فیدیبو نماینده قانونی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب توسعه کارآفرینی

کتاب توسعه کارآفرینی

نسخه الکترونیک کتاب توسعه کارآفرینی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب توسعه کارآفرینی

فصل اول به نقش آموزش در توسعه کارآفرینی می‌پردازد. در‌ این فصل اهمیت و ضرورت آموزش کارآفرینی، اهداف دوره‌های آموزش کارآفرینی، روش‌های آموزش کارآفرینی همچنین تجارب آموزشی کشورهای مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد. و در پایان فصل به معرفی طرح کاراد و‌ آینده کارآفرینی پرداخته می‌شود. فصل دوم، با مرور تاریخی و تحول مفهوم و تعاریف کارآفرینی شروع شده و با ذکر ویژگی‌ها و عوامل مؤثر بر کارآفرینی، انواع کارآفرینی و همچنین فرایند کارآفرینی به پایان می‌رسد.‌ فصل سوم به آشنایی دانشجویان با کسب و کارهای کوچک و ارتباط آن با کارآفرینی اشاره دارد و در‌ این فصل به معرفی کسب و کارهای خانگی، فامیلی و خصوصاً کسب و کار‌ اینترنتی پرداخته شده است. فصل چهارم به خلاقیت و کارآفرینی می‌پردازد. در‌ این فصل دانشجویان با شیوه‌های تفکر خلاق و انواع تکنیک‌های خلاقیت و حل مسأله آشنا می‌شوند.‌ فصل پنجم، در مورد آمادگی شغلی و راه‌اندازی کسب و کار مطالبی را مطرح می‌کند. فصل ششم به تهیه و تدوین طرح کسب و کار (Business Plan) می‌پردازد، شروع واقعی‌ یک کسب و کار زمانی آغاز می‌شود که کارآفرین طرح تجاری خود را می‌نویسد. تهیه طرح تجاری مهم‌ترین بخش کسب و کار می‌باشد. فصل هفتم به فرهنگ کار و کارآفرینی می‌پردازد؛

ادامه...

بخشی از کتاب توسعه کارآفرینی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه چاپ اول

واژه کارآفرینی هم اکنون برای بیان معانی و اهداف مختلفی به کار برده می شود. از یک سو به معنای یک رویکرد توسعه اقتصادی است که مورد توجه برخی از کشورها قرار گرفته و از طریق کارآفرینی توانسته اند به توسعه دست یابند. در این راستا تعداد کسب و کارهای جدید یک شاخص توسعه یافتگی است. در این عرصه رقابت میان کشورها به رقابت میان شرکت ها تبدیل شده است. از سوی دیگر این واژه به معنای روحیه سرزندگی و فضیلت و یا به تعبیری عمیق تر، آن را شوق خلقت می نامند. از نگاهی دیگر توانایی راه اندازی کسب و کار و فروش یک ایده، محصول یا خدمت جدید را کارآفرینی می نامند.
آن چه که می توان از میان مطالب فوق نتیجه گرفت این است که کارآفرینی از موضوعات مهم روزگار ماست و عصر امروز را می توان عصر کارآفرینی نامید. کارآفرینان امروزه از احترام خاصی برخوردارند و روزبه روز به تعداد آن ها افزوده می شود. به حق این افراد سربازان و قهرمانان توسعه اقتصادی هر کشوری هستند.
کارآفرینی فرایندی است پیچیده، طولانی مدت و طاقت فرسا و علاوه بر آمادگی و علاقه مندی شخص از دوران کودکی، نیاز به آموزش و پرورش نیز دارد و با فراهم شدن بسترهای آن از طریق دولت و مردم و حمایت های مختلف آنان شکوفا می شود.
اهمیت آموزش کارآفرینی در کشور ما روزبه روز بیشتر می شود، این موج که از اوایل سال ۱۳۸۰ در دانشگاه های بزرگ آغاز شده هم اکنون در اکثر دانشگاه ها علاوه بر کارگاه های آموزشی کارآفرینی، یک درس ۲ یا ۳ واحدی نیز در برنامه های درسی دانشجویان کاردانی و کارشناسی گنجانده شده است. علاوه بر این با توجه به اهمیت موضوع کارآفرینی نهادهای مختلفی نیز برای حمایت دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تاسیس شده است. سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان جهاد دانشگاهی و مراکز کارآفرینی در دانشگاه های کشور از جمله این نهادها هستند.
به دلیل فعالیت ها و علاقه مندی نویسنده این کتاب به مباحث اشتغال و کارآفرینی دانشجویان، ارایه درس کارآفرینی عمومی در دانشگاه شیراز از سال ۱۳۸۱ به عهده اینجانب قرار داده شد. از همان ابتدا سعی کردم این درس را به شیوه ای متفاوت ارایه دهم و مشارکت دانشجویان را با انجام فعالیت های عملی بیشتر نمایم. کمبود منابع آموزشی و کمک آموزشی و حتی کتابی که به صورت آموزشی نوشته شده باشد، اینجانب را ترغیب نمود تا به تدریج طی حدود ۴ سال تدریس و تجربه در این حوزه، کتاب آموزشی حاضر را تهیه و چند بار بازنگری و ویرایش شود و علی رغم کاستی های آن در اختیار دانشجویان و سایر علاقه مندان قرار گیرد.
امید است این گام با تلاش های بعدی سایر اساتید محترم کامل شود و بتوان بسته های کامل آموزشی کارآفرینی (شامل راهنمای استاد، کتاب کار و...) به خصوص با استفاده از نرم افزارهای چند رسانه ای تهیه و ارایه نمود.

فصل اول: نقش آموزش در توسعه کارآفرینی

نتایج یادگیری

بعد از اتمام این فصل شما باید:
  • اهمیت و ضرورت آموزش کارآفرینی را بدانید.
  • اهداف کلان آموزش کارآفرینی را بشناسید.
  • روش ها و مدل های آموزش کارآفرینی را بشناسید.
  • با تجارب آموزش کارآفرینی در چند کشور مختلف آشنا شده باشید.
  • با دوره های آموزش کارآفرینی در چند کشور مختلف آشنا شده باشید.
  • جایگاه نظام آموزش عالی کشور و کارآفرینی را درک کرده باشید.
  • اینده کارآفرینی را درک کرده باشید.۱-۱- مقدمه

کارآفرینی از منابع مهم و پایان ناپذیر همه جوامع بشری است. منبعی که به توان خلاقیت انسان ها برمی گردد. از یک سو ارزان و از سوی دیگر بسیار ارزشمند و پایان ناپذیر است.کارآفرینی از منابع مهم و پایان ناپذیر همه جوامع بشری است. منبعی که به توان خلاقیت انسان ها برمی گردد. از یک سو ارزان و از سوی دیگر بسیار ارزشمند و پایان ناپذیر است. امروزه همگان دریافته اند که جوامعی که به منابع انسانی متکی بوده اند تا به منابع زیرزمینی، در بلند مدت موفق تر بوده اند، منابع زیرزمینی در کشورهای نظیر ایران علی رغم مزیت های آن از جمله موانع توسعه یافتگی محسوب شده است. در صورتی که عدم وجود این منابع در بعضی از کشورها باعث شده است تا آن ها با استفاده از نیروی فکر، خلاقیت و ابتکار و یا در یک کلمه کارآفرینی، از جمله کشورهای پیشرو در جهان کنونی شوند. خصوصا در عصر حاضر که عصر دانایی و خلاقیت و عصر تلفیق اندیشه ها و ابتکارات می باشد، توجه به کارآفرینی در توسعه و پیشرفت کشورها بسیار اهمیت دارد.
از این رو کشورهای پیشرفته صنعتی خیلی سریع توانستند نقش کارآفرینان را در توسعه اقتصادی کشف کنند و به دنبال توسعه و ترویج چنین فرهنگی در میان مدیران اقتصادی باشند (۱).
معمولاً واژه کارآفرینی با ایجاد شغل و کسب و کار مترادف شده است. اما باید بدانیم که اشتغال یکی از آثار و نتایج کارآفرینی است. فعالیت های کارآفرینانه ممکن است اشتغال ایجاد نکند اما تولید ثروت کند و یا به دانایی بیافزاید.
آن چه که معمولاً کارآفرینان انجام می دهند تا ایده خود را به محصول یا خدمات تبدیل کنند یک نوع مدیریت می باشد. به عبارت دیگر کارآفرینی ترکیبی خاص و بدیع از خلاقیت و مدیریت است که به­ عنوان یک موضوع علمی بین رشته ای آموزش داده می شود.
رشته کارآفرینی همانند تمامی رشته های دیگر، دارای مدل ها، فرایندها و قضایایی است که باید دانش مربوط به آن ها کسب شود (۲). بنابراین آموزش، یکی از جنبه های مهم در گسترش کارآفرینی است که مورد توجه ویژه ای واقع شده و بیش از سه دهه است که در کشورهای پیشرفته صنعتی و در حال توسعه، آموزش های کارآفرینی به طور جدی مورد توجه دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی می باشد.

۱ -۲- آموزش کارآفرینی چیست؟

آموزش کارآفرینی ارائه مجموعه ای از مواد آموزشی تدوین شده شامل دانش، مهارت ها و نگرش ها است تا فراگیران با پذیرش ریسک، فرصت هایی را که دیگران نادیده گرفته اند، شناسایی کرده و با بینش و اعتماد به نفس در جاهایی که دیگران تعلل کرده اند بی درنگ اقدام کرده و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. در تمامی تعاریف کارآفرینی، سه عنصر بنیادی مشاهده می شود که چکیده کارآفرینی هستند:
- شناخت فرصت ها؛ شناسایی نیازهای برآورده نشده در بازار و خلق ایده هایی در ارتباط با خدمات یا محصولاتی که پاسخ گوی این نیازها هستند.
- گردآوری و به کارگیری منابع؛ اشتیاق به ریسک کردن در ارتباط با تامین سرمایه از بیرون.
- شیوه راه اندازی کسب و کار؛ شامل آموزش مهارت های مدیریتی و مهارت های فردی است(۳).
آموزش کارآفرینی فرایند آشناسازی افراد با توانمندی خود برای شناسایی فرصت های تجاری، کسب بینش، دانش و مهارت های مورد نیاز است.مروری بر تاریخچه کارآفرینی نشان می دهد که پژوهشگران زیادی بر این باورند که فرایند کارآفرینی قابل آموزش است و از این طریق می توان افراد را به سمت کارآفرینی سوق داد (۴). نتایج مطالعات در زمینه کارآفرینی نشان می دهد که در بیشتر کشورها، کارآفرینی یکی از متداول ترین راه حل ها برای غلبه بر بیکاری است (۵). و آموزش کارآفرینی برای غلبه بر بیکاری و افزایش مهارت های افراد برای کارآفرین شدن از برنامه های مهم دولت هاست (۴).
آموزش کارآفرینی فرایند آشناسازی افراد با توانمندی خود برای شناسایی فرصت های تجاری، کسب بینش، دانش و مهارت های مورد نیاز است (۶). بنابراین، به منظور پرورش افراد بیشتر در مسیر کارآفرینی، برنامه ریزی برای افزایش قابلیت کارآفرینی اهمیت زیادی پیدا می کند.

۱ -۳- اهمیت و ضرورت آموزش کارآفرینی

با نگاهی به روند رشد و توسعه جهانی درمی یابیم که با افزایش و گسترش فناوری های پیشرفته، نقش و جایگاه کارآفرینان به طور فزاینده ای بیشتر می شود. به بیان دیگر ارتباط مستقیمی بین پیشرفت فناوری و ضرورت آموزش کارآفرینان وجود دارد. اگر چه در سال های گذشته اختراع جایگاه ویژه ای در توسعه کشورها داشته است، اما امروز کارآفرینی از عوامل مهم رشد و توسعه اقتصادی به شمار می آید. به طوری که در غرب و برخی کشورهای دیگر، دو دهه اخیر دهه های طلایی کارآفرینی نام گرفته است. در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، مقوله کارآفرینی به عنوان اصلی ترین اگر چه در سال های گذشته اختراع جایگاه ویژه ای در توسعه کشورها داشته است، اما امروز کارآفرینی از عوامل مهم رشد و توسعه اقتصادی به شمار می آید.منبع توسعه مورد نظر قرار گرفته است.
دو نوع بحران آموزشی در دانشگاه ها وجود دارد که یکی عدم تاکید مناسب در ایجاد بینش (vision) و دیگر ی عدم آشنایی و تلفیق (Integration) حوزه های میان رشته ای توسط دانشجویان است.بررسی تجربیات کارآفرینان نشان می دهد که بسیاری از افراد کارآفرین که آموزش خاصی ندیده اند بعد از چندین بار سعی و خطا و شکست، به­ناچار آن را رها کرده و تنها تعداد اندکی از آن ها قادر به ادامه فعالیت بوده اند. در صورتی که با آموزش مهارت های لازم به این افراد، می توان ریسک و خطر موجود در این زمینه را کاهش داد، به گونه ای که موفقیت آن ها به میزان زیادی افزایش یابد و از این طریق امکان دستیابی به اهداف و فواید مورد نظر فراهم گردد. با ورود جامعه شناسان و روانشناسان به عرصه مطالعات و تحقیقات پیرامون کارآفرینی و کارآفرینان و نتایجی که از این تحقیقات حاصل شده، ضرورت کارآفرینی و توسعه آن (به ویژه آموزش کارآفرینی) بیش از پیش مشهود گردید. همین امر موجب افزایش تلاش ها برای توسعه کارآفرینی و آموزش آن در دو دهه گذشته شده است. ازجمله کسانی که در زمینه بررسی ویژگی های کارآفرینان مطالعه و تحقیقاتی انجام داده اند می توان به مک کله لند، جان استوارت میل، بروکهاوس، دیوید برچ، تیمونز، کالینز، مور، گلدشتاین اشاره کرد. نتایج این تحقیقات بر اکتسابی بودن ویژگی های کارآفرینان تاکید دارد. لذا باید در فراهم آوردن محیط مناسب و آموزش هایی که ویژگی ها، تجربیات و مهارت های لازم را در افراد تقویت کند، سعی نمود (۷).
دانشجویان و اساتید باید توجه کنند که، یکی از دلایل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، عدم کسب مهارت و یادگیری می باشد که ارتباط مستقیم به ناکارآمدی شیوه آموزش و سیستم آموزشی موجود دارد. مطالعات نشان می دهد که دو نوع بحران آموزشی در دانشگاه ها وجود دارد که یکی عدم تاکید مناسب در ایجاد بینش (vision) و دیگری عدم آشنایی و تلفیق (Integration) حوزه های میان رشته ای توسط دانشجویان است. بنابراین کارآفرینی که شامل ایجاد نوعی بینش و تلفیق است، اتفاق نمی افتد.
دلیل دیگر بیکاری که معمولاً مورد توجه نیز قرار نمی گیرد، عدم آشنایی دانشجویان و دانش آموختگان به فنون را ه اندازی کسب و کار (Business) می باشد. این امر مهم و اساسی می بایست توسط نظام آموزش عالی با ایجاد و راه اندازی دوره های آموزش کارآفرینی تحقق پیدا کند.
نظام آموزش عالی ما بر اساس تربیت دانش آموختگان دانشگاهی برای تامین نیروی انسانی سازمان های دولتی، بنیانگذاری شده است، که تا حدودی نیز موفق بوده است. اکنون نه تنها در ایران بلکه از سال ها پیش در سایر کشورها نیز دوران استخدام دولتی به پایان رسیده است. این تغییر ساختار در جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی باعث شده است تا به آموزش های کارآفرینی توجه بیشتری شود. یکی از اهداف اصولی آموزش های کارآفرینی، آموزش مهارت های مختلف برای ایجاد شغل می باشد. تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که آموزش کارآفرینی، نقش مهمی در ایجاد کسب و کارهای کوچک و تولید ثروت داشته است. هم اکنون در برخی از دانشگاه ها، تجاری سازی پایان نامه های دکتری نیز آموزش داده می شود.

۱ -۴- اهداف آموزش کارآفرینی

اهداف آموزش کارآفرینی، ایجاد انگیزه،پرورش ویژگی های شخصیتی و آموزش مهار ت های کسب و کار است.در گذشته این باور عمومی رایج بود که، کارآفرینان دارای ویژگی های ذاتی خاصی نظیر ابتکار، روحیه تهاجمی، تحرک، تمایل در به کارگیری ریسک، توان تحلیلی و مهارت در روابط انسانی هستند و این ویژگی ها همراه با آنان متولد می شود.
بنابراین باور کارآفرینی از طریق آموزش، اتفاق نمی افتد و کارآفرینان نیاز به آموزش ندارند (۸) ولی واقعیت این است که کارآفرینی درون هر کسی نهفته است. مانند توانایی رانندگی که در هر کسی وجود دارد. به یاد آورید زمانی که رانندگی بلد نبودید. درباره رانندگان و رانندگی در شهرهای شلوغ چه تصوری داشتید؟ پس از آنکه شروع به یادگیری کردید چطور؟ و پس از آنکه یاد گرفتید؟ از طرف دیگر احتمالاً حداقل در بدو امر هدف این نبوده که شما تبدیل به قهرمان اتومبیل رانی شوید احتمالاً هدف این بوده که شما به بهترین راننده ای که می توانید باشید، تبدیل شوید. هدف آموزش کارآفرینی نیز تدریس کارآفرینی به معنی تبدیل شدن هر دانش آموخته به یک آقای بیل گیتس نیست؛ بلکه هدف کمک به فراگیران است تا تبدیل به بهترین کارآفرینی شوند که می توانند باشند.
اکنون ثابت شده که ویژگی های کارآفرینان اغلب اکتسابی است و نه ارثی؛ و کارآفرینی به عنوان یک رشته ای علمی مورد شناسایی قرار گرفته است.
به طور کلی اهداف کلان آموزش کارآفرینی به شرح ذیل می باشند:
۱- تحریک انگیزه ها:
یکی از اهداف در آموزش و ترویج کارآفرینی تحریک انگیزه ها در افرادی است که دارای خصوصیات کارآفرینانه می باشند. شناخت این افراد از توانایی های خود و آگاهی دادن در این زمینه و برانگیختن آن ها از اصلی ترین وظایف آموزش کارآفرینی است. تحریک انگیزه هایی از قبیل: میل به کسب ثروت، توفیق طلبی، تمایل به ساختن چیزی نو، قبول نداشتن شیوه های موجود، قرارنگرفتن در پایگاه اجتماعی که لیاقتش را دارد و نظایر آن موجب می شود که فرد را در مسیر کارآفرین شدن قرار دهد.
۲- پرورش ویژگی ها:
چنان که ذکر شد ویژگی هایی که موجب می گردد فرد کارآفرین شود، ارثی نیست بلکه اکتسابی است. بنابراین پرورش این ویژگی ها در افراد مختلف لازم است. برخی از افراد در محیط هایی پرورش می یابند که زمینه برای پرورش ویژگی های آنان فراهم است، بنابراین در صورتی که این افراد کسب و کاری را شروع نمایند، مطالعات نشان داده که اغلب با موفقیت همراه خواهد بود. اما بیشتر مردم در چنین محیط هایی قرار ندارند، لذا پرورش ویژگی ها از طریق برنامه های آموزشی برای آنان لازم است. این ویژگی ها شامل مواردی همچون آموزش تفکر خلاق، بالا بردن ریسک پذیری، بالا بردن قدرت تحمل ابهام، دادن اعتماد به نفس، فرصت شناسی، کسب اطلاع نسبت به خصوصیات روانی شخص است.
۳- آموزش مهارت ها:
این آموزش ها به سه دسته تقسیم می گردند؛ قبل از تاسیس، زمان تاسیس و بعد از تاسیس شرکت (اداره شرکت). در مرحله قبل از تاسیس باید فرد کارآفرین چگونگی راه اندازی یک کسب و کار و مراحل آن، چگونگی انجام کارهای گروهی و مهارت های ارتباطی و نظایر آن را بیاموزد. در زمان تاسیس باید در زمینه مسائل مالی، شناخت بازار، اصول مدیریت، بیمه، اقتصاد، قانون کار و امور حقوقی، آگاهی و تبحر لازم را کسب نماید. مهارت های کارآفرینی بعد از تاسیس شرکت می توانند شامل مواردی نظیر توانایی مدیریت، توسعه و رشد شرکت، یافتن شیوه های جدید، رقابت و حفظ موقعیت در بازار و یافتن بازارهای جدید باشند (۹).
آموزش های کارآفرینی می بایست (فراتر از ایجاد شغل و حل معضل بیکاری) مورد توجه قرار گیرد و با اهداف مشخص زیر دنبال شود:
- تربیت افراد متکی به نفس
- کشف فرصت های جدید و مقابله با تهدیدات موجود
- افزایش تمایل برای راه اندازی کسب و کارهای شخصی و تعاونی (در قالب شرکت های کوچک و متوسط) (۱۰).

۱ -۵- تجارب آموزش کارآفرینی در کشورهای مختلف

امروزه آموزش کارآفرینی به یکی از مهم ترین و گسترده ترین فعالیت های دانشگاهی تبدیل شده است. طی دهه ۱۹۸۰ میلادی، در امریکا دانشگاه ها بر حسب گروه های تحت آموزش و نیازهای محلی، منطقه ای و ملی برنامه های آموزش کارآفرینی متعددی را برای سازمان های خصوصی و عمومی طراحی کرده اند. دولت های اروپایی نیز حمایت های ویژه ای را از فعالیت هایی که موجب تشویق کارآفرینی میان جوانان می شود، ایجاد کرده اند.
اولین بار دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۴۷ دوره ای موقت در زمینه آموزش اصول کارآفرینی برگزار نمود و پس از آن، آموزش رسمی کارآفرینی در مدارس بازرگانی از سال ۱۹۷۰ شروع گردید. سپس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ دوره MBA کارآفرینی را برگزار نمود. در همین راستا هم اکنون بیش از ۴۰ مجله علمی کارآفرینی به زبان انگلیسی چاپ می شود و شمار زیادی از دانشگاه های دنیا هر ساله بودجه زیادی را برای برگزاری دوره های آموزش کارآفرینی اختصاص می دهند (۳).
در ایالات متحده آمریکا آموزش کارآفرینی در بطن دوره های دانشگاهی و به وسیله موسسات تخصصی مورد توجه قرار گرفته است. کانادا و برخی از کشورهای آسیایی همچون فیلیپین، هند و مالزی نیز گام های اساسی جهت حمایت از فعالیت های کارآفرینانه برداشته اند. این حمایت ها شامل ارایه راهنمایی های علمی، مشاوره، ارایه تسهیلات مالی و برگزاری دوره های ویژه در خصوص کارآفرینی در درون دانشگاه ها و یا خارج از دانشگاه هاست (۳). در دهه ۱۹۹۰ آموزش کارآفرینی شتاب بیشتری گرفت به طوری که در این دهه ۵۰۰ دانشکده کارآفرینی در آمریکا تاسیس شده است.
کشور ژاپن در اواخر دهه ۵۰ میلادی، اولین کشوری بود که ترویج فرهنگ کارآفرینی را از سطح دبیرستان آغاز نمود. اولین موسسه در توکیو در سال ۱۹۵۶ آغاز به کار و در سال ۱۹۵۸ سازمان آموزش و پرورش ژاپن طرحی را جهت اشاعه فرهنگ کارآفرینی تحت عنوان سربازان فداکار اقتصادی ژاپن پیاده و اجرا کرد.موسسه توسعه کارآفرینی هند نیز در سال ۱۹۸۳ با این عقیده که افراد لازم نیست ضرورتاً کارآفرین به دنیا بیایند و می توان آن ها را از طریق فعالیت های هدایت شده کارآفرین کرد، تاسیس شد. این موسسه طی سال های فعالیت خود، توانسته مراکز فرعی متعددی را در استان های دیگر هند ایجاد کند و طیف وسیعی از دوره ها را در سطوح مختلف ارایه می کند.
کشور ژاپن در اواخر دهه ۵۰ میلادی، اولین کشوری بود که ترویج فرهنگ کارآفرینی را از سطح دبیرستان آغاز نمود. اولین موسسه در توکیو در سال ۱۹۵۶ آغاز به کار و در سال ۱۹۵۸ سازمان آموزش و پرورش ژاپن طرحی را جهت اشاعه فرهنگ کارآفرینی تحت عنوان سربازان فداکار اقتصادی ژاپن پیاده و اجرا کرد. بر اساس این طرح افراد از سطح دبیرستان به مساله کارآفرینی آشنا شده و آموزش می بینند که در حین تحصیل چگونه باید کار کنند و با کسب و کار چگونه کشورشان را از وابستگی نجات دهند (۱۱).

۱ -۶- امواج کارآفرینی

تا دهه ۱۹۸۰ سه موج کارآفرینی را به جلو رانده است که عبارتند از:
موج اول: انفجار عمومی مطالعه و تحقیق، انتشار کتاب های زندگی کارآفرینان و تاریخچه شرکت های آن ها، چگونگی ایجاد کسب و کار شخصی و شیوه سریع پولدار شدن.
موج دوم: ارایه رشته های آموزش کارآفرینی در حوزه های مهندسی و بازرگانی است. (که از دهه ۶۰ آغاز شده و تاکنون در ۵۰۰ دانشکده در آمریکا و کانادا رشته های کارآفرینی ایجاد شده است.)
موج سوم: تشویق رشد شرکت های کوچک، افزایش علاقه مندی دولت به تحقیقات در زمینه بنگاه های کوچک و تحقیق در زمینه نوآوری های صنعتی.
هم اکنون نیز مراکز پیش رشد یا شتاب دهنده شرکت های نوپا در دانشگاهها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری استانی با حمایت از کارآفرینان، کارآفرینی را به پیش می برند. این موج را می توان موج چهارم کارآفرینی نامید.

نظرات کاربران درباره کتاب توسعه کارآفرینی