فیدیبو نماینده قانونی ترانه پدرام و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اعتیاد

کتاب اعتیاد
پدر من چه می‌کشم تو چه می‌کشی...

نسخه الکترونیک کتاب اعتیاد به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۰۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب اعتیاد

اگر مادر یا پدری فرزند نوجوان یا جوانش را در حال مصرف سیگار ببیند چه احساسی پیدا می‌کند؟ اگر پدر یا مادری بشنود که پسر (یا دخترش) حشیش را تجربه کرده یا به دنبال مصرف آن است چه خواهد کرد؟ اگر پدر و مادری بشنوند یا ببینند که فرزندشان با دوستانی که تریاک مصرف می‌کنند نشست و برخاست دارد چه می‌اندیشند؟ اگر پدر یا مادری بشنوند که فرزندشان موادی مثل شیشه یا کراک را تجربه کرده یا به دنبال مصرف آنهاست چه باید بکنند؟ اگر پدر و مادری بخواهند پیشاپیش از بروز هر کدام از اتفاقات بالا جلوگیری شود چه باید بکنند؟ اگر زنی بخواهد همسرش به دام اعتیاد نیفتد چه کاری از او ساخته است؟ اگر در روزنامه یا مجله‌ای یا در اخباری از رادیو و تلویزیون و ماهواره سرگذشت فرد معتادی را بخوانید یا ببینید یا بشنوید در مورد خود و فرزندتان چه فکر و احساسی پیدا می‌کنید؟ چقدر به دنبال آن هستید که رفتارها یا محیط‌ و یا شرایطی را که موجب اعتیاد افراد می‌شود بشناسید و خود یا فرزندتان را از این دام بلا رهایی بخشید؟ اگر خدای ناکرده خود یا یکی از فرزندان یا عزیزان شما گرفتار این مصیبت هستند چه فکر می‌کنید و تا بحال چه کرده‌اید؟ اگر چه معمولاً پدر و مادرها نگران اعتیاد فرزندان خود می‌باشند، ولی فرزندان بسیار و مادران گرفتاری نیز وجود دارند که نگران اعتیاد پدر یا همسر خود بوده و آثار همه جانبه‌ی زیان بار آنرا در زندگی خود تجربه می‌کنند. در این کتاب، نگارنده کوشیده است تا در بیانی عاطفی، شناختی نگرانی‌ها و درخواست‌های یک جوان را از پدر معتاد خویش نشان دهد.

ادامه...
  • ناشر ترانه پدرام
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب اعتیاد

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

اگر مادر یا پدری فرزند نوجوان یا جوانش را در حال مصرف سیگار ببیند چه احساسی پیدا می کند؟
اگر پدر یا مادری بشنود که پسر (یا دخترش) حشیش را تجربه کرده یا به دنبال مصرف آن است چه خواهد کرد؟
اگر پدر و مادری بشنوند یا ببینند که فرزندشان با دوستانی که تریاک مصرف می کنند نشست و برخاست دارد چه می اندیشند؟
اگر پدر یا مادری بشنوند که فرزندشان موادی مثل شیشه یا کراک را تجربه کرده یا به دنبال مصرف آنهاست چه باید بکنند؟
اگر پدر و مادری بخواهند پیشاپیش از بروز هر کدام از اتفاقات بالا جلوگیری شود چه باید بکنند؟
اگر زنی بخواهد همسرش به دام اعتیاد نیفتد چه کاری از او ساخته است؟
اگر در روزنامه یا مجله ای یا در اخباری از رادیو و تلویزیون و ماهواره سرگذشت فرد معتادی را بخوانید یا ببینید یا بشنوید در مورد خود و فرزندتان چه فکر و احساسی پیدا می کنید؟
چقدر به دنبال آن هستید که رفتارها یا محیط و یا شرایطی را که موجب اعتیاد افراد می شود بشناسید و خود یا فرزندتان را از این دام بلا رهایی بخشید؟
اگر خدای ناکرده خود یا یکی از فرزندان یا عزیزان شما گرفتار این مصیبت هستند چه فکر می کنید و تا بحال چه کرده اید؟
اگر چه معمولاً پدر و مادرها نگران اعتیاد فرزندان خود می باشند، ولی فرزندان بسیار و مادران گرفتاری نیز وجود دارند که نگران اعتیاد پدر یا همسر خود بوده و آثار همه جانبه ی زیان بار آنرا در زندگی خود تجربه می کنند.
در قسمت دوم این کتاب، نگارنده کوشیده است تا در بیانی عاطفی، شناختی نگرانی ها و درخواست های یک جوان را از پدر معتاد خویش نشان دهد.
تجربه ی بالینی نگارنده بر این بوده است که اینگونه ارتباطات با افراد معتاد نقش یک مصاحبه ی ترغیبی و تلقینی را داشته و به زعم بسیاری از همکاران و اساتید محترم و به تایید مراجعین می تواند گامی موثر جهت بازنمایی آثار اعتیاد بر خانواده و تشویق بیمار به اقدام برای ترک باشد.
برخود لازم می دانم از اساتید محترم، همکاران ارجمند و مخصوصاً از خانواده هایی که عضوی از خانواده شان گرفتار اعتیاد بوده و نگارنده را در چاپ کتاب یاری و تشویق نموده اند سپاسگزاری نمایم.

احمد پدرام
Ahmad_Pedram 1335@yahoo.com

اعتیاد موضوعی فردی اجتماعی است

سوء مصرف مواد با هاله ای از ترس و دلهره بعنوان یکی از دشواری های اساسی جهان امروز ما شناخته شده است. رئیس جمهور امریکا در سال ۱۹۹۰ مشکل سوء مصرف اعتیاد را جنگ شیمیایی خانگی نامیده است.
پیامدهای جسمی و روانی و گرفتاری های خانوادگی و شغلی و آسیب های مالی و اجتماعی و قانونی این گرفتاری به اندازه ای گسترده و خانمان سوز است که کمتر اندیشمندی را دیده ایم که نگران عواقب این مشکل در افراد و خانواده و جامعه و جهان نباشد.
گستردگی آسیب های فردی و خانوادگی و اجتماعی اعتیاد موجب شده که بیشتر نهادهای مربوطه ی رسمی و غیر رسمی و سازمان های دولتی و غیر دولتی به نوعی نگاهی به این معضل داشته و در حد بینش و توان خود در مورد آن چاره اندیشی کنند.
پیچیدگی و گستردگی اعتیاد، اقدامات متعدد و عمیق و طولانیِ پیشگیری و درمان در حوزه های فردی و خانوادگی و اجتماعی را بر اساس تحقیقات علمی ضروری می سازد.
آموزش ها و راهنمایی های تربیتی خانواده ها به فرزندان خویش از دوران کودکی می تواند در کنار توجه به آسیب شناسی اجتماعی که از جانب متولیان مورد توجه است تا حدودی افراد را در مواجهه با شرایط آسیب زای مصرف و سوء مصرف و اعتیاد واکسینه کرده و آنان را در مقابله با وسوسه های درونی و تحریک ها و ترغیب های اجتماعی مقاوم نماید.

علل و عوامل اعتیاد

اگر چه در سال ۱۹۶۴ سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که اصطلاح اعتیاد (ADDICTION) دیگر اصطلاحی علمی نیست و «وابستگی دارویی» (Drug Dependence) را به جای آن توصیه نمود. مفهوم «وابستگی مواد» در طی چند دهه معانی رسمی بسیار و معانی معمول فراوان داشته است. وابستگی جسمی و وابستگی رفتاری یا باعث می شود که به هر حال خانواده ها فرد معتاد یا وابسته را «گرفتار» بدانند و هر کدام ممکن است از اصطلاحات دیگری مثل «بلا»، «درد خانمان سوز»، «بلای بدتر از سرطان» یا «بدبختی» یا «نکبت» و غیره نام ببرند.
در این کتاب کوچک قصد ارائه ی طبقه بندی ها و آسیب شناسی اعتیاد را به شیوه ی دانشگاهی نداریم و می خواهیم به زبانی ساده بگوییم؛

پشت واژه ی اعتیاد شخصیت های مختلفی به تنوع تمام رنج ها یا تمامی انواع شخصیت ها یا بیماری های روانپزشکی وجود دارد.

در بررسی زندگی یک معتاد ممکن است شخصیت قبل از اعتیاد او را بسیار خلاق و با اخلاق ببینیم و در معتاد دیگری شخصیت قبل از اعتیادش سرشار از رفتارهای ضد اخلاقی و ضد اجتماعی بوده و همچنین توان ذهنی و خلاقیت بسیار ناچیزی داشته باشد.
یکی به دلیل تعارض های کودکی اش گرفتار اعتیاد است و دیگری بخاطر تعارض های پدر و مادرش. یکی رفتار سوء مصرف موادش متاسفانه نادیده گرفته شده و دیگری رفتارش تقویت شده است. یکی از پدر یا عمویش الگو سازی کرده و دیگری به دائی یا پدر بزرگش نگاه کرده است.
یکی برای درمان افسردگی به مصرف مواد پرداخته و یکی برای یافتن انرژی و کار بیشتر به مصرف آن روی آورده است. یکی از دوستش بدآموزی کرده و یکی دنیای فانی را بی ارزش دانسته و پوچ­گرا شده است.
یکی با خودش دشمنی دارد و یکی با آسیب به خود می خواهد از خانوده اش انتقام بگیرد. یکی نادان است و یکی خود را خیلی دانا و دیگران را نادان می بیند. یکی چون وضع مالی اش خوب شده مواد مصرف می کند و یکی چون وضع مالی اش بد شده خودش را آرام می کند. یکی روشنفکر است و با مواد «حال» می کند و یکی انواع مواد را مصرف می کند و «قال» می کند. یکی برای پا دردش می کشد و یکی برای «درد جامعه­اش». یکی قند و چربی و فشارش خونش بالاست و یکی می گوید چون آمپرم بالاست و زود عصبانی می شوم با مصرف آن آرام می گیرم، یکی به زعم خود به تخیلاتش بال می دهد و یکی بال بلند پروازی هایش را با مصرف مواد قیچی کرده است یکی به دنبال خیانت به همسرش دچار «وجدان درد» شده و دیگری برای خیانت نکردن به همسرش به مواد روی آور شده است. یکی توهم دارد و بیمار است و یکی دیگران را بیمار می داند. یکی برای افزایش میل جنسی مصرف می کند و یکی برای کاهش آن.
بهرحال مشکلات این افراد را در طبقه بندی های روانپزشکی می توان بسته به شرح حالشان جزء اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیت، اختلال در کنترل تکانش ها، اختلال تفکر، اختلالات هذیانی و... طبقه بندی کرد مشکلات فرد با شغل و مشکل رابطه­ی والد ـ کودک و یا مشکلات اعتقادی نیز از دیگر طبقه بندی های فرد گرفتار مصرف مواد است.
نگاهی دیگر به مشکل مصرف مواد، دیدگاه های سیستمی است. بعضی سه نسل را درگیر اعتیاد فرد می دانند نقش پدر بزرگی که با پدر رفتار مناسب نداشته و در مقایسه ها و تحقیرها او را به سمت تربیتی کشانده که فرزند خود را تحقیر کند، از نکات کلیدی این دیدگاه است. پدر به فرزندش می گوید: «وقتی من ۱۶ ساله بودم کار می کردم و یک خانواده را اداره می کردم حالا تو ۲۰ یا ۳۰ساله ای و هنوز نمی توانی کاری برای خودت پیدا کنی».
در واقع اینجا دیدگاه پدربزرگ هم که در ۱۶ سالگی مجبور به کار شده است در دیدگاه او موثر بوده و فرزند خود را با نوجوانیِ خود مقایسه می کند.
بعضی دیدگاه های سیستمی روابط فرد را (با توجه به عوامل سرشتی و ارثی او و نگرش ها و باورها و مهارت های بین فردی­اش) با پدر و مادر و همسالان و شرایط اجتماعی در مدرسه و جامعه مورد توجه قرار داده و شرایط اجتماعی (از قبیل در دسترس بودن مواد، نقش تبلیغات و چگونگی قوانین موجود در زمینه ی برخورد با داروها و مواد غیر مجاز و همچنین بحران های اجتماعی) را در مقابله با فرد و خانواده و مدرسه موثر می دانند.

عوامل محافظت کننده در برابر پیشگیری از سوء مصرف مواد را می توان در حوزه های فردی و خانوادگی و مدرسه و جامعه به تفکیک چنین بیان کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب اعتیاد