فیدیبو نماینده قانونی ناشرمولف و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب قدرت هوش خلاق

کتاب قدرت هوش خلاق
ده روش به‌کارگیری نبوغ خلاقه‌تان

نسخه الکترونیک کتاب قدرت هوش خلاق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب قدرت هوش خلاق

تونی بوزان نویسنده و مشاور آموزش است که به عنوان یکی از بینان‌گذراران تکنیک‌های نقشه‌برداری ذهنی شناخته می‌شود. او در این کتاب به یکی از مهم‌ترین مباحث ذهن،‌ یعنی هوش خلاق می‌پردازد. با این کتاب بسیاری از اشتباهات و سوتفاهم‌هایی که درباره کارکرد ذهن وجود دارد برطرف خواهد شد و خوانندگان می‌توانند پاسخ این سوالات را پیدا کنند: ۱- چه کسی باهوش ‌بودن آدم‌ها را تعیین می‌کند؟ ۲- کدام مرجع، ماهیت هوش را تعریف می‌کند؟ ۳- آیا IQ قابلیت بهتر شدن دارد؟ این کتاب در واقع راه نجاتی است برای مغزهایی که با همین سوالات مواجه شده‌اند و پاسخ شایسته‌ای نیافته‌اند. با خواندن این کتاب از بازکشفِ هوش ذاتی‌تان لذت ببرید!

ادامه...

بخشی از کتاب قدرت هوش خلاق

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

فصل اول:مقدمه- آغاز سفر خلاقیت

انجام می دهید؟ انجام داده اید؟ هستید؟ خواهید بود؟

فکر می کنید چه قدر خلاقید؟ برای این که به ایده هایی (احتمالا غافلگیرکننده) در مورد خلاقیتتان برسید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱- آیا رویاپردازی می کنید؟ بله/ خیر
۲- آیا به منوی غذایی یا آشپزی برای خودتان، خانواده یا دوستانتان فکر می کنید؟ بله/ خیر
۳- آیا موقع لباس خریدن، با ترکیب رنگ ها، پارچه ها و لوازم جانبی به خلق سبک خودتان فکر می کنید؟ بله/ خیر
۴- آیا به انواع مختلف موسیقی علاقمندید؟ بله/ خیر
۵- آیا رویدادهای زندگی ، دورهمی های خاص با دوستان، لحظات بزرگ ورزشی، تعطیلات، هر فاجعه ی قابل توجه یا موفقیت در زندگی را با لذت به خاطر می آورید؟ بله/ خیر
۶- آیا در کودکی سوالات زیادی می پرسیدید؟ بله/ خیر
۷- آیا هنوز هم سوالات زیادی می پرسید؟ بله/ خیر
۸- آیا گاهی اوقات از پیچیدگی یا زیبایی چیزها متحیر می شوید و آرزو می کنید کاش می توانستید بفهمید چه طور کار می کنند/ چه طور ساخته شده اند/ چه طور پدید آمده اند/ چه طور به زندگی شما وارد شده اند؟ بله/ خیر
۹- آیا در خانه روزنامه، مجله یا کتاب هایی دارید که به خودتان قول داده اید بخوانید، ولی هنوز نتوانسته اید وقتش را پیدا کنید؟ بله/ خیر
۱۰- آیا چیزهای دیگری در زندگی تان بوده که قول انجامش را به خودتان داده باشید ولی هنوز سراغشان نرفته اید؟ بله/ خیر
۱۱- آیا با دیدن یا شنیدن اجراهای عالی موسیقی، ورزش، بازیگری یا هنر هیجان زده می شوید یا تحت تاثیر قرار می گیرید؟ بله/ خیر
۱۲- نظرتان در مورد این سوال ها چیست؟
 • آیا اگر می توانستم با چرخاندن چوب جادو، شما را به یک رقاص خوش هیکل، با بدنی منعطف و باشکوه تبدیل کنم که بتواند در هر اجرای رقص انگشت حیرت بر دهان تماشاچیان بنشاند، جواب تان مثبت بود؟ بله/ خیر
 • آیا اگر می توانستم با چرخاندن چوب جادو، صدایی مثل خواننده ی محبوب تان به شما ببخشم و می توانستید تقریبا هر آهنگی را جوری اجرا کنید که هم خودتان راضی باشید و هم دیگران لذت ببرند و متحیر شوند، پاسخ مثبت می دادید؟ بله/ خیر
 • آیا اگر می توانستم با چرخاندن چوب جادو، ناگهان شما را به هنرمندی شایسته تبدیل کنم که می توانست نقاشی ها ، مناظر و چهره ها بکشد و قادر بود جوری مجسمه بسازد که میکل آنژ او را به شاگردی برگزیند، راضی بودید؟ بله/ خیر
 • آیا دوست داشتید که با چرخاندن چوب جادو، شما را به قصه گویی تبدیل کنم که مردم را با داستان هایش بفریبد و مسحور کند و کاری کند که آن ها بدون مقاومت به لطیفه هایش بخندند؟ بله/ خیر
۱۳- آیا زنده هستید؟ بله/ خیر
اگر به بیش از نیمی از این پرسش ها پاسخ مثبت دادید، پس بنا به تعاریف، خلاق هستید.
میزان خلاقیت تان در ادامه ی سفرتان در کتاب قدرت هوش خلاق آشکار می شود. اما برای این که سرنخی به دست تان بدهیم، بیایید به چند سوالی نگاه بیندازیم که ممکن است عجیب به نظر برسند:
 • آیا در خانه روزنامه، مجله یا کتاب هایی دارید که به خودتان قول داده اید بخوانید، ولی هنوز نتوانسته اید وقتش را پیدا کنید؟
پاسخ بیش از ۹۵ مردم به این سوال، مثبت است، آن ها فکر می کنند توانایی خاصی در به تاخیر انداختن کارها دارند! البته تصورشان درست است- اما کنار این ویژگی، خلاقیت زیادی هم دارند! کمی به آن فکر کنید. هر روز از هفته های طولانی، ماه ها یا سال ها، مغزشان جالب ترین عذرها را بابت نخواندن آن کتاب ها و مجله ها بافته است. این که خلاقیت شان مستقیما به انجام ندادن کارها برمی گردد، بی ربط است و این ویژگی هنوز هم یک جور خلاقیت استثنایی است و چنان منبع انرژی بی حدوحصری دارد که گاه ممکن است تمام عمر طول بکشد!
همین مساله ما را به این سوال می رساند:

آیا زنده هستید؟

پاسخ ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما پرسش از حقیقتی معنادار پرده برمی دارد. در زندگی برای جان سالم به در بردن از روزها، مغز خارق العاده تان ده ها هزار فکر، واکنش و راه حل برای مشکلات می سازد و اگر این کار را نکند، زمان شما روی زمین به پایان می رسد. همین واقعیت که شما زنده اید، خلاقیت زیادتان را ثابت می کند.
گسترش و رها کردن هوش عظیم خلاقه ای که دارید، به شما کمک می کند روش کار و راه های رشد آن را کشف کنید؛ وظیفه ی این کتاب کوچک همین است.

هوش خلاق چیست؟

هوش خلاق

توانایی شما برای خلق ایده های جدید، حل مشکلات به روشی منحصربه فرد و همچنین یک سر و گردن بالاتر از بقیه ایستادن، است.
هوش خلاق شما، از چند فاکتور درست شده که همه قابل آموختن و رشدند تا بتوانید خلاقیت تان را افزایش دهید. قدرت هوش خلاق شما را به ترتیب با این فاکتورها آشنا می کند و نشان می دهد چطور آن ها را توسعه و بهبود دهید. این فاکتورها عبارتند از:

نیمکره ی راست و چپ مغز

توانایی به کارگیری همزمان مهارت های متفاوت سمت چپ و راست مغزتان

یادداشت برداشتن/ تهیه ی نقشه ی ذهنی

توانایی عینیت بخشیدن به تفکرات تان، با بیرون کشیدن شان از مغز و نوشتن شان روی کاغذ؛ به این ترتیب بیش تر و بهتر می توانید آن ها را واکاوی کنید.

فصاحت

سرعتی که با آن ایده های جدید تند تند به ذهن تان می رسد. فصاحت مقیاس بهره وری خلاقیت شما است.

انعطاف پذیری

توانایی شما در تولید ایده های متنوع و حرکت از یک رویکرد به رویکرد دیگر با استراتژی های متنوع، انعطاف پذیری خلاق تان را می سازد. انعطاف پذیری همچنین توانایی شما را در دیدن چیزها از زاویه های مختلف، در نظر گرفتن رویدادها از دیدگاه های متنوع، به کارگیری مفاهیم قدیمی و تنظیم آن ها در مسیرهای جدید و وارونه کردن ایده های موجود را شامل می شود. انعطاف پذیری به استفاده از تمام حس های تان برای خلق ایده های جدید، نیز گفته می شود.

اصالت. اصالت جوهره ی هوش خلاق و تفکر خلاق است. این ویژگی نماینده ی قابلیت شما برای تولید ایده هایی است که منحصرا به شما تعلق دارند- ایده هایی که غیرمعمول، منحصر به فرد و عجیب و غریب است (یعنی دور از مرکز)

بسط ایده ها

متفکران خلاق، یک ایده ی اصلی را می گیرند و آن را در تمام جهات بسط و توسعه می دهند، به آن شاخ و برگ می دهند و همان ایده ی اصلی را بزرگ می کنند.

تداعیات. متفکران خلاق می دانند مغز انسان یک دستگاه تداعی غول آسا است. اندیشمندان خلاق با داشتن کمی آگاهی شهودی از شکل کار این دستگاه تداعی- معانی (البته شما هم بعد از خواندن این کتاب اطلاعات دقیقی به دست می آورید!)، می توانند به این منبع نامتناهی دسترسی داشته باشند و تمام جنبه های خلاقیت شان را بهبود ببخشند.

نگاهی اجمالی به قدرت هوش خلاق

قدرت هوش خلاق طراحی شده تا شما را به تور بزرگ خلاقیت ببرد و نشان دهد که می توانید در هر مرحله از این سفر، قدرت تفکر خلاق تان را افزایش دهید. فصل های بعد، تاریخچه ها و داستان های افرادی را در بر دارد که قابلیت های گفته شده را در زندگی به کار گرفته اند. در هر فصل همچنین یک کاربرگ خلاقیت در نظر گرفته شده است که می توانید با انجام تمرین های مخصوص که برای خلاق کردن شما طراحی شده اند، خودتان را بسنجید. هر تمرین کنار توسعه ی مهارت های هوش خلاق مخصوص به آن، هم زمان ماهیچه های مغزی دیگر حوزه های مهارت هوش خلاق شما را توسعه می دهد، (مغز قابلیت گسترش نامحدودی دارد و خود یک دستگاه تداعی معانی ارتباطی است!)
این فصل ها همچنین توضیح می دهد که چگونه از نقشه های ذهنی برای توسعه ی هوش خلاق تان استفاده کنید و نمونه هایی از ابزارهای اندیشیدن برای بهبود خلاقیت را ارائه می دهد؛ ابزارهایی که تمام زندگی ام را صرف ساختن شان کرده ام. نمودارها و تصاویر دیگری هم هستند که می توانید برای کمک به هوش خلاق تان از آن استفاده کنید.
دورنمای کلی کتاب را با هم ببینیم.

فصل دوم- به کار بردن قابلیت های جادویی سمت راست و چپ مغز

در این فصل شما را با یک پرواز ماورای صوت به پنجاه سال تحقیق در مورد این جنبه ی جذاب خلاقیت می برم. بینش جدیدی را در مورد ماهیت هوش خلاق کشف می کنید و شکل به کارگیری این بینش را در توسعه ی تفکر خلاق تان یاد می گیرید.

فصل سوم- خلاقیت بی پایان- به تصویر کشیدن ذهن با نقشه های ذهنی

این فصل ابزار نهایی تفکر خلاق، نقشه ی ذهنی، را به شما معرفی می کند. به شما نشان خواهم داد که چطور می توانید به مقام استادی در استفاده از آن چه که به چاقوی همه فن حریف معروف شده، برسید.

فصل چهارم- شما در مقام هنرمند خلاق

چه کسی گفته شما نمی توانید نقاشی کنید؟ محال است نتوانید!
در این فصل به شما خواهم گفت که چرا بیش از ۹۹ مردم معتقدند نمی توانند نقاشی کنند و همچنین به دلایل اشتباه بودن پیش فرض شان خواهم پرداخت.
سپس شما را با دو معلم بی مانند هنر یعنی لئوناردو داوینچی و میکل آنژ(۹) آشنا خواهم کرد. هر کدام از آن ها از روش های موفقیت آمیز خلاقانه ی ساده ی خود پرده برمی دارند تا بتوانید هنرمند درون خود را پیدا کنید. همچنین کشف خواهید کرد که تا به این لحظه، میلیون ها شاهکار در زندگی خلق کرده اید و خودتان از آن ها خبر ندارید!

فصل پنجم- شما در مقام موسیقیدان خلاق

درست مثل نقاشی، بیش تر مردم تصور می کنند که خیلی هوش موسیقی ندارند و بیش از ۹۵ ما باور داریم که قادر نیستیم یک موسیقی را با آهنگ درستش بخوانیم. باز هم درست مثل نقاشی، این باور غلط است.
در این فصل، علت وجود این باورهای غلط را برایتان توضیح می دهم، به شما می گویم که چطور بر آن ها فائق شوید و چگونه موسیقیدان خلاقی را که از بدو تولد در درون شما زندگی می کند، رها کنید. پی می برید که تمام زندگی تان خوب آواز می خوانده اید و درس های تشویق کننده ای را می توانید از پرنده ها بیاموزید!

فصل ششم- بهره وری خلاقانه- قدرت حجم و سرعت

بهره وری خلاقانه : تعداد یا سهولت خلق ایده در یک زمان مشخص- یکی از فاکتورهای اصلی هوش خلاق است. در این فصل به شما نشان خواهم داد که چطور می توانید با دنبال کردن روش های نوابغ خلاق بزرگ، بهره وری تان را بالا ببرید.

فصل هفتم- انعطاف پذیری و اصالت خلاقانه

دلیل اصلی گرفتار شدن مردم در مسیر خلاقیت، این است که آن ها فقط یاد گرفته اند به یک روش اصلی بیندیشند. و همین فرایند به گودالی تبدیل می شود که بیرون آمدن از آن را برایشان دشوار می کند. در این فصل روش های زیادی را برای دیدن با نگاهی متفاوت به شما نشان می دهم- نگاه کردن از زاویه ای دیگر و از دیدگاه های مختلف؛ تکنیک هایی که تمام نوابغ تفکر خلاق برای دست یافتن به ایده های انقلابی خود از آن ها استفاده کرده اند.
هر چند وقت یک بار می شنوید که مردم در مورد یک نابغه ی بزرگ بگویند که او «مثل او دیگر وجود ندارد»؛ «نمونه ندارد»؛ «منحصربه فرد» و «غیرقابل مقایسه» است؟ ویژگی منحصربه فرد بودن، سنگ بنای تفکر خلاق است. به شما نشان خواهم داد که همین حالا هم بیش از آن چه فکر می کنید، منحصربه فردید و راه های حیرت انگیز تقویت اصالت در تفکر، را به شما معرفی خواهم کرد.

فصل هشتم- مغز: دستگاه بی مانند تداعیات ذهنی- تفکر جامع و درخشان

هوش خلاق بر اساس توانایی شما در خلق تداعیات بین فکرها و ایده های مختلف شکل می گیرد. تعداد این تداعیات در یک فرد متوسط بسیار کم تر از حد ممکن است. در این فصل شما را در جریان یک بازی جذاب تداعی ذهن، هدایت خواهم کرد؛ هر چه پیش برویم شما به روش های جدیدی برای توسعه ی توانایی تداعیات ذهنی تان پی خواهید برد و قابلیت های عجیب مغزتان را برای ارتباط معانی کشف خواهید کرد.

فصل نهم- شما و شکسپیر- هر دو شاعر!

شعر هم مثل نقاشی و موسیقی از نظر بیش تر مردم، هنر خاصی است که به عنوان امتیازی با ارزش به عده ی کمی اعطا شده است. این هم یک تصور رمانتیک غلط است. چون شما ذاتا شاعرید!
در فصل نهم شما را به روح شاعرانه تان هدایت خواهم کرد و نشان خواهم داد که چطور می توانید تمام درس هایی را که تا به این جا از قدرت هوش خلاق آموخته اید برای خلق شعر خودتان به کار گیرید.

فصل دهم- فقط کودکی

فکر می کنید چرا بچه ها چیزها را خوب و سریع یاد می گیرند؟ فکر می کنید چرا بچه ها از بزرگ ترها خلاق ترند؟ چرا بسیاری از هنرمندان بزرگ (مثل پیکاسو) سعی می کنند به خلاقیت دوران کودکی شان بازگردند؟
در این فصل به تمام این پرسش ها پاسخ خواهم داد و به شما یاد می دهم چطور کودک درون و نابغه ی خلاق درون تان را دوباره کشف کنید.
در سراسر قدرت هوش خلاق، شما راهنمای ویژه ی دیگری نیز در اختیار دارید؛ لئوناردو داوینچی که به عنوان بزرگ ترین نابغه ی خلاق هزاره ی اخیر شناخته شده است.

قدرت هوش خلاق را صمیمانه به لزلی و تری بایز؛ مادرم جین بوزان؛ لورن گیل، وندا نورت، نیکی و استریلی اوپنهایمر، دکتر پتیتو رائو، کارولین شات و کارول تانکینسن تقدیم می کنم که خلاقیت ، تعهد و تلاش زیادشان تحقق موضوعات این کتاب را موجب شد.

فصل دوم:به کار بردن قابلیت های جادویی سمت راست و چپ مغز

در این فصل با جدیدترین اطلاعات درباره ی بخش چپ و راست مغزتان آشنا می شوید و یاد می گیرید که چگونه این دو بخش را با هم به کارگیرید تا قدرت خلاقیت تان را به شکل خارق العاده ای افزایش دهید.

می خواهیم با یک پرواز مافوق صوت پنجاه سال تحقیق در مورد مغز را با هم ببینیم. سفرمان از آزمایشگاه پروفسور راجر اسپری(۱۰) در کالیفرنیا آغاز می شود و به شرح تحقیقی می پردازد که جایزه ی نوبل سال ۱۹۸۱ را برای او به دنبال داشت. با این تحقیق شما با قابلیت های خلاق پنهانی که در انتظار رهایی اند، آشنا می شوید.
***
در دهه ی پنجاه و شصت میلادی، پروفسور اسپری تحقیقاتی را در مورد فعالیت مغز انجام داد. برای کشف فرایندهای متفاوت اندیشیدن و تاثیر آن روی موج های مغز، اسپری و همکارانش از تعدادی داوطلب درخواست کردند برخی فعالیت های مغزی را انجام دهند؛ کارهایی مثل جمع یا تفریق ذهنی اعداد، خواندن شعر، بازگویی حفظی کلمات، خط خطی کردن، نگاه کردن به رنگ های مختلف، طراحی مکعب، تحلیل مساله های منطقی و رویاپردازی.
***
اسپری پیش بینی کرده بود که موج های مغز، در فعالیت های مختلف، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند و درست می گفت. آن چه پیش بینی نکرده بود کشف خارق العاده ی زیر بود؛ کشفی که برای همیشه طرز فکر ما را در مورد توانایی های بالقوه ی مغز انسان و تفکر خلاقانه تغییر داد: به طور متوسط مغز فعالیت هایش را به دو قسمت فعالیت بخش چپ (نیمکره ی چپ) و بخش راست (نیمکره ی راست) تقسیم می کند. این تحقیق در باور عامه به تحقیق راست مغزی/ چپ مغزی مشهور است.

تقسیم بندی غالب فعالیت ها به شکل زیر است:اسپری همچنین کشف کرد که هنگام فعال بودن نیمکره ی سمت راست، نیمکره ی سمت چپ تمایل دارد به وضعیت استراحت یا مراقبه فرورود. به همین ترتیب با فعال بودن نیمکره ی سمت چپ، نیمکره ی راست مغز آرامش را انتخاب می کند.
از این گذشته، هر مغز درگیر در این آزمایش موج مغزی، تمام مهارت های نیمکره ها را با نظمی مشخص دارا بود؛ این کشف همه را غافلگیر کرد. به عبارت دیگر در سطح ابتدایی فیزیکی، فیزیولوژیکی و استعدادی همه ی افراد مهارت های آگاهی، تفکری و خلاقه را در سطح گسترده ای داشتند و ظاهرا تنها از بخشی از آن ها استفاده می کردند.
تا دهه ی هفتاد این نتایج راهگشای تحقیقات، مطالعات و بررسی های گسترده تری در مورد احتمال استفاده نکردن از بخش های مختلف مغز بود.
یکی از مسیرهای تحقیق (که من شخصا با آن درگیر بوده ام) بررسی تفکر مردم درباره ی توانایی های خود و سپس واکاوی این توانایی ها/ ناتوانی ها با قابلیت های واقعی امواج اندازه گیری شده مغزی بود.
در این تحقیق خودتان را بسنجید:
***

بررسی راست مغزی و چپ مغزی

آیا به نظر شما محاسبه ی سریع و دقیق سهم سود وامی که در حال حاضر برای خانه بدهکارید، یا مساحت باغ تان به عنوان بخشی از مساحت خانه و باغ، از نظر عملی (از نظر ژنتیکی تقریبا غیرممکن) کار غیرممکنی است؟ بله/ خیر
آیا طراحی پرتره ای که کاملا به صاحب شخص شباهت داشته باشد، نقاشی منظره، … و پرسپکتیو، درک تاریخ هنر و ساختن مجسمه های واقعی و آبستره به نظرتان غیرممکن است؟ بله/ خیر
***
***
آیا ساخت موسیقی و آهنگ، تشخیص آهنگ سازان کلاسیک از روی تنها چند نوت، هماهنگی رقص با موسیقی و آواز خواندن آن هم وقتی هر نوت شما درست مانند آهنگ اصلی در جای خود قرار گرفته باشد، عملا کار غیرممکنی است؟ بله/ خیر
***
حتما خیال تان راحت خواهد شد وقتی بدانید بیش از ۹۰ افرادِ این تحقیق اعتقاد راسخ داشتند که از نظر ژنتیکی از انجام این فعالیت ها در سه حوزه ی بااهمیت مهارت های محاسباتی، هنری و موسیقی عاجزند.
امیدوارم از شنیدن این خبر که همه ی آن ها اشتباه کرده بودند، خوشنود و دلگرم شوید.
تحقیق بعدی نشان داد که آموزش زیر نظر معلمان- این جا منظور معلمان خوب است-در حوزه هایی که تصور می کنید در آن ضعیف هستید، ناگهان شما را توانمند می سازد. این موقعیت درست مثل وقتی است که یک گروه ماهیچه ی ضعیف را پیدا می کنید که ضعفشان به خاطر مدت های طولانی مورد استفاده قرار نگرفتن است و نه ناتوانی ذاتی شان.
اما علاوه بر این که هر کس می تواند در زمینه هایی که پیش از این گمان می کرده در آن ضعیف است بهبود پیدا کند، کشف حیرت انگیز دیگری نیز به دست آمد. حالا با برطرف شدن ضعف این ماهیچه ی ذهنی، عملکرد ماهیچه های ذهنی دیگر نیز رو به بهبود می رفت.
بنابراین کسانی که از نظر خودشان در تخیل و هنر ضعف داشتند، برای مهارت در آن حوزه آموزش می دیدند و ناگهان در ارتباط با کلمات خبره می شدند، مهارت شان با اعداد بیش تر می شد و به طورکلی هم خلاق تر می شدند. به طور مشابه افرادی که در ارتباط با اعداد ضعیف بودند، برای مهارت در این حوزه آموزش می دیدند و تخیل و قابلیت های موسیقی شان نیز رشد می کرد.
آن چه رخ می داد این بود که بخش های سمت راست و چپ مغز با یکدیگر مکالمه برقرار می کردند. سمت چپ مغز اطلاعات را دریافت و برای سمت راست مغز ارسال می کرد که اطلاعات دریافتی را به روش خود پردازش می کرد و سپس باز آن را برای بخش چپ مغز می فرستاد و این روند ادامه داشت. در این فرایند مغز به طور هماهنگ در حال ساخت اطلاعات بود و با ترکیب عناصر مختلف، این اطلاعات را به توان فکری و خلاق خود اضافه می کرد. در اوایل دهه ی هشتاد، پارادایم چپ مغزی/ راست مغزی در سراسر دنیا شناخته شد و کتاب ها درباره ی این کشف خارق العاده مطالب زیادی نوشتند و مشکلات آغاز شد.

مشکل شماره ی ۱

حتما شنیده اید که فعالیت های سمت چپ مغز را با برچسب «نخبه» یا «آکادمیک» یا «کاری» مشخص می کنند و فعالیت های سمت راست مغز را هم با ویژگی «هنری»، «خلاق» و «احساسی» نام گذاری می کنند.
اما به فرض درست بودن این تحقیق و با دانستن این که با به کار بردن هر دو بخش مغز، هوش و خلاقیت کلی ما بیدار می شود، پس بر اساس تعاریف، نوابغ بزرگ هم از همین فرایند مغزی و درنتیجه کل مغزشان، بهره می بردند. اما اگر این برچسب های راست مغز و چپ مغز درست باشد، پس نوابغ دانشمند و متفکری مثل ایزاک نیوتن(۱۱) و آلبرت انیشتین(۱۲) چپ مغز بوده اند و موسیقیدان ها و هنرمندانی مثل بتهون(۱۳) و میکل آنژ راست مغز بوده اند؛ به عبارت دیگر آن ها به هیچ وجه از تمام مغزشان استفاده نمی کردند!
برای روشن شدن این مشاجره، به تحقیقات بیش تری نیاز بود. من و تعدادی از اشخاص به شدت کنجکاو، جمع آوری اطلاعات را در مورد نوابغ بزرگ خلاق آغاز کردیم و سعی کردیم آن را به مدل راست مغزی/ چپ مغزی ارتباط دهیم.
فکر می کنید به چه نتیجه ای رسیدیم؟ در مورد انیشتین چپ مغز این چیزها را کشف کردیم:
***
شرح حال- آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین به عنوان بزرگ ترین نابغه ی خلاق قرن بیستم نام گذاری شده بود. بااین حال او دانش آموز تنبلی بود، رویاپردازی را به درس خواندن ترجیح می داد و در نهایت هم به خاطر تاثیر مخربش روی بقیه از مدرسه اخراج شد.
به عنوان یک نوجوان، او جذب بخش خیال انگیز ریاضی و فیزیک شد و به همان اندازه هم عاشق کار میکل آنژ بود که مطالعه ی عمیقی درباره اش داشت. این علایق دو جانبه او را تشویق کرد که با تخیلش دورتر هم برود و به خلق بازی های خلاق ذهنی اش بپردازد. در این بازی ها که امروز شناخته شده است او از خودش پرسشی جذاب می پرسید و سپس به تخیلش اجازه ی طغیان می داد.
در یکی از مشهورترین بازی های ذهنی اش، انیشتین تصور کرد که روی سطح خوشید یک اشعه ی خورشید را در دست دارد و در ادامه مستقیم با سرعت نور به انتهای عالم سفر کرد.
در «پایان» سفر، او در کمال حیرت متوجه شد که تقریبا همان جایی ایستاده که سفر را شروع کرده بود. این اتفاق از نظر منطقی غیرممکن بود؛ شما همیشه در یک خط مستقیم حرکت نمی کنید و در نهایت سفرتان همان جایی که آغاز کرده اید، تمام نمی شود!
پس انیشتین یک سفر تخیلی دیگر را با اشعه ی آفتاب آغاز کرد؛ این بار یه بخش دیگری از سطح خورشید و باز هم در یک خط مستقیم به انتهای جهان رفت. یک بار دیگر او تقریبا نزدیک نقطه ی شروع، فرود آمد.
به تدریج حقیقت بر او آشکار شد: تخیل اش در مقایسه با منطق اش حقیقت بیش تری را به او گفته بود. اگر برای همیشه در خط مستقیم سفر کنید و همیشه در مجاورت جایی که آغاز کرده اید، بازگردید، پس «همیشه» دست کم دو چیز درست است: مسیری تا حدی منحنی و خمیده و مالکیت یک مرز.
به این ترتیب انیشتین به یکی از عمیق ترین بینش هایش دست یافت: دنیای ما منحنی و متناهی است. او با چپ مغزی صرف به این کشف خلاقانه نرسیده بود، بلکه ترکیب دانش اش از اعداد، کلمات، نظم، منطق و تحلیل تخیل عظیم ، دانش فضایی و توانایی دیدن کل ماجرا او را به این نتیجه هدایت کرده بود.
بینش او ترکیب و مکالمه ی بی نقص بین هر دو بخش مغزش بود؛ این کشف، درک خلاقانه و عمیق یک مغز کامل بود.
***
عکس همین مساله در مورد نوابغ خلاق «راست مغز» صحت دارد. بیایید این بار مثلا لودیگ وان بتهوون، یک راست مغز بالفطره را انتخاب کنیم.
***
شرح حال- لودویگ وان بتهون

بتهون را با روح پرسشگر، پر شور و متلاطم ، تمایلش به رهایی از ظلم و سانسور و نبرد دائمی اش برای آزادی بیان هنری می شناسند. به طورکلی او نمونه ی بی نقص یک نابغه ی سرکش و رام ناشدنی است.
همه ی این مسائل درست است و با تفسیر متداول یک نابغه ی راست مغز جور درمی آید. بااین حال آن چه که از درک مردم پنهان مانده این است که بتهون مثل بقیه ی آهنگ سازان، چپ مغز هم بود.
ماهیت موسیقی را در نظر بگیرید: روی خط و منظم نوشته می شود؛ در واقع منطق خودش را دنبال می کند؛ و بر اساس اعداد شکل می گیرد. موسیقی اغلب به عنوان شکل خالصی از ریاضیات تعریف می شود (و جالب است بدانیم سرگرمی بیش تر ریاضی دانان بزرگ موسیقی بوده است و بالعکس).
بتهوون جدای از تخیل بسیار و زندگی بر پایه ی ریتم، بسیار دقیق بوده است. بتهوون بود که پایه گذار استفاده از مترونوم موسیقایی شد و در این باره گفت مترونوم هدیه ی خدا به او است زیرا حالاست که هر موسیقی دان و رهبر ارکستری در آینده می تواند موسیقی اش را دقیقا در ریتم درست اجرا کند، دقیقا با تاکیدهای درست و دقیقا با همان ضرباهنگ درست ریاضی!
بتهوون هم مانند انیشتین، راست مغز یا چپ مغز نبود. او کاملا تمام مغز بود.
***
تحقیق من در مورد نوابغ بزرگ تایید کرد که همه ی آن ها از کل مغزشان استفاده می کرده اند؛ از تمام مهارت های هر دو نیم کره؛ به شکلی که هر مهارت توسط بقیه پشتیبانی و تکمیل می شد.
این یافته ها راه گشای مشکل بزرگ بعدی تحقیق و فرضیاتش بود.

مشکل دوم

مشکل دوم، مشکل بزرگی بود. فعالیت های فکری سمت چپ مغز، با عنوان فعالیت های مردانه طبقه بندی می شد و فعالیت های خلاقانه و احساسی سمت راست مغز، در دسته ی فعالیت های زنانه قرار می گرفت. این تصور، خطرناک و کاملا نادرست بود!
برچسب ها همه گیر شده بود و این باور بسیار قدیمی را تایید می کرد:
 • دانشگاه ها، آموزش و تفکر فقط با کلمات، اعداد و منطق سروکار دارند و با تخیل، رنگ و ریتم بیگانه اند
 • محیط کار جایی برای نظم سخت گیرانه و جدی است
 • مردها منطقی اند؛ بدون احساس، تخیل یا رنگ
 • زنان رویاپردازانی غیرمنطقی اند
 • احساس برمبنای منطق تداعیات ذهنی شکل نگرفته است
 • خلاقیت و هنر، حرفه هایی مناسب نیستند و هیچ منطق یا علمی پشت شان نیست
تراژدی این تصورات نادرست که متاسفانه تا امروز هم رایج است، این است که این افراد ذهن شان را در مقابل حقیقت می بندند و ارزش لذت، تجربه و حیات را کم رنگ می کنند.
متاسفانه این تصورات غلط به ویژه در حوزه ی آموزش بسیار شایع است. چون ما تصور می کنیم آموزش باید چپ مغز باشد، به بچه های پرانرژی، خلاق، رنگارنگ، کنجکاو برچسب می زنیم یا به آن هایی که دچار رویاپردازی مفرطند شیطان، مخرب، بیش فعال، کند یا عقب مانده می گوییم. درحالی که باید به آن ها برچسب های نابغه های بالقوه ی خلاق بدهیم که تازه می خواهند دامنه ی گسترده ی توانایی هایشان را کشف کنند!
به طور مشابه بسیاری از کسب وکارها در گودال چپ مغزی گیر کرده اند و در نتیجه نه تنها هم افزایی ناشی از ترکیب فعالیت های نیم کره ی چپ مغز را با تخیل و استعداد از بین می برند بلکه با این کار اعتبار خودشان را نیز نابود می کنند.
تصویر رایج هنرمند را با توجه به متن این کتاب در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می دهند که در تصور بیش تر مردم، هنرمند فردی نامرتب، بی نظم، ژولیده، ضعیف در منطق و بدون مهارت های سازمانی و ساختاری است.
متاسفانه میلیون ها دانش آموز هنر در جهان، سعی می کنند این تصویر «ایده آل» هنرمند را «زندگی کنند» (که البته آن را تحریف می کنند!). در نتیجه کلمات، اعداد، منطق، نظم و ساختار را رد می کنند و تنها تصویری گذرا در ذهن شان خلق می کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب قدرت هوش خلاق

تونی بوزان مجموعه کتاب‌هایی که در مورد هوش داره خیلی عالیه. کمک میکنه تا با کشف و استفاده از هوش خودمون بتونیم در زمینه‌های مختلف زندگی راحت تری داشته باشیم.
در 10 ماه پیش توسط مصطفا بلند قامت
ساده وروان نوشته شده و برای کسی که اهل عمل هست قابل برنامه ریزیه اما این که چه کسی تعیین می کنه که کی با هوشه باید گفت: آنکه منتظر نمی ماند تا تعیین بشود...!
در 10 ماه پیش توسط بهمن
کاش اطلاعات کتابارو دقیق تر وارد میکردن. مثلا تعداد صفحه نوشته نشده! حتی داخل سایت که اطلاعات بیشتری از کتابا هست واسه این کتاب و واسه چنتا از کتابای همین ناشر (که بررسی کردم) درست وارد نشده. مثل تعداد صفحه و شابک !! امیدوارم هرچه زودتر این نقص هم رفع بشه
در 5 ماه پیش توسط abd...sef
فونتش چرا خرابه؟ واسه من فقط یه سری علامت سوال و حروف انگلیسی به صورت پراکنده ست!!!!! لطفا رسیدگی کنین تا کتابا با بهترین کیفیت به دست مصرف کننده ها برسه!!
در 6 ماه پیش توسط عقیل قناعتیان
سلام من نزدیک ۴۰تا کتاب دارم تو فیدیبو ولی اینو دانلود کردم فقط یسری علائمه...مشکلش چیه؟
در 6 ماه پیش توسط ali ashouri
کتاب خوبی بود. هر چقدر اواخر کتاب یه مقدار خسته کننده و تکراری میشه، در عوض دو سوم اول کتاب برام خیلی لذت بخش بود. از جمله کتاب‌هایی هست که من حتما معرفی می‌کنم به دوستانم
در 5 ماه پیش توسط علی صفرزاد
کتابیه که باید بهش عمل بشه وگرنه خیلی زود فراموش میشه، عمل کردن بهش هم سخته و باید با دوره های آموزشی همراه باشه. برای پیشرفت شخصی میتونه مفید باشه
در 8 ماه پیش توسط emi...a.m
راهکار های جالبی در مورد خلاقیت ارائه میده
در 3 هفته پیش توسط مهدیه
آیا موضوع کتاب با هوش هیجانی تفاوت دارد؟
در 7 ماه پیش توسط هادی شفیعی
دوستش داشتم کتاب شیرینیه واقعیت هایی رو به یاد آدم میاره که فقط میتونی لبخند بزنی
در 9 ماه پیش توسط سهیل