دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری

کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری

نسخه الکترونیک کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری

در ادبیات فارسی خاصه در شعر غالباً به نکته هائی بر می خوریم که اشاره به واقعه ای تاریخی یا داستانی است و شاعر از آن واقعه با اشارۀ به شخص یا داستان به تمثیل و استعاره یاد کرده است و در یافتن لطف شعر و غرض شاعر جز با دانستن آن داستان و شناختن آن اشخاص میسر نیست. گذشته از این در شعر فارسی همیشه به علوم مختلف از نجوم و منطق و عرفان و اصطلاحات ادبی اشاره شده است و درک مفهوم شعر محتاج آشنائی با این اصطلاحات و اشارات است. معزّی یکی از چهره های درخشان زبان و ادب فارسی است به گونه ای که دیوان او سرشار از آیات قرآن، احادیث، واژگان عرفانی، فلسفه، فقه، فنون و صناعات ادبی از قبیل تشبیه، استعاره، کنایه، ضرب المثل و... زیاد به کار رفته است. معزّی فی البدیهه شاعری توانا در قصیده و غزل است و غزل های نغز و در قصایدش اشارات تاریخی وجود دارد و به بسیاری از وقایع عصر سلجوقی مانند جنگ ها و صلح های سلطان ملکشاه و سنجر اشاره کرده است.او با توانمندی که داشت توانست در دربار الب ارسلان جایگاه و موقعیت خاصی برای خویش بدست آورد. ممدوحان معزّی علاوه بر سلطان ملکشاه و سلطان سنجر شاهان دیگر سلجوقی و وزیران ایشان مانند برکیارق و محمد بن ملکشاه، ارسلان ارغو پسر الب ارسلان، بهرامشاه بن مسعود غزنوی، اتسزبن محمد خوارزمشاه می باشند و او با توانایی ومهارت و استعدادی که در سرودن انواع قالب های شعری بخصوص قصاید و غزلیات داشت جایگاه ویژه ای در نزد پادشاهان آن دوره پیدا کرد.

ادامه...

مشخصات کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری

  • ناشر پرنیان اندیش
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۷,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.25 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۳۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب تاثیر آیات قرآن کریم در کلیات دیوان امیرمعزی نیشابوری