فیدیبو نماینده قانونی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ورزش و محیط زیست

کتاب ورزش و محیط زیست

نسخه الکترونیک کتاب ورزش و محیط زیست به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ورزش و محیط زیست

کتاب حاضر تلاشی است برای حفظ محیط ­زیست از طریق ورزش. این کتاب در هفت فصل و براساس سرفصل­های مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای درس اوقات فراغت و محیط ­زیست، رشته مدیریت اوقات فراغت و ورزش­های تفریحی تدوین شده و البته به شکلی نگارش شده تا برای همه کسانی که دغدغه محیط ­زیست دارند قابل استفاده باشد، بدین منظور تلاش زیادی صورت گرفته تا از بکارگیری اصطلاحات فنی و پیچیده پرهیز شود.

ادامه...
 • ناشر سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی
 • تاریخ نشر
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 5.67 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۰۶ صفحه

بخشی از کتاب ورزش و محیط زیست

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل اوّل: مفاهیم بنیادی مربوط به محیط ­زیستاستادیوم نیومدولندز(۱) با ۴۰۰۰۰ تن فولاد قابل بازیافت و نیز، بتون قابی بازیافت و صندلی­های تشکیل­شده از پلاستیک و بتون قابل بازیافت در شهر نیویورک ساخته شده و در آن، توجه ویژه­ای به مصرف کارآمد انرژی و صرفه­جویی در مصرف آب صورت گرفته است. تلاش شده که تاحد امکان در همه بخش­ها، حتی مراکز فروش، از وسایل و مواد دوستدار طبیعت استفاده شود. حتی در فرآیند ساخت هم به­منظور کاهش اثرات جانبی کربن تولید شده در محیط، تمام وسایل نقلیه مورد استفاده از سوخت­های پاک­تر استفاده کردند.
***
«در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط ­زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می شود. از این رو فعالیت های اقتصادی و غیرآن که با آلودگی محیط ­زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است».
اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
***
قرن­ها بود که زندگی انسان در زمین و افزایش جمعیت، فشار یکنواختی را بر منابع تحمیل می­کرد و محیط ­زیست با سازوکارهای خود، به­خوبی قادر بود تعادل مطلوبی را ایجاد نماید. پس از انقلاب صنعتی، این تعادل وارونه گشت و مصرف منابع و افزایش جمعیت، بسیار سریع­تر از جایگزینی منابع و بازسازی آن رشد کرد و ظرفیت زمین برای پذیرش انسان­ها و سایر انواع حیات به شکل چشمگیری کاهش یافت. کره زمین میلیون­ها کیلومتر از جنگل­های خود را از دست داد، رسوبات خاک چندین برابر شد و برداشت آب، ده­ها برابر افزایش پیدا کرد. فعالیت­های انسان، هوا را بسیار آلوده ساخت و لایه اوزون را به شدت آسیب­پذیر کرد. انسان سبب انتشار فراوان جیوه، سرب، کادمیم و فلزات سنگین در سراسر طبیعت شد. استفاده بی­رویه از منابع طبیعی و مصرف نسنجیده آن در کنار رشد جمعیت و افزایش گازهای گلخانه­ای، تخریب لایه اوزون، بارش باران­های اسیدی، فرسایش خاک، شروع بیماری­های خطرناک و جدید، فقر و بسیاری موارد دیگر، زندگی نسل­های آینده را با خطر مواجه ساخته است.وضعیت کنونی محیط ­زیست در جهان

 • کشاورزی، حمل ونقل، صنعت و جنگل­زدایی؛ دی­اکسیدکربن فراوانی را در جو زمین آزاد می کنند و باعث گرم شدن زمین و آب شدن سریع یخ­های قطبی می­شوند. زندگی دو میلیارد انسان به یخ­های هیمالیا وابسته است که اکنون در حال نابودی هستند. هفتاد درصد جمعیت جهان در شهرهای ساحلی­ زندگی می­کنند. همچنین، ۱۱ شهر از ۱۵ شهر بزرگ جهان برروی سواحل یا رودخانه­ها قرار دارند که همه در معرض خطر هستند.
 • سالانه مقادیر قابل توجهی سوخت فسیلی مانند زغال­سنگ، نفت و گاز در جهان مصرف می­شود که انتشار گازهای خطرناکی مانند دی­اکسیدکربن و متان را در اتمسفر درپی دارد. این شرایط موجب به دام افتادن گرما در اتمسفر و ایجاد اثر گلخانه ای شده و درنهایت به افزایش گرمایش جهانی منجر می­شود. اگر روند گرمایش زمین به همین شکل ادامه داشته و گازهای گلخانه­ای کنترل نشوند، تا سال ۲۱۰۰ متوسط دمای کره زمین ۴ درجه بیشتر خواهد شد و درنتیجه بیش از نیمی از گیاهان و یک­سوّم گونه­های جانوری زنده زمین نابود و منقرض خواهند شد.
 • مصرف بی­رویه گوشت حیوانات توسط انسان –بویژه در کشورهای توسعه­یافته- و روند کند تجدید آنها سبب نابودی بسیاری از گونه­های جانوری شده است.
 • هرروز ۵ هزار انسان بخاطر آب آشامیدنی آلوده می­میرند و یک میلیارد انسان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.
 • توازن اقیانوس­ها به جزیره­های مرجانی بستگی دارد که فقط یک درصد اقیانوس­ها را تشکیل می­دهند. تاکنون ۳۰ درصد این جزایر که جز اصلی زنجیره طبیعت­اند و بیشترین حساسیت را نسبت به تغییرات آرام در دمای آب دارند نابود شده است.
 • از هر ۴ پستاندار یکی، از هر ۸ پرنده یکی و از هر ۳ دوزیست، یکی با خطر انقراض مواجهند.
این موارد و هزاران مورد از این دست، ضرورت اقدام عملی و فوری همه انسان­ها را برای توقف این روند مخرب نشان می­دهد. بدلیل وجود مسائل و مشکلات گوناگون و متنوع زیست­محیطی در سراسر جهان، مردم اغلب راجع به جدی بودن مشکلات زیست­محیطی و راهکار رفع آنها توافق­نظر ندارند. با این حال، مواردی چون افزایش جمعیت، بکارگیری غیرمعقول و مخرّب منابع، فقر، عدم اِعمال هزینه زیست­محیطی در قیمت تمام­شده کالاها و خدمات، و دانش کم درباره مسائل محیطی؛ از علل اصلی مشکلات زیست­محیطی در سراسر جهان بشمار می­روند.
بطورکلی، بررسی اصول حفظ محیط ­زیست، فرصت­ها و تهدیدهای زیر را به ما خاطرنشان می سازد:

۱- محیط ­زیست گنجینه­ای است که باید به شکل پایدار مورد بهره­برداری قرار گیرد.
۲- رابطه دوطرفه­ای میان توسعه و محیط ­زیست برقرار است و توسعه علاوه بر وابستگی به منابع طبیعی، برآن اثر می­گذارد.
۳- محیط ­زیست ما درمعرض تهدید توسعه و پیامدهای آن است.
۴- بازسازی محیط ­زیست تخریب­شده نیازمند سپری شدن زمانی طولانی است و هیچ راه­حل سریعی وجود ندارد.
۵- مشکلات زیست­محیطی، مرزهای بین سازمان­ها و نهادها را درهم می­شکند و باید با اصول و سیاست­های مدیریتی جدیدی با آنها برخورد شود.
۶- پاسخ صحیح و موفق به مشکلات زیست­محیطی نیازمند مشارکت همه بخش­های جامعه است.

علم محیط ­زیست بسیار وسیع و گسترده است و با علوم زیادی ارتباط نزدیک دارد، علومی چون زیست­ شناسی، بوم­شناسی، شیمی، فیزیک، زمین­شناسی، جغرافیا، مردم­شناسی، انسان­شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، فلسفه، دین و اخلاق؛ هریک از منظر خویش به بررسی محیط ­زیست می­پردازند. در این فصل مواردی چون آب، جنگل­ها و فضای سبز، هوا و جو، تنوع زیستی، کشاورزی و غذا، بیابان­زایی، فرسایش خاک، گرم شدن زمین، فاضلاب و زباله، حمل ونقل، انرژی و سوخت، افزایش جمعیت، فقر و نابرابری، مصرف­گرایی، ارتباطات جهانی به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۱. آب

آب مایه حیات انسان است و برای بقا و توسعه زندگی او ضروری است و دارای هیچ جایگزینی نیز نمی­باشد. ممکن است برای منابع طبیعی مانند بنزین و چوب جایگزین­هایی وجود داشته باشد، اما هیچ جایگزینی را برای آب نمی­توان متصور بود. اگرچه آب منبعی تجدید­شدنی است و ۷۵ درصد سطح زمین را آب پوشانده، اما تنها ۳ درصد آب موجود در زمین شیرین است. از این مقدار، ۹۹۷ /۲ درصد بصورت یخ­های قطبی است که استخراج آن به ضرر طبیعت خواهد بود و تنها ۰۰۳ /۰ درصد قابل دستیابی و مصرف است. نزولات آسمانی، تامین­کننده آب شیرین زمین هستند که بخشی از آن در زمین نفوذ می­کند و سفره­های آب زیرزمینی را تشکیل می­دهد و بخشی دیگر بصورت نهر و رودخانه برروی زمین جاری می­شود که بیشتر آنها درنهایت به دریا می­ریزند.
امروزه حدود ۷۶۸ میلیون نفر در جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر نیز از آب بهداشتی و سالم محرومند. بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان نیز در مناطقی زندگی می کنند که بحران آب در آنجا جدی است. همچنین، یک­پنجم ذخایر سفره های آب زیرزمینی در جهان خشک شده است. برآوردها نشان می­دهند که اگر الگوی مصرف آب، سطح مصرف کنونی و میزان هدررفت فعلی تغییر نکند، در سال ۲۰۵۰ از هر سه نفر، دو نفر دچار کمبود آب خواهند شد و همگی با خطر خشکسالی مواجه خواهیم شد. افزایش فزاینده جمعیت زمین سبب افزایش میزان تقاضای آب برای مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی شده است. امروزه رقابت برای منابع آب بسیار شدید است، زیرا بیش از هفت میلیارد نفر بر روی زمین زندگی می­کنند، مصرف گوشت و سبزیجات و آب در حال زیاد شدن است و رقابت برای آب در بخش­های صنعتی، شهری و کشاورزی بیشتر شده است. پیش بینی می شود که جمعیت حدود هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفریِ جهان به ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر افزایش یابد. در این صورت میزان تقاضا برای آب ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت که این مساله در گزارش اخیر سازمان ملل متحد (گزارش توسعه آب در جهان) ذکر شده است.
نکاتی در رابطه با مصرف آب
*استاندارد سرانه بین­المللی مصرف آب، روزانه ۱۵۰ لیتر است که در بسیاری از مناطق جهان، مصرف واقعی بسیار بیشتر است.
*استفاده از آب آشامیدنی برای استحمام، شست وشوی خودرو و آبیاری باغچه نادرست است. حتی در کشورهای توسعه­یافته نیز برخی مردم ترجیح می­دهند از آب آشامیدنی باکیفیت، بجای آب بازیافتی برای موارد غیرضروری مانند شست وشوی خودرو یا آبیاری باغچه­ها استفاده کنند.
*معمولاً پولی که افراد و سازمان­ها برای تهیه آب می­پردازند، بسیار کمتر از هزینه­های واقعی آن است. همین موضوع سبب شده که مصرف­کنندگان تمایل چندانی به صرفه­جویی در مصرف نداشته باشند و صنایع نیز بدنبال بازیافت آب مصرفی و بکارگیری سیستم­های صرفه­جویی در آب نباشند. همچنین، تفاوت زیاد بین هزینه پرداختی آب و هزینه تمام شده سبب می­شود که امکان گسترش شبکه­های آبرسانی برای مناطق فقیرنشین و دوردست وجود نداشته باشد.
*سرانه مصرف آب مجازی در رژیم غذایی ما به نوع غذایی که می­خوریم بستگی دارد. یک مترمکعب در روز برای بقا، ۲.۶ مترمکعب در روز برای کسانی که دارای رژیم گیاه­خواری هستند و بیش از ۵ مترمکعب در روز براساس رژیم گوشتی متداول در ایالات متحده آمریکا. آشکار است که تعدیل رژیم غذایی بویژه در کشورهای توسعه­یافته، آب بیشتری را برای دیگر اهداف فراهم می­آورد.
*بازیافت آب­های سطحی شهری می­تواند مانع از کاهش ذخایر آب زیرزمینی شود. برای مثال، در شهر تاکسون در ایالت آریزونا ازطریق آبیاری زمین­های گلف توسط آب بازیافتی، سالانه میلیون­ها مترمکعب آب صرفه­جویی می­شود. در برخی کشورها، بکارگیری مجدد فاضلاب­ها، سیاست ملی اعلام شده و از فاضلاب­های شهری برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می­شود. در شهر کانبرای استرالیا، آب مربوط به بارندگی شهری برای آبیاری فضاهای سبز، جمع­آوری و ذخیره می­شود. همچنین، آب جمع­آوری شده در مخازنی که در پشت­بام­ها قرار گرفته برای اموری چون شست وشوی خودرو بکار برده می­شود.
*شور شدن آب­های زیرزمینی، فرایندی برگشت­ناپذیر است که دراثر پیشروی آب­های شور و پس­روی آب­های شیرین رخ می­دهد و آب­های شور، جایگزین آب­های شیرین می­شوند. هنگامیکه لایه­های آب شیرین دراثر بهره­برداری بی­رویه کاهش یابد، جبهه آب­های شور به سمت منابع آبی شیرین کشیده شده و درنتیجه، منابع آب شیرین، شور می­شود.
*مصرف زیاد آب گرم علاوه بر هدررفت آب، سبب اتلاف انرژی و آلودگی هوا می­شود، زیرا برای گرم کردنِ آب به مواد سوختی نیاز است و سوخت­ها و نیروگاه­های تولیدکننده برق از آلاینده های اصلی هوا و از عوامل بارش باران اسیدی هستند.
*با توجه به کاهش فزاینده سطح آب در جهان و نیز هزینه بالای تصفیه آب، ضروری است خطوط لوله­کشی آب آشامیدنی با آب مربوط به استحمام و فاضلاب مجزا باشند.
*براساس بررسی­های انجام گرفته، هر ۱۰۰ اصله درخت بالغ سالانه حدود هشت هزار گالن آب باران را ذخیره می­کنند.
*بکارگیری و استفاده از گیاهان بومی و مقاوم در برابر خشکی، علاوه بر سبز ساختن فضا و ایجاد منافع مربوط به آن سبب صرفه­جویی قابل توجهی در مصرف آب می­شود.
*مکانیزه ساختن سیستم­های فاضلاب سبب می­شود که آب آشامیدنی تصفیه شده تنها برای نوشیدن و پخت وپز استفاده شود و فاضلاب تصفیه شده به مصارف دیگر برسد.
*توصیه می­شود که در بلوک­ها و مجتمع­های شهری، علاوه بر آب آشامیدنی، از آب بازیافتی هم استفاده شود.
*برخی متخصصان، پایین رفتن سطح آب­های زیرزمینی را از عوامل وقوع زلزله­های شدید می دانند. وجود آب سبب می­شود تا لایه­های زمین کمتر اصطکاک داشته باشند و لرزش افزایش یابد و زلزله های شدید، کمتر رخ دهد. امروزه در مهندسی زلزله، برای جلوگیری از وقوع زلزله از تزریق آب به درون گسل­ها استفاده می­شود.
آب مجازی، مفهومی کلیدی در مدیریت آب
آبی که در مراحل مختلف تولید یک کالا مصرف می­شود، آب مجازی(۲) خوانده می­شود. مثلاً برای تولید یک کیلو سیب­زمینی، ۱۰۰ لیتر آب، برای یک کیلو برنج ۴۰۰۰ لیتر آب و برای یک کیلو گوشت گاو، ۱۳ هزار لیتر آب نیاز است.
مقدار آب مجازی لازم برای تولید برخی کالاها
محصولات کشاورزی:
ـ تولید ۱ کیلوگرم گندم: ۱۳۰۰ لیتر آب
ـ تولید ۱ کیلوگرم برنج: ۳۴۰۰ لیتر آب
ـ تولید ۱ کیلوگرم تخم مرغ: ۳۳۰۰ لیتر آب
ـ تولید ۱ کیلوگرم گوشت: ۱۵۰۰۰ لیتر آب
محصولات خانگی:
ـ لباس کتانی به ازای هر ۳۰۰ گرم: ۲۵۰۰ لیتر آب
ـ شلوار لی (۱۰۰۰ گرم): ۱۰۸۵۰ لیتر آب
ـ ملحفه (۷۵ گرم): ۹۷۵۰ لیتر آب
محصولات صنعتی:
ـ تولید یک خودرو ۱/۱ تنی: ۴۰۰۰۰۰ لیتر آب
ـ ساختن یک خانه: حدود ۶ میلیارد لیتر آب

در شکل زیر، آب مورد نیاز برای تولید برخی از محصولات غذایی آورده شده است.معمولاً کشورهایی به صادرات مواد غذایی می­پردازند که پرآب هستند و کشورهای کم­آب می توانند با واردات محصولات آب­بَر، آب خود را در بخش­های دیگری صرف کنند. کشورهای کم­آب بایستی با وارد کردن محصولات آب­بر و صادر کردن محصولاتی که نیاز به آب کمتری دارند، از فشار بر منابع آبی خود بکاهند و آن را برای اهداف مهم­تر ذخیره نمایند.
***
براساس گزارش فائو، درسال ۲۰۱۳ میلادی بطور میانگین در جهان ۸۹۰ میلی­متر باران باریده که این مقدار در ایران بطور میانگین ۲۶۰ میلی­متر بوده که کمتر از یک­سوّم میانگین بارش جهانی است. درواقع بجز حاشیه نازک شمالی کشور که ریزش باران در آنجا بالاتر از متوسط جهانی است، در سایر نقاط ایران ریزش باران بشدت پایین است و در حدود ۹۶ درصد از سطح کشور، میزان بارش سالیانه کمتر از ۲۰۰ میلی­مترمربع است. یکی از مشکلات بزرگ مربوط به منابع آب در کشور ما، اتلاف آب ارزشمند ازطریق سیستم فرسوده لوله­کشی و نشت آن است. سیستم لوله­کشی در بسیاری از شهرها بدلیل کهنه بودن و تعمیر و نگهداری ناکافی، دچار مشکل است و نشت و ترک­های زیادی در لوله­ها وجود دارد و حتی گاه فاضلاب نیز به درون لوله­ها راه پیدا می­کند. استفاده نابجا از آب باکیفیت و تصفیه شده برای اموری چون آبیاری باغچه­ها و شست وشوی خودرو نیز از دیگر موارد شایع در ایران است. دولت با افزایش تصاعدی هزینه آب برای مشتریان پرمصرف تلاش کرده­ تا میزان مصرف این سرمایه گرانبها را کاهش دهند. در زمینه کشاورزی، بکارگیری سیستم­های نوین آبیاری و جلوگیری از هدررفت آب، اجتناب­ناپذیر است. در زمینه محصولات کشاورزی هم ایران می­تواند با وارد کردن کالاهایی که تولید آنها نیازمند آب زیادی است، آب خود را ذخیره و آن را برای تولید کالاهای با ارزش افزوده بیشتر یا مهم­تر صرف نماید. صادرات محصولاتی مانند سیب­زمینی و هندوانه، بدلیل آب شیرینی که به همراه آن صادر می­شود دارای توجیه اقتصادی نیست و درواقع به نام صادرات محصولات کشاورزی، آب به بهای ناچیزی صادر می­شود. برای مثال، درآمدزایی حاصل از صادرات سیب زمینی به­ازای مصرف هر مترمکعب آب حدود ۲۰ سنت است که مقرون­به­صرفه نیست و بهتر است تولید این محصولات در کشور نیمه­خشکی چون ایران محدود شود. در مقابل باید محصولاتی مانند پسته که دارای مزیت هستند کشت شوند. برای تولید یک هکتار پسته حدود ۲۰۰۰ مترمکعب آب مصرف می شود که درنهایت یک تن پسته با ارزآوری حدود ۱۰ هزار دلار برداشت می شود. به بیان دیگر، به ازای مصرف هر مترمکعب آب در باغات پسته سه دلار درآمد کسب می شود.
***
راهکارهای صرفه­جویی در مصرف آب
*بخش عمده هدررفت آب خانگی ناشی از شستشو و استحمام است که با اتخاذ برخی راهکارهای ساده می­توان از آن جلوگیری کرد. مثلاً وقتی شیر آب را باز می­کنید تا آب گرم شود (در حمام، دستشویی یا آشپزخانه) آب سرد را بیهوده هدر ندهید. یک سطل زیر شیر آب بگذارید و آب را جمع کنید تا برای مصارف بعدی از آن استفاده شود.
*در هنگام شستن لباس­ها بصورت دستی، آبِ چرک را دور نریزید، بلکه از آن برای سیفون توالت استفاده کنید.
*برای شستشوی ظروف بهتر است سینک ظرفشویی یا ظرفی را پر از آب کرده و ظروف را با آن آب بکشید تا هم آب کمتری هدر برود و هم فاضلاب کمتری تولید شود.
*با توجه به اینکه در هر دقیقه حدود ۱۵ لیتر آب از دوش خارج می­شود، یک استحمام ۱۰ دقیقه­ای می تواند ۱۵۰ لیتر آب را وارد شبکه فاضلاب نماید.
*حدود یک­چهارم آب خانگی در برخی کشورهای توسعه­یافته از توالت­ها سرریز می­کند. هرگاه فردی سیفون توالت را می­کشد، به­ناگاه حدود هشت لیتر آب پاکیزه به آب آلوده تبدیل می­شود.
*درصورت باز بودن آب موقع مسواک زدن دست­کم ۵۰ لیتر آب هدر می­رود، بنابراین بهتر است مسواک زدن با استفاده از یک لیوان آب انجام شود.
*در موقع شستشوی اتومبیل با شیلنگ آب حدود ۵۰۰ لیتر آب مصرف می­شود، حال آنکه می­توان با یک سطل ۲۰ لیتری آب و یک تکه اسفنج این کار را انجام داد.
*در مناطق پرباران با قرار دادن یک سطل خالی در زیر ناودان، می­توان آب کافی و مناسبی را برای آبیاری گیاهانِ آپارتمانی و سیفون­ها به سادگی بدست آورد.
*صنایع فلزی از قبیل ذوب­آهن، فولاد، سرب، آلومینیوم و نیز، صنایع شیمیایی، پتروشیمی، نفت، کاغذسازی و نساجی در فرآیند تولید خود نیازمند مقادیر بالای آب هستند. به همین دلیل، صرفه­جویی در مصرف آب ازطریق بکارگیری مجدد ضایعات بازیافتی روش موثری برای صرفه­جویی در مصرف آب بشمار می­رود. برای مثال، تولید آلومینیوم از ضایعات کهنه آلومینیوم به جای سنگ معدن، مصرف آب را تا ۹۷درصد کاهش می­دهد.
*کاشت گیاهان و درختچه­های بومی و مقاوم در برابر خشکی، در مقایسه با گیاهان غیربومی که نیازمند آب زیادی هستند می­تواند به صرفه­جویی در مصرف آب کمک کند.
***
از کل منابع آبی کشور ایران، ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۱.۵ درصد در صنعت و بقیه به عنوان آب آشامیدنی مصرف می­شود (از این ۹۲ درصد، حدود ۷۰ درصد آن هدر می­رود). تحقیقات نشان داده­اند که اگر ۹۲ درصد مصرف آب بخش کشاورزی به ۹۱ درصد کاهش یابد، مشکل کم­آبی در کشور برطرف خواهد شد.
***

نظرات کاربران درباره کتاب ورزش و محیط زیست