فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب فصل‌های زندگی

کتاب فصل‌های زندگی

نسخه الکترونیک کتاب فصل‌های زندگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب فصل‌های زندگی

این کتاب چکیده‌ای از ایده‌ها و مشاهداتی است که در طولِ چهار دهه به دست آمده است و تلاش دارد تا چشم‌اندازی از رویدادها، قصد، فرصت‌ها و چالش‌های زندگی را به تصویر بکشد. این کتاب به عنوانِ رساله‌ای شاملِ دستورالعملِ چگونگیِ موفقیت یا چگونگیِ اجتناب از شکست نوشته نشده است. اگر زندگی می‌توانست پاسخ‌هایی مشخص به چنین پرسش‌های کُهَنی بدهد، مطمئناً این کشف‌ها اکنون جزیی از تاریخ شده بود و هر کدام از ما در حالِ لذت بردن از موفقیت‌های‌مان، زندگی می‌کردیم. در واقع آن چیزی که برای شخصی فرمولِ موفقیت است، ممکن است دیگری را به بدبختی بکشاند. پروردگار مشخصاً هر کدام از ما را منحصربه‌فرد آفریده است و به همین سبب هر کدام از ما نسبت به چالش‌های زندگی پاسخی منحصربه‌فرد خواهیم داشت.

ادامه...
  • ناشر ذهن‌آویز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.97 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب فصل‌های زندگی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱. انضباط را معادلِ واژه ی discipline آورده ایم که این واژه جایگاهِ خاصی در ادبیات و شیوه ی تفکر جیم ران دارد و این مفاهیم را در بر می گیرد: یادگیری و به کارگیریِ الگوهای رفتاریِ قابلِ قبول؛ قابلیتِ داشتنِ رفتارِ کنترل شده و آرام حتی در شرایطِ سخت و پرفشار؛ کنترلِ آگاهانه ی سبکِ زندگی به طوری که کنترلِ ذهنی کامل برخود داشته باشیم تا بتوانیم خُلق و خویمان را متناسب با شرایط، جهت داده و تغییر دهیم.-م.
۲. اگر فقیر به دنیا آمده اید، تقصیرِ شما نیست، ولی اگر در فقر بمیرید، شما مقصر خواهید بود.«بیل گِیتس»-م.
۳. آبراهام لینکُلن(۱۸۰۹-۱۸۶۵م.): شانزدهمین رییس جمهور ایالات متحده از ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵م. که باعثِ لغوِ قانونِ برده داری در ایالات متحده شد. وی در خانواده ای فقیر پا به دنیا گذاشت و در طول زندگی اش با ناکامی های فراوانی مواجه شد به طوری که هشت بار در انتخاباتِ مختلفی شکست خورد و دو بار هم در تجارت ناکام ماند ولی هرگز تسلیمِ شرایط نشد و به یکی از بزرگ ترین روسای جمهور تاریخ آمریکا تبدیل شد.-م.
۴. این مطلب یادآور این ضرب المثل معروف فارسی می باشد:«جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت نبود؟»-م.
۵. این مطلب یادآور این شعر مولوی است: «ای برادر تو همان اندیشه ای، مابقی تو استخوان و ریشه ای.»-م.
۶. لین یوتانگ (۱۸۹۵-۱۹۷۶م.) نویسنده و زبان شناس چینی که توصیفِ او درباره ی پاییز، یادآورِ این عبارتِ فارسی است:«پاییز، بهارِ عارفان است.»-م.
۷. هِنری لانگ فِلو(۱۸۰۷-۱۸۸۲م.) یکی از مشهورترین شاعرانِ آمریکایی در عصرِ خودش.-م.
۸. میکل آنژ(۱۴۷۵-۱۵۶۴م.) نقاش، مجسمه ساز، معمار و شاعر ایتالیایی.-م.
۹. رادمَن اِدوارد سِرلینگ(۱۹۲۴-۱۹۷۵م.) فیلمنامه نویس، نمایش نامه نویس، تهیه کننده و راوی آمریکایی.-م.
۱۰. والت دیزنی(۱۹۰۱-۱۹۶۶م.) هنرمندِ کارتون سازِ آمریکایی و تهیه کننده ی فیلم های انیمیشن.-م.
۱۱. ریچارد بیرد(۱۸۸۸-۱۹۵۷م.) کاشف، مولف و خلبان آمریکایی.-م.

درباره ی جیم ران

شاید به قولِ خودِ جیم ران، او فقط بچه کشاورزی اهلِ آیداهو بوده است. اما او توانست در طولِ نزدیک به پنج دهه، انسان های بسیاری را با فلسفه ها و درس های متنوعِ خود تحتِ تاثیر قرار دهد. او با سخنرانی ها، گزین گویه ها، سمینارها و محصولاتِ رسانه ایِ متفاوت، تاثیرِ عمیقی بر زندگیِ بسیاری از افراد، از جمله مترجمانِ این کتاب گذاشته است.

زندگی نامه: اِمانوئِل جِیمز ران یا به اختصار جیم ران در تاریخِ ۲۶ شهریور ۱۳۰۹ در شهرِ یاکیما ایالتِ واشینگتُن به دنیا آمد. وی تنها فرزند اِمانوئِل و کلارا بود. دورانِ کودکی اش در مزرعه ی خانوادگی در کالدوِلِ آیداهو سپری شد. او پس از به پایان رساندنِ دبیرستان، یک سال هم به کالِجِ بران (Brown) واقع در ایالتِ مینِسوتا رفت، ولی در نهایت از ادامه ی تحصیل انصراف داد. او چند سال بعد در این باره در سخنرانی هایش عنوان می کرد که «یک سال به کالِج رفتم و فکر می کردم که علامه ی دهر شده ام.» سپس به این نتیجه رسید که بهتر است به جای ادامه ی تحصیل، شغلی برای امرار معاش پیدا کند.
تا چندین سال پس از انصراف از تحصیل، انباردارِ شرکتِ سییِرز (Sears) بود و هدف مشخصی را در کار دنبال نمی کرد. جیم در ۲۵سالگی فهمید که هیچ وقت چنین زندگی ای را نمی خواسته است. در آن سال ها جیم ران، مقروض و بی پول بود. در همین موقع بود که جیم ران ازدواج کرد و بچه دار شد و به سختی کار می کرد ولی با دشواری، گذرانِ زندگی می کرد. او غمگین و نااُمید بود چون حس می کرد که نمی تواند قول و قرارهایی را که برای زندگی بهتر با خود و خانواده اش گذاشته است مُحقق سازد. همین جا بود که یکی از دوستانِ جیم ران او را برای گوش دادن به سخنرانیِ شخصِ کارآفرینی به نام جان اِرل شُف دعوت کرد. جان اِرل شُف، سخنرانی انگیزشی و فروشنده ای چیره دست بود به طوری که جیم ران آناً از او الهام گرفت و خواست تا شبیهِ او باشد. از آن پس، به مدتِ پنج سال، شُف، ران را آموزش داد تا برخی از فلسفه های ساده ولی در عینِ حال مهم و کلیدی را در زندگی خود به کار بندد و به دیگران نیز یاد دهد تا برای آن ها هم مفید واقع شوند.

از فرش به عرش: شُف به او یاد داد که «سود بُردن بهتر از مُزد گرفتن است» و همین باعث شد که جیم شروع به ساختنِ کسب وکاری کند تا بتواند جایگزینِ درآمدِ اندکِ او به عنوانِ کارمندِ ناخشنودِ فروشگاهِ زنجیره ای شود. چنین شد که شُف، جیم رانِ جوان را برای میلیونر شدن به چالش کشید.
تنها پنج سال پس از نخستین دیدارشان، شُف در ۴۹ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. ولی تنها یک سال پس از مرگِ شُف، جیم ران از چالشِ استادش سربلند بیرون آمد و در ۳۱ سالگی میلیونر شد. از آن پس، جیم ران مُکرراً از آموزه ها و فلسفه های استادِ خود به عنوانِ عنصرِ کلیدی در دگرگونیِ زندگی اش نام برده است.

میراثِ جیم ران: در ابتدای دهه ی شصت میلادی، جیم ران فرد ثروتمندی بود و تصمیم گرفت تا از خانه ی پدری اش در آیداهو به محله ی ثروتمندنشینِ بِوِرلی هیلزِ کالیفُرنیا نقلِ مکان کند. در این جا بود که دوستی از او دعوت کرد تا در یک کلوپِ روتاریِ محلی حضور یابد و داستانِ زندگی خود را برای دیگران بازگو کند. او این دعوت را پذیرفت و بنا به درخواست، در ضیافت ها و مناسبت های مختلف شروع به سخنرانی نمود و این سرآغازِ راهی بود که به میراث جیم ران منجر شد.
در ۱۹۶۳م.، در هتل بِوِرلی هیلز، جیم ران نخستین سمینارِ عمومی خود را برگزار کرد. پس از این رویداد او سمینارهایی در سراسرِ آمریکا برگزار کرد تا داستانِ زندگیِ خویش را بیان کند و درس هایی را که در طول زندگی آموخته بود آموزش دهد.
در دهه ی هفتاد میلادی، او سمینارهایی را برای شرکتِ استاندارد اُیل برگزار کرد و نام آن را «ماجراهای موفقیت» نهاد که شاملِ سمینار و کارگاهِ آموزشی بود، چیزی بسیار شبیه به سمینارها و کارگاه های امروزِ آنتونی رابینز.
اِرین ک.کیسی، نویسنده ی مجله ی ساکسِس (Success) می گوید: «جیم ران به ما یاد داد که موفق شدن ساده است و موفقیت نتیجه ی پیروی کردن از اصولی بنیادین است. اصولِ بنیادینی که اغلب مورد غفلت قرار گرفته اند. درس هایی که او به ما یاد داد از دوهزار سال پیش، نتیجه بخش بوده اند و تا دویست سالِ دیگر هم چنین خواهند بود.»
جیم ران در طول حیات خویش سمینارهای آموزشی بسیاری در اقصی نقاط دنیا برگزار کرد و کتاب های ماندگاری را به رشته ی تحریر در آورد. از جمله ی آثار مکتوبِ او می توان به فصل های زندگی، فلسفه ی زندگی موفق، هفت کلیدِ دست یابی به ثروت و شادکامی، پنج قطعه ی پازل زندگی، دوازده ستون موفقیت و کتاب های صوتیِ جادوی کارِ پاره وقت، چالشِ موفقیت و هنرِ زندگیِ استثنایی اشاره کرد. او همانندِ استادش اِرل شُف انسانی تاثیرگذار و الهام بخش برای دیگران بود و افرادِ مشهوری چون آنتونی رابینز، مارک ر.هیوز(مدیرِ شرکتِ هِربالایف اینتِرنَشنال) از شاگردان او بوده اند. او همچنین تاثیرِ عمیقی بر زندگی افرادِ سرشناسی از جمله برایان تریسی، کریس وایدِنِر و ت. هارو اِکِر، داشته است این تاثیرگذاری به حدی بوده است که به او لقب استادِ استادان (Mentor of Masters) داده اند. برایان تریسی درباره ی جیم ران می گوید:«جیم ران انسان برجسته ای است. وی سلیس ترین بیان را دارد و حرفه ای ترین سخنرانِ آمریکا است. حرف های او برای هر کسی پیامی دارد که آن فرد باید بشنود.»
در سال ۱۹۸۵م.، جیم ران نایل به دریافت جایزه ی CPAE انجمنِ سخنرانانِ ملی به عنوان «برترین سخنران» شد. او سپس جایزه ی «استاد تَفَوُق و تاثیرگذاری» را در سال ۲۰۰۴م. دریافت کرد. در مراسمِ اهدای این جایزه، کریس وایدِنِرِ نویسنده و سخنران که در مراسم شرکت کرده بود، آن لحظه را این گونه توصیف می کند: «درست پیش از این که مارک جایزه را به جیم بدهد، از حُضار پرسید: «چند نفر از شما اذعان می کنید که جیم ران نقشِ مهمی و یا تاثیرِ مهمی در زندگی شما داشته است؟» من نگاهی به حُضار انداختم که حدوداً شاملِ ۲۵۰۰ سخنران می شدند و دیدم که تقریباً دو سومِ آن ها یعنی ۱۸۰۰ نفر دستِ خود را بالا بردند.»
پایانِ زندگی و مرگ: جیم ران به عنوانِ مربی و استادی چیره دست در زمینه ی رشدِ شخصی، شناخته می شود به طوری که در طولِ حیاتش بیش از ۵ میلیون نفر در سراسرِ دنیا در سمینارهای او شرکت کرده بودند و میلیون ها نفر نیز آموزه های او را از طریق کتاب ها و محصولات صوتی و تصویریِ جیم ران، مطالعه کرده اند و همچنان مطالعه می کنند.
جیم ران به علتِ تَصَلُبِ بافت های ریوی در ۱۴ آذرماه ۱۳۸۸ درگذشت و هم اکنون در آرامگاهِ فارِست لاون در گِلِندِیلِ لوس آنجلس، کالیفرنیا مدفون است. پس از مرگش، هزاران نفر سوگواری کردند و زندگیِ گران مایه و پُربارِ او را ارج نهادند. در وب سایتی که اختصاصاً به منظورِ تکریم از جیم ران ایجاد شده بود، ویدیوهای تکریم از او تنها در نخستین روزها بیش از یکصدهزار بار دیده شدند. نظراتی که در این سایت گذاشته شدند، نشان از تاثیرِ ژرفی است که جیم ران بر زندگیِ افراد بی شماری در سراسرِ دنیا داشته است. برخی از این نظرات بدین ترتیب هستند: «من می دانم که تنها کسی نیستم که امروز یک دوست، آموزگار و مربی را از دست داده ام. جیم ران بر زندگیِ میلیون ها نفر در سراسرِ دنیا تاثیرِ مثبت داشت.»؛ «جیم ران همواره سخنرانِ موردِ علاقه ی من بود. او قادر بود با دل و جانِ آدمی چنان ساده سخن گوید تا شخصی مثلِ من هم بفهمد.»
میراثِ جیم ران همواره در دل و جان و زبانِ دوستدارانش باقی خواهد ماند. او کسی بود که با فروش، کارِ خود را آغاز کرد و موفق شد، و پس از موفقیت فلسفه ها و تجربه هایش را با دیگران در میان گذاشت. او از معدود افرادی بود که آموزه ها و فلسفه هایش را خود به تمامی زندگی کرده است، از این رو است که روحِ کلامِ جیم ران به جانِ شنوندگان و خوانندگان می نشیند.***
ای. جِیمز ران
۲۶ شهریور ۱۳۰۹ – ۱۴ آذر ۱۳۸۸
پدر و پدربزرگی دوست داشتنی
دوست و الهام بخشِ
بسیاری از افراد
***

۱. چرخه ها و فصل های زندگی

در طولِ هزاران سال تاریخِ ثبت شده، نوعِ بشر پا روی زمین می گذارد، آموزش هایی از والدین و مدرسه دریافت می کند و تجربه هایی در طولِ عمرِ خود می اندوزد. بسیاری برای خود هدف هایی جاه طلبانه قرار می دهند، رویاهایی بلند پروازانه دارند، اما روزی که آخرین نفسِ خود را فرو می برند ردِ پا و مدارکِ اندکی از خود مبنی بر این که روزگاری زندگی کرده اند باقی می گذارند. چیزهایی مانندِ شناسنامه ای باطل شده، سنگِ قبر، کالاهای مصرفی و خدماتی به ارزشِ پانصد هزار دلار، تنها مدارکِ آغازِ فروتنانه و پایان معمولی زندگیِ این افراد است.
در کتاب هایی که با موضوعِ موفقیتِ نوعِ بشر تالیف شده اند یا در سمینارهایی که چگونگیِ یافتنِ موفقیت بررسی می شوند، کسانی که کامیابی را تجربه کرده اند و موفقیت را در آغوش کشیده اند، با اراده ی شخصیِ خود ایده ها و نظرهایی را با کسانی که به آن ها گوش فرا می دهند در میان می گذارند.
برای بعضی ها دست یابی به ثروت های دنیوی، به بهای از دست دادنِ دوستان و از هم پاشیدنِ خانواده تمام می شود. برای برخی دیگر ثروت همیشه از آن ها گریزان است و فرار می کند، البته شاید خانواده های این دسته از افراد، متزلزل، ولی دست نخورده باقی بمانند. در واقع در بیشترِ مواقع، ما در یکی از این دو حالت زندگی می کنیم: یا فقیر هستیم و همواره به دنبالِ ثروتمند شدن هستیم و یا این که ثروتمند هستیم و به دنبالِ کشفِ دوباره ی شادمانیِ زمانِ فقیر بودن مان می گردیم.
این کتاب چکیده ای از ایده ها و مشاهداتی است که در طولِ چهار دهه به دست آمده است و تلاش دارد تا چشم اندازی از رویدادها، قصد، فرصت ها و چالش های زندگی را به تصویر بکشد. این کتاب به عنوانِ رساله ای شاملِ دستورالعملِ چگونگیِ موفقیت یا چگونگیِ اجتناب از شکست نوشته نشده است. اگر زندگی می توانست پاسخ هایی مشخص به چنین پرسش های کُهَنی بدهد، مطمئناً این کشف ها اکنون جزیی از تاریخ شده بود و هر کدام از ما در حالِ لذت بردن از موفقیت های مان، زندگی می کردیم. در واقع آن چیزی که برای شخصی فرمولِ موفقیت است، ممکن است دیگری را به بدبختی بکشاند. پروردگار مشخصاً هر کدام از ما را منحصربه فرد آفریده است و به همین سبب هر کدام از ما نسبت به چالش های زندگی پاسخی منحصربه فرد خواهیم داشت.به طوری که در درونِ همه ی ما منبعی پُر از الهام بخشی ها و پاسخ ها از آغازِ تولد در قلب و ذهن مان گذاشته شده است و قصدِ این کتاب بیدار کردنِ همین ها از درونِ خود ما است.
حال بگذارید تا به دنبالِ یافتنِ پاسخ های شخصی به چالش های منحصر به خودمان برویم که این مهم با کشف کردنِ رازِ چرخه ها و فصل های زندگی امکان پذیر می شود.

نظرات کاربران درباره کتاب فصل‌های زندگی

به جرات میتوان گفت یکی از بهترین کتابهایی که تا به حال مطالعه کرده ام کتاب فصلهای زندگی بوده است. کتابی با بیان سلیس که خواننده را به نگرشی عمیق به منشهای فردی خود در زندگی برای رسیدن به نتایج مثبت اهداف ترغیب میکند.
در 2 سال پیش توسط nou...i.r
چه کتاب فوق العاده ای، جیم ران واقعا کلام جادویی داره، ترجمه روان و سلیس کتاب هم به درک بهتر مطالب کمک می کنه
در 2 سال پیش توسط a.m...our
این کتاب برای تغییر مسیر زندگی به شدت پیشنهاد میشه
در 2 سال پیش توسط mah...isn
کتابی برای همه
در 2 سال پیش توسط ami...emi
جیم ران انسان برجسته و بزرگی بوده.روحش شاد راهش جاویدان. این کتابش هم مث همه کتابهاش پیامی برا همه داره.حتما بخونید.
در 1 سال پیش توسط moh...912
نویسنده کتاب،جیم ران از بهترین ها در زمینه آموزش انسان هاست.
در 2 سال پیش توسط ali...hed
جیم ران فوق‌العاده است
در 1 سال پیش توسط علیرضا عابدینی
ممنون
در 2 سال پیش توسط علی زیدی
عالی
در 3 هفته پیش توسط علی عربپور
عالی
در 4 روز پیش توسط