Loading

چند لحظه ...
کتاب دشمنان

کتاب دشمنان

نسخه الکترونیک کتاب دشمنان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب دشمنان

ویرجینیا وولف در مقدمهی یکی از کتابهایش مینویسد: «اعتقادی به نوشتن مقدمه ندارم، زیرا بر این باروم که نویسنده مطلبش را در طول کتاب ذکر کرده است و اگر این چنین نباشد، در مقدمه هم نمیتواند مقصودش را به خواننده برساند.» نوشتن داستان کوتاه هم مسئلهای شبیه به این است. نویسنده برای نوشتن داستان کوتاه به تبحر بیشتری نسبت به نوشتن رمان نیاز دارد، زیرا همه میتوانند داستانی را در 2000 صفحه روایت کنند اما تفاوت نویسندهی حرفهای با آماتور زمانی مشخص میشود که در پانزده صفحه داستان به زیبایی هرچه تمام تر ذکر شود.

آنتوان چخوف نویسنده و نمایشنامهنویس روس در کارنامهی ادبی خودش بیش تر از 700 عنوان داستان و نمایشنامه نوشته است. خواندن داستانهای او میتواند انتخاب مناشبی برای شناخت بهتر و بیشتر ادبیات روسیه باشد.

درباره‌ی کتاب دشمنان  اثر آنتوان چخوف

کتاب دشمنان نوشتهی آنتوان چخوف است. این کتاب مجموعهای از دوازده داستان کوتاه است. مجموعهی داستان دشمنان یکی از مهمترین مجموعه داستانهای چخوف است. او در این مشکلات  و اختلاف طبقاتی بین جوامع روسی را شرح داده است. شخصیتپردازی و فضاسازی داستانها مثال زدنی است. 

مروری بر داستان‌های کتاب دشمنان

داستان اول: جیرجیرک

داستان  دوم: دشمنان

داستان سوم: فراری

داستان چهارم: رویاها

داستان پنجم: یک اتفاق ناچیز

داستان ششم: ساز روچیلد

داستان هفتم: بوسه

داستان هشتم: راهب سیاهپوش

داستان نهم: تیفوس

داستان دهم: گوسیف

داستان یازدهم: وانکا

داستان دوازدهم: هملت مسکویی

در بخشی از کتاب دشمنان  می‌خوانیم

ساعت هشت شب بیستم ماه مه تمام افسرهای شش آتشبار توپخانه هنگ توپچی ن. به دهکده میستچکی که سر راه اردوگاهشان بود وارد شدند، با این قصد که شب را در آن دهکده بگذرانند.

افسرها سر و صدایی راه انداخته بودند که آن سرش ناپیدا بود. بعضی با تفنگهایشان ور میرفتند و عدهای در میدانگاه کلیسا با افسر نگهبان ترتیب محل اقامت قشون را میدادند و داشتند قرار و مدار می گذاشتند که از پشت کلیسا سر و کله مردی غیرنظامی که بر اسب جالب توجهی سوار بود پیدا شد. اسب کوچکی بود که دم کوتاه داشت و گردن خوشترکیبش را با حرکات خاصی به جلو میآورد و با پاهایش تمام وقت حرکات رقصمانندی می کرد، انگار کسی از پشت با ترکهای به سمهای زیبایش میزد. سوار دهنه اسبش را برابر افسرها کشید، کلاه از سرش برداشت و با تشریفات خاصی گفت: عالیجناب ژنرال فنرابک که خانهشان همین نزدیکی است تقاضا دارند که افسرها برای چای سرافرازشان فرمایند.

اسب سرش را تکان داد، رقصی کرد و به عقب جنبید. سوار دوباره کلاه از سر برداشت و اسب عجیبش را برگردانید و پشت کلیسا ناپدید گشت.

افسرها همه فریاد ردند «مردهشویش را ببرد». و به کار خود مشغول شدند.

درباره‌ی آنتوان چخوف نویسنده‌ی کتاب دشمنان

آنتوان چخوف نمایشنامهنویس و داستاننویس مشهور روسی است. او در خانوادهای مذهبی به دنیا آمد و کودکی سختی را پشت سر گذاشت. او در اواسط سال 1880 تحصیل در رشتهی پزشکی را آغاز کرد، او همزمان با تحصیل، نوشتن را آغاز کرد. چخوف در ابتدا داستانهای طنز مینوشت اما بعد از گذشت چند سال به سبک رئال روی آورد و داستانهایش را در سبک رئال مینوشت. چخوف بعد از اتمام رشتهی پزشکی به صورت حرفهای نوشتن را آغاز کرد اما نقش طبیب و پزشک نقشی تکرار شونده در داستانهایش است.

 

سبک نگارش آنتوان چخوف

آنتوان چخوف نویسندهی روسی داستانهایش را در ژانر رئالیسم یا واقعگرایی مینوشت. نویسندگان در این سبک ادبی به توصیف واقعیت و جهان اطراف میپردازند و اتفاق غریب الوقوعی در داستانهای آنها رخ نمیدهد. نیکولای گوگول در نامهای با این شرح مورد خطاب قرار میگیرد: «زندگی را با همان شکلی که تو را احاطه کرده ترسیم نما و هرگز آن را تزیین نکن، دوباره سازی نباید کرد، زندگی را از روی صورت اصلی آن مجسم کن و به زندگی از دريچهی چشم مردم زنده نظر نما، نه ازپشت عینک های دودی و سیاه. بزرگ ترین هدف و مقصد هنر و ادبیات خدمت به اجتماع است، هنر به تنهایی معرف زندگی نیست، بلکه بررسی و قضاوت اجتماع به دست آن است. هنر باید از جنبه های تفریحی و وقت گذرانی بیرون آمده وقف آگاهی و بیداری جامعه گردد و در سراشیب اشعار و داستان های عاشقانه و انعکاس عقاید ترحم آور رها نشود. هنر باید بیان هشیاری ها، بیداری های ملت یا ملل مختلف در مراحل مختلف تاریخی باشد.»

آنتوان چخوف در خلق فضای داستانی بی نظیر بود و به خوبی داستانهای کوتاهش روایت میکرد. او زبانی شاعرانه و لطیف داشت و توصیفات صحنههای داستان بسیار ماهرانه عمل میکرد. یکی دیگر از ویژگیهای این نویسنده پایانهای شگفتانگیزی بود که برای داستانهایش خلق میکرد.

ترجمه‌ی کتاب دشمنان  به فارسی

انتشارات امیرکبیر کتاب دشمنان  را با ترجمهی سیمین دانشور عرضه کرده و در اختیار علاقهمندان قرارداده است. سیمین دانشور نویسنده، مترجم و فعال زنان ایرانی متولد 8 اردیبهشت 1300 است. او در خانوادهای فرهیخته و کتابخوان به دنیا آمد و زندگیاش از کودکی با کتاب و ادبیات در آمیخته بود. علاقه به نوشتن از دوران نوجوانی درون سیمین دانشور شکل گرفت و از همان دوران نوشتهها و داستانهایش را در نشریات و مجلههای معتبر منتشر میکرد. او فارغ التحصیل رشتهی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است و کار ترجمه را بعد از فارغ التحصیلی آغاز کرد. «سیمین دانشور»، نویسنده و داستاننویس نامآور ایرانی باشخصیت برجسته و آثار گرانبهایش در ادبیات فارسی معاصر جایگاه ویژهای دارد. او ترجمهی آثار نویسندگانی ازجمله «آنتوان چخوف»، «راجبان خانا» و «جرج برنارد شاو» را در کارنامهاش دارد و هماکنون منزلش در محلهی دزاشیب تهران به موزه «سیمین و جلال» تبدیلشده است.

چرا باید کتاب دشمنان  را خواند؟

حقیقت این است که کتاب دشمنان بسیار زیبا نوشته شده است و خواندن آن میتواند انتخاب مناسبی برای شناخت هرچه بیستر و بهتر ادبیات روسیه و سبک نگارش رئالیستی باشد. آثار آنتوان چخوف آنقدر مهم و پر اهمیت هستند که در بیشتر دانشگاههای دنیا آموزش داده میشوند و سالانه دهها اقتباس از نمایشنامههای او می2شود و در سراسر جهان ببنندگان فراوانی دارد. این کتاب دربرگیرندهی تعدادی از مهمترین داستانهای کوتاه آنتوان چخوف است و ترجمهی روان سیمین دانشور خوانش آن را بسیار راحت و لذت بخش کرده است. کتاب دشمنان  در دستهی کتابهای داستانهای روسی قرار دارد. کتاب دشمنان  مناسب برای گروه سنی بزرگسال است. تعداد صفحات نسخهی چاپی کتاب 222 صفحه است که با مطالعهی روزانه 20 دقیقه میتوانید این کتاب را در 11 روز بخوانید. کتاب دشمنان  جزو کتابهای حجیم و بلند با موضوع داستانهای روسی است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و میخواهند در زمینهی  داستانهای روسی زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب دشمنان  اثر آنتوان چخوف بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکانپذیر است. برای مطالعهی دیگر کتابها در زمینهی داستانهای روسی میتوانید به قسمت دستهبندی کتابها مراجعه و کتابهای این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب دشمنان

نظرات کاربران درباره کتاب دشمنان

چرا مال نشر امیر کبیر ٢٢٢ صفحه ست اما نشر نگاه ٣١٤ صفحه؟ در حالی که نویسندهو مترجم یکیه! آیا نشر امیر کبیر ناقصه یا خلاصه ست؟
در ۳ سال پیش توسط rfa...n.2 ( | )
عالی فقط همین
در ۲ سال پیش توسط ع . ر سبحانی ( | )