فیدیبو نماینده قانونی انتشارات تیسا و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی

کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی

نسخه الکترونیک کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی

این کتابچه مخصوص سرگروه‌ها و رؤسای خانه‌های داوطلبی و مدیران داوطلبان هلال احمر و به عنوان منبعی برای استفاده شخصی طراحی شده است. در مواقعی که نیاز به منبعی برای مدیریت داوطلبان حس شود، می‌توان از این کتابچه، چه به صورت مطالعۀ تمام و بخش‌به‌بخش آن یا هر مقدار که اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهد، استفاده کرد. هر فرد بنا بر نقش، تجربه‌های خویش یا اهدافی که دنبال می‌کند می‌تواند بخشی از آن را انتخاب کرده و بخواند.

ادامه...

بخشی از کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار

راهبری و مدیریت داوطلبان

در سخنرانی های مدیران بیشتر اوقات از داوطلبان هلال احمر با عنوان «افرادی ویژه» نام برده می شود. به تازگی یکی از مدیران، مدیریت بر داوطلبان را امتیازی ویژه خوانده است؛ گفته بالا با توجه به اینکه داوطلبان ستون فقرات سازمان هلال احمر هستند، کاملاً درست است. بیشتر کمک های مالی و خدماتی ارائه شده از سوی سازمان به مردم آسیب دیده و نیازمند از طریق داوطلبان و خیرین انجام می شود؛ بنابراین وظیفه مدیران هلال احمر این است که مطمئن شوند داوطلبان به تناسب شایستگی خویش، از قدردانی، حمایت و نظارت برخوردار می شوند تا داوطلبی نه تنها یک لذت، بلکه نقشی مثبت در زندگی شان باشد. برای رسیدن به این منظور، بایسته است که تمامی مدیران به بهترین شکل از چگونگی انجام وظایفشان (مدیریت صحیح داوطلبان) آگاه باشند.
مدیریت داوطلبی بر اساس خدمات و مکان های متفاوتی که جمعیت هلال احمر در آنها حضور می یابند، گونه های بسیار متنوعی دارد؛ در برخی فعالیت ها، مدیران، مسئول به کار گیری و حمایت از گروه نیز هستند؛ درحالی که در برخی فعالیت های دیگر مدیران تنها وظیفه هدایت یا انگیزه دهی و نظارت را بر عهده دارند و فرد دیگری مسئول جذب و به کار گیری داوطلبان است. برخی از مدیران داوطلب و برخی دیگر کارمند سازمان هستند، برخی پاره وقت و بقیه تمام وقت کار می کنند، برخی عنوان مدیر را یدک می کشند و برخی راهبر یا راهنما هستند. همه اینها نشان می دهند که اتخاذ رویکردی واحد برای وضعیت های متفاوت، عملی نخواهد بود؛ به همین دلیل این کتابچه بر اساس انواع مختلف مدیریت داوطلبان نگاشته شده است.

استفاده از کتابچه

این کتابچه مخصوص سرگروه ها و روسای خانه های داوطلبی و مدیران داوطلبان هلال احمر و به عنوان منبعی برای استفاده شخصی طراحی شده است. در مواقعی که نیاز به منبعی برای مدیریت داوطلبان حس شود، می توان از این کتابچه، چه به صورت مطالعه تمام و بخش به بخش آن یا هر مقدار که اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهد، استفاده کرد. هر فرد بنا بر نقش، تجربه های خویش یا اهدافی که دنبال می کند می تواند بخشی از آن را انتخاب کرده و بخواند.

از کجا باید شروع کرد؟

* فهرست قابلیت های یک مدیر داوطلبی را در صفحه بعد نگاه کرده، موارد مناسب با نقش خویش را انتخاب کنید و درباره آنها با مدیر خود به بحث و گفت وگو بپردازید.
* با استفاده از یکی از ابزارهای خودسنجی (ر.ک پیوست ۳) انتخاب کنید کدام بخش ها را بهتر انجام می دهید و در کدام زمینه احتیاج به تمرین بیشتری دارید؛
* با استفاده از دیگر منابعی که برای کمک و پشتیبانی در اختیار دارید در جهت بهبود مهارت ها و اعتماد به نفس خویش قدم بردارید.

جدول شماره ۱. فهرست قابلیت های یک مدیر داوطلبیکمک و پشتیبانی

شما هرگز تنها نیستید؛ در هلال احمر همواره افرادی هستند که به شما کمک کرده یا امور را رهبری و هدایت می کنند؛ داوطلبان همیشه مورد پشتیبانی قرار می گیرند.
تمامی مدیران هلال احمر وظیفه دارند داوطلبان را راهنمایی و از آنها حمایت کنند و نیز اعضای تیم خود را تشویق و بازخوردها را ثبت نمایند. حقیقت این است که گاهی گفت وگو در مورد یک موقعیت، ایده یا گزینه های موجود، تنها چیزی است که شما به آن نیاز دارید، پس در هر سطحی که هستید یا هر نقش و تجربه ای که بر عهده شماست، هرگز از پرسش کردن هراس نداشته باشید.

قابلیت مدیران داوطلبی

بسیاری از شما با چهارچوب عمومیِ کار مدیریتی ـ مجموعه ای از استانداردهایی که همه مدیران موظف به رعایت آن هستند ـ آشنایی دارید؛ با وجود اینکه این چهارچوب می تواند در مورد مدیریت داوطلبان نیز به کار برده شود، ولی مجموعه دیگری از قابلیت ها درباره وظایف مدیریت، ویژه مدیریت داوطلبان تدوین شده است.
این قابلیت ها (مهارت و دانش) و رفتارهای مدیریتی مرتبط، تشکیل دهنده استانداردهایی هستند که در مدیریت داوطلبان مد نظر بوده و به گونه ای طراحی شده اند که برای هر فردی که وظیفه مدیریت، رهبری، هماهنگی، پشتیبانی یا نظارت بر داوطلبان دارد، قابل استفاده باشد.
این دسته از قابلیت ها برای افرادی که با مدیریت داوطلبان سروکار دارند بایسته است، ولی درعین حال به گونه ای انعطاف پذیر طراحی شده اند؛ زیرا لزومی ندارد تمامی مدیران در تمامی زمینه ها مهارت داشته باشند.

چگونه از قابلیت ها استفاده کنیم؟

برخی از مدیران ممکن است دارای مهارت و دانش کافی باشند که این مهارت را در نقش کنونی خویش یا در فعالیت های پیشینی که با هلال احمر یا سازمان دیگری داشته اند، به دست آورده اند. برای کسانی که چنین تجربه ای ندارند، فضاهایی در نظر گرفته خواهد شد که در آن تجربه و پیشرفت بیشتری کسب کنند. طراحی قابلیت ها به گونه ای است که به سنجش نقش، مهارت و دانش تمامی افرادی که به شکلی در مدیریت داوطلبان دخیل هستند کمک کرده و زمینه هایی که در آن نیاز به پیشرفت دارند را شناسایی می کند. برای استفاده از این قابلیت ها روش های مختلفی وجود دارد که برای آگاهی از آنها می توانید پرسش های زیر را از خود بپرسید:
آیا می توانم از قابلیت های خویش استفاده کنم:
* تا رفتار و اعمال مدیران، روسا، سرگروه ها و هماهنگ کنندگان داوطلبان را بهبود بخشم؟
* تا نقدی بر شرح وظایف کسانی داشته باشم که نقش آنها در رابطه با مدیریت و رهبری داوطلبان است؟
* تا بتوانم تشخیص دهم که داوطلبان پشتیبانی موردنیاز خود را دریافت می کنند یا خیر؟
* تا در زمینه مرور، نقد و برنامه ریزی ساختار پشتیبانی مدیران کمک کنم؟
* تا نیازهای سرگروه ها و مدیران را جهت آموزش و پیشرفت داوطلبان شناسایی کنم؟
* تا به عنوان بخشی از روند بازخورد و یا مرور بر کار مدیران یا سرگروه های داوطلبان موثر واقع شوم؟
اگر توانایی انجام چنین کارهایی را دارید و آنها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهید، خیالتان آسوده باشد که شما مدیر قابلی برای داوطلبان هستید.
به خاطر داشته باشید که این صلاحیت ها به مهارت های جداگانه ای برای مدیریت داوطلبان مرتبط هستند.
مدیریت بر داوطلبان به سادگی مدیریت های دیگر نیست؛زیرا این کار چالشی برای مدیریت بر افرادی است که وقت خود را داوطلبانه برای انجام فعالیت های بشردوستانه صرف می کنند.

فرحناز رافع
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر

نظرات کاربران درباره کتاب روش‌های جذب منابع مالی و داوطلبی