فیدیبو نماینده قانونی بنیاد فرهنگ زندگی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب بیداری قهرمانان درون

کتاب بیداری قهرمانان درون
كشف‌های كهن‌الگوهای لازم برای كسب توانمندی، رشد، و تعادل در زندگی

نسخه الکترونیک کتاب بیداری قهرمانان درون به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۷,۸۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب بیداری قهرمانان درون

کتاب بیداری قهرمانان درون دومین کتاب از نوشته‌های دکتر آدسون است که هدفش کمک به متخصصان برای استفاده از نظریه‌های کهن‌الگوهای مندرج در کتاب بیدار کردن قهرمانان درون نوشته خانم پیرسون و به‌کار بردن آن‌ها در کارشان است. اولین کتاب که برای روان‌درمانگران نوشته شده بود، یافتن قطب شمال حقیقی خودتان: و کمک به دیگران برای یافتن جهت‌گیری در زندگی بود. این کتاب بی‌نهایت مفید به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد که حالا که من درمانگر هستم چطور از نظریه‌های مختلف به شکل منسجم در کارم استفاده کنم؟ و حالا که درمانگر هستم نقشم چیست؟ آدسون با استفاده از الگوی سفر قهرمانی که ترکیبی از نظریه یونگ و نظریه رشد بود و استعاره‌ای برای روند درمانی است، به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. سپس نقش درمانگر را روشن کرده و آن را نقش راهنمای سفری می‌داند که فنون درمانی و دخالت‌های مناسب برای وظایف و کارهایی که مراجع می‌خواهد انجام دهد را انتخاب می‌کند؛ نه این‌که کار با فلان نظریه شخصیت یا مکتب خاصی که درمانگر در آن تعلیم دیده را انتخاب کند.

ادامه...

بخشی از کتاب بیداری قهرمانان درون

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار (ویژه مربیان)

من هم مثل خیلی های دیگر، پیش از این که مربی گری به صورت حوزه مستقلی درآید، مربی بودم. همان طور که از توضیحات کارم در کتاب «بیداری قهرمانان درون» برمی آید من همیشه مشتاق بودم به دیگران کمک کنم تا خودشان را پیدا کنند و استعدادها و عظمت شان را کشف کنند. من شور و شوق زیادی دراین باره دارم، زیرا می دانم وقتی افراد استعدادهای خودشان را با نگرش خدمت به آرمانی برتر و خیر و صلاح عموم به کار می گیرند ــ همان کاری که قهرمان می کند ــ همه خانواده ها، سازمان ها، جوامع و ملت ها سود می برند.
ایجاد تدریجی حوزه مربی گری سبب شد تا کاری که من می کردم نامی برای خود پیدا کند. اما بیشتر از این، متون مربی گری و آموزش های مربوط به این کار باعث شد تا افق دیدم بسط پیدا کند و فنون مربی گری ام بهتر شود. من معتقدم که تکامل مربی گری به عنوان یک حرفه بسیار مهم است. درحالی که پاسخ به ندای درونی و زندگی کردن طبق رسالت خود همیشه فقط برای هنرمندان، رهبران مذهبی و رهبران اجتماعی ضرورت شناخته می شد، امروزه برای اشخاص عادی هم مهم تلقی می شود. مشکلات امروز دنیا به قدری بزرگ است که صرفاً چند نفر آدم خاص نمی توانند با آن ها مقابله کنند. همه ما باید از بهترین قابلیت ها و نهایت عقل و خردمان در محل کار، خانواده، و جامعه مان استفاده کنیم.
اما تمام نگرش ها و روش های مربی گری یکی نیستند. صادقانه بگویم: بعضی هاشان بسیار سطحی اند. این نگرش ها صرفاً روی آرزوها و جاه طلبی های آگاه افراد تمرکز می کنند که معمولا به خواسته های نفسانی آن ها و آنچه به آنها گفته شده که بخواهند، ربط پیدا می کنند و حمایت و پشتیبانی از این افراد برای رسیدن به اهداف شان را دنبال می کنند. همان طور که جوزف کمپبل هشدار می دهد، افراد به سختی از نردبان موفقیت بالا می روند تا سرانجام (معمولا در اواخر عمرشان) دریابند که نردبان را به دیواری اشتباه تکیه داده بودند! آموزش عمیق به افراد کمک می کند تا به اعماق وجود خودشان بروند و آنچه را که در سطح روحی می خواهند کشف کنند؛ نه صرفاً چیزی که جامعه گفته باید بخواهند.
برای مربی ها وسوسه انگیز است که فقط روی آنچه که در این لحظه در جامعه هست تمرکز کنند و به آرزوهای گاه نومیدانه فرد مراجع برای موفق شدن طبق معیارهای این لحظه بپردازند. اما این هرگز موثر واقع نمی شود؛ زیرا وقتی مراجعان خودشان را با آخرین مُد روز تطبیق دادند، دنیا به طور حتم تغییر کرده است. آن وقت آن ها احساس می کنند «از این جا رانده و از آن جا مانده» هستند. به علاوه، کمک کردن به افراد برای کسب موفقیت ازطریق تطبیق با انتظارات متغیر جامعه هرگز نمی تواند آنچه را که آن ها از ته دل در آرزویش هستند، یعنی کسب رضایت خاطر عمیقی که از انجام مقصود زندگی شان می آید، به آن ها ببخشد.
وقتی افراد خودآگاهی کافی کسب می کنند تا به دعوت حقیقی وجودشان لبیک بگویند و با آرزوی راستین خدمت به دنیا به وظایف و تعهدات شان عمل کنند، بازار لازم برای آنچه آن ها انجام می دهند معمولا در همان زمانی که در کار برگزیده شان به استادی می رسند، ظاهر می شود. به این پدیده «همزمانی» می گویند. این اصطلاح کارل گوستاو یونگ برای «همزمانی های بامعنا» بود. وقتی ما با خویشتن عمیق ترمان در تماس قرار می گیریم توانایی درتماس بودن با دنیا را هم به دست می آوریم.
روند رشد فردیت و کهن الگوهایی که به این روند کمک می کنند کلید اصلی عمیق سازی آگاهی در این راه هستند. کتاب حاضر به مربیان نشان می دهد که چطور از این روند در زندگی خودشان و مراجعان شان استفاده کنند. از این رو نوشتن پیشگفتار این کتاب برای من افتخاری بزرگ است. من کسی را بهتر از خانم دکتر پاتریشیا آدسون(۱) نمی شناسم تا نظریاتی را که در کتاب بیدار کردن قهرمانان درون(۲) درباره کهن الگوها و روند رشد فردیت مطرح کرده ام، بردارد و با نظریه ها و الگوهای دیگر ترکیب کند و در راه آموزش عمیق دیگران به کار گیرد. او همکار و دوست ارزشمند و دیرینه من است و من برای کمکی که کتاب هایش به روانشناسان، مربیان، و دیگران می کند ارزش بسیار قائلم زیرا آن ها را از تمرکز روی سلامت، عادی بودن و تعاریف سطحی مربوط به موفقیت فراتر برده و توان بالقوه و زیبای موجود در درون تک تک انسان هایی را که به آن ها مراجعه می کنند، عیان می کند.
کتاب بیداری قهرمانان درون دومین کتاب از نوشته های دکتر آدسون است که هدفش کمک به متخصصان برای استفاده از نظریه های کهن الگوهای مندرج در کتاب بیدار کردن قهرمانان درون نوشته خانم پیرسون و به کار بردن آن ها در کارشان است. اولین کتاب که برای روان درمانگران نوشته شده بود، یافتن قطب شمال حقیقی خودتان: و کمک به دیگران برای یافتن جهت گیری در زندگی(۳) بود (آدسون، ۱۹۹۹). این کتاب بی نهایت مفید به این پرسش ها پاسخ می دهد که حالا که من درمانگر هستم چطور از نظریه های مختلف به شکل منسجم در کارم استفاده کنم؟ و حالا که درمانگر هستم نقشم چیست؟ آدسون با استفاده از الگوی سفر قهرمانی که ترکیبی از نظریه یونگ و نظریه رشد بود و استعاره ای برای روند درمانی است، به این پرسش ها پاسخ می دهد. سپس نقش درمانگر را روشن کرده و آن را نقش راهنمای سفری می داند که فنون درمانی و دخالت های مناسب برای وظایف و کارهایی که مراجع می خواهد انجام دهد را انتخاب می کند؛ نه این که کار با فلان نظریه شخصیت یا مکتب خاصی که درمانگر در آن تعلیم دیده را انتخاب کند.
دکتر آدسون در کتاب یافتن قطب شمال حقیقی خودتان توضیح می دهد که چطور در جریان کار درمانگری خودش از کهن الگوهای مربوط به سفر قهرمانی استفاده کرده و تاثیر خارق العاده آن بر مراجعان شان را دیده است. حالا او به حوزه مربی گری می پردازد و به پرسش های مشابه پاسخ می دهد: حالا که من مربی هستم چه نظریه ای باید مبنای کارم باشد؟ و حالا که مربی هستم چه کسی باید باشم؟ او بار دیگر توصیه هایی به متخصصان می کند که عاقلانه و پخته است و موفقیت خود او در کارش درستی آن ها را نشان می دهد. آنچه که من در کار او بسیار می پسندم و تحسین می کنم این است که نگرش نظری معقول را با نمونه های واقعی زندگی چنان ترکیب می کند که جای هیچ مشکلی در مورد عملی بودن این نگرش و مزایای آن برای مراجعان باقی نمی گذارد.
دکتر آدسون در سراسر کتابش به شاخص کهن الگوی پیرسون ـ مار (PMAI)(۴) به عنوان یکی از ابزارهای ارزیابی کهن الگوهای فعال در مراجعان اشاره می کند. این ابزارها به اضافه مطالب کتاب عالی خانم دکتر آدسون، برای تعلیم زندگی (کمک به مردم برای این که زندگی مناسب خودشان را داشته باشند)، تعلیم موفقیت (کمک به مردم برای موفق شدن در هر حوزه زندگی شان)، و تعلیم مدیران (کمک به رهبران و مدیران برای این که ضمن کسب رضایت خاطر شخصی بتوانند بهترین رهبر و مدیر باشند) قابل استفاده است. درحالی که کتاب بیداری قهرمانان درون در وهله اول برای دست اندرکاران حوزه مربی گری نوشته شده، مهارت ها و نگرش های وصف شده در این جا می تواند برای والدین، آموزگاران، سرپرستان و ناظران محیط های کار، و همه کسانی که می خواهند به دیگران در راه نیل به توان بالقوه کامل شان کمک کنند، مفید و آموزنده باشد.

کارول س. پیرسون(۵)

مقدمه

نقش مربی خصوصی این است که مراجعانش را قادر سازد تا برنامه کارشان را تعیین کنند و کمک شان کند تا راه های مناسب خودشان را برای زندگی شان بیابند. من در این کتاب طرز تفکر جدیدی را درباره محتوا و روند مربی گری ارائه می دهم. این راهی است که ضمن ارج نهادن به هر فرد، الگوی پرباری را برای رشد بزرگسالان ارائه می دهد که بر پایه کار یونگ، اریک اریکسون(۹) و کارول س.پیرسون استوار است. این طرز نگرش تازه به مربی گری مسلماً تنها راه موجود نیست، اما یکی از راه هایی است که به من کمک می کند تا بی آن که مرزهای قلمرو روان درمانگری را زیر پا بگذارم، مراجعانم را قادر سازم تا به مسائل عمیق تر رشد عاطفی، اجتماعی و معنوی شان بپردازند؛ و من این روند را آموزش عمیق می خوانم.

سفر قهرمانی: محتوای آموزش عمیق

(ویژه مربیان)
رشته مربی گری در واقع راهی است مراجع ـ محور برای کار کردن با افراد، کمک کردن به آن ها تا به اهداف شان برسند، زندگی شان را متعادل کنند و رضایت خاطر عمیق کسب کنند. مربی گری به جای مداوای زخم های گذشته، روی رشد مادام العمر مراجع تمرکز می کند. مربی و مراجع همچون دو شریک و رفیق با هم کار می کنند و رابطه ای برقرار می کنند که به جای تحکم یکی به دیگری، دو طرف با هم برابرند.
دستور کار این رابطه آموزشی توسط مراجع تعیین می شود، نه مربی؛ و فرد مراجع به جای این که معیوب یا دچار اختلال تلقی شود، «ذاتاً کامل و بااستعداد» قلمداد می شود. قلمرو مربی قلمرو رشد و پرورش فرد بزرگسال است، درحالی که قلمرو روان درمانگر بیشتر به وظایف کامل نشده رشد کودک مربوط است. مربی گری روند غنی سازی است، نه ترمیم.
من آموزش عمیق را نگرشی نسبت به مربی گری می دانم که روی روندهای ذهنی ناخودآگاه به مثابه منبع سلامت و سعادت عاطفی، جسمی، ذهنی و روحی تمرکز می کند ــ در تقابل با روانشناسی عمقی که این روندهای ذهنی ناخودآگاه را منبع اختلالات و ناراحتی های عاطفی می داند. مربی آموزش عمیق به افراد کمک می کند تا منابع درونی ذاتی شان را از اعماق ناخودآگاه بیرون بکشند تا بتوانند با چالش ها و گذارهای زندگی بزرگسالی روبه رو شوند و جایگاه خویش را در جهان بیابند.
من برای درک این مسائل پیچیده رشد و پرورش و تغییر بزرگسالان از اسطوره سفر قهرمانی به مثابه یک رکن نظری و ارائه نقشه ساده ای از قلمرو رشد انسان استفاده می کنم. به علاوه برای استفاده از این الگوها می توانیم نظریه وظایف رشد روانی اجتماعی اریک اریکسون، نظریه رشد و پرورش بزرگسالان و تفکر یونگی مربوط به همین چارچوب را درنظر داشته باشیم.

مراحل سفر

اسطوره سفر قهرمانی نقشه ای را فراهم می کند که ادغام نظریه های رشد مختلف را نشان می دهد و ما را قادر می سازد تا تمام این عناصر را همچون کل واحد و منسجمی درنظر بگیریم. اسطوره در مورد هر فرد بزرگسالی صادق است و داستان عام رشد انسان یا تاریخ طبیعی گونه ما یعنی نژاد بشر را بازگو می کند. هر شخصی بارها سفر را دوره می کند: به طور طولی (در تمام طول عمر) و چرخه ای (در داخل مراحل مختلف زندگی). هر بار که ما امر آشنا را پشت سر می گذاریم، سفر جدیدی را آغاز می کنیم. هر گذار زندگی سفری بالقوه است.
در اسطوره، قهرمان با یادگیری طرز مراقبت از خود برای سفر آماده می شود، با جنگیدن با اژدهاها و کشف گنج بی همتا در مسیر سفر خویش پیش می رود و پس از آن بازمی گردد تا این غنایم را با اتباع قلمرو پادشاهی قسمت کند. پس این داستان تدارک، جدایی، و بازگشت، وابستگی، استقلال و پیوستگی متقابل است و این ها چرخه های طبیعی زندگی هستند.
اما اسطوره سفر قهرمانی از این نظر اسطوره نیست که حقیقت ندارد، بلکه از این نظر اسطوره است که مثل همه اسطوره ها از «چارچوب فرهنگی مشترکی برای ارتباط و گفت وگو... و راه های تعلیم دادن واقعیت های مشاهده نشدنی ازطریق نمادهای قابل مشاهده نشات گرفته است» (همپدن ـ ترنر، ۱۹۸۲، ص ۱۹۸). وظیفه قهرمان این است که به جای این که بگذارد دیگران جایگاه او و زندگی اش در دنیا را تعیین کنند، خودش جایگاه خویش در دنیا را تعیین کند و اختیار زندگی خود را به دست گیرد. جوزف کمپبل در کتاب کلاسیکش، قهرمان هزار چهره(۱۰) این اسطوره بی زمان را به آگاهی عموم رساند و کاری کرد تا همه دریابند که تک تک ما مادام که آزادی انتخاب و قدرت تغییر داریم می توانیم قهرمان باشیم.
پیرسون در کتاب بیدار کردن قهرمانان درون رابطه سفر قهرمان و منابع درونی را کهن الگویی با رشد «من»(۱۱)، «روح»(۱۲)، و «خویشتن»(۱۳) به شکل سه مرحله سفر قهرمان توصیف کرد (شکل ۱-۱ را ببینید). او مرحله اول یا مرحله تدارک (من) را زمانی دانست که قهرمان آماده ترک کردن حالت وابستگی می شود و منابع درونی لازم برای پیش رفتن در دنیا با اتکاء به خودش را فراهم می کند. پیرسون مرحله دوم یا سفر روح (روح) را دوره ای دانست که قهرمان موهبت های تشکیل دهنده خویشتن حقیقی و مستقل را کشف می کند. مرحله سوم یا بازگشت (خویشتن)، مربوط به زمانی است که قهرمان به جامعه برمی گردد تا این موهبت ها را با دیگران سهیم شود و در وضعیت وابستگی متقابل با دیگران زندگی کند.

شکل ۱- ۱ مراحل سفر قهرمانی.مراحل روانی اجتماعی اریکسون

پیرسون متوجه رابطه متقابل مراحل سفر با مراحل رشدی شد که اریکسون تعریف کرده بود. اریکسون در واقع مراحل روانی جنسی فروید را به مراحل روانی اجتماعی زندگی ربط داد و وظایف رشد هر مرحله زندگی را تعریف کرد. (اریکسون، ۱۹۶۳). مراحل روانی اجتماعی اریکسون در شکل ۱- ۲ نشان داده شده اند.
شکل ۱-۳ نشان دهنده ارتباط بین وظایف رشد اریکسون با مراحل سفر پیرسون است.

نظرات کاربران درباره کتاب بیداری قهرمانان درون

سلام لطفا همه کتابهای بنیاد فرهنگ زندگی رو بذارین
در 2 سال پیش توسط پرستو
قبل این کتاب بهتره دو کتاب انواع زنان و انواع مردان از همین انتشارات رو مطالعه کنید لطفا این دوتا کتاب هم بذارید 🙏🏼
در 1 سال پیش توسط IdA A
کتاب خوبیست ممنون
در 2 سال پیش توسط اکبر زیدی
یعنی واقعا کتاب عالیه
در 3 ماه پیش توسط مسعود بالغی
کتابی بسیار عالی است ک به همه کسانیکه به رشد روحانی خود اهمیت میدن توصیه میکنم
در 4 ماه پیش توسط امنه برزگر
خواهشمندم همه کتابای بنیاد فرهنگ زندگی رو بزارین
در 5 ماه پیش توسط kas...993
لطفا بقیه کتاب های بنیاد فرهنگ زندگی را بگذارید. واقعا کتاب هاش عالی هستند
در 5 ماه پیش توسط فرشته
بسیار کتاب خوبی بود من نسخه چاپی شو خوندم راجع به ابعاد مختلف شخصیت هر ادم حرف زده بود و روی هر کدام از بخش ها یک اسم گذاشته بود و با راهکار هایی که داده بود یاد می داد چگونه شخصیتمان را متعادل کنیم
در 2 ماه پیش توسط zizi rhm
این کتاب خیلی کمک کننده و توانایی بخش هست ممنون از فیدیبو
در 1 هفته پیش توسط المیرا شایق
لطفا بقیه ی کتاب های انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی رو هم بزارید. مثل کتاب تقدیر زنان تقدیر مردان وارن بافت و...
در 3 ماه پیش توسط mahya