فیدیبو نماینده قانونی گروه انتشاراتی ققنوس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روسیه تزاری

کتاب روسیه تزاری
مجموعه تاریخ ۹

نسخه الکترونیک کتاب روسیه تزاری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۱۴۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب روسیه تزاری

مجموعه تاریخ جهان می‌کوشد چشم‌اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ عرضه کند. این مجموعه با ارائه زمینه‌های فرهنگی رخدادهای تاریخی، خواننده را مجذوب خود می‌سازد. مجموعه تاریخ جهان اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و فلسفی تاثیرگذار را در گذر مشعل تمدن از بین‌النهرین و مصرباستان به یونان، روم، اروپای قرون وسطی و دیگر تمدن‌های جهانی تا روزگار ما پی می‌گیرد. این مجموعه نه تنها برای آشنایی خوانندگان با مبانی تاربخ تدوین شده است، بلکه همچنین در پی آگاه ساختن آن‌ها از این واقعیت است که زندگیشان بخشی از سرگذشت کلی انسان هاست. هر جلد از این مجموعه برداشتی جامع و روشن از یک دوره مهم تاریخی را به خواننده ارائه می‌دهد.

ادامه...

بخشی از کتاب روسیه تزاری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار: چالش های بزرگ در روسیه

در سده پانزدهم، سرزمینی که روسیه نام گرفت کشوری کوچک بود که مرکز فرمانروایی آن شهر مسکو بود. در ۱۹۱۷، امپراتوری روسیه از لهستان در غرب تا اقیانوس آرام در شرق، از اقیانوس منجمد شمالی در شمال تا دریای سیاه و چین در جنوب امتداد داشت. این کشور بسیار پهناور سه برابر ایالات متحده وسعت داشت.تزارهای روسیه، نظیر ایوان مخوف، قدرت مطلقه داشتند و خود را منصوب خداوند برای فرمانروایی بر کشور می دانستند.

با افزایش وسعت روسیه، گونه گونی جمعیت آن نیز زیاد شد. در سده پانزدهم اکثر اهالی روسیه اسلاو بودند. اسلاوها تیره ای از چندین گروه قومی در اروپای شرقی هستند که به زبان های خویشاوند سخن می گویند و شامل روس ها، لهستانی ها، اوکراینی ها، بلاروس، و بسیاری گروه های دیگر می شوند. در سال ۱۹۱۷ تنها نیمی از مردم ساکن روسیه خود را روسی تبار می دانستند. نیمه دیگر شامل گروه های گوناگون اسلاو و نیز بسیاری گروه های غیر اسلاو می شد. در میان بزرگ ترین گروه های غیر اسلاو، ازبک ها و قزاق های ترک زبان بودند.

فقر در روسیه

در حالی که روسیه از سده پانزدهم تا ۱۹۱۷ در حال گسترش بود و تنوع قومی بیش تری می یافت، تحت فرمانروایی دیکتاتوری به نام تزار،کشوری فقیر باقی ماند.اکثریت روس ها را دهقانان بینوایی تشکیل می دادند که در روستاهای کوچک زندگی می کردند و روی زمین های تحت اختیار دولت یا اشراف به کار می پرداختند.

تزارها بر دولت روسیه فرمان می راندند و کشور را مِلک شخصی خود می دانستند که [گویا] آن را خدا به آن ها واگذاشته بود تا اداره کنند. هنگامی که تزار از دنیا می رفت، یک عضو دیگر خانواده وی به قدرت می رسید.
طبقه کوچک اشراف به تزار خدمت می کردند. آن ها دستورها را به اجرا درمی آوردند، قانون شکنان را مجازات می کردند، و به جمع آوری مالیات می پرداختند. برخی اشراف از زمره خانواده های ثروتمند و قدرتمندی بودند که هزاران جریب زمین در اختیار داشتند. تزارها معمولاً مشاوران خود را از اعضای این خانواده ها برمی گزیدند. با وجود این، اکثر اشراف مقدار کمی زمین در اختیار خود داشتند. آن ها نه ثروتمند بودند و نه قدرتمند.
اکثریت قاطع روس ها را دهقانان فقیر، سختکوش و با ایمان تشکیل می دادند. اکثر آن ها در روستاهای کوچک اقامت داشتند و با کار روی قطعه زمین های کوچک متعلق به یک اشراف زاده یا دولت امرار معاش می کردند. با آن که دهقانان غالبا از روی فقر سر به شورش برمی داشتند و اشراف را به خاطر رنج های خود سرزنش می کردند، هیچ گاه به طور جدی قدرت اشراف یا تزار را مورد تهدید قرار نمی دادند.
با وجود این، در سده نوزدهم دو گروه تازه در روسیه سر برآوردند که با نظام سیاسی و اقتصادی کشور به چالش برخاستند. یکی از این دو گروه دانشجویان دانشگاه ها و دیگر روس های دانش آموخته بودند و گروه دیگر کارگران کارخانه ها. این دو گروه انقلابی را در ۱۹۱۷ برپا داشتند که به حکومت تزاری در روسیه پایان داد.

رویدادهای مهم در تاریخ روسیه تزاری

۱. پیدایش روسیه: تاریخ پیش از ۱۵۹۸

امپراتوری روسیه هنگامی شروع به شکل گیری کرد که پادشاهی های گوناگون اسلاو در نواحی بین دریای بالتیک و دریای سیاه در اواخر سده نهم در یک امپراتوری واحد متحد شدند. از آن جا که رهبر این امپراتوری شاهزاده کی یف، شهری در جنوب غربی روسیه مشرف به رود دنیپر، بود، به دولت کی یف مشهور است. دولت کی یف در اوج خود در حدود سال ۱۰۵۰ بیش از هفت میلیون سکنه داشت و وسعت آن از شمال تا جنوب حدود ۱۳۰۰ کیلومتر و از شرق تا غرب نزدیک ۱۰۰۰ کیلومتر بود.
از آن جا که دولت کی یف یک امپراتوری برآمده از تجارت بود، بر راه های تجاری در امتداد رودخانه های ولگا و دنیپر تسلط داشت. این راه ها امپراتوری های اسکاندیناویایی حوزه دریای بالتیک را به امپراتوری های اسلامی در ترکیه و ایران و امپراتوری روم شرقی مستقر در بیزانس متصل می ساختند.
دولت کی یف از بازرگانان و کالای آن ها در برابر حملات راهزنان، از جمله مهاجمان کوچگر شرقی، که تاتار یا تارتار نامیده می شدند، محافظت می کرد. شاهزاده کی یف، برای تامین بودجه محافظت از راه های تجاری، از شاهزاده هر پادشاهی عضو امپراتوری مالیاتی به نام خراج دریافت می کرد.
کالاهایی که روس ها به اسکاندیناوی، ترکیه، ایران، و بیزانس می فروختند شامل غلات، خز، عسل، و موم می شد. سود حاصل از این فروش ها شاهزاده ها و بازرگانان دولت کی یف را ثروتمند می ساخت. با وجود این، باارزش ترین اقلامی که روس ها می فروختند انسان ها بودند. افرادی که مقروض می شدند یا در جنگ های میان اشراف به اسارت درمی آمدند، به بردگی گرفته و فروخته می شدند. به گفته تاریخدان آر. دی. چارکز، «شاهزاده کی یف به برده فروشی شهرت داشت.»۱

زندگی دهقانی در دولت کی یف

بازرگانان و شاهزادگان زمام تجارت با سرزمین های بیگانه را در اختیار خود داشتند، اما آن ها بخش کوچکی از جمعیت دولت کی یف را تشکیل می دادند. بیش از ۸۵ درصد مردم در این امپراتوری دهقانان بودند. غلات، حیوانات، عسل، و مومی که دهقانان به بازرگانان می فروختند یا به عنوان مالیات به شاهزادگان محلی می دادند کالاهایی را تشکیل می دادند که در سرزمین های بیگانه به فروش می رفتند. از این رو، دهقانان تامین کننده شالوده ثروتی بودند که بازرگانان و شاهزادگان را از رفاه برخوردار می ساخت.
***
زنان روسیه

در روسیه سده شانزدهم، درست همان طور که ثروتمندان برتر از فقیران به حساب می آمدند، مردان نیز برتر از زنان تلقی می شدند. زیگموند فون هربرشتاین در «یادداشت هایی در باره روسیه» به زندگی زنان روسیه می پردازد. این گزارش به نقل از روسیه قرون وسطی، به کوشش باسیل دیمیتریشین، نقل می شود.

«وضعیت زنان بسیار فلاکت بار است؛ چرا که آن ها هیچ زنی را عفیف نمی دانند مگر آن که در خانه زندانی شود و کاملاً تحت مراقبت باشد که جایی نرود. اگر زنی با غریبه ها یا افرادی در بیرون از خانه دیده شود، او را بی حیا به حساب می آورند. اما وقتی آن ها در خانه محبوس باشند جز ریسیدن و دوختن کار دیگری انجام نمی دهند و دقیقا هیچ اقتدار یا نفوذی در خانه ندارند. همه کارهای خانه را خدمتکاران انجام می دهند. آن ها هرچه را که به دست یک زن سر بریده شود، چه مرغ باشد و یا هر حیوان دیگری، ناپاک می شمرند. با این حال، زنان طبقات فقیرتر کارهای خانه داری و آشپزی را انجام می دهند. اما اگر تصادفا شوهرانشان و یا خدمتکاران مرد در خانه نباشند، و آن ها بخواهند سر یک مرغ را ببرند، دَم در می ایستند و مرغ، یا هر حیوان دیگری، و یک چاقو را نگه می دارند و معمولاً از مردان رهگذر می خواهند که آن را برایشان بُکشند. بسیار کم پیش می آید که آن ها را به کلیسا، و باز هم از آن بدتر به یک جلسه دوستانه راه دهند، مگر آن که بسیار پیر باشند و هیچ گونه ظن و گمانی به آن ها نرود. هرچند، در برخی روزهای تعطیل، مردان، برای مسرت خاطر زنان و دخترانشان، به آن ها اجازه می دهند در علفزارهای بسیار دلپذیر حضور یابند و در آن جا روی نوعی چرخ و فلک بنشینند و بالا و پایین بروند، یا طنابی را به جایی می بندند و محلی برای نشستن در وسط آن درست می کنند تا زنان بر آن بنشینند و به جلو و عقب تاب بخورند؛ یا در غیر این صورت حق دارند دست بزنند و آواز بخوانند و شادمانی کنند، اما هرگز حق رقصیدن ندارند.»
***
با وجود نقش مهم دهقانان در امپراتوری، اکثر آن ها زندگی کوتاه، سخت و پُر مشقتی داشتند. تنها یک برداشت بَد محصول کافی بود تا آن ها دچار گرسنگی شوند. در وقایع نگاری نوگورود، یک نویسنده اهل آن شهر شمالی روسیه قحطی سال ۱۱۲۸ را چنین توصیف می کند:

در این سال، وضع بسیار سخت و رنج آور بود... مردم برگ های درخت زیرفون، پوست درخت غان، خمیر چوب کوبیده مخلوط با سبوس و کاه می خوردند؛ عده ای نیز گل آلاله، خزه، و گوشت اسب می خوردند؛ و این بود که بسیاری از فرط گرسنگی به زمین می افتادند و جنازه هایشان در همه جا، در خیابان ها، در بازار، و در جاده ها به چشم می خورد. آن ها مزدوران را اجیر می کردند تا نعش ها را از شهر خارج کنند؛ سرف ها نمی توانستند بیرون بروند [این قدر بوی تعفن شدید بود]؛ اندوه و فلاکت همه جا را گرفته بود. پدران و مادران یا باید فرزندانشان را دو دستی تقدیم بازرگانان می کردند و یا شاهد مرگشان می شدند؛ و دیگران به سرزمین های بیگانه می گریختند. چنین بود که کشورمان به واسطه گناهانمان رو به نابودی رفت.۲

مسیحیت

دهقانان نیز، نظیر آن نویسنده اهل نوگورود، به خاطر بلاهایی که بر سرشان می آمد خود را مقصر می دانستند. آن ها بر این اعتقاد بودند که قحطی، سیل، بیماری و بلایای دیگر کیفرهایی است از جانب خدایان بسیاری که می پرستیدند. اکثر روس ها، همانند نیاکان اسلاویشان، به انواع خدایان طبیعت، همچون استریبوگ خدای باد و پرون خدای تُندر، اعتقاد داشتند. آن ها گمان می کردند ارواح در درختان، گیاهان، و مکان های خاص زندگی می کنند و اگر آن ها دعای مخصوص یا گفتار ویژه ای را خطاب به این ارواح بخوانند، ممکن است باعث نیکبختی یک خانواده یا شفای یک بیماری شود. پس از سال ۹۸۸، که ولادیمیر فرمانروای کی یف به مسیحیت گروید، اکثر دهقانان روسی معتقدات مسیحی را به مذهب خود افزودند. برخی از پیشوایان مسیحی این درآمیزی اعتقادات مسیحی و غیرمسیحی را محکوم کردند، اما نتوانستند جلوی آن را بگیرند. این نظام اعتقادات دوگانه تا اوایل سده بیستم در روسیه متداول بود.
با آن که مسیحیت برای اکثر روس ها دینی تازه وارد بود، تاثیر بسیار زیادی بر تاریخ روسیه داشت. مثلاً بر مناسبات روسیه با همسایه غربی اش لهستان تاثیر گذاشت. در ۹۸۸ که ولادیمیر تغییر مذهب داد، شکلی از مسیحیت را پذیرفت که به اُرتدکس مشهور بود و در قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری قدرتمند بیزانس واقع در جنوب روسیه رواج داشت. برعکس، لهستان و اکثر اروپا از شکلی از مسیحیت که در رُم مرسوم بود و به کاتولیک رُمی شهرت داشت پیروی می کردند. مذاهب ارتدکس و کاتولیک رُمی در جزئیات بسیاری با هم فرق داشتند. مثلاً، کشیشان ارتدکس می توانستند ازدواج کنند، اما کشیشان رُمی نمی توانستند. همین اختلاف های مذهبی تا حدی باعث شد که روسیه و لهستان یک بدگمانی تاریخی نسبت به هم داشته باشند. این بدگمانی ها، در کنار کشمکش های سیاسی و اقتصادی، به جنگ های پی در پی بین روسیه و لهستان انجامیده است.پس از آن که ولادیمیر فرمانروای کی یف (وسط) در سال ۹۸۸ به مسیحیت گروید، بسیاری از روس ها پرستش خدایان طبیعت را به دین جدید افزودند.

مسیحیت به گزینش متحدان از سوی روسیه نیز شکل داد. روسیه با دیگر کشورهای ارتدکس، همچون یونان و صربستان، پیوندهای نزدیک فرهنگی و سیاسی داشته است. این پیوندها هنوز هم نیرومند است. در جنگ جهانی اول، که در سال ۱۹۱۴ آغاز شد، و در بحران بالکان در دهه ۱۹۹۰، حمایت روسیه از صربستان به سیاست های آن شکل می داد.
و بالاخره، مسیحیت در آنچه شاید مهم ترین میراث دولت کی یف باشد تاثیر گذاشت؛ و آن تغییر نگرش روس ها نسبت به خودشان بود. پیروی روس ها از مسیحیت ارتدکس تا اندازه ای باعث بروز یک احساس هویت به عنوان یک ملت در میان آن ها شد، که تاریخدان آر. دی. چارکز آن را «احساس وحدت بخش در میان قبایل دارای میراث مشترک اسلاو»۳ می نامد. مردمانی از تبار پادشاهی های گوناگون اسلاو به تدریج خود را یک ملت به حساب آورند.

نظرات کاربران درباره کتاب روسیه تزاری

کتاب فوق العاده سعی در بهتر نشان دادن تزار ها و تزارین ها داره. در کل اطلاعات خوبی میده اما شاید ۶۰ درصد کتاب درست باشه...
در 1 سال پیش توسط yaz...dia
روسیه تزاری کتابی به صورت خلاسه و تا حدودی بسته به شرح تاریخ روسیه تزاری می پردازد.هرچند مطالب زیاد باز نشده اما با توجه به حجم کتاب برای اطلاع کلی از اتفاقات روسیه دوران تزار ها می تواند مفید باشد.
در 2 سال پیش توسط mgo...ani