فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیرکبیر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آشنایی با کتاب

کتاب آشنایی با کتاب

نسخه الکترونیک کتاب آشنایی با کتاب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آشنایی با کتاب

۱۷۲ سال خورشیدی از حیات مطبوعات ایران می‌گذرد. در این گسترۀ زمانی هزاران عنوان نشریۀ ادواری چاپی در کشور ما به چاپ رسیده است. شماری از نشریه‌های یاد شده خواندنی و ماندنی‌اند و ضرورت دارد معرفی شوند و برگزیده‌ای از مطالبشان که خواندنش برای همۀ عصر‌ها و نسل‌ها ضرورت دارد، ارائه شود تا امروزیان با آگاهی از چاپکرده‌های پیشینیان با تلاش‌های آنان بیشتر آشنا شوند و از آثارشان بهره‌ور گردند. امید ما آن است که این مجموعه روزنه‌ای باشد تا جوانان به سراغ نشریه‌های پر‌محتوای پیشین روند و از آثار ارزشمندشان استفاده برند.

ادامه...

بخشی از کتاب آشنایی با کتاب

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تاریخچه

آشنایی با کتاب: نشریه اتحادیه ناشران و کتاب فروشان بود که نخستین شماره آن در دی ماه ۱۳۵۱ «زیر نظر هیئت تحریریه» به قطع رقعی در ۸۸ صفحه ـ بدون احتساب جلد ـ در تهران انتشار یافت. «هدف ما از انتشار نشریه» اولین نوشتار این نشریه است که در آن آورده اند:
«اتحادیه ناشران و کتاب فروشان که دوره جدید فعالیت های صنفی خود را با انتخاب اعضای هیئت مدیره بر مبنای قانون نظام صنفی آغاز کرده مانند هر اتحادیه صنفی دیگر به همبستگی و یکپارچگی اعضای خویش نیاز فراوان دارد. گرچه این اتحادیه از لحاظ تشکیلات و اصول صنفی مانند سایر اتحادیه ها است لیکن با داشتن هدف های خاص خود که عبارت از خدمات فرهنگی و انتشاراتی در راه گسترش و اشاعه علم و دانش و فرهنگ عمومی است در حقیقت با دیگر اتحادیه ها وجه تمایز بسیار دارد.
به طوری که خاطرنشان ساختیم اتحادیه ناشران همبستگی صنفی را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است و بدون شک تحقق این امر از طریق انتشار یک نشریه جامع امکان پذیر خواهد بود که در عین پرداختن به مسائل اساسی، به بسیاری از امور صنفی دیگر نیز رسیدگی نموده است و حتی الامکان در رفع مشکلات مساعی خویش را به کار گیرد.
در این دوره که هیئت مدیره اتحادیه از میان طبقه جوان تر و پرنیروتر انتخاب گردیده است بدون تردید با عزمی راسخ در راه به ثمر رساندن هدف های صنفی اقدام مقتضی به عمل خواهد آورد.
باید اضافه کرد که اتحادیه همواره سعی خواهد داشت که در موارد لزوم به معضلات همکاران خود که به عللی به مشکلات مالی دچار شده اند تا حد امکان رسیدگی نماید و به نحوی رضایت بخش به حل و فصل آن ها بپردازد. در این مورد ایجاد صندوق تعاون ـ که به موقع از آن یاد خواهیم کرد ـ نقش موثری را ایفا خواهد نمود.
از دیگر هدف های اتحادیه جلب حمایت مقامات فرهنگی کشور در جهت ایجاد تسهیلات به منظور نشر کتب سودمند می باشد تا اتحادیه بتواند با امکانات بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد و ما از عموم ناشران و کتاب فروشان گرامی سراسر کشور تقاضا داریم که با همکاری های سودمند و ارزنده خویش ما را در این هدف خطیر یاری فراوان نمایند.
به طوری که ملاحظه می فرمایید نشریه ما در دوره جدید تحت عنوان آشنایی با کتاب هر دو ماه یک بار منتشر خواهد شد. در این نشریه علاوه بر انتشار اخبار مربوط به کتاب و نشریه، فصلی نیز برای آشنایی با کتب جدید گشوده ایم و در این بخش ضمن نقد کتب منتشره نکات مثبت و لغزش های احتمالی نویسنده را چه از لحاظ جنبه های هنری چاپ و چه از نظر محتوا خاطرنشان خواهیم ساخت، باشد که از این رهگذر نیز در روشن نمودن اذهان عمومی کمکی شده باشد.
در بخش دیگری به پرسش های خوانندگان جواب داده خواهد شد و در صورت لزوم نظرات آن ها را در مورد کار کتاب منعکس خواهیم کرد.
بخش دیگری از این نشریه اختصاص به شرح زندگانی و خدمات فرهنگی مولفان، نویسندگان، مترجمان و ناشران کشور دارد که در این قسمت شما با زندگی خدمتگزاران واقعی فرهنگ آشنا خواهید شد.
به مناسبت سال جهانی کتاب تهیه کارنامه ای گویا و جامع که محتوی شرح خدمات سازمان های فرهنگی اعم از دولتی یا ملی، مطبوعاتی و خدمت گزاران فرهنگ کشور بخش دیگری از اقدامات ما خواهد بود. این کارنامه پس از تدوین و چاپ ارائه خواهد شد و انتظار ما این است که عموم فرهنگ دوستان به خصوص سازمان های دولتی و اجتماعی که هر یک به نحوی از انحاء در امر نشر کتاب سهیم اند در این امر مهم کمال همکاری را با اتحادیه بنماید و اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهند...». (۱)
در «پیشگفتار» نخستین شماره آشنایی با کتاب آورده اند: «...تاریخ فرهنگی و اجتماعی ایران نیز حاکی از آن است که در قرون وسطی به هنگامی که قسمتی از جهان متمدن آن روز در آتش جنگ ها و ستیزه ها و اختلافات نژادی و مرامی می سوخت، دانشمندان ارزشمند ایرانی در کتابخانه ها سرگرم مطالعات و تحقیقات علمی بوده و از این طریق به میراث معنوی جهان اوراق تازه ای می افزودند.
این دانشمندان هر کدام به نوبه خود بار قسمتی از این گنجینه را به دوش کشیده و تجربیات و آزمایشات تازه علمی خویش را از طریق نوشته ها و کتاب های متعدد به دنیای علم و دانش ارزانی نموده اند.
درباره اهمیت کتاب در ایران قدیم باید گفت که الحق دانشمندان ایرانی علاوه بر افزودن به گنجینه دانش قدیم خود نگهبانان ارزنده ای نیز برای حفظ میراث کهن به شمار می رفته اند. تاریخ ایران شاهد آن است که به هنگام یورش دشمنان، بسیاری از فضلای ایرانی به خاطر حفظ کتابخانه ها از دستبرد ستیزه گران حتی از بذل جان نیز دریغ نورزیده اند.
در قرن حاضر با به وجود آمدن امکانات بیشتر در جهت انتشار آثار مکتوب که مهم ترین آن صنعت چاپ است کتاب در اجتماعات پیشرفته به عنوان یکی از عوامل مهم رشد فرهنگ ملی تلقی گردیده و از آن پس سازمان های متعددی در سراسر جهان مساعی مشترکی را در جهت شکوفا ساختن امر انتشارات آغاز نمودند. بعداً با تشکیل سازمان جهانی یونسکو که هدف آن بسیج نیروهای ملی در جهت رشد فرهنگی و تربیتی است در حقیقت سازمان ملل متحد نیز همگام با ملت های مختلف هدف فرهنگی و تربیتی را در سطح بین المللی مورد توجه قرار داد.
اهمیت جهانی کتاب چنان که از پیام مدیرکل یونسکو مستفاد می گردد به حدی است که این وسیله تمدن را تا حد عملی ترین ابزار ارتباط و درعین حال نخستین اختراعی که اندیشه ایشان را به تسلط بر زمان و سپس بر فضا نائل ساخت، ترقی می دهد.
از جانب دیگر باید یادآور شد که نیاز به خواندن در میان جوامع بشری گرچه عاملی تازه شمرده نمی شود؛ درعین حال نمی شود آن را به عنوان یک عامل قدیمی نیز تلقی نمود به این معنی که پس از اختراع صنعت چاپ نیاز به خواندن در میان جوامع متمدن با سرعت بیشتری متداول گردید. و این امر آن چنان اهمیت یافت که جامعه های پیشرفته سهم انتشار کتاب را در برنامه های رفاه اجتماعی خویش مورد محاسبه قرار دادند. در کشور ما ایران گرچه تا پیش از انقلاب مشروطیت سهم باسوادان در مقایسه با جمعیت کشور رقمی ناچیز محسوب می گردید، درعین حال عوامل رشد فرهنگی و فکری در توده مردم موجود بوده و طبقه کتابخوان همواره به عنوان یک طبقه ممتاز مورد توجه بوده است.
اشاعه فرهنگ جدید در ایران در حقیقت با آغاز انقلاب مشروطیت نضج گرفت و پس از آن با ایجاد مدارس جدید و مراکز فرهنگی و آموزش تازه؛ شمار باسوادان کشور نیز رو به افزایش نهاده و مالاً به اهمیت نشر کتاب نیز توجه بیشتری به عمل آمد».(۲)
یکی از مطالب آغازین شماره های آشنایی با کتاب «یادداشت ماه» است که به طور معمول آن را جواد اقبال رئیس وقت اتحادیه نگاشته است، در نخستین «یادداشت ماه» می خوانیم:
«کتاب، همان که منشا کلیه پیشرفت ها و ترقیات است، سال ها قدرش در کشور ما ناشناخته مانده بود، کمتر به آن توجه می شد و کمتر کسی به دنبال آن می رفت و به همین دلیل بود که مطالعه کتاب مخصوص گروهی خاص بود که آن هم تداوم چندانی نداشت و به عنوان تفنن تلقی می شد.
این سخن را از پیش کسوتان به یاد داریم که همواره می گفتند:
«کتاب فروشی، عمر نوح، صبر ایوب، و گنج قارون می خواهد» و چنین تعبیری هر قدر هم مبالغه آمیز باشد، درعین حال نمایشگر آن است که در کشور ما کتاب فروشی حرفه ای ضعیف، پرزحمت و کم درآمد است.
خوشبختانه در سال های اخیر امر کتاب در کشور ما مورد توجه اولیای امور قرار گرفته و حتی برای تشویق مولفان و ناشران جوایزی هم در نظر گرفته شده است. علاوه بر این... هفته ای تحت عنوان «هفته کتاب» در نظر گرفته شده که ضمن آن نمایشگاه هایی در اکثر مراکز استان ها و شهرستان ها برپا می گردد... از جانب وزارت علوم و آموزش عالی نیز به همین مناسبت مراسمی برپا شد.
وزارت فرهنگ و هنر هم به همین منظور مبلغی در حدود ۲۳۰۰۰۰۰۰ ریال برای خرید کتاب های مفید تخصیص داده که به تدریج از ناشران و مولفان خریداری خواهد شد. کتب مذکور به کتابخانه های ملی و عمومی اهدا گردیده و در دسترس طالبان و علاقه مندان کتاب قرار خواهد گرفت و این خود البته گام بسیار موثری است که به نفع طبقه ناشر و مولف برداشته شده و بدون شک در تشویق به مطالعه نیز کمک بزرگی خواهد بود. به هرحال در چند سال اخیر که تحولی عمیق در ارکان زندگی ملت ما صورت گرفته و فرهنگ و دانش ما نیز از طریق ایجاد سپاه دانش، پیکار با بی سوادی، توسعه مدارس و تشویق طبقات مختلف به امر کتاب و مطالعه در افقی تازه قرار گرفته است، درعین حال با کمال تاسف باید اعتراف نمود که آمار منتشره حاکی از آن است که به طبقه ناشر چنان که باید و شاید توجهی به عمل نیامده است.
آمار موجود گویای آن است که سال قبل تنها حدود ۱۸۰۰ جلد کتاب غیردرسی در ایران انتشار یافته که این رقم در مقایسه با آمارهای جهانی تاسف انگیز است.
از سوی دیگر یکی از کتاب فروشان تهران نیز به علت مشکلات مالی که ناشی از بی توجهی مردم به امر کتاب است، با وجود علاقه بسیار به ناچار مرکز کار خود را تعطیل نمود. جراید کشور نیز در این مورد مطالبی نوشتند و علاقه مندان به امر کتاب نیز کم و بیش آگاه شدند و تاثر شیفتگان کتاب و فرهنگ ایران نسبت به آن وضع تاسف انگیز برانگیخته شد.
به این ترتیب باید گفت که امر کتاب و مشکلات آن مشکلاتی اساسی و ملی است و حل آن نیاز به پشت گرمی و همفکری و گذشت زمان دارد.
در این راه شایسته است اولیای امور و ناشران و کتاب خوان های مملکت با یک همفکری و همکاری صمیمانه و عمومی، این مهم را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به رفع نقایص و مشکلات موجود بپردازند...». (۳)
در این شماره، محمدعلی ترقی مقاله ای با عنوان «سیری در تاریخچه اتحادیه ناشران و کتاب فروشان» نوشته است.
دیگر مطالب شماره نخست آشنایی با کتاب نیز به این شرح اند: «آشنایی با ناشران: زندگی حاج محمدعلی ترقی از بانیان جامعه انتشاراتی کشور»، «اطلاعاتی درباره چاپ از اختراع کاغذ تا چاپ افست»، «هنر و ادبیات امروز»، «اخبار اتحادیه ناشران و کتاب فروشان»، «اخبار ما: سازمان اوقاف در راه خدمات ارزنده»، «استادم علی اصغر حکمت» نگارش دکتر سیدحسن سادات ناصری، «نقدی بر کتاب اسلام یا نابسامانی های روشنفکران، تالیف استاد محمد قطب، ترجمه محمدعلی عابدی» و «شناخت کتاب های تازه» از حسین بنی آدم که در این بخش هشتاد عنوان کتاب به تفکیک موضوع معرفی شده اند. چهارده صفحه اعلان کتاب با صفحه شمار و شانزده صفحه بدون صفحه شمار در نخستین شماره این نشریه مندرج است.
دومین شماره آشنایی با کتاب با احتساب جلد در ۱۰۲ صفحه در خردادماه ۱۳۵۲ انتشار یافت. مطالب شماره دوم از این قرار است: «یادداشت ماه» به قلم جواد اقبال. «درباره ناشران و کتاب فروشان»، «یک نامه جالب و بدون نقطه» نوشته دانش آموز دوازده ساله ای به نام علی وثوقی از اهر به نقل از روزنامه اطلاعات، «بزرگان و کتاب»، «آشنایی با ناشران: مختصری از زندگی شادروان نصرالله سبوحی اولین رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان»، «ما و یک مصاحبه»، «کتاب و منشور سال جهانی کتاب»، «وزیر فرهنگ و مسئله کتاب»، «پیکر رنجور کتاب را چگونه درمان کنیم؟»، «ما و مطبوعات» که برگزیده ای است از مطالب مطبوعات درباره کتاب، کتابخانه، کتاب خوانی و اوضاع نشر، «نقدی بر کتاب اسرار خوشبختی تالیف دکتر ا.س. ماردن، ترجمه مرحوم محمدعلی خلیلی»، «نطق ها و خطابه ها»ی جواد اقبال، محسن رمضانی، سیدمجتبی میرباقری، عبدالرحیم جعفری، محمدتقی قاضی، که در «اجتماع بزرگ ناشران و کتاب فروشان در محل اتحادیه» ایراد شده است. «منتخبی از جراید» که دربردارنده «عین چند فقره مندرجات روزنامه ها» درباره کتاب و نشر است، «تذکرات و توضیحات مهم»، گزارش «اولین میزگرد اتحادیه ناشران و کتاب فروشان»، «شرح حال شادروان دکتر محمد معین» نوشته ابوالقاسم سری، «شناخت کتاب های تازه» از حسین بنی آدم که در این بخش اطلاعات کتاب شناختی و توضیح کوتاهی درباره ۱۳ کتاب ارائه شده است. ۲۶ صفحه اعلان کتاب و چند پیام کوتاه برای «خوانندگان» و «همکاران» عضو اتحادیه نیز در شماره دوم آشنایی با کتاب دیده می شود.
زیر عنوان «تذکرات و توضیحات مهم» در این شماره درباره «بهای آگهی» آورده اند: «بهای آگهی در این نشریه، هر صفحه ۱۵۰۰ ریال است و چون هر شماره پس از چاپ، عده ای تازه آگهی می فرستند، تقاضا داریم به محض اینکه شماره ای به دست شما رسید، برای شماره بعد آگهی حاضر فرموده و به موقع به اتحادیه بفرستید و یا تلفن بفرمایید بیاییم بگیریم تا بعد جای گله باقی نماند و از طرفی این نشریه در جهت حفظ منافع ناشر، کتابفروش و مولف است و از همین راه بایستی مخارج چاپش تامین گردد و همان طور که انتظار دارید که گام های مثبتی در جهت منافع شما برداشته شود شما هم با اتحادیه همکاری بیش تری بفرمایید».(۴)
در شماره دوم آشنایی با کتاب دو نکته دیگر قابل توجه است:
الف: مصاحبه جواد اقبال رئیس اتحادیه صنف ناشران و کتاب فروشان با خبرنگار بورس که در آن گفتگو یادآور شده است «در تهران این اتحادیه دارای ۲۸۸ عضو» است.
ب: در بخشی از «نطق آقای اقبال رئیس اتحادیه در اجتماع بزرگ ناشران و کتاب فروشان در محل اتحادیه» کارهای انجام شده هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتاب فروشان از این قرار اعلام شده است:

۱. تغییر محل اتحادیه به صورتی که ملاحظه می فرمایید.
۲. تهیه و تنظیم اساسنامه و آیین نامه صنفی و تعهدنامه عضویت در اتحادیه.
۳. تشکیل کتابخانه مرکزی اتحادیه به وجهی که مشاهده می فرمایید.
۴. اقدام به تامین بودجه ۰۰۰/۰۰۰ /۲۳ ریال اعتبار برای خرید کتاب جهت کمک به ناشران در اجرای طرح تشویق مولفان و ناشران توسط وزارت فرهنگ و هنر.
۵. ایجاد دو نمایشگاه آبرومند به مناسبت هفته کتاب در پارک شهر و پارک پهلوی.
۶. انتشار فهرست ناشران به مناسبت هفته کتاب.
۷. برگزاری جشن دهه انقلاب در کتابخانه مرکزی پارک شهر.
۸. انتشار فهرست کتاب های ده ساله انقلاب و مورد توجه قرار گرفتن آن.
۹. انتشار [یک مجلد کتاب].
۱۰. رفع گرفتاری یکی از ناشران شهرستانی.
۱۱. رفع اختلاف بعضی از ناشران به شرح ۶ پرونده ارجاعی از طریق حکمیت کمیسیون حل اختلاف اتحادیه.
۱۲. مذاکره [...] و تخصیص ستونی در صفحه هنر و کتاب روزنامه [اطلاعات] جهت درج اخبار اتحادیه و معرفی کتاب های تازه.
۱۳. انتشار نشریه «آشنایی با کتاب».
۱۴. ملاقات و مذاکره با مقامات عالیه مملکتی و جلب توجه آنان به اتحادیه و صنف ناشر و کتاب فروش».(۵)
نکته و شعر نیز درباره کتاب در بعضی از صفحات این شماره دیده می شود. سه نمونه آن ها این ها است:

۱. «کتاب ار هست کمتر خور غم دوست.

۲.
این ورقها همه زرین و به از سیم و زرند
همه دریای رموزند و پر از علم و فنند

همه را نام کتاب است و از این در عجبم
که کسان زین همه ادراج گهر بی خبرند!

۳. من کتاب را به طرف مردم می برم! گاهی کلمات در روح آدمی اثری عمیق می گذارند و چنان در او تاثیر می کنند که مسیر زندگیش را عوض می نمایند. ملت ها هم همین طور... گاهی یک شعار و یک جمله و یک فراز چنان، در آن ها تحول ایجاد می کند که با تمام وجود در راهی دیگر می افتند.
عبارت: من کتاب را به طرف مردم می برم، را وقتی خواندم به حالتی عجیب افتادم، تمام وجودم از فرط تاثر و تاسف وضعی خاص پیدا کرده بود و درعین حال نور امیدی در زوایای دلم تابید.

نظرات کاربران درباره کتاب آشنایی با کتاب