دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

نسخه الکترونیک کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

مارکس کمونیسم را به دو معنا تعریف می‌کند، یکی جنبش خودآگاه و ضدسرمایه­داریِ طبقه­‌ی کارگر و دیگری جامعه‌­ای که، بر اساس نظر او، پس از سرمایه­‌داری بر پا می‌شود. روشن است که این دو معنا رابطه‌­ی محکمی با یکدیگر دارند. اما این نیز به همان اندازه روشن است که معنای دوم تابعی از معنای اول است، به این دلیل ساده که جامعه‌­ی کمونیستی قرار است نتیجه­‌ی سازمان‌­یابی جنبش طبقه‌­ی کارگر بر ضد سرمایه­‌داری باشد. بدیهی است که ویژگی­‌های جامعه‌­ی کمونیستی از دل تناقض­‌های نظام سرمایه‌­داری و مبارزه‌­ی سازمان­‌یافته و خودآگاهانه‌­ی طبقه‌­ی کارگر برای حل این تناقض­‌ها بیرون می‌­آید. یکی از این ویژگی­‌ها، به نظر مارکس، الغای تقسیم کار به فکری و مادی است. بدین­سان، این تقسیم کار از میان نخواهد رفت مگر آنکه جنبش طبقه‌­ی کارگر برای مبارزه با سرمایه‌­داری از وضع «درخود» به حالت «برای­ خود» ارتقا یافته باشد. به سخن دیگر، طبقه‌­ی کارگری می‌­تواند جدایی کارِ فکری از کارِ مادی را از میان بردارد که به خودآگاهی و سازمان‌­یابیِ متکی­ به ­خود دست یافته باشد، یا دست­‌کم در این جهت پیش رفته باشد. درست از همین روست که مارکس جنبش سرمایه­‌ستیز طبقه‌­ی کارگر را کمونیسم می‌­نامد. به نظر مارکس، کمونیسم به معنای سازمان­‌یابی پرولتاریا به‌­صورت طبقه­‌ای خودآگاه است که با واقعیت بخشیدن به وحدت کارِ فکری و کارِ مادی در درون خود، به سوی پایان­دادن به جدایی آنها در سطح کل جامعه پیش­‌می‌­رود. بر این اساس، به نظر مارکس، سازمان‌­یابی طبقه‌­ی کارگر بر مبنای جدایی کارِ فکری از کارِ مادی، جدایی «روشنفکران انقلابی» از کارگرانِ درگیر با کار و تولید مادی، جدایی «آگاهی سوسیالیستی» از «جنبش خودانگیخته­‌ی طبقه‌­ی کارگر»، و در یک کلام جدایی «جنبش کمونیستی» از جنبش کارگری، نه کمونیسم است و نه سازمان­‌یابی کمونیستی.

ادامه...

مشخصات کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

  • ناشر نشر اختران
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۷۵,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.87 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۰۰ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

کتاب خوبی است
در ۴ سال پیش توسط kha...san ( | )