فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیرکبیر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب درآمدی بر فلسفه

کتاب درآمدی بر فلسفه
مقدمه ای بسیار کوتاه

نسخه الکترونیک کتاب درآمدی بر فلسفه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب درآمدی بر فلسفه

هرکسی که این کتاب را می‌خواند خود تا حدی فیلسوف است. تقریباً تمام ما فیلسوفیم، زیرا ارزش‌هایی داریم که براساس آن‌ها زندگی می‌کنیم (یا دوست داریم که فکر کنیم این چنین می‌کنیم؛ یا آنگاه که چنین نمی‌کنیم احساس ناراحتی می‌کنیم). و اغلب ما تصویری کلی که دوست داریم جهان مانند آن باشد داریم. شاید فکر کنیم خدایی هست که همه‌چیز از جمله ما را آفریده است؛ یا، برعکس، فکر کنیم همه‌چیز تابع تصادف و انتخاب طبیعی است. شاید معتقد باشیم مردم اجزایی فناناپذیر و غیرمادی موسوم به نفس یا روح دارند؛ یا، کاملاً برعکس، تصور کنیم ما فقط آرایه‌هایی پیچیده از ماده هستیم و پس از مرگ به‌تدریج تجزیه می‌شویم. بنابراین، اغلب ما، حتی آن‌هایی که اصلاً به این موضوع فکر نمی‌کنند، برای دو پرسش اصلی فلسفه یعنی «چه باید کرد؟» و «چه چیزی وجود دارد؟» پاسخی دارند. پرسش اساسی سومی هم در کار است که به‌محض آنکه از هریک از این دو پرسش نخست خود آگاه می‌شویم، مطرح می‌گردد: ما چگونه می‌دانیم، یا اگر [چیزی را] نمی‌دانیم، چگونه باید به سراغ کشف [آن] برویم: از چشم‌های‌مان استفاده کنیم؟ فکر کنیم؟ با هاتفی مشورت کنیم؟ از دانشمندی بپرسیم؟ معنای فلسفه که تصور می‌شود رشته‌ای است که می‌توانید آن را مطالعه کنید؛ از آن بی‌خبر باشید؛ از آن مطالب بیشتری بدانید؛ حتی در آن متخصص شوید؛ فقط آن است که در مورد برخی از این پرسش‌ها و ارتباط میان‌ آن‌ها بیشتر تأمل کنید و آنچه را تاکنون در مورد آن‌ها گفته شده دلیل آن را فرابگیرید.

ادامه...

بخشی از کتاب درآمدی بر فلسفه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل دوم: چه باید کرد؟

کریتوی افلاطون

افلاطون، که در حدود ۴۲۷ ق م. به دنیا آمد و در ۳۴۷ ق م. درگذشت، نخستین فیلسوف مهم تمدن یونان باستان نبود، اما نخستین کسی است که مجموعه مهمی از آثار کاملش به دست ما رسیده است. در سنت هندی، وداها و بسیاری از اوپانیشادها متقدم ترند، اما از مولفان و شیوه نگارش آن ها تقریباً هیچ نمی دانیم. بودا بر افلاطون متقدم است اما اینکه چقدر؟ موضوع اختلاف علمی است، و قدیمی ترین تبیین های به جای مانده از زندگی و تفکر او چند صد سال پس از مرگ وی نوشته شدند. در چین، کنفوسیوس نیز بر افلاطون متقدم است (وی در اواسط قرن قبل از افلاطون به دنیا آمد)؛ اما از آنچه خود وی نوشته باشد اطلاعی نداریم ـ آنالکت های مشهور پس از وی نوشته شده اند.
آثار افلاطون همه به شکل محاوره هستند. اغلب این محاورات به سرعت سر می گیرند و سبکی گفتگویی دارند هرچند گاهی به طرفین گفتگو اجازه داده می شود که به درازا سخن بگویند. نوشتنِ در حدود بیست اثر یا بیشتر توسط افلاطون قطعی است و ممکن است تعدادی آثار دیگر هم داشته باشد. از گروه به یقین موثق، دو اثر بسیار طولانی تر از بقیه هستند و بهتر است کتاب هایی تلقی شوند که از مجموعه ای از محاورات تشکیل شده اند (این دو اثر جمهوریت و قوانین هستند که هر دو به بحث درباره ساختار سیاسی آرمانی اختصاص یافته اند). بنابراین آثار زیادی از افلاطون برای خواندن هست، و به دست آوردن ترجمه اغلب آن ها در چاپ های نسبتاً ارزان راحت است. این آثار از نظر دشواری متفاوتند. در یک طرف برخی از محاورات را داریم که با آن محاوره ای که به زودی نگاه دقیقی به آن خواهیم انداخت قابل قیاسند. در طرف دیگر آثاری مانند سوفسطایی قرار دارند که ممکن است باتجربه ترین خوانندگان را هم به حیرت وادارند.
وجه تقریباً ثابت محاورات افلاطون حضور سقراط است که معمولاً، اما نه همیشه، نقش رهبر بحث ها را به عهده دارد. از آنجا که گفتگوی موسوم به کریتو نه تنها از سوی سقراط هدایت می شود بلکه درعین حال به مصیبتی ارتباط دارد که سقراط خود را در آن می یابد، باید اندکی هم درباره وی و چگونگی رسیدنش به وضعیتی که هنگام آغاز گفتگو در آن است، بدانیم ـ یعنی در زندانی در آتن در انتظار اعدامی قریب الوقوع.
سقراط از ۴۶۹ تا ۳۹۹ ق م. زندگی کرد. وی آشکارا شخصیتی پرجذبه و زندگی ای داشت که تا حدی عجیب بود. ظاهراً وی با پذیرش فقری که نوع زندگی اش ایجاب می کرد، تمام وقت خود را صرف بحث های بی مزد با هرکسی می کرد که به وی می پیوست و این شامل بسیاری از مردان جوان ثروتمند و بنابراین فارغ تر آتن می شد. این گروه افلاطون را هم شامل می شد که تحسین وی نسبت به سقراط انگیزه کار و نوشته هایی شد که هردوی آن ها را فناناپذیر ساخت.
تمام شواهد ما در مورد تفکر سقراط از طریق افلاطون به ما نرسیده اند، اما تاکنون بزرگ ترین بخش آن ها از همین طریق به دست ما رسیده است. بنابراین، تمایز روشن قائل شدن میان دیدگاه های این دو کار ساده ای نیست. تردیدی نیست که افلاطون گاهی تلاش می کرد تا سقراط تاریخی را به تصویر کشد؛ و همچنین وی گاهی از شخصیت سقراط به مثابه وسیله ای ادبی برای انتقال فلسفه خود استفاده می کرد. اینکه کجا خط بکشیم همیشه روشن نیست، اما به نظر می رسد که اکنون دانشمندان زیادی موافقند که سقراط واقعی توجه خود را بر پرسش های اخلاقی در مورد عدالت و فضیلت متمرکز می ساخت («من باید چگونه زندگی کنم؟» را گاهی «پرسش سقراطی» می خوانند)؛ و دائماً بررسی می کرد که آیا همشهریان آتنی وی به راستی آنچه را در این موضوعات مطرح است به همان اندازه که ادعا می نمایند، درک می کنند. خود وی همیشه مطمئن نبود که آیا خودش آن را درک می کند ـ اما، خوب، ادعایی هم نداشت.
ظاهراً این راهی است بسیار مطمئن برای دشمن تراشی؛ بنابراین، این تبیین از کارهای سقراط با داستان بعدی ما تناسب خوبی دارد: سه شهروند، که مطمئناً فقط قله قابل رویت کوه یخی دشمن خو بودند، دادخواستی را به اتهام فاسد کردن جوانان علیه وی اقامه کردند. اکثریتی قلیل وی را گناهکار یافت و به مرگ محکوم ساخت. روایت افلاطون را از سخنان (کلاً غیردفاعی) وی در دادگاه، یکی در دفاع از خود، یکی پس از صدور رای و یکی پس از محکومیت می توانید در دفاعیه سقراط بخوانید.همه به اندازه افلاطون تحت تاثیر سقراط قرار نگرفتند. در نقاشی ابرها، که معاصر سقراط، آریستوفانس، به تصویر کشیده است، وی چونان فردی خودبین و عجیب و غریب پدیدار می شود که وقت خود را با آویزان شدن از یک سبد می گذراند (به نحوی که برای مطالعه پدیده های سماوی در وضعیت بهتری باشد).

سقراط بلافاصله اعدام نشد. در زمان محاکمه وی، جشنی شروع شده بود که فقط هنگامی پایان می گرفت که یک کشتی دولتی از جزیره دلوس (Delos) به آتن بازمی گشت. این معنایی دینی داشت و در زمانی که کشتی دور بود هیچ اعدامی نمی توانست صورت بگیرد. بنابراین، سقراط مجبور بود وقت خود را در زندان بگذراند ـ که آن قدر بود که دوستان وی برنامه ای برای ملاقات با وی تنظیم کنند، نگهبانان را بشناسند و نقشه ای برای عملشان طراحی کنند. با گذشت زمان، آگاه کردن سقراط از این برنامه به عهده کریتو گذاشته شد: آن ها پیشنهاد کردند که به نگهبانان رشوه دهند تا سقراط بتواند از زندان بگریزد و به جایی دیگر شاید به تسالی(۳) برود که کریتو در آنجا دوستانی دارد که از وی پذیرایی و محافظت خواهند کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب درآمدی بر فلسفه

مقداری از کتاب را خونده ام. به نظرم برای ورود به مباحث فلسفی، کتاب بسبار خوبیه.
در 2 سال پیش توسط محمد عاصم طیبی