فیدیبو نماینده قانونی هرمس و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

كيميا پرورده حرم مولانا : روايت‌هايی از زندگی مشترک شمس تبريزی و كيميا خاتون

نسخه الکترونیک کتاب كيميا پرورده حرم مولانا : روايت‌هايی از زندگی مشترک شمس تبريزی و كيميا خاتون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب
كيميا پرورده حرم مولانا : روايت‌هايی از زندگی مشترک شمس تبريزی و كيميا خاتون

موضوع کتاب حاضر درباره چند و چون و عاقبتِ رابطه شمس تبریزی است با کیمیا نام دختری از پروردگانِ حرمِ مولانا.
تأهل شمس یکی از فصولِ مبهم زندگیِ اوست. می‌توان گفت، اینکه شمس در دومین دوره اقامتش در قونیه با دختری به نامِ کیمیا عقدِ زناشویی بسته، قطعی است. در مقالات شمس بر این امر تصریح شده و با روایت افلاکی و سپهسالار نیز می‌خواند. اما غیر از این، مابقی ماجرا یعنی هویتِ کیمیا (بر خلافِ نظر کسانی که او را دخترخوانده مولانا دانسته‌اند، هیچ‌گونه دلیل و نشانه مستندی بر این مدعا وجود ندارد)، سرانجامِ زندگی و زناشوییِ این دو و عاقبتِ حالِ کیمیا، همه مشکوک است و محل اختلاف.
مقالات، هم از علاقه شمس به کیمیا پرده برمی‌دارد، هم از وجودِ کشمکش‌هایی میان این داماد پیر و آن عروس ِ جوان خبرهایی می‌دهد. اما خاتمه احوالِ کیمیا بر ما پوشیده است. آیا شمس و کیمیا از هم جدا شده‌اند و سپس کیمیا درگذشته است؟ یا مرگ او در خانه شمس واقع شده؟ و چنان که برخی گفته‌اند به دست خودِ شمس؟ نقش علاءالدین، پسر مولانا، در این بین چیست؟
در این باره، نویسندگانِ گوناگون، از پژوهشگرانِ عرصه شمس و مولانا و محققینِ تاریخ گرفته تا داستان‌نویسان، نظریات و تصاویرِ متفاوت، بلکه متضاد، عرضه کرده‌اند. بررسیِ علمی و انتقادیِ این نظریات و زدودن گَرد ابهامات و شبهات از برابرِ چهره حقیقیِ این اتفاق مهمِ زندگی شمس، امری است حائز اهمیت.
نویسنده کتاب حاضر، با غور در منابع اصلی و درجه اولی که طرحِ این موضوع را در خود دارند، یعنی مقالات شمس، مناقب العارفینِ افلاکی و رساله در مناقب خداوندگار نوشته سپهسالار، این موضوع را بررسیده و تلاش کرده با پیش نهادنِ اطلاعاتِ مستند و استوارِ تاریخی، خواننده را در نتیجه‌گیری و اتخاذ موضع یاری دهد و با پیش نهادنِ پرسش‌ها و فرض‌های تازه او را به تأمل و بازخوانی ترغیب کند.


  • دسته بندی:
  • ناشر: هرمس - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 1.84 مگابایت - تعداد صفحات : ۲۸۹ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب كيميا پرورده حرم مولانا : روايت‌هايی از زندگی مشترک شمس تبريزی و كيميا خاتون در فیدیبو

۲۸،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۸،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۲،۰۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۵۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران
درباره کتاب كيميا پرورده حرم مولانا : روايت‌هايی از زندگی مشترک شمس تبريزی و كيميا خاتون

بسیار کتاب قشنگیه ولی نمیدونم رفتار شمس با کیمیا رو چطور هضم کنم بعد از اینکه ملت عشقو خوندم
در 3 ماه پیش توسط
بعد از خوندن رمان ملت عشق همیشه از رفتار شمس با کیمیا یه علامت سوال تو ذهنم بود...چرا مثلا شمس اینطوری رفتار کرد... از یه طرفم بعید میدونم یه سری رفتارارو از شمس چون نادیدنی هارو میدیده...خوشحال شدم که این کتاب رو اینجا قرار دادین ولی خیلی گرونه نمیتونم بخرم😓
در 4 ماه پیش توسط