دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا کتاب صوتی

کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا

نسخه الکترونیک کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا را رایگان بشنوید

نسخه نمونه کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا

نامه‌های نویسندگان به معشوق‌هایشان در این سال‌های اخیر خود یک گنجینه‌ی غنی از لطایف و احساسات واقعی شده‌اند که با انتشارشان مردم در جریان زندگی ادیبانی قرارگرفته‌اند که پیش‌تر آن‌ها را با داستان‌ها و شعرهایشان می‌شناختند. نامه‌های «جلال آل احمد» به «سیمین دانشور»، «نیما یوشیج» به «عالیه»، «فروغ فرخزاد» به «پرویز شاپور» و «احمد شاملو» به «آیدا» لبریز از مهر و محبت هستند که با ادبیات فارسی معاصر پیوند خورده‌اند. این افراد علاوه برنوشته‌های ماندگارشان، خود و یارشان نمادی از عشق و علاقه شده‌اند. نامه‌های آن‌ها تصویری از زمانی نزدیک ولی درعین‌حال دور است زیرا دیگر برای نسل جدید هویت نامه‌نگاری و در انتظار پاسخ ماندن از بین رفته است. این نامه‌های سرشار از ذوق درونی، علاوه برنشان دادن دل‌بستگی و وابستگی‌های عاشق و معشوق بازتابی از نوع معاشرت‌های چند دهه‌ی قبل است.

درباره نامهای به آیدا

نامهای به آیدا قطعه‌ای کوچک و دل‌نواز از نامه‌های احمد شاملو به همسرش، «آیدا سرکیسیان» است. شاملو اول دی‌ماه ١٣٤٢ که در گرگان، آذرشهر اقامت داشته برای همسرش این نامه را می‌نویسد و دلتنگیش را ابراز می‌کند. قلم شاهکار و توانای این شاعر پرآوازه‌ی ایرانی نه‌تنها در آثارش مشهود است بلکه در این نامه که تنها چشمه‌ی کوچکی از ذوق و استعداد اوست کاملاً پیداست. احمد شاملو از زمانی می‌نویسد که در دوری از یار تنها باید صبر پیشه کرد و دل‌تنگی را مزه مزه کرد. زمانی که هنوز دنیای تکنولوژی بر زندگی مردم غالب نشده بود و تنها نامه راه اتصال دل‌ها بود. او در نامه‌هایش به همسرش، عشق و علاقه‌اش را به‌خوبی به تصویر کشیده و شنونده و خواننده‌ی این نامه‌ها نیز از مهر و محبت بین آن دو لذت می‌برد.

نامهای به آیدا را ناشر صوتی ماه آوا با روایت رضا عمرانی منتشر کرده و در اختیار فیدیبو قرار داده است که در همین صفحه برای دانلود موجود است. این نامه از مجموعه نامه های احمد شاملو است که با عنوان «مثل خون در رگهای من» از سوی «انتشارات چشمه» منتشرشده است. «مثل خون در رگهای من» شامل بیست نامه‌ی احمد شاملو به «آیدا سرکیسیان» است که طی دو دهه‌ی چهل و پنجاه نوشته‌شده است. «آیدا سرکیسیان» اجازه‌ی انتشار این نامه‌ها را در سال 1394، بعد از پانزده سال که از مرگ شاملو می‌گذشت، داد. این نامه‌ها بازتابی از روابط عاطفی و عاشقانه‌ی این دو نفر است و عمق احساسات شخصی شاعر را نشان می‌دهند. «آیدای سرکیسیان» بسیار بر زندگی و حتی شعرهای شاملو تأثیرگذار بود و این نامه‌ها بازتابی از تاریخ زندگی عاشقانه‌ی آن‌ها است. آن‌ها سال 1341 با یکدیگر آشنا شدند و عشقشان شادابی و طراوت خاصی به اشعار شاملو بخشید. این نامه‌ها چنان از عشق غنی هستند که حال پس از گذشت پنجاه سال همچنان شنیدنی و خواندنی هستند.

در بخشی از کتاب صوتی نامهای به آیدا می‌شنویم

چه قدر جای تو، اینجا، در کنار من، توی نگاه من، خالی است... گو این‌که لحظه یی بی تو نیستم. خودت بهتر می‌دانی: من، برای آن‌که از خودم خبری بگیرم، باید از تو شروع کنم! -نفسی نمی‌کشم مگر این‌که با یاد تو باشد؛ قلبم نمی‌تپد مگر این‌که یادش باشد زندگی دوباره را از کجا شروع کرده است؛ مگر این‌که یادش باشد برای چه می‌تپد.

آه که اگر فقط این دوری اجباری از تو نبود، اگر فقط تو را در کنار خود داشتم، می‌توانستم بگویم که آرام‌ترین، شادترین و امیدوارترین روزهای عمرم را می‌گذرانم. ....

درست است که برای رسیدن به تو آرام و قرار ندارم، اما با همین اقامت چندروزه در این ده دورافتاده‌ی ساکت اعصابم چنان رام شده است. آن‌قدر به زندگی خوشبین شدهام. آن‌قدر خوشحال و سرحال و تازه‌نفس شدهام که انگار دوباره به دنیا آمدهام. آه که اگر فقط تو کنار من بودی.

یک برنامهی چهارساعته اتومبیلرانی در روز، یک اشتهای فوقالعاده به غذا یک خواب آسایش‌بخش که کوچکترین صدایی آن را نقض نمیکند.

یادت هست که میترسیدی پیش از آن‌که به تو برسم چیزی از من باقی نمانده باشد. پس حالا بگذار برایت بگویم که وقتی به تو برسم هیچی چیز کم نخواهم داشت. هر وقت یادم می‌آید چیزی نمانده بود رشتهی زندگی خودم را به دست خودم پاره کنم و سعادت بازیافتن تو نصیبم نشود از آن رنجی که میبردم از آن یاسی که داشتم از آن نومیدی کشندهای که گریبانم را گرفته بود و رهایم نمی‌کرد دلم به حال خودم میسوزد. طبعا جرات زیادی لازم است که آدم خودش را در دهان مرگ بیندازد. اما خیال می‌کنم برای احمد تو بدون اینکه آیدا را داشته باشد تحمل زندگی جرات بیشتری نیاز دارد.

درباره احمد شاملو، بنیان‌گذار شعر سپید

احمد شاملو، نویسنده، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی در آذر سال 1304 متولد شد. او از بنیانگذاران و دبیران کانون نویسندگان ایران در پیش و پس از انقلاب بود و سال‌های زیادی را در مطبوعات مشغول به کار بود. او در نشریات و روزنامه‌های سخن نو، روزنه، خواندنیها، آشنا، اطلاعات ماهانه، کتاب هفته،کیهان فرهنگی، آیندهگان، ایرانشهر در لندن، فردوسی و کتاب جمعه فعالیت می‌کرد و به‌ زبان‌های انگلیسی و فرانسه تسلط داشت. او سراسر زندگی‌اش را به نوشتن مشغول بود و ترجمه‌ی آثار بین‌الملل را نیز در کارنامه‌اش دارد. شاملو علاوه بر فعالیت‌های متعددش در ادبیات، در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز شرکت می‌کرد.  او مدتی را در زندان به سر برد که طی آن مدت بعضی از دست‌نوشته‌ و ترجمه‌هایش از بین رفت.

احمد شاملو متخلص به الف. بامداد یا الف. صبح. در سال 1325 با «نیما یوشیج»، پدر شعر نوی فارسی دیداری داشت که بسیار بر سرودن اشعارش تأثیرگذار بود. اوصاف این دیدار در کتاب «شناختنامه شاملو» که «انتشارات قطره» آن را منتشر کرده، آمده است. یکی از تحولات مهم و تأثیرگذار در ادبیات فارسی حضور «نیما یوشیج» و سبک شعری‌اش بوده زیرا پس از حضور و خلق آثاری در فرم و محتوای نو به تأثیر از انقلاب او در سرودن شعر، حرفها و اندیشههای جدید نیز پدیدار شدند. احمد شاملو به تأثیر از سبک نیما خود پیشرو شد و سبکی جدید و متفاوت از سبک کلاسیک را آفرید. شهرت اصلی شاملو به خاطر نوآوری در شعر معاصر فارسی است زیرا او شعر سپید یا شعر شاملویی یا شعر منثور را بنا نهاد. این شعر فاقد وزن عروضی است و ظاهری نثر گونه دارد. در این سبک اشعار در مصراعهای کوتاه و بلند و قافیههایی که از شیوههای سنتی پیروی نمی‌کنند، سروده می‌شوند و شاعران برای بیان احساسات، عشق و حتی دغدغههای اجتماعی از این سبک استفاده می‌کنند.

آثار احمد شاملو

آثار احمد شاملو به اشعار و ترجمه‌های او تقسیم‌بندی می‌شود. او در سال 1326 با انتشار دفتر «آهنگهای فراموش‌شده» به‌عنوان شاعر شناخته شد که مجموعه‌ای از اشعارش در قالب شعرهای سنتی و موزون بود. «هوای تازه» اثر دیگری از این شاعر نامدار است که در سال ۱۳۳۶ منتشر شد و نسخه‌ی الکترونیک آن در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. همچنین «ابراهیم در آتش» مجموعه‌ای دیگری از احمد شاملو است که اشعار آن مضامین سیاسی و اجتماعی و گاهی عاشقانه را در برمی‌گیرد که برای دانلود کتاب «ابراهیم در آتش» به صورت pdf نیز می‌توانید به فیدیبو مراجعه کنید. اشعار او فراتر از ایران رفته و به زبان‌های سوئدی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، کردی و ترکی ترجمه‌شده است. تدوین مجموعه «کتاب کوچه» دانشنامه‌ی فرهنگ مردم زبان فا سی که شامل لغات، اصطلاحات و تعبیرات فارسی است بزرگ‌ترین کار پژوهشی این شاعر گران‌قدر است.  احمد شاملو در کنار سرودن اشعارش فیلم‌نامه‌های «اول هیکل»، «دختر کوهستان»، «بن‌بست»، «داغ ننگ»،«همه سر حریف»، «فرار از حقیقت» و «بی‌عشق هرگز» را هم نوشت. او در «آیدا در آینه» این‌چنین می‌سراید: «نه در خیال، که رویاروی می‌بینم

سالیانی بارآور را که آغاز خواهم کرد. خاطره‌ام که آبستن ِ عشقی سرشار است

کیف ِ مادر شدن را

در خمیازه‌های انتظاری طولانی

مکرر می‌کند. خانه‌یی آرام و

اشتیاق ِ پُر صداقت ِ تو

نخستین فرزند ِ خویش است؛ چرا که هر ترانه

فرزندی ست که از نوازش ِ دست‌های گرم ِ تو

نطفه بسته است...  میزی و چراغی،

کاغذهای سپید و مدادهای تراشیده و از پیش آماده،

و بوسه‌یی

صله‌ی هر سروده‌ی نو.

ترجمه‌های احمد شاملو 

احمد شاملو در کار ترجمه نیز موفق بود و با ذوق و زاویه دید شاعرانهاش آثار معروفی را به فارسی ترجمه کرد. یکی از مهم‌ترین ترجمه‌های او کتاب «شازده کوچولو» اثر «آنتوان دو سنت اگزوپری‌» است که اولین بار در سال 1376 «انتشارات نگاه» آن را منتشر کرد. این کتاب با ترجمه‌ی شاملو تا امروز به چاپ چهل و هشتم رسیده است که کتاب الکترونیکی این اثر و نسخه‌ صوتی آن در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. از ترجمه‌های دیگر احمد شاملو می‌توان به افسانهی «گیل‌گمش»، که یکی از کهنترین آثار ادبی-حماسی دنیاست اشاره کرد. کتاب «مرگ کسب‌وکار من است» اثر «روبر مرل» را هم شاملو از زبان فرانسه به فارسی ترجمه کرده که برای خرید آنلاین آن به و باقی رمان‌ ها به فیدیبو مراجعه کنید. 

مشخصات کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا

 • ناشر ماه آوا
 • تاریخ نشر ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 5.21 مگابایت

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی نامه‌ای به آیدا

خیلی زیبا یود به خصوص که اسم خودم هم آیداست😀
در ۳ سال پیش توسط aid...ses ( | )
عالی بود خیلی ممنونم از شما آقای عمرانی عزیز صداتون عالیه
در ۳ سال پیش توسط kay...376 ( | )
با خوندن این کتاب دوست داشتم شاملو باشم و به این زییایی عشق را تجربه کنم.. شاید بشه گفت چقدر شاملو بودن زیباست!!
در ۳ سال پیش توسط shaghayegh ( | )
موهایم را باد بهم ریخته..دلم را تو..
در ۳ سال پیش توسط مرضیه صادقی مهران ( | )
چقدر قشششنگ😢😢کاش یکیم اینقدر زیبا واسه من نامه مینوشت😁😂😍
در ۳ سال پیش توسط fereshte ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۹۰
 • ۹۱
 • بعدی ›
 • آخرین ››