کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با صدای عادل فردوسی‌پور
Loading

چند لحظه ...
کتاب کمال زن بودن

کتاب کمال زن بودن

نسخه الکترونیک کتاب کمال زن بودن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۶۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب کمال زن بودن

گروه‌ زیادی از مردم دنیا معتقدند این موضوع که انسان‌ها همه یکی هستند و در کنار هم زنجیره‌ی حیات را شکل می‌دهند، در طول تاریخ زندگی بشر فراموش شده و تمامی قوانین بر مبنای اصول مردان چیده شده است. در این میان، گروهی از زنان سعی می‌کنند به اندازه مردان خوب به نظر بیایند و به رتبه‌های اجتماعی بالایی دست یابند ولی فراموش می‌کنند معیار و سنجش موفقیت در دنیایی مردانه براساس تعاریف مردانه است. این نگرش اجتماعی بخه زنان باعث شده است زنان با وجود کسب موفقیت‌های فراوان احساس رضایت نداشته باشند و به بخش زنانه‌ی خود کمتر بها ‌دهند. مورین مورداک نویسنده و فعال حوزه‌ی زنان، با درکی عمیق از این موضوع کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان را به نگارش درآورده و ریشه‌ی گرفتاری‌های زنان در دنیای امروزی را بررسی می‌کند.

درباره کتاب کمال زن بودن نوشته‌ی مورین مورداک

کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان اثر مورین مورداک با نام اصلی depths of womanhood در سال 1990 منتشر شد. نویسنده این کتاب را براساس تئوری روانشناسی  «کارل گوستاویونگ» نوشته است تا با انتشار آن در مسیر بهبودی زخم‌های عمیق طبیعت زنانه درجنبه‌های مختلف زندگی گام بردارد. کمال زن بودن که شامل تجربیات شخصی نویسنده و همچنین اسطوره‌ها و افسانه‌های مرتبط با موضوع زنان است، بعد از انتشار برای خوانندگانش که گروه بزرگی از زنان معاصر غربی بودند، بینش تازه‌ای به ارمغان آورد.  مورداک در این اثر ویژگی‌های روان زنان را بررسی می‌کند و به موضوعاتی اشاره می‌کند که هر جامعه برای رسیدن به درک درستی از رشد زنان باید به آن‌ها توجه کند.

مورین مورداک برای نوشتن این کتاب از جلسه‌های مشاوره‌اش با زنان و کارگاه های آموزشی که در طول بیست سال در سراسر آمریکا برگزار کرد هم استفاده کرده است و با برداشت از تجربه‌های واقعی راه‌کارهای کاربردی برای سلامت روح و روان زنان ارائه می‌دهد. مورین مورداک کتاب کمال زن بودن را به عنوان پاسخی به کتاب «جوزف کمبل» نوشته است. «جوزف کمبل»، پژوهش‌گر و اسطوره‌شناس آمریکایی قرن بیستم است که استاد مورداک بوده است و این نویسنده در سال 1983 نسخه ابتدایی کتاب‌اش را به او نشان داده است.

کتاب کمال زن بودن درباره چیست؟

کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان شامل ده فصل است که در آن مورین مورداک درباره‌ی تاثیرات ناشی از الگوبرداری از مردان در دنیای زنان سخن می‌گوید. مرداک با مرور روایت‌های واقعی مختلف از زنانی می‌گوید که در ظاهر به مرتبه‌های بالای اجتماعی و اقتصادی رسیده‌اند  ولی چون هویت زنانه‌شان را نادیده گرفته‌اند غم‌زده هستند و احساس رضایت نمی‌کنند. فصل‌های کتاب عبارتند از «جدایی از زنانگی»، «تطبیق هویت و همسان‌سازی خود با مردان»، «گذر از آزمون‌ها»، «کامیابی خیالی از موفقیت‌ها»، «زنان قوی می‌توانند نه بگویند»، «آغاز راه و هبوط به سوی الهه»، «اشتیاق برای ارتباط با زنانگی»، «ترمیم شکاف بین مادر و دختر»، «یافتن مرد درونی برخوردار از قلب» و « فراتر از دوگانگی».

مروری بر فصل‌های کتاب کمال زن بودن؛ نقشه سفر قهرمانانه زنان

فصل اول کتاب کمال زن بودن «جدایی از زنانگی» نام دارد و مورین مورداک در این فصل درباره‌ی ارتباط مادر با فرزند دختر صحبت می‌کند. در این فصل تاثیرات مادر بر روند زندگی فرزندان مطرح می‌شود و شامل چند بخش از جمله «جدایی از مادر، سفر آغاز می‌شود»، «مادرمخوف و زنانگی مخرب» و «رها کردن مادر» است. در بخشی از این فصل کتاب کمال زن بودن می‌خوانیم :«جامعه‌ی امروز ما نرینه محور است . به همه چیز از دیدگاه مردان نگاه می‌کند. مردان به خاطر اشتیاق، هوش، قابل اتکا بودن و جایگاه اجتماعی و تمکن مالی مورد ستایش قرار می‌گیرند. این نگاه به قدری رایج است که زنان را نیز با همین معیار اما در جایگاهی پایین‌تر ارزش‌گذاری می‌کند. اگر زنان خود را از دیدگاه مردانه ببینند و طبق استاندارهایی که مردان در فرهنگ گنجانده‌اند خود را ارزش‌گذاری کنند همواره احساس می‌کنند کمبودهایی دارند و از برخی ارزش‌های مورد توجه در دنیایی مردان بی‌بهره‌اند.»  

فصل دوم کتاب که «تطبیق هویت و همسان‌سازی خود با مردان» نام دارد درباره‌ی تاثیر نقش پدر در خودساختگی دختران است. نویسنده درباره‌ی جاه‌طلبی زنان و تلاش آن‌ها برای رسیدن به استقلال و پول توضیح می‌دهد و معتقد است ریشه‌ی این توقعات ناشی از نوع رابطه‌ی فرزند دختر با پدر است. در این فصل از کتاب کمال زن بودن می‌خوانیم: «رابطه‌ی یک دختر جوان با پدرش به او کمک می‌کند تا دنیا و حتی خودش را از دریچه‌ی چشمان او ببیند. در جستجوی تایید پدر، دختر شایستگی‌ها، ذکاوت و ارزش خود را نسبت به پدر و دیگر مردان می‌سنجد. تشویق و تایید پدر بر رشد «من» در دختر تاثیر مثبت می‌گذارد.»

فصل سوم کتاب کمال زن بودن نیز شامل چند بخش از جمله «باور به وابستگی» است که درباره‌ی نیاز دختران به وابستگی سخن می‌گوید. جامعه دختران را به سمتی سوق می‌دهد که آن‌ها بیش از پسران به مردان، روابط‌شان و خانواده احساس نیازو وابستگی داشته باشند. مورین مورداک در این باره می‌گوید: «بعضی از زنان وابسته عمل می‌کنند تا از شریک زندگی‌شان و غرورش محافظت کنند. قانونی نانوشته بر رابطه حاکم است که مرد باید قوی و زن ضعیف باشد. افسانه می‌گوید که برای موفقیت یک شریک، شریک زندگی دیگر باید خود را کمتر از آن‌چه هست نشان دهد و قدرت مرد در واقع از ضعف زن حاصل می‌شود...حتی اگر شریکی چنین خواسته‌ای از همسرش نداشته باشد اولویت قرار دادن دیگران به عنوانی پیمانی ناگفته در زنان نهادینه شده است. این دیدگاه از کودکی با درک مناسبات خانواده به ناخودآگاه او رخنه می‌کند.»

فصل چهارم کتاب کمال زن بودن «کامیابی خیالی از موفقیت‌ها» نام دارد و نویسنده تصویری از زندگی زنانی که به موفقیت‌های اجتماعی دست می‌یابند را ترسیم می‌کند. مورین مورداک در این فصل تعریف مادر خوب در جوامع سنتی و حتی امروزی را به چالش می‌کشد و از تناقضاتی که بین مادران دهه‌ی هشتاد میلادی با دخترانشان رخ داده سخن می‌گوید. در این دهه مادران فرزاندان خود را به سمت استقلال بیشتر، فعالیت خارج از خانه و ازدواج دیرهنگام راهی می‌کردند تا با این شکل از زندگی،  سرنوشت دختران‌شان شبیه آن‌ها نشود. مورین مورداک در این فصل اشاره می‌کن: «زنان که زیردست مادران تحقیرگر جنس زن  که حس خوبی به هویت خود نداشتند، تربیت شدند به عنوان یک زن اطمینان چندانی به خود ندارند. این زنان در دام ابر زن می‌افتند و تلاش می‌کنند حتی بیشتر از مردانی که برای چنین دنیایی تعلیم دیده‌اند در حرفه‌ی خود و همچنین خانواده بهترین باشند. این مرد برتربینی زنانه که از مادران به دختران می‌رسد در پشت پرده، تنفر و ضعفی که زن به سمت خود نشانه رفته پنهان می‌کند و کارکردی مشابه با مرد برتربینی در مردان دارد.»

کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب کمال زن بودن برای تمامی زنانی که در دنیای امروز، سخت مشغول تلاش برای دست‌یابی به موفقیتند ولی جنسیت خودشان را فراموش کرده‌اند و دائما خود را با مردان مقایسه می‌کنند، مفید و خواندنی است زیرا مورین مورداک خود نیز درگیر این مشکلات و معضلات بوده است. نویسنده با درک و شناخت درستی از این اتفاق کتاب را به نگارش درآورده و زنان را به بازگشت به هویت اصلی‌شان و زن بودن دعوت می‌کند.

درباره مورین مورداک؛ نویسنده‌ی کتاب کمال زن بودن

مورین مورداک  Maureen Murdock نویسنده و روان‌شناس حوزه‌ی زنان است که در سال 1945 در آمریکا متولد شد. او علاوه‌بر نوشتن کتاب‌های حوزه‌‌ی روان‌شناسی به خاطره‌نویسی نیز علاقه دارد و دوره‌های مربوط به خاطره‌نویسی را در آمریکا، کانادا، مکزیک و اروپا برگزار می‌کند.

مورداک نویسنده‌‌ای جهانی است که علاوه‌بر فعالیت در حوزه‌ی زنان مسائل دیگری همچون بیماری‌های ذهنی و اعتیاد را نیز درمان می‌کند. او در حال حاضر علاوه‌ بر تدریس در دانشگاه در مطب کوچکی در سانتا باربارا مشغول به درمان و مشاوره است و مقالات و پژوهش‌های کاربردی برای زنان تدوین می‌کند.

از جمله دیگر آثار مورین مورداک می‌توان به «دختر بابا، موهبت‌ها و مصیبت‌های دختربابا بودن» اشاره کرد که این کتاب با ترجمه‌ی «ساره سرگلزایی» برای خرید و دانلود در سایت و اپلیکیشن فیدیبو موجود است. مورین مورداک در کتاب «دختر بابا، موهبت‌ها و مصیبت‌های دختربابا بودن» هم مانند بخش‌هایی از کتاب کمال زن بودن روابط بین پدران و دختران را بررسی می‌کند و راه‌کارهای کاربردی برای روابط درست و اصولی ارائه می‌دهد.

ترجمه کتاب کمال زن بودن به فارسی

کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان را سحر خیراندیش به فارسی ترجمه کرده و نسخه الکترونیک آن را فیدیبو برای خرید و دانلود در همین صفحه قرار داده است. کتاب صوتی کمال زن بودن  با همین ترجمه نیز با روایت «تینا میرکریمی» را «نوین کتاب گویا» منتشر کرده که آن هم در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.

کتاب کمال زن بودن، نقشه سفر قهرمانانه زنان با عنوان «ژرفای زن بودن» نیز با ترجمه‌ی «سیمین موحد» از سوی «انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی» راهی بازار شده است.   

مشخصات کتاب کمال زن بودن

 • ناشر ناشرمولف
 • تاریخ نشر ۱۳۹۶/۰۴/۰۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.43 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۵۰ صفحه

نظرات کاربران درباره کتاب کمال زن بودن

نه کتاب فمنیستی هست نه کتابی که زنان رو به موجودی فداکار و جنس ضعیف بودن دعوت کنه. برای تمام کسانی هست که بلاخره میخوان تصویر واقعی از یک زن متعادل داشته باشن . اگر فرد تعصبی هستید و روی اعتقادات خودتون پافشاری میکنید برای شما مناسب نیست.
در ۲ سال پیش توسط مرضیه راد ( | )
کتاب بسیار خوبی است. خواندنش را نه تنها به زنان که حتی به مردانی هم که زنانی در زندگی دارند و دوستشان دارند توصیه می کنم.
در ۲ سال پیش توسط کتاب دوست ( | )
افتضاح
در ۱ سال پیش توسط شیدا ( | )
واقعا چجوری تونستید بخونیدش:/
در ۱ سال پیش توسط leili ( | )
من دو تا کتاب از مورین مورداک خوندم ،دختر بابا و ژرفای زن بودن نصف مطالب هر دو کتاب مشترکه ،اما به واسطه این دو تا کتاب من یه دختر کوچولو رو تو وجودم پیدا کردم...
در ۲ سال پیش توسط mina b ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ۶
 • بعدی ›
 • آخرین ››