Loading

چند لحظه ...
دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت کتاب صوتی

دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت

نسخه الکترونیک دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت

درباره کتاب صوتی بوف کور

از این کتاب صوتی می توان همچون یک پادکست ادبی پر مغز استفاده کرد. کتابی با چشم‌انداز غمگین، اما قانع‌کننده و پرتره روانشناختی استادانه‌ای از صادق هدایت است. رمانی فراواقع گرایانه (سوررئالیسم) از توهمات آدمی است که حقیقت انسان زمانه خویش را در جامعه‌ای بسته به نهایت دقت واکاوی می‌کند و برچسب پوچی را بر پیشانی او می‌زند. رمان بوف که پیشگام ادبیات مدرن در ایران محسوب می‌شود، داستان خودآگاهی انسان در عصر جدید است که در کنار نمادها و ویژگی‌های سمبولیکش، در هزارتوی پندارهای روانی و روح آدمی به دور از مسائل دنیوی به جستجوی زندگی و مرگ می‌پردازد. هدایت توانسته با قلم تیزبینانه‌اش به نقد و تحلیل این موضوع بپردازد که: «چرا انسان امروزی مجبور به گفتگو با سایه خود شده است؟»

 

 خلاصه کتاب بوف کور

بخش اول کتاب، نثری توصیف گونه است از یک رویا که در آن راوی اول شخص، از طریق سوراخی در پستوی خانه‌اش، احوالات دختر اثیریِ سیاه‌پوشِ زیر درخت سرو را جاسوسی می‌کند. راوی که غرق در نگاه دختر شده است، بعد از مدتی او را در کنار آستانه درب خانه خود می‌یابد. هنگامی بعد، دختر به طرز رازآلودی در رخت‌خوابش جان می‌دهد، سپس راوی قبل از آنکه بدن دختر را قطعه قطعه کرده و برای دفع در گورستان در داخل چمدان قرار دهد، از چشم های دختر نقاشی می‌کند تا شاید به این شکل او را برای خود جاودانه کرده باشد. در این میان، گورکن، گلدانی را در طی حفاری گودالی که قصد دفع دختر در آن را دارد، پیدا می‌کند و آن را به راوی می‌دهد. راوی در کمال تعجب همان چشم‌های دختر که در آن شب کشیده بود را بر روی گلدان می‌بیند. سپس راوی که از تمامی این اتفاقات گیج و منگ شده، برای روشن شدن حقیقت، گلدان و نقاشی خود را روبرش قرار می‌دهد و با استعمال تریاک و نوشیدن شراب به رویا و خلسه می‌رود.

کتاب صوتی بوف کور نوشته صادق هدایت

بخش دوم از داستان بوف کور، پس زمینه این رویا را نشان می‌دهد. با این حال، راوی که به سده های قبل بازگشته است، بیمار و رنجور است و شروع به نوشتن ماجرای خود و شرح آن به سایه‌اش که شبیه جغد است، می‌کند. در این میان، زنش که بسیار شبیه به دختر اثیری است از او تمکین نمی‌کند و راوی در این تصور است که همسرش با مردان دیگر در ارتباط است. در طول داستان، راوی به طور مدام در تقابل با رجاله‌ها (مردانی دارای قوی جنسی بالایی هستند) که دنبال قدرت و شهوت هستند، قرار دارد. راوی در ذهن خود بارها و بارها به همان ایده‌ها و تصاویر و محور محدودی از زندگی‌اش می‌پردازد: داستان‌های دوران کودکی، محتویات اتاقش، فروشگاه قصابی و پیرمرد خنزر پنزری که او را از همیشه از پنجره اتاقش می‌بیند.

 

جملاتی از متن کتاب

اولين چيزی که جستجو کردم گلدان راغه بود که در قبرستان از پيرمرد کالسکه چی گرفته بودم ولی گلدان روبروی من نبود. نگاه کردم ديدم دم در يکنفر با سايه خميده ، نه ، اين شخص يک پيرمرد قوزی بود که سرو رويش را با شال گردن پيچيده بود و چيزی را به شکل کوزه از دستمال چرکی بسته زير بغلش گرفته بود، خنده خشک و زننده ای می‌کرد که مو به‌ تن آدم راست می‌ايستاد. همين که خواستم از جايم بلند شوم از در اطاق بيرون رفت. من بلند شدم، خواستم به ‌دنبالش بدوم و آن کوزه، آن دستمال بسته را از او بگيرم، ولی پيرمرد با چالاکی مخصوصی دور شده بود و من برگشتم پنجره رو به کوچه اطاقم را باز کردم، هيکل خميده پيرمرد را در کوچه ديدم که شانه‌هايش از شدت خند‌ه می‌لرزید و آن دستمال بسته ناپديد شد. من برگشتم به‌خودم نگاه کردم، ديدم لباسم پاره، سرتا پايم آلوده به خون دلمه شده بود، دو مگس زنبور طلائی دورم پرواز می‌کردند و کرم‌های سفيد کوچک روی تنم درهم می‌لوليدند و وزن مرده‌ای روی سينه ام فشار می‌داد.

برای مطالعه کامل کتاب، نسخه الکترونیکی پی دی اف (PDF) آن را از سایت فیدیبو دانلود نمایید، همچنین اگر از گوش فرا دادن به داستان بیشتر از خواندن لذت می‌برید، می‌توانید به صورت آنلاین کتاب صوتی را خریداری کنید.

 

چرا این کتاب شاهکار است؟

اولین پرسشی که در ذهن بعد شنیدن نام مشهورترین اثر صادق هدایت متبادر می‌شود این است: «منظور از بوف کور چیست؟». بوف نام دیگر جغد است و کور نیز به معنای نابینا بودن است، ولی پرداخت دقیق نام کتاب و استفاده از آن توسط نویسنده به عمق موضوعی جملات آن بر می‌گردد.

یکی از دلایل آرامش او، تریاک است که او با رضایت شادمانه‌ای آن را استعمال می‌کند تا گذشته و آینده، دور و نزدیک با هم پیوند خورده تا در زندگی ذهنی راوی همخوانی ایجاد شود. در مضمون روایت صادق هدایت، گاهی اوقات سخت است که تمایزات ناشی از استفاده تریاک و نوشیدن شراب را از دوره عادی و غیر عادی راوی تشخصی داد، به این معنا که نمی‌توان نسبت به اینکه او در چه زمانی در رویاست و در چه زمانی نیست، ثبات نظر داشت.

راوی احتمالا افسردگی دارد، او احساس می‌کند که در حالت تجزیه و فروپاشی تدریجی می‌باشد که به طرز عجیب و غریبی در احساسات گاه به گاهی‌اش در ناکامی بی‌پایان غرق شده است. این در واقع، تصویری غیر معمول از مانیک افسردگی (اختلال دو قطبی) است. حالتی که در زمانی غم و در زمانی شیدایی به سراغش می‌آید، زمانی که از دختر اثیری می‌گوید شیداست، زیرا دختر وجهه ایده‌آلیستی اوست و زمانی که نامی از لکاته (همان زن او در داستان) می‌برد، غمگین است.

کتاب بوف کور نوشته صادق هدایت

زخم‌های راوی البته واضح نیستند (فیزیکی نیستند)، بلکه عاطفی یا ذهنی‌اند؛ آنها محصول بیماری هستند که برای راوی بی‌نام، فقط در شراب و تریاک یافت می‌شود. علت درد و رنجی که او تجربه می‌کند قابل پیش بینی است، یک «زن». زن در این داستان نقشی سمبولیک دارد، همچون: ستاره، پرتو نور خورشید و فرشته نام برده می‌شود که از زندگی‌ راوی برای همیشه از بیرون رفته و دیگر نمی‌تواند او را فراموش کند. در این مرحله احتمالا این تصور را به وجود می‌آورد که اصطلاح بوف کور نماد عشق از دست رفته و غیر قابل دسترس است، به ویژه در بخش اول داستان. در واقع، راوی بخش زیادی از رمان را به طور مرتب به زیبایی فوق‌العاده محبوبش، با گونه‌های برجسته، لب‌های شهوانی، پوست سفید، اندامی ایده‌آل، چشم‌های درشت درخشنده و ابروهای بلند و باریک اشاره می‌کند.

دختر اثیری، لکاته (زن فاسق راوی) و مادر زنش، همه می‌توانند تنها یک نفر باشند و آن هم تمثیلی از بخش زنانه وجود راوی داستان که ناشی از میل جنسی سرکوب شده‌اش است. هم‌چنین می‌تواند نمانیده مادر او باشد که این نظریه را برشمارد که راوی به احتمال زیاد دچار «عقده ادیپ» شده است، زیرا پیرمردی که از دختر اثیری گل نیلوفر می‌گیرد یا پیرمرد خنزپنزری، هر دو زنان داستان را تصاحب می‌کنند. با این حال، تحلیل دقیق نمادها می‌تواند بسیار پیچده‌تر از نظریه فوق باشد. برای شناخت کافی به پرداخت دقیق از زندگی صادق هدایت و دیگر آثار او نیاز است.

 

نقد و بررسی از نظرگاه جلال آل احمد

«کتابی برای وازدگی‌ها، آه و اَسف‌ها و آرزوهای نویسنده است. کوششی است برای درک ابدیت زیبایی. انتقام آدم میرای زود‌گذر است، از این زندگی، از این محیط . انتقام وجود زوال یابنده است، زوال و ابتذال. بوف کور فریاد انتقام است، انتقامی که فقط در درون بر می‌خیزد و هیاهو به پا می‌کند که فقط زیر طاق ذهن می‌پیچد و چون شلاق بر روی گرده‌ی خاطرات فرود می‌آید. بوف کور تجسم تمام کینه‌هایی است که یک فرد ناتوان نسبت به تواناها دارد. کینه ای که از سر محرومیتی برمی‌خیزد». (مجله‌ی علم و زندگی ـ شماره ی اول دی ماه 1330).

 

نحوه ساختن و پرداختن کتاب بوف کور

بر طبق مشاهدات، صادق هدایت کتاب این کتاب را قبل از سفر به هند در سال 1309 نگاشته است و سپس دست نویس آن را به همراه خود برده است. ادعا بر این است هدایت کتاب را در نیمه اول زمان تحصیلش در فرانسه نوشته است و به دلیل آنکه امکان چاپ کتاب در زمان رضا شاه وجود نداشته، او دست خالی به هندوستان می‌رود.

صادق هدایت به خوبی می‌دانست که این داستان در ایران نمی‌تواند منتشر شود، او در 33 سالگی و هنگامی که در هند زندگی می‌کرد، درسال 1315 در بمبئی رمان را منتشر کرد. نوشتار اولیه آن پنجاه کپی از متن دست نویس توزیع شده برای تبادل میان دوستان با عنوان «عدم فروش در ایران» بر روی آن، به دلیل مواجهه ابتدایی هدایت با مخالفت با سانسور در ایران بود.

ایران، دو دهه پس از انقلاب مشروطه، و یک دهه پس از پایان دوران قاجار و آغاز سلسله پهلوی با ایجاد حکومت رضا شاه، مدرنیته سریع و مستبدانه و سکولاریزم با انگلیس و روس ها از نظر چشم انداز نفت ایران سرچشمه می‌گیرند. در حالی که رژیم شاه از طریق تبلیغات و سانسور، شلاق‌های نامرئی را بر توده‌ها روان می‌ساخت. این بود که ایران به سرعت شبیه غرب می‌شد، جایی که سنت گرایی اسلامی و مدرنیزاسیون غربی در حال جنگ بودند. به عبارتی شکل‌گیری رمان را می‌توان نشئت گرفته از سال‌های 1300 تا 1320 و جو حاکم بر کشور و نیازهای روحی و شخصی هدایت دانست.

کتاب صوتی بوف کور

در مورد صادق هدایت

صادق هدایت در تاریخ 17 فوریه 1903 در تهران و در خانواده‌ای با افرادی برجسته در سمت‌های دولتی و ارتشی به دنیا آمد. او نخست در تهران تحصیل کرد و سپس در رشته دندانپزشکی و مهندسی در فرانسه و بلژیک تحصیل کرد. هدایت پس از برقراری ارتباط با شخصیت‌های برجسته فکری در اروپا، مطالعات خود را برای ادبیات رها کرد.

او به شدت به آثار ادگار آلن پو، راینر ماریا ریلکه، فرانتس کافکا، آنتون چخوف و فئودور داستایوفسکی علاقه‌مند شد. صادق هدایت بسیاری از آثار کافکا، از جمله «گروه محکومین» را به فارسی ترجمه کرده بود که برای همین کتاب مقدمه‌ای به نام «پیام کافکا» را نوشت. او پس از چهار سال در سال 1930 به ایران بازگشت و نخستین کتاب از داستان‌های کوتاه خود را، زنده بگور و اولین نمایشنامه‌اش با عنوان پروین دختر ساسان را منتشر کرد. به دنباله رو آن، داستان‌های کوتاه سایه مغول و سه قطره خون را نگاشت.

آشنایی با مسعود فرزاد، بزرگ علوی و مجتبی مینوی باعث ایجاد گروهی به نام «ربعه» شد؛ این‌ چنین، صادق هدایت در قلمرو مرکزی محافل روشنفکری تهران قرار گرفت. در این بین، او تعدادی مقاله انتقادی را به رشته تحریر در آورد و آثار نویسندگان برجسته اروپایی، چخوف و ژان پل سارتر را در میان آنها ترجمه کرد. او شروع به مطالعه تاریخ کرد و از دوران ساسانی و زبان پهلوی شروع کرد و از این مطالعه در داستانهای بعدی خود استفاده کرد. در سال 1936 به بمبئی رفت تا در جامعه زرتشتی پارسی در آنجا زندگی کند تا دانش خود را در مورد دین باستان ایران گسترش دهد.

بزرگ‌ترین و مهمترین اثرش را برای نخستین بار در این شهر منتشر کرد. صادق هدایت به زندگی توام با شکست‌های پیاپی و ملال انگیز و چشم‌انداز پوچ در موجودیت انسان و ناتوانی او در ایجاد تغییر زندگی می‌کرد. او از دوستانش دوری کرد و در جست‌و‌جو و فرار از احساس ناامیدی خود به مواد مخدر و الکل روی آورد. در سال 1951 و در زمانی که تمامی درزهای خانه را پوشانده بود، با باز کردن گاز خودکشی کرد.

 

سایر آثار صادق هدایت

رباعیات خیام      

فواید گیاه‌خواری

زنده بگور (مجموعه داستان کوتاه)    

پروین دختر ساسان (نمایش‌نامه)

سایه مغول

اصفهان نصف جهان (سفرنامه)

سه قطره خون (مجموعه داستان کوتاه)

نیرنگستان

سایه روشن (مجموعه داستان کوتاه)

مازیار (جستار تاریخی و یک نمایشنامه)

وغ ‌وغ ساهاب با همکاری مسعود فرزاد

ترانه‌های خیام

سگ ولگرد (مجموعه ‌داستان)

علویه خانم

ولنگاری

حاجی آقا

افسانه آفرینش

توپ مرواری

نوشته‌های پراکنده (به کوشش حسن قائمیان)

 

مشخصات کتاب

عنوان: بوف کور

نویسنده: صادق هدایت

انتشارات: جاویدان

تعداد صفحات: ۸۷

کلام آخر

رمان حاوی پیچ و خم نمادها، عکس‌های تکراری، تفسیر اجتماعی، اشاره به دولت‌های استبدادی، تعمق درباره شرایط انسانی، تفسیر هنر و رجوع به متون ادبی و مذهبی است؛ همه اینها برای چندین دهه، فضایی را برای تفکر انتقادی از کتاب ساخته است. این رمان نوشته صادق هدایت، یک بیانیه جهانی بسیار گسترده درباره بیگانگی است که اغلب در مقایسه با کارهای فرانتس کافکا، عمیق‌تر و دارای پیچیدگی‌هایی است که در نگاه نخست اثر را نامفهوم جلوه می‌دهد، ولی شاهکاری بی‌مانند از واکاوی ذهنی رنجور است.

 

 

مشخصات دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت

نظرات کاربران درباره دانلود کتاب صوتی بوف کور | اثری ماندگار از صادق هدایت

بوف کور تو فیدیبو؟
در ۳ سال پیش توسط سام ( | )
هیچ ایرادی نمیشه از هدایت و قلمش گرفت ، مگر اینکه کتاب مورد علاقتون "حسنی نگو بلا بگو" باشه
در ۱ سال پیش توسط محمدرضا ملک زاده ( | )
این کتابو من ۶ سال پیش خوندم عالیه قلم صادق هدایت بی نظیره
در ۱ سال پیش توسط elh...373 ( | )
صادق هدایت نابغه ای جلوتر از زمان خود
در ۱ سال پیش توسط 913...409 ( | )
وقتی که به صدای راوی گوش میدم انگار از این دنیا جدا میشم بوف کور بدون شک بهترین اثر سورئاله
در ۱ سال پیش توسط 991...889 ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ..
  • ۱۳
  • ۱۴
  • بعدی ›
  • آخرین ››