فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیرکبیر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب شکوه مقاومت

کتاب شکوه مقاومت

نسخه الکترونیک کتاب شکوه مقاومت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۳۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب شکوه مقاومت

شکل‌گیری حزب‌الله لبنان به سال ۱۹۸۲م برمی‌گردد. در این سال و در پی یورش ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان، اختلافات سیاسی در جنبش شیعی امل که یادگار امام موسی صدر بود بالا گرفت. این اختلافات بر سر موضع جنبش امل در برخورد با تحولات سیاسی و نظامی لبنان و تهاجم اسرائیل به لبنان پیش آمد. در پی این اختلافات تعداد بسیاری از کادرهای درجه اول جنبش امل همچون سید عباس موسوی، سید حسین موسوی (ابوهشام)، شیخ صبحی طفیلی، سید ابراهیم الامین و سید حسن نصرالله از این جنبش کناره‌گیری کردند و هسته اولیه حزب‌الله را بوجود آوردند. جوانان حزب‌الله که از جنبش امل بریده بودند تماس‌های خود را با نمایندگان احزاب و سازمان‌هایی چون حزب الدعوه، روحانیون مستقل، مساجد و انجمن‌های فعال اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان آغاز و شاخه حزب الدعوه لبنان را متقاعد کردند که خود را منحل کند و به حزب‌الله بپیوندد.

ادامه...

بخشی از کتاب شکوه مقاومت

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

«کَم مِن فِئه قلیله غَلَبَت فِئَه کَثیره بِاِذنِ الله»(۱)

سال گذشته در چنین ایامی حوادثی در کشور لبنان اتفاق افتاد که از یک سو بسیار ناگوار و دردناک بود، بطوریکه سنگدل ترین افراد نیز به تلخی آن اعتراف کردند و وزیر امور خارجه آمریکا آنرا به مثابه درد زایمان خاورمیانه جدید دانست! و از سوی دیگر و با نگرشی زینب گونه یکی از زیباترین منظره های تاریخ دیده شد و باید گفت «و ما رایت الا جمیلا».
آیه شریفه فوق یکی از سنت های الهی را بازگو می نماید. در طول تاریخ بشری و جنگهای بین حق و باطل نمونه های آشکاری را می توان ذکر کرد که گروهی اندک امّا مومن و با استقامت، با یاری خداوند بر گروهی بزرگ از ظالمان و ستمگران غلبه یافته اند.آیه فوق به ماجرای جنگ طالوت علیه جالوت اشاره می کند. یاران اندک طالوت که حضرت داوود(ع) نیز در میان آنان بود، توانستند لشکر انبوه جالوت را شکست داده و به هزیمت وادارند.(۲) چند هزار سال بعد، بار دیگر این آیه شریفه مصداق دیگری یافت. این بار در سرزمین لبنان، گروه اندکی از مومنان صبور و رزمنده در یک جنگ طولانی توانستند ارتش قدرتمند و افسانه ای را به قبول شکستی مفتضحانه وادارند. ولی از عجایب تاریخ این است که این بار افرادی که خود را منتسب به حضرت داوود می دانند در صف باطل قرار گرفته و از گروهی کوچک که منتسب به پیامبر اسلام(ص) هستند، شکستی تاریخی و فراموش نشدنی متحمل گردیدند، جوانان مومن شیعه لبنان با پیوستن به صف مجاهدان در جنبش حزب الله لبنان و با تکیه بر فرهنگ شهادت و اسلام ناب در طی سال های جنگ برعلیه صهیونیست های اشغالگر با اقتداء به مولای خود حسین بن علی(ع) نه تنها اسطوره دروغین ارتش شکست ناپذیر اسرائیل را باطل کردند، بلکه خود حماسه ای حقیقی و اصیل آفریدند که سرمشق و مایه مباهات تمامی مسلمانان گردیده است.
این مبارزه غرورآفرین که با رهبری حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفت همچون نهالی نو پا در معرض شدیدترین طوفان ها قرار داشت، اما خون شهیدان مخلص و بی ادعا، این نهال را به «شجره طیبه ای» استوار و تنومند تبدیل کرد. آنچه در مقابل دارید جستاری است در مقاومت اسلامی شیعیان لبنان و پاسخ این سوال که تفاوت جنگ ۳۳ روزه سال گذشته با جنگ های اعراب و اسرائیل چه بود که نتایج آن کاملاً متفاوت است.

فصل اول : پیدایش و شکل گیری حزب الله لبنان

تاسیس جامعه شیعه لبنان را به ابوذر غفاری، نسبت می دهند؛ مشهور است که ابوذر، توسط عثمان خلیفه سوم، از مدینه به دمشق و از آنجا توسط معاویه به روستای «میس الجبل» در لبنان فعلی تبعید شده بود.(۳) جبل عامل مهد پرورش برخی از علمای نامی و برجسته شیعه است که از جمله آنها می توان به شهید اول، شهید ثانی، شیخ بهایی، محقق کرکی و دهها عالم دیگر اشاره کرد. علمای شیعه جبل عامل نقش موثر و برجسته ای در گسترش تشیع در ایران، در دوران حکومت سلسله صفویه داشته اند.(۴)
شکل گیری حزب الله لبنان به سال ۱۹۸۲م برمی گردد. در این سال و در پی یورش ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان، اختلافات سیاسی در جنبش شیعی امل که یادگار امام موسی صدر بود بالا گرفت. این اختلافات بر سر موضع جنبش امل در برخورد با تحولات سیاسی و نظامی لبنان و تهاجم اسرائیل به لبنان پیش آمد. در پی این اختلافات تعداد بسیاری از کادرهای درجه اول جنبش امل همچون سید عباس موسوی، سید حسین موسوی (ابوهشام)، شیخ صبحی طفیلی، سید ابراهیم الامین و سید حسن نصرالله از این جنبش کناره گیری کردند و هسته اولیه حزب الله را بوجود آوردند.
جوانان حزب الله که از جنبش امل بریده بودند تماس های خود را با نمایندگان احزاب و سازمان هایی چون حزب الدعوه، روحانیون مستقل، مساجد و انجمن های فعال اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان آغاز و شاخه حزب الدعوه لبنان را متقاعد کردند که خود را منحل کند و به حزب الله بپیوندد.
پس از اینکه هسته های مقاومت حزب الله تشکیل شد، ابتدا نیروهای حزب الله به بیروت که در محاصره بود اعزام شدند. عملیات نظامی حزب الله برضد ارتش رژیم صهیونیستی به تدریج افزایش چشمگیری یافت تا این که شاخه نظامی آن، استواری لازم را پیدا کرد. در این هنگام حزب الله برای حفظ دستاوردهای سیاسی خویش در لبنان، برای اولین بار در ۶ ژوئن ۱۹۸۴ به طور رسمی یک بیانیه نظامی با امضای مقاومت اسلامی منتشر کرد. این اقدام، اولین گام حزب الله در ورود به صحنه مبارزات سیاسی ـ اجتماعی بود. هنوز یک سال از اعلان رسمی موجودیت مقاومت اسلامی لبنان نگذشته بود که در اثر فشارهای شدید نظامی مقاومت بر ارتش اشغالگر صهیونیستی، این ارتش مجبور شد تا در چهاردهم ژوئن ۱۹۸۵ به منطقه کمربند امنیتی (که زیر نظر نیروهای ارتش مزدور آنتوان لحد قرار داشت) عقب نشینی کند. حزب الله موفق شد حضور مردمی و نظامی مهمی در صحنه لبنان پیدا کند و نقش موثری در جذب و هدایت افکار عمومی مردم لبنان از طریق برگزاری نمازهای جمعه در مساجد و گردهمایی های مذهبی ایفا کند. در این راستا، شهید سید عباس موسوی به عنوان امام جمعه شهر بعلبک لبنان نقش چشمگیر و غیرقابل انکاری داشت. او در مناسبت های گوناگون توانست با صداقت در گفتار و اخلاص در عمل، مردم لبنان را بر پایه طرح ضرورت مقاومت علیه اشغالگران اسرائیلی متحد سازد و با تکیه بر جنبه های اعتقادی، آنان را بسیج کند. این بود که پس از گذشت چند سال از تاسیس حزب الله و عضویت در شورای رهبری آن، در سال ۱۹۹۱ به طور رسمی به عنوان دبیرکل حزب الله لبنان انتخاب شود.(۵)
سید عباس موسوی که در ۱۶ سالگی شروع به شرکت در دوره های نظامی در یکی از پادگان های آموزش نظامی در سوریه کرده بود، در سال های بعد با سید موسی صدر آشنا شد. سید عباس در کنار سید موسی صدر مرحله تازه ای از زندگی را آغاز کرد. شخصیت علمی سید عباس در کنار سید موسی صدر و در مدرسه علمیه شکل گرفت. شخصیت اجتماعی اش نیز همگام با سید موسی صدر و فعالیت های تبلیغی و سیاسی او قوام پیدا کرد.
سید عباس موسوی در سال ۱۹۶۹ و در سن ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد. نظر امام موسی صدر نیز همین بود زیرا یقین داشت که او باید حرکت علمی خود را به اتمام برساند و مدرسه علمیه شهر صور دیگر پاسخگوی نیازهای علمی و دینی او نبود. وی در حوزه علمیه نجف در جوار شخصیت نمونه و الگوی شهید آیت الله سید محمد باقر صدر قرار گرفت. شهید صدربرای سید عباس یک الگوی بی نظیر بود. ایشان حضور ارزشمندی درحوزه های فکری و علمی جامعه اسلامی داشت و از این ها گذشته، موضع گیری های منحصر به فرد او در عرصه سیاست وی را از دیگران متمایز می ساخت. سید عباس از رهگذر تحصیل در حوزه علمیه نجف اشرف و شاگردی نزد آیت الله سیدمحمد باقر صدر با اصول تبلیغ و دعوت اسلام آشنا شده بود.(۶)
در سال ۱۹۷۳ که سید شهید پس از ۴ سال اقامت در نجف اشرف به لبنان بازگشت، عملاً کار تبلیغ را از روستای خود نبی شیت آغاز کرد، در حالی که مشکلات و موانع متعددی پیش رویش وجود داشت، اما او در این را ه تنها نبود بلکه شریک زندگی، همسر و یار وفادارش او را در این مسیر همراهی می کرد.
وی در سال ۱۹۷۸ اقدام به تاسیس حوزه علمیه در شهر بعلبک نمود. البته سید عباس کسی نبود که منتظر بماند تا مردم به سوی او بیایند بلکه خود پیش دستی کرده و به دیدار آنها می شتافت و چه بسیار اتفاق می افتاد که عده زیادی از اقشار مختلف مردم در حوزه جمع می شدند و در مورد مسائل اجتماعی به بحث و گفتگو می نشستند.
سرانجام رژیم صهیونیستی ـ که ضربات شدیدی از مقاومت اسلامی خورده بود و کینه شدیدی از سید عباس موسوی به دل داشت ـ در فوریه سال ۱۹۹۲ طی یک عملیات تجاوزکارانه و تروریستی، با شلیک چند فروند موشک توسط یک بالگرد نظامی، او را همراه با همسر و فرزندش به شهادت رساند. در پی این حادثه سید حسن نصرالله به اتفاق آرای اعضای شورای مرکزی حزب و در حالی که تنها ۳۲ سال داشت به دبیرکلی حزب انتخاب شد.
سید حسن نصرالله که با آغاز جنگ های داخلی لبنان (۱۹۷۵م) به جنوب لبنان مهاجرت کرده بود به سبب علاقه فراوان به امام موسی صدر، به صفوف جنبش امل پیوست.
چند سالی نگذشته بود که سید تصمیم گرفت به حوزه نجف اشرف برود و به فراگیری علوم دینی بپردازد. سید در آن هنگام ۱۶ ساله بود. وی پس از ورود به حوزه علمیه نجف، سراغ بعضی از طلاب لبنانی را گرفت و آنان او را به سید عباس موسوی معرفی کردند. این دیدار سر آغاز روابط دوستانه و صمیمانه میان سید حسن نصر الله و سید عباس موسوی شد.
در سال ۱۹۷۸ فشار رژیم حزب بعث عراق بر طلاب حوزه علمیه نجف شدت یافت و بسیاری از طلاب خارجی از عراق اخراج شدند. در پی این حوادث سید حسن به لبنان بازگشت و در حوزه علمیه ای که سید عباس در شهر بعلبک دایر کرده بود درسطوح بالاتر به تحصیل پرداخت و در عین حال، فعالیت سیاسی در جنبش امل را دنبال می کرد. وی در سال ۱۹۸۲ به عضویت کمیته سیاسی جنبش امل برگزیده شد و در پی آن مسئولیت سیاسی جنبش امل در منطقه بقاع را به عهده گرفت.
پس از بروز اختلافات بین اعضاء جنبش امل و خروج تعدادی از آنان از این جنبش و به دنبال آن تاسیس حزب الله و آغاز مقاومت اسلامی، سید حسن نصرالله در این حزب نقش اصلی ایفا کرد.
او در کنار مبارزات سیاسی، تحصیلات علمی خود را نیز در حوزه علمی بعلبک ادامه داد و در سال ۱۹۸۵ به سمت مسئول حزب الله در منطقه بقاع برگزیده شد و پس از دو سال به عنوان معاون مسئول حزب در بیروت منصوب شد.
به رغم تعهدی که سید حسن نصرالله به حزب داشت اما علاقه داشت که تحصیلات علوم دینی را ادامه دهد. این بود که در سال ۱۹۸۹ با موافقت شورای مرکزی حزب، عازم حوزه علمیه قم شد. آمدن سید حسن به حوزه علمیه قم شایعات بسیاری را برانگیخت. برخی از افراد وانمود کردند که نصرالله با کادرهای حزب اختلاف پیدا کرده و به قم آمده است. در پی تشدید بحران در روابط حزب الله و جنبش امل و بروز درگیری های پراکنده در مناطق اقلیم التفاح در جنوب لبنان، سید حسن نصرالله با اصرار شورای رهبری، به بیروت بازگشت و به مسئولیت خود در شورای مرکزی حزب ادامه داد و پس از شهادت سید عباس موسوی به عنوان دبیرکل حزب الله لبنان انتخاب شد.(۷)

نظرات کاربران درباره کتاب شکوه مقاومت