فیدیبو نماینده قانونی ترانه پدرام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند

کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند

نسخه الکترونیک کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۶۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند

این کتاب کوچک شامل نشانه‌های ناخوشایند بلوغ است. ویژگی‌های شناختی و رفتاری و عاطفی فرزندان ما را در حدود ۱۳ تا ۲۰ سالگی نشان می‌دهد. شناخت این نشانه‌های ناخوشایند به پدر و مادرها کمک می‌کند که شکیباتر بوده و فرزندان خود را بیشتر درک نموده و ارتباط سالم را با آن‌ها حفظ کنند.

ادامه...
  • ناشر ترانه پدرام
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.3 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش درآمد

وقتی مادری بدون «در زدن» وارد اتاق نوجوانش می شود و نوجوان او به این عمل اعتراض می کند مشکل کجاست؟ وقتی پدر و مادری نوجوان خود را برای بیدار شدن از خواب چند بار صدا می زنند و او بیدار نمی شود آیا «بیعار» و «بی مسئولیّت» شده یا خوابش سنگین شده است؟ وقتی نوجوان ما موقع راه رفتن به تازگی تنه اش به میز و مبل و صندلی و نیمکت می خورد «بی مبالات» شده یا رشد سریع جسمی اش باعث شده که تعادل حسی و حرکتی سابق را نداشته و دچار این خطاها شود؟
نوجوانی دوره ای است که با تحوّلات شدید جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی همراه است و متاسّفانه درک بعضی از این تغییرات برای پدر و مادر آسان نیست. در این کتاب کوچک تعدادی از این خطاها مطرح شده و امید است که خانواده ها با شناخت و پذیرش و راهنمایی به جا و به هنگام و محترمانه، و با زبانی خوش و دوستانه و شفاف و کوتاه به راهنمایی همّت گمارند.
بسیاری از پدر و مادر ها نگران نوجوانان خود هستند اما در واقع نه وقت کافی برای ارتباط دارند و نه دانش لازم برای عمل. کتاب های تربیتی زیادی برای این پدر و مادر ها نوشته شده ولی متاسّفانه نداشتن حوصله ی مطالعه نیز به دلایل قبل افزوده شده است. این سری کتاب ها راه کار های ساده ای را دارند که جهت کاستن از مشکل ارتباط با فرزندان نوشته شده و بیشتر هشدارهایی را در بردارد که خانواده را متوجّه رفتارهای بهنجار و نابهنجار کند و از خود و دیگران (یعنی نوجوان) انتظار زیاد نداشته باشد.
در این مجموعه بر دو اصل پذیرش و راهنمایی تاکید داریم.
و در نگاهی دقیق تر می بینیم که در برخورد با نوجوان باید بر اصول ذیل نیز پافشاری کنیم:
۱) احترام
آیا مراقبیم که از دیدن رفتارهایی که به ظاهر موافق طبع و میل ما نیست کنترل خود را از دست ندهیم و اصل احترام را به جای آوریم؟ محترمانه صدا زدن او و ابراز محبتی صمیمی و به جا آوردن او در چهارچوب خانواده و فامیل و مخصوصاً دوستان از نکات مورد توجه در احترام به نوجوان است.
۲) کنترل هیجان های منفی
پدر و مادر لازم است به طور جدی مراقب باشند که در روبه رو شدن با رفتار های ناخوشایند نوجوان کنترل خود را از دست ندهند و عصبی نشوند.
رفتار های پدر و مادر باید براساس اصل پذیرش باشد و نوجوان دریابد که همیشه در کل مقبول پدر و مادر است.
کلام و لحن و مخصوصاً زبان بدن و چهره ی ما نشان می دهد که ما او را پذیرفته ایم یا تظاهر می کنیم و یا لحن و رفتاری نامناسب با او داریم.
۳) رابطه ی برنده ـ برنده
نوجوان باید احساس کند که پدر و مادر در سطحی برابر با او ارتباط برقرار می کنند و او را نادان و کم تجربه و جاهل و... به حساب نمی آورند، بلکه از رابطه ای برابر سخن می گویند. پدر و مادرهایی نیز وجود دارند که نوجوان خود را داناتر از خود می دانند و این نیز به رابطه ای برنده ـ برنده لطمه می زند.
۴) تذکر کوتاه و شفاف
نوجوان تن به نصیحت نمی دهد و از کنایه و ایهام بیزار است. در برخورد با او باید با احترام و با کنترل هیجان منفی، شفاف و مختصر سخن بگوییم و به اشاره ای بسنده کنیم.

«کم گوی و گزیده گوی چون دُر».

طولانی سخن گفتن و تکرار مطلب و یا «به در زدن برای دیوار شنیدن» او را بی حوصله و یا عصبی می کند.
۵) زمان و مکان مناسب برای گفت و شنود
عبارت «هرسخن جایی و هر نکته مکانی دارد» توصیه ی مناسبی برای پدران و مادران است. وقتی نوجوان مشغول بازی یا تماشای برنامه ی دلخواه خود از تلویزیون می باشد و یا هنگامی که در جمع دوستان یا فامیل قرار دارد، وقت مناسبی برای تذّکر و نصیحت نیست و موجب احساس تحقیر می شود.
وقتی ما خطایی را در فرزند خود می بینیم ناراحت می شویم ولی وقتی درمی یابیم که این خطاها در بازی زندگی طبیعی است، نفس راحتی می کشیم و در عین حال با آرامش و دقت بیشتری در صدد کاستن از شدّت و مدّت و تعداد خطاها برمی آییم.

۱. شلختگی و عدم رعایت نظم

تقریباً بیشتر پدر و مادرها شِکِوه دارند که اتاق نوجوانشان بسیار درهم ریخته و نامرتب است و بعضی می گویند که نمی توانیم پا توی اتاق او بگذاریم، زیرا کف اتاقش پر از لباس و کتاب و دفتر و چیزهای دیگر اوست.
بعضی می گویند که از نوجوانی این طور شده و عده ای ناله سر می دهند که از اوّل این طور بوده است.
آموزش نظم و ترتیب متناسب با سن فرزند و از پیش از دبستان شروع می شود.
ایجاد شرایط و تعیین جا و مکان مشخص برای هر شیء و به دنبال آن تشویق کودک به داشتن نظم و پی گیر بودن از پایه های اولیّه ی انضباط می باشد ولی در دوره ی نوجوانی غالباً این موضوع تغییر می کند. نوجوان لباسش را روی تخت یا کف اتاق می اندازد یا به لبه ی صندلی آویزان می کند. کتاب هایش را هر جایی ممکن است رها کرده باشد و سی دی ها یا هر وسیله ی دیگرش را نداند که کجا گذاشته و حتی پدر و مادر را در گم شدنش مقصّر بداند.
این بی نظمی در بیشتر موارد طبیعی و از ویژگی های دوره ی نوجوانی است. او دوست دارد از دیگران متفاوت باشد. شلختگی و بی نظمی او را نشانه ای از این میل به تفاوت داشتن و متمایز بودن تلقی کنید.
باید ابتدا پذیرش این ویژگی های او را داشته باشید و بعد با ملایمت و لحنی خوش که نه التماس و نه کنایه و نه پرخاشگری در آن باشد وی را راهنمایی کرده و اهمیّت نظم را برای ایجاد آرامش و زیبایی به او یادآور شوید ولی باز هم مراقب باشید که زیاد سر به سرش نگذارید.

۲. دوست گزینی های مداوم و بی هدف

نوجوان شما هر روز دوستان تازه ای را نام می برد و زود به زود نیز نام بعضی ها را حذف می کند و دوباره نام های دیگری را به میان می آورد. نوجوانی دوره ی رفاقت و دوستی هاست. از این همه تلوّن عصبانی نشوید او مشغول ارزیابی خود و جهان پیرامونش می باشد. او در حال مزمزه کردن جامعه و زندگی است و در ضمن می خواهد کسانی متناسب یا شبیه و یا مکمّل خود را پیدا کند. او در حال تست کردن و نمونه برداری است. معیار های دوست مناسب را به او بگویید ولی مراقب باشید که نه او کامل است و نه دیگران. انتظار نداشته باشید به سرعت بتواند دوستان ثابتی را پیدا کند. این آغاز و اتمام دوستی های زودبه زود از ویژگی های طبیعی این سال هاست.
پذیرش این حالت ها را داشته باشید و برای دوست یابی و مراحل آن او را راهنمایی و کمک کنید.
به او نگویید بهترین دوست، پدر و مادر هستند و او را از دوستانش نترسانید. از طرفی مراقب باشید که در مورد دوست یابی شعار ندهید.
عبارت:

«همنشین تو از تو به باید تا
تو را عقل و دین بیافزاید»

برای دوست یابی ممکن است باعث شود که همه به دنبال از خود بهتری باشند و هیچ کس حاضر به دوستی با کسی که هم تراز خود اوست، نشود.

نظرات کاربران درباره کتاب آنچه باید پدر و مادر از بلوغ و نوجوانی بدانند