کنند را با عبارت «وسیله ای برای اندازه گیری مناسب» توصیف می کنند. ما از این کاسه ها برای محافظت از خودمان در برابر فریب چشم ها استفاده می کنیم. اگر غذا تا بالاترین سطح کاسه برسد، متوجه می شویم که مقدار آن کاملا کافی است. ما تنها همان مقدار غذا مصرف می کنیم. اگر بتوانید به این شیوه غذا بخورید، می توانید مواد غذایی کمتری خرید کنید و وقتی کمتر خرید از پس هزینه غذاهای اورگانیک برمی آیید. ما می توانیم این کار را تنهایی و یا همراه با خانواده انجام دهیم. از طرفی با این حرکت از کشاورزانی که محصولات اورگانیک کشت می کنند حمایت می کنیم.

پنجمین تمرین ذهن آگاهی

همه ما به رژیم غذایی نیاز داریم که بر اساس تمایل به عشق ورزیدن و پذیرایی کردن شکل گرفته باشد. رژیمی بر پایه هوشمندی و خردمندی. پنج آموزش ذهن آگاهی راهی برای نجات جهانیان و تک تک افراد از رنج است. (شرح کامل را در پیوست الف ببینید). توجه به شیوه مصرف کردن تمرینی برای پنجمین آموزش ذهن آگاهی است.
این آموزش بر مصرف با ذهن آگاهی و پیروی از رژیمی که ما و جامعه را رهایی بخشد تمرکز دارد. ما از رنجی که نتیجه مصرف بی رویه و بدون ذهن آگاهی است آگاهیم بنابراین عهد می بندیم که:
«سلامت روان و بدن خودم، خانواده ام و جامعه را با تمرین غذا خوردن، نوشیدن و مصرف کردن با ذهنی آگاه، پرورش دهم. قول می دهم تنها از موادی تغذیه کنم که صلح، تندرستی و شادی را برای بدن و ذهن من و خانواده ام به ارمغان بیاورد. تصمیم دارم هرگز از الکل و یا هر نوع ماده سمی دیگری از مواد غذایی گرفته تا برنامه های تلویزیون، مجلات، کتاب، فیلم و... استفاده نکنم.»
اگر می خواهید از ناامیدی و یاس و خشمتان مراقبت کنید، شاید بد نباشد زندگی کردن بر اساس آموزش ذهن آگاهی را در نظر بگیرید. اگر با ذهن آگاهی الکل بنوشید، خواهید دید که باعث ایجاد رنج می شود. مصرف الکل منجر به بیماری بدن، ذهن و حتی مرگ می شود. تولید الکل هم با تولید رنج همراه است. استفاده از دانه ها و غلات برای تولید الکل، کمبود مواد غذایی را در جهان رقم می زند. ذهن آگاهی در خوردن و آشامیدن چنین بینش رهایی بخشی برای ما به ارمغان می آورد.
با کسانی که دوستشان دارید، افراد خانواده و حتی جوان ترها یک استراتژی برای مصرف با ذهن آگاه طرح کنید. بچه ها این را به خوبی درک می کنند بنابراین باید در این مباحثه حضور داشته باشند. شما می توانید با همفکری درباره آنچه می خورید و می نوشید، برنامه های تلویزیونی که تماشا می کنید، کتاب هایی که می خوانید و مکالماتتان تصمیم گیری کنید. این تدابیر برای محافظت از خود شماست.
بدون دقت و توجه به آنچه مصرف می کنیم نمی توانیم درباره خشم و کنترل آن صحبت کنیم. زیرا خشم از تمام آن ها تاثیر می پذیرد. با اطرافیان خود درباره استراتژی مصرف همراه ذهن آگاهی صحبت کنید. ما در روستای پلام تمام با تمام وجود برای مراقبت و محافظت از خودمان تلاش می کنیم. ما تلاش می کنیم از تمام چیزهایی که خشم، ناامیدی و ترس را در ما تشدید می کنند دوری کنیم. برای اینکه با ذهن آگاهی بیشتری مصرف کنیم لازم است که مرتب در مورد آنچه مصرف می کنیم، نحوه غذا خوردن و خرید کردن و انتخاب غذا با کیفیت تر را بررسی کنیم. هم برای غذای خوراکی و هم آنچه که احساسات و ادراکمان را تغذیه می کند.

نظرات کاربران درباره کتاب خشم

کتاب خوبیه اشتباه تایپی زیاد داره کاشکی فیدیبو این امکان رو ایجاد کنه که بشه اشتباه تایپی رو گزارش داد
در 4 ماه پیش توسط امیرحسین
مطالبش خوب بود ولی کتاب رو میتونست توی نصف همین صفحات خلاصه کنه به جای اینکه یک مورد رو بخواد در جمله بندی های مختلف بارها و بارها تکرار کند و روی انها بحث کند، و اصلی ترین موضوعی که کل کتاب به اون اشاره میکرد این بود که به جای سرکوب و فوران خشم اون رو در وجودتون بشناسید و قبولش کنید و با فکر اگاه و هوشیار با اون کنار بیاید و ارومش کنید حالا شما همین رو ۵۰ صفحه در جمله بندیهای مختلف در نظر بگیرید
در 5 ماه پیش توسط دانیال ک
مفید ، برای افراد خشمگین و یا دلسوزی که به فکر افراد دیگر برای کمک به آن ها هستن
در 2 هفته پیش توسط حسین توحیدی نژاد