فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب خلاقیت و نوآوری

کتاب خلاقیت و نوآوری

نسخه الکترونیک کتاب خلاقیت و نوآوری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب خلاقیت و نوآوری

خلاقیت یکی از نیازهای زندگی و قابلیتی است که شما را از دیگر موجودات متمایز می‌کند. توانایی‌های خلاق، همچون سایر انواع هوش‌ها با اندازه‌های متفاوت و گوناگونی در میان همه وجود دارد. آنچه به عهدۀ شما واگذار می‌شود این است که آن را شکوفا سازید و به خدمت خودتان بگیرید. امروزه یکی از خلأ‌هایی که در فرهنگ ما دیده می‌شود، مسئله بی‌توجهی به نو‌آوری، پدیدآوری و آفرینندگی است. و این عامل جداکننده جوامع مترقی از جوامع عقب‌مانده است. امروزه بیشتر مؤسسات بزرگ استعدادهای خلاق را پرورش داده­اند و به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند در بازار‌های جهانی رقابت کنند، باید هر چند مدت، محصولاتشان را نو و جدید کنند تا مشتریان خود را از دست ندهند. و برای رسیدن به این هدف، درباره پرورش خلاقیت کار می‌کنند.

ادامه...
  • ناشر ذهن‌آویز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۰۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب خلاقیت و نوآوری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱: اهمیت و ضرورت خلاقیت

اهمیت و ضرورت خلاقیت
خلاقیت یکی از نیازهای زندگی و قابلیتی است که شما را از دیگر موجودات متمایز می کند. توانایی های خلاق، همچون سایر انواع هوش ها با اندازه های متفاوت و گوناگونی در میان همه وجود دارد. آنچه به عهده شما واگذار می شود این است که آن را شکوفا سازید و به خدمت خودتان بگیرید.
امروزه یکی از خلا هایی که در فرهنگ ما دیده می شود، مسئله بی توجهی به نو آوری، پدیدآوری و آفرینندگی است. و این عامل جداکننده جوامع مترقی از جوامع عقب مانده است.
امروزه بیشتر موسسات بزرگ استعدادهای خلاق را پرورش داده­اند و به این نتیجه رسیده اند که اگر بخواهند در بازار های جهانی رقابت کنند، باید هر چند مدت، محصولاتشان را نو و جدید کنند تا مشتریان خود را از دست ندهند. و برای رسیدن به این هدف، درباره پرورش خلاقیت کار می کنند.
از دیدگاه آبراهام مزلو، انسان نیازهایی دارد که خودشکوفایی و خلاقیت در راس آن نیاز ها است. و قرار گرفتن در راس هرم، برای همه مردم یکسان نیست. به عبارت دیگر، آنچه این نیاز را در افراد ارضاء می کند، در آنها کاملاً متفاوت است.
یک فرد خلاق، اگرچه قادر است مسائل انتزاعی و پیچیده ای را که بشر با آن روبه روست از نظر تئوری حل کند، باید همانند یک کارگر لوله کش که به حرفه خویش افتخار می کند ومشکلات متفاوتی را حل می کند، به کار خود مباهات کند. به طور کلی خلاقیت یک ویژگی همگانی است و عموم مردم می توانند این مشخصه را داشته باشند.
سلسله نیازهای «مزلو»هوش و خلاقیت

موضوع حائز اهمیت آن است که باهوش بودن با خلاق بودن برابر نیست. این تصوری اشتباه است. زمانی که می گوییم فلانی شاگرد ممتاز است، منظور همان فرد آفریننده نیست، نه اصلاً اینطور نیست. برای ایجاد و ابداع و نوآوری، شما به هوش بالا نیاز دارید؛ اما خلاق ممکن است شاگرد ممتاز هم باشد؛ اما شاگرد ممتاز بودن، حتماً دلیلی بر خلاق بودن نیست.
خلاقیت مهارتی است که با تمرین های زیاد، می توانید خود را در مسیر آن به جریان بیندازید و آن را پرورش دهید. خلاقیت، قابلیت رشد و پرورش دارد. اگر چه هوش در شکوفایی خلاقیت موثر است، اما هر فرد (حتی با هوش متوسط) می تواند این استعداد را در خود شکوفا سازد.
نکته دیگری که باید بدان توجه کنید، این است که بعضی از افراد ابررایانه ها را برتر از توانمندی مغز انسان می دانند. رایانه ها هرقدر که پیشرفته باشند، باز در زمینه خلاقیت و نوآوری، دستاورد تفکر خلاق انسان هستند.
توانایی فکری از نظر به کارگیری آن، در چهار مرحله زیر حرکت می کند:
۱. توجه و جذب اطلاعات؛
۲. ثبت و نگهداری اطلاعات؛
۳. توانایی قضاوت، تجزیه و تحلیل و استدلال؛
۴. خلاقیت و نوآوری، قدرت پیش بینی، ایجاد گری، نوآوری و آفرینندگی.
***
ابررایانه ها سه فعالیت اول را انجام می دهند. اما هرگز نمی توانند هم­پای انسان دست به ابداع و خلاقیت بزنند. درواقع خود آنان محصول مرحله چهارم (خلاقیت و نوآوری) انسان است.
انسان موقعی که به تاریخ گذشته خود برمی گردد، می بیند آنچه را روزی به عنوان رویا و آرزوی خود می پنداشته است، امروز به مدد خلاقیت و قدرت تصور، به واقعیت پیوسته است. و امروزه، بسیاری از پدیده ها برای شما مبهم است و رویایی به آنها می نگرید؛ درصورتی که همین پدیده ها، فردا برای نسل آینده واقعیتی بیش نیست.
زمانی انسان در آرزوی پرواز و حرکت در فضا بود؛ که امروز این رویا تحقق یافته است و انسان امروز نیز رویاهایی در سر دارد که در آینده، به واسطه خلاقیت و نوآوری، به واقعیت می پیوندد.
بنابراین نتیجه گیری می کنیم که بسیاری از غیرممکن ها، به واسطه پرورش خلاقیت، ممکن خواهند شد. بنابراین شما باید این استعداد را در خود شکوفا سازید. با کمی آگاهی و تمرین، می توانید آن را فعال کنید و زندگی خود را از حالت سکون و یکنواختی خارج سازید.

تعریف خلاقیت

هرکس، با نگرشی خاص به خلاقیت می نگرد و آن را از منظر خودش تعریف و تفسیر می کند. با این حال، هر شخص ممکن است تعریفی از خلاقیت داشته باشد که واژه نوآوری را نمی تواند از آن حذف کند. و این واژه در زبان انگلیسی معنای ‍Creativity را می رساند. و در ترجمه فارسی به معنی نوآوری، ایجادگری، آفرینشگری و ابداعگری است. شخص با ترکیب کردن، حذف کردن و شیوه های دیگر، دست به ایجاد پدیده ای نو می زند و یا قسمتی از مجهولات این طبیعت را، به مردم می شناساند. بعضی ها نیز، از این استعداد استفاده کرده، دست به اکتشاف می زنند و گروهی دیگر، چیزی را اختراع می کنند.
اکتشاف و اختراع با هم فرق دارند. آنجا که فرد عنصر معلوم را با عنصری دیگر ترکیب می کند و یا مراحلی را روی آن انجام می دهد و یک پدیده نو، مثلاً یک اثر جدید را به وجود می آورد، در اینجا فرد دست به اکتشاف زده است. ولی موقعی که پدیده مجهولی را از دل طبیعت بیرون می کشد (مثل برق)، آن را اختراع می گویند.
درهرصورت، خلاقیت یکی از اصطلاحات است، که ارائه تعریفی دقیق و علمی از آن مشکل است و سعی شده، آن را با واژه های خاص و نمونه هایی مشخص، تعریف کنند. و براساس آن نمونه ها و معیارها، رفتار خلاق را از رفتار غیرخلاق مشخص سازند.
برای نمونه، به نظرخواهی برخی از افراد، درباره تعریف خلاقیت توجه کنید:

خلاقیت، یعنی دست دادن با آینده خوب؛
خلاقیت، یعنی غیرممکن ها را ممکن کردن؛
خلاقیت، یعنی یک + دو می شود؛ پنج؛
خلاقیت، یعنی خلاف عادات حرکت کردن؛
خلاقیت، یعنی مبارزه علیه ترس های انسانی؛
خلاقیت، یعنی شناسایی ابعاد و زوایای پنهان خویشتن؛
خلاقیت، یعنی همیشه و هر روز سیب سرخی داشتن؛
خلاقیت، یعنی چشم ها را شستن و جور دیگر دیدن؛
خلاقیت، یعنی اندیشه نو، احساسی نو و رفتار نو؛

و هزاران تعریف تخیلی و واقعی دیگر.
حال شما، تصور خود را به کار بیندازید و ده تعریف تخیلی برای خلاقیت بنویسید:
۱.
۲.
۳.
۴.
۵.
۶.
۷.
۸.
۹.
۱۰.
به هرحال سعی خواهیم کرد در جریان تشریح مفاهیم، تعریفی در مورد خلاقیت ارائه دهیم، تا بتوانید از همین امروز دست به کار شوید و به مرور زمان، این مفهوم را در زندگی خویش شناسایی کنید و در هر رشته و تخصصی که هستید، آن را به کار گیرید.
اگر می خواهید جاویدان بمانید و جامعه را به جنبش وادارید، خود را دست کم نگیرید. اگر می خواهید اثری جاودان در تاریخ بجا گذارید، به استعدادهای خود فکر کنید و اگر می خواهید فردی موثر باشید، خلاقیت های خود را شکوفا سازید.
فکر نکنید که یک دست صدا ندارد. به نظر یک فرد خلاق، یک دست هم صدا دارد. «ادیسون» یک نفر بود و جهانی را مدیون خود کرد.
در عرصه خلاقیت یک دست هم صدا دارد. برای تحولی بزرگ در جهان و خلق آثار جدید، نیازی به همه اقشار جامعه نیست. یک فرد خلاق به تنهایی می تواند مکتشف، مخترع و یا خالق آثار جدید باشد.
فرد خلاق، نیازی به توجه و کمک همه قشرهای جامعه ندارد، بلکه برعکس، خودش به تنهایی در جامعه تاثیر بسیاری می گذارد. پس، از هم اکنون، به فکر رشد و شکوفایی خلاقیت خود باشید.
اگر می خواهید دنیا را متحول کنید، نخست از خود شروع کنید.

نظرات کاربران درباره کتاب خلاقیت و نوآوری