فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب ستون‌های فلاسفه

کتاب ستون‌های فلاسفه
آنچه كه لازم است درباره متفكرين بزرگ بدانيد

نسخه الکترونیک کتاب ستون‌های فلاسفه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب ستون‌های فلاسفه

این کتاب در ۲۳ فصل تدوین شده است و محتوای کلی کتاب در مورد متفکرین بزرگ فلسفه اطلاعاتی جامع را به خواننده هدیه می‌دهد. با این عنوان: «آنچه که لازم است در مورد متفکرین بزرگ بدانید.» در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «معمولا از میان آنانی که اصولا فلسفه را مفید می‌دانند، چه از اهالی فلسفه و چه از فلسفه دوستانی که به فلسفه اشتغال ندارند، چنین پاسخ‌های کلیشه‌ای و مبهم را می‌شنوید: -فلسفه باعث وسعت نظر انسان می‌شود -فلسفه باعث سعه‌ی صدر و تحمل و درک عقاید مخالف می‌گردد -فلسفه باعث تعمق بیشتر در کارهای فکری و حتی کارهای روزمره و حرفه‌ای شخص می‌گردد -فلسفه باعث دید انتقادی و دقت بیشتر می‌شود و موجب آن می‌گردد که فرد، احتمالات و امکانات دیگر را در مسائل مختلف و از زوایای مختلف ببیند -فلسفه ذهن انسان را قوی‌تر می‌کند و قدرت تخیل و تحلیل و محاسبه‌ی وی را افزایش می‌دهد -فلسفه باعث ایجاد فرهنگ گفت‌وگو می‌گردد که این فرهنگ، لازمه‌ی دموکراسی است...»

ادامه...

بخشی از کتاب ستون‌های فلاسفه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل ۱. هیچ چیزی متوجه نمی شوم

سیر تکامل تفکر در میان یونانیان باستان جهشی عظیم در فرایند های فکری بشر بوده است، از تک عنصرگرایان شبهه عرفانی گرفته تا ذره گرایان نسبتا معاصر. گرچه ممکن است بعضی از نظریه هایشان شما را به پوزخند وادارد اما این نظریه ها در زمان خودشان بُرنده و نوآورانه بودند و تاثیر بزرگی بر شیوه هایی که در پی آن ها آمدند داشتند.

تلاش های پیش سقراطی

ما اولین فیلسوفان رسمی جهان را پیش سقراطی می نامیم؛ آن ها گروهی از مردان بودند که به تدریس و تفصیر افکار خود عمدتا در آیونیه از دولت- شهرهای یونان در آغاز قرن هفتم پیش از میلاد مشغول بودند. با اینکه ممکن است بسیاری از اندیشه های آن ها به نظر خام، ابتدایی و به وضوح غلط آیند، این متفکرین به خاطر کشاندن ذهن بشر به سمت و سویی هیجان انگیز لیاقت اعتباری را دارند.
سعی آنان علی رغم آن که محصور در سنن غنی اسطوره ای خود شامل انسان انگاری خدایان و هیولاها و داستان های هومر و دیگران که به طور شفاهی انتقال می یافت بودند، پیش سقراطی ها قدم هایی نوزادگونه به درون قانون طبیعی برداشتند. آن ها کوشیدند از طریقه شیوه ای علمی به تفصیر امور بپردازند. پیش سقراطی ها بعضی اوقات تک عنصرگرایان خوانده می شوند، این به این معنی است که آن ها به دنبال مجزا کردن یک ماده، معمولا یکی از عناصر (خاک، هوا، آتش و آب)، به عنوان ماده اصلی که نسبت به آن کل واقعیت قابل تنزل است بودند.
***

حقایق

فلاسفه پیش سقراطی، علی رغم اینکه ممکن است امروزه افکارشان مسخره به نظر آید، باید به خاطر تلاش هایشان برای دور شدن از تفاسیر ابتدایی مرتبط با خدایان و شیاطین به سوی تفسیر طبیعت و واقعیت ستوده شوند. تلاش آن ها در دنیای کهن راه را برای شیوه ی علمی هموار کرد.
***
اندیشه ها و فلسفه های پیش سقراطی ها روی سنگ نوشته می شد. متاسفانه تنها تکه هایی از این تخته سنگ ها باقی مانده. در واقع کار کاملی از هیچ فیلسوف پیش سقراطی باقی نمانده که صدمه ندیده باشد. هرچه باقی مانده تکه پاره و خورده ریزه است، معادل باستانی کاغذ های یادداشت زرد رنگ چسبنده ی کوچک که به مونیتور کامپیوتر یا یخچال شما چسبیده. اما تلاش های آن ها نباید دست کم گرفته شود. سیر تحول از خرافه به علم جهشی کوانتومی در تفکر بود و فلسفه ی پیش سقراطی به نطفه ایی شکل داد که تبدیل به بسیاری از حقایق شد که ما امروزه بدیهی می شماریم.

تالص

آب، آب همه جا

تالص از میلتوس، اغلب به عنوان اولین فیلسوف رسمی قلمداد و به عنوان بنیان گذار فلسفه ی طبیعی لحاظ می شود. او مُبَلغْ این اندیشه بود که همه چیز از آب ساخته شده است. تالص آب را در سطحی فطری به عنوان منبع زندگی و نیازی ضروری برای حیات می دید. آب در شکل سیل و تندآب می توانست زندگی بر و مرگ آور باشد. همانگونه که می توانست به زندگی بقا و پایداری دهد. همچنین می توانست به خود تغییر فرم داده و به شکل جامد، مایع و بخار درآید. حتی آهن و سنگ را می شود به وضعیت ذوب شده یا مایع تنزل داد. آب و سایر مایعات قدرت طبیعی هراسناکی بودند. گرچه ممکن نبود تالص بداند بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده است اما او حدس هایی زده بود؛ هر چند که افکارش امروز ساده انگارانه به نظر آید. رویکرد منطقی او که مبتنی بر نسبت ندادن هرچه و همه چیز به «خدایان» بود، راه را برای شیوه ی علمی هموار کرد. او در طول زندگی و مدت ها بعد از مر گش به عنوان فردی دانا مورد احترام بود.

انکسیمندر

فیلسوفی با انرژی بی کران

انکسیمندر که معاصر با تالص و جوان تر از او بود باور نداشت که آب یکی از چهار عنصر شناخته شده ای است که مادهالمواد جهان است. در عوض، او باور داشت که همه ی این عناصر و همگی با هم، عنصری مشترک را تشکیل می دهند که او آپیرون یا بی کران نامید. همه چیز از آپیرون سرچشمه می گیرد و به او باز می گردد. این باور پیش قراول گفته ی انیشتین است که گفت «ماده نه می تواند ساخته و نه نابود شود.»

انکسیمنس

هوای مرئی

انکسیمنس شاگرد انکسیمندر بود. او با معرفی هوا به عنوان ریشه ی همه چیز از تئوری مرشد خود فاصله گرفت. انسان ها به همان اندازه که به آب نیاز دارند به هوا نیز محتاج اند. انکسیمنس باور داشت روح از هوا ساخته شده است. در حالی که آب می تواند ترکیبش را تغییر دهد. هوا قابلیت تصفیه و چگالش دارد. هوا در متراکم ترین حالتش جسم سخت و در گذرا ترین حالتش خود جَو خواهد بود. دانشمندان مدرن (و مرشدان معنوی عصر جدید) به شما خواهند گفت که جسم سخت تنها انرژی در متراکم ترین حالتش است.
هر چند ممکن است این نکته که انکسیمنس ماده المواد اش را «هوا» می خواند پیشنهادی مسخره به نظر آید؛ اما آنچه مهم تلقی می شود قاعده است. حرکت او جنبشی به دور از ماوراء طبیعه و تلاشی مانند سایر اندیشمندان و دانشوران میلوسی برای نگریستن به اشیاء از منظر علمی بود. این منظر علمی پیش سقراطی ها را به چهره هایی مهم در تاریخ جهان مبدل ساخته است.
انکسیمنس تئوری دیگری هم داشت که به جهاتی پیچیده تر بود. در آن دوران نَفَس به این دلیل که از جسم می تراوید به روح ربط داده می شد و باور بر این بوده و هست که در درون جسم سکنا دارد. در گذشته وقتی مردم عطسه می کردند باور داشتند روح در خطر خارج شدن از بدن است و به این دلیل وقتی کسی عطسه می کرد می گفتند «خدا عمرت را زیاد کند» و یا چیزی مشابه؛ این کار اصالتا دعوتی از روح برای بازگشت به بدن بود اما شاید وقتی انکسیمنس فلسفه ی مونیستی خود را مطرح می کرد درباره چیزی بیش از هوا سخن می گفت، در این خصوص هیچ کس کاملا مطمئن نیست.
***

 

نظرات کاربران درباره کتاب ستون‌های فلاسفه