فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روزنه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟
ریشه‌های قدرت، ثروت و فقر

نسخه الکترونیک کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟

این کتاب که شش اقتصاددان برنده جایزه نوبل و شماری از اندیشمندان آن را تحسین کرده‌اند می‌تواند اندیشه اقتصادی در ایران را متحول سازد. نویسندگان این کتاب همراه با گروهی از اقتصاددانان شرط توسعه را گذر از نظام الیگارشیمی‌دانند و سعی دارند شرایط اقتصادی موثر بر شکل‌گیری و فروپاشی نظام‌های اندک‌سالار را تبیین کنند. این دیدگاه تحولی بزرگ در اندیشه اقتصادی است. نویسندگان این کتاب سیاست‌های مرسوم اقتصاد کلان را از هر نوع که باشد موضوعی ثانوی و موضوع اصلی توسعه را رابطه دولت با ملت می‌دانند. این گزاره محصول تجارب پرهزینه کشورهای مختلف جهان در طول تاریخ است. در طول چند دهه گذشته مکاتب اقتصادی، سیاست‌های مختلفی را برای دستیابی به توسعه اقتصادی پیشنهاد کرده‌اند. ابتدا تصور می‌شد می‌توان با انجام سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی، تاسیس شرکت‌های دولتی، سرمایه‌گذاری در امور بهداشت و آموزش عمومی ‌و سپس در دهه ۱۹۸۰ با حذف مداخله دولت در اقتصاد به عملکرد مناسب اقتصادی دست یافت. اما امروزه می‌دانیم این سیاست‌ها کمتر به نتایج مطلوب منتج شده‌اند.

ادامه...

بخشی از کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

این کتاب که شش اقتصاددان برنده جایزه نوبل (کنت. جی. ارو – نوبل ۱۹۷۲، رابرت سولو – نوبل ۱۹۸۷، بکر – نوبل ۱۹۹۲، میشل اسپنس و جورج آکرلوف – برندگان نوبل ۲۰۰۱، و پیتر دیاموند – نوبل سال ۲۰۱۰) و شماری از اندیشمندان آن را تحسین کرده اند می تواند اندیشه اقتصادی در ایران را متحول سازد. نویسندگان این کتاب همراه با گروهی از اقتصاددانان شرط توسعه را گذر از نظام الیگارشی (حکومت گروه های خاص یا به تعبیر مترجمان اندک سالاری) می دانند و سعی دارند شرایط اقتصادی موثر بر شکل گیری و فروپاشی نظام های اندک سالار را تبیین کنند. این دیدگاه تحولی بزرگ در اندیشه اقتصادی است.
نویسندگان این کتاب سیاست های مرسوم اقتصاد کلان را از هر نوع که باشد موضوعی ثانوی و موضوع اصلی توسعه را رابطه دولت با ملت می دانند. این گزاره محصول تجارب پرهزینه کشورهای مختلف جهان در طول تاریخ است. در طول چند دهه گذشته مکاتب اقتصادی، سیاست های مختلفی را برای دستیابی به توسعه اقتصادی پیشنهاد کرده اند. ابتدا تصور می شد می توان با انجام سرمایه گذاری های زیربنایی، تاسیس شرکت های دولتی، سرمایه گذاری در امور بهداشت و آموزش عمومی و سپس در دهه ۱۹۸۰ با حذف مداخله دولت در اقتصاد به عملکرد مناسب اقتصادی دست یافت. اما امروزه می دانیم این سیاست ها کمتر به نتایج مطلوب منتج شده اند. این نکته را نویسندگان کتاب اینگونه بیان می کنند:

«سازمان های بین المللی همچون صندوق بین المللی پول اغلب توسعه ضعیف را معلول نهادها و سیاست های اقتصادی نامطلوب تشخیص می دهند و سپس فهرستی از اصلاحات را پیشنهاد می کنند که این سازمان های بین المللی تلاش دارند کشورهای فقیر را به اتخاذ آنها راغب سازند. (اجماع واشنگتن شامل چنین فهرستی است.) این اصلاحات بر موارد محسوسی چون ثبات در سطح کلان اقتصادی و اهداف ظاهراً جذاب در اقتصاد کلان، ازجمله کاهش اندازه دولت، نرخ های ارز شناور و آزادسازی حساب سرمایه(۱) متمرکز است. آنها بعضی اهداف اقتصاد خرد را نیز همچون خصوصی سازی و ارتقاء کارایی در ارائه خدمات عمومی مورد تاکید قرار می دهند و چه بسا پیشنهاداتی در مورد نحوه بهبود عملکرد خود دولت با تاکید بر شاخصه های پادفساد داشته باشند. این تلاش ها در بستر تبیینی درست از علت به وجود آمدن این نهادهای بد صورت نمی پذیرند و در پاسخ به این پرسش که این کشورها در وهله اول چرا دچار سیاست های نادرست فعلی شدند صرفاً به جهل و غفلت رهبران کشورهای فقیر اشاره می کنند. نتیجه آن است که این توصیه ها به کار بسته نمی شوند و یا تنها اسماً به اجرا در می آیند.
برای مثال در سراسر جهان بسیاری از اقتصادها تنها در ظاهر چنین اصلاحاتی را به اجرا گذاشته اند. برجسته ترین آنها اقتصادهای آمریکای لاتین هستند که در تمام طول دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی در رکود بودند. در حقیقت این اصلاحات در شرایطی به این کشورها تحمیل شدند که دنیای سیاسی این کشورها با زیرکی به روال معمولش ادامه می داد. بنابراین اصلاحات مزبور پس از اجرا از مقصد خود منحرف می شدند و یا سیاستمداران از راه های دیگری برای کاهش اثرات آن استفاده می کردند. این نکته را می توان در مسئله استقلال بانک مرکزی، که یکی از توصیه های کلیدی نهادهای بین المللی با هدف دستیابی به ثبات در سطح کلان اقتصادی است، آشکارا دید. این توصیه هرچند درنظر به اجرا درآمد، اما در عمل هرگز اجرا نشد. نظر بر آن بود که بانک های مرکزی (در صورت استقلال) درست همانند «بوندس بانک» در آلمان با مقاومت در برابر فشارهای سیاسی از تورم جلوگیری کنند. موگابه رئیس جمهور زیمبابوه تصمیم گرفت توصیه های بین المللی را مدنظر قرار دهد؛ وی در سال ۱۹۹۵ بانک مرکزی زیمبابوه را مستقل اعلام کرد. پیش از آن نرخ تورم در زیمبابوه حول و حوش ۲۰ درصد در نوسان بود. در ۲۰۰۲ این رقم به ۱۴۰ درصد؛ در ۲۰۰۳ به تقریباً ۶۰۰ درصد؛ در ۲۰۰۷ به ۶۶۰۰۰ درصد؛ و در ۲۰۰۸ به ۲۳۰ میلیون درصد رسید. البته در کشوری که رئیس جمهورش برنده مسابقه بخت آزمایی می شود، بی معنایی تصویب قانونی که استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسد نباید کسی را متعجب کند. رئیس کل بانک مرکزی زیمبابوه چه بسا از سرنوشت همتای خود در سیرالئون خبر داشت که وقتی با سیاکا استیونس مخالفت کرد از بالاترین طبقه ساختمان بانک مرکزی سقوط کرده بود. مستقل یا غیرمستقل، همراهی با خواسته های رئیس جمهور برای حفظ سلامت شخصی او گزینه ای مصلحت آمیز و دوراندیشانه بود، حتی اگر برای سلامت اقتصاد این گونه نبود. اما همه کشورها همچون زیمبابوه نبودند. در آرژانتین و کلمبیا نیز بانک های مرکزی در دهه ۱۹۹۰ مستقل شدند و در واقع وظیفه خود را در مورد کاهش تورم به انجام رساندند. اما از آنجا که در هیچ یک از این کشورها سیاست دگرگون نشد، نخبگان سیاسی توانستند از راه های دیگری به خرید آرا، حفظ منافع خویش و پاداش دادن به خود و طرفدارانشان بپردازند. آنها از آنجا که دیگر نمی توانستند از طریق چاپ پول این کار را انجام دهند، مجبور شدند راهی متفاوت در پیش گیرند. در هر دوی این کشورها شروع استقلال بانک مرکزی با افزایش عظیم در هزینه های دولت همراه بود که عمدتاً از طریق استقراض تامین مالی می شد (و بار مالی سنگینی بر دولت های بعد تحمیل کردند).»

این تجربه ها برای کارشناسانی که به دنبال استقلال بانک مرکزی هستند بسیار آموزنده است. همانطور که در نمونه استقلال بانک مرکزی می بینیم یا توصیه ها اصلا به اجرا درنخواهند آمد یا در اجرا به گونه ای دگرگون می شوند که آثار آن می تواند به مراتب ویرانگرتر از وضعیت قبل باشد. در کشوری مانند آرژانتین که با ضرب و زور نهادهای بین المللی بانک مرکزی مستقل اعلام شد دولت کسری بودجه خود را به جای استقراض از بانک مرکزی، از بانک ها، صندوق های تامین اجتماعی و مردم تامین می کرد، که آثار کلان و خرد آن به مراتب بدتر از استقراض از بانک مرکزی است. استقراض از بانک های تجاری و سایر نهادهای پولی و مالی احتمال بحران بانکی را افزایش می دهد و چرخه ای از ورشکستگی را در اقتصاد به دنبال می آورد.
سرنوشت خصوصی سازی، آزادسازی نرخ بهره و نرخ ارز، آزادی ورود و خروج سرمایه و سایر سیاست های کلان فاجعه آمیزتر از استقلال بانک مرکزی بوده است. علت اجرای نادرست سیاست های اقتصادی و شکست کشورها در نیل به توسعه در یک کلمه نهفته است: دوراهی سیاستمدار: حفظ کارایی یا حفظ حکومت گروه خاص.
مشکل سیاستمدار عموماً کمبود علم و دانش نیست. مشکل دوراهی حفظ قدرت سیاسی از طریق قربانی کردن منافع عمومی یا تامین منافع عمومی و از دست دادن تدریجی قدرت سیاسی است. این دوراهی سیاستمدار است که سرنوشت کشور را تعیین می کند.گروهی از اقتصاددانان، از جمله منکور اولسون و داگلاس نورث، به مانند نویسندگان این کتاب بر اهمیت دوراهی سیاستمدار تاکید کرده اند. سیاستمدار می داند اگر امکان استفاده از فرصت های اجتماعی و اقتصادی برای همگان میسر باشد رشد اقتصادی افزایش می یابد. دسترسی برابر به قدرت اقتصادی و فرصت های اجتماعی برای بهبود عملکرد اقتصادی مفید و حتی ضروری است، اما برای سیاستمدار خطرناک است، زیرا قدرت اقتصادی به تدریج به حوزه های دیگر سرایت خواهد کرد و قدرت سیاسی او را به خطر خواهد انداخت. سیاستمدار می داند که کارایی بیشتر به معنای رفاه بیشتر مردم و حتی مالیات بیشتر است، اما این کارایی مقدمات و نتایجی سیاسی دارد که برای سیاستمدار ممکن است پرهزینه باشد. سیاستمداران بر سر این دو راهی عموماً ترجیح می دهند که اقتصاد و سیاست را به گروهی معدود واگذار کنند، گروهی که حافظ منافع سیاسی آنها باشند. این مسیر همان اندک سالاری یا الیگارشی است.
این کتاب نشان می دهد هرجا شکوفایی اقتصادی به بار می نشیند الیگارشی رخت بربسته و هرجا اقتصاد زمین می خورد الیگارشی حاکم است. تجربه کشورهای مختلف از اروپای شرقی و شوروی سابق گرفته تا آفریقا و آمریکای لاتین مسجل ساخته است نمی توان در حکومت های اندک سالار با سرمایه گذاری های دولتی، حمایت از صنایع داخلی، خصوصی سازی، آزادسازی قیمت ها، تجارت آزاد، و... گامی به سوی بهبود عملکرد اقتصادی برداشت. مسئله اقتصادی همه کشورهای در حال توسعه مهار الیگارشی است. اقتصاد و اقتصاددانان اگر می خواهند به مردم کمک کنند باید رمز مقابله با الیگارشی را شناسایی و با سیاست های اقتصادی زمینه محو الیگارشی را فراهم نمایند. ارزش این کتاب آموختن دانش مبارزه با الیگارشی است.
سقوط ملت ها که داستان بسیاری از آنها به روایتی جذاب در این کتاب آمده است همگی محصول اندک سالاری است. گریز از این پرتگاه تنها با هشیاری و توانمندی مردم امکان پذیر می شود. مطالعه و شناخت کشورهایی که به ورطه اندک سالاری سقوط کردند آگاهی بخش مردم است و از همین رو باید داستان یکایک کشورهایی را که اسیر اندک سالاری شدند خواند و از تجربه های آنها آموخت. این کتاب با مرور تجربه بسیاری از کشورها، بزنگاه های تاریخی که یک کشور را به دام اندک سالاری می اندازد یا به عبور از اندک سالاری می انجامد به ما می آموزد.
شناخت منفذهای اندک سالاری شرط ایمن سازی جامعه از این بلای اجتماعی است. اژدهای اندک سالاری به هزار رنگ در می آید و در جامعه لانه می کند. تجارب اندک سالاری در طول تاریخ بشر و در جوامع مختلف در این کتاب گردآوری شده است تا بتوانیم درک بهتری از رمز حاکمیت این پدیده شوم به دست آوریم. در کنار این شکل از حکومت، که متاسفانه شکل غالب در تاریخ بشر است، استثناهایی وجود دارد. محدودی از کشورها توانسته اند از دام اندک سالاری بگریزند و امکان دسترسی باز و فراگیر به فرصت های اقتصادی و اجتماعی را برای گروه های گسترده ای از مردم فراهم کنند. این کتاب ضمن معرفی این دسته از کشورها نشان می دهد که هیچ کشوری مصون از بازگشت دوباره اندک سالاری نیست.
علاوه بر آموختن از تاریخ و آگاهی نسبت به تجارب سایر کشورها چگونه می توان از دام اندک سالاری رهایی یافت؟ آیا می توان قواعدی کلی برای گذر از اندک سالاری به دست آورد؟
تلاش برای پاسخ به این سوال عمری به دارازی علوم سیاسی دارد. اما اقتصاددانان در دو دهه اخیر سعی کرده اند برای یافتن پاسخ این سوال که بیشتر به یک معما می ماند از دانش اقتصاد بهره بگیرند. داگلاس نورث که در سال ۱۹۹۳ جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد در سال ۲۰۰۹ در آخرین کتاب خود اعتراف می کند که راه مشخص و همواری برای گذر از اندک سالاری وجود ندارد(۲). تنها معدودی از کشورها توانسته اند در دو قرن اخیر از اندک سالاری گذر کنند، که آنها نیز مصون از بازگشت مجدد اندک سالاری نیستند. اوغلو و رابینسون در کتاب دیگر خود ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دمکراسی را مورد بحث قرار داده اند که می تواند مکمل کتاب حاضر باشد(۳). نورث و اوغلو هردو اقتصاددان هستند و برای پرداختن به این مسئله، یعنی گذر از اندک سالاری از پژوهشگران برجسته علوم سیاسی کمک گرفته اند (رابیسنون یکی از نویسندگان کتاب حاضر دارای دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه هاروارد است، کما این که باری وینگاست، همکار نورث، نیز فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی و استاد موسسه هور است). به عبارت دیگر این تلاش ها نشان می دهد برای یافتن قواعدی در مورد چگونگی گذر از اندک سالاری باید پژوهش های چند رشته ای صورت گیرد و مطالعات مشترک می توانند پاسخ های بهتری برای این مسئله پیچیده فراهم کنند.
نتیجه بسیار کلی مطالعات این گروه از اقتصاددانان را می توان بدین صورت بیان کرد: گذر از اندک سالاری به ارتباط درون فرادستان و ارتباط میان فرادستان و شهروندان بستگی دارد. نورث و همکارانش موضوع نخست (ارتباط درون فرادستان) و نویسندگان این کتاب ارتباط میان فرادستان و شهروندان را شرح و بسط داده اند.
همانطور که نورث می گوید شکل غالب در تاریخ و جهان امروز اندک سالاری است. از زمان انسان متمدن تا قرن نوزدهم همه جوامع اندک سالار بوده اند و در حال حاضر نیز ۸۵ درصد از مردم در این دست از جوامع زندگی می کنند. علت ماندگاری و پایداری اندک سالاری از نظر نورث و همکارانش در مسئله ای به نام امنیت نهفته است. در سراسر تاریخ مکتوب بشر از آنجا که جنگ می تواند حیات افراد را تهدید کند تامین کنندگان یا برهم زنندگان امنیت تبدیل به قدرتمندترین گروه در اجتماعات بشری شدند. جنگجویان گروهی بودند که می توانستند اجتماع خود را از گزند تعرض دیگران حفظ کنند و یا آن که از قدرت خود علیه مردم بهره بگریند. این قدرت آنها را به فرادستان جامعه مبدل ساخت. پاداش حفظ امنیت تملک انحصارگونه منابع قدرت سیاسی و ثروت بود. فرادستان در مقابل تامین امنیت به عنوان اساسی ترین نیاز بشر، قواعد حاکم بر اقتصاد و سیاست را به گونه ای تعیین می کردند که قدرت آنها را در حوزه های اقتصادی و سیاسی از تعرض نیروهای داخلی در امان نگاه دارد. قاعده ای ساده در تاریخ بشر رقم خورد که از زمانِ شکل گیری اجتماعات اولیه بشر تاکنون در عموم جوامع حاکم بوده است: فرادستانی که می توانند امنیت جامعه را تامین کنند یا به خطر بیندازند صاحب رانت های اقتصادی خواهند بود. به زبان ساده تر فرادستان در برابر تامین امنیت از قدرت خود استفاده می کنند و فضای سیاسی و اقتصادی را می بندند تا بتوانند حداکثر سود ممکن را از بازارهای اقتصادی و سیاسی به دست آورند. این سود به دست نمی آید مگر این که دسترسی در حوزه سیاست و اقتصاد محدود شود. انحصار در تامین امنیت به بازار انحصاری در سیاست و اقتصاد منجر می شود. تازمانی که امنیت یک جامعه را گروهی محدود می توانند برهم بزنند یا تامین کنند آنها اجازه نخواهند داد رقابت در اقتصاد و سیاست شکل بگیرد. دسترسی به فرصت ها و منابع قدرت (طبیعت، تجارت، آموزش، فرهنگ، و...) به گونه ای تعیین خواهد شد که انحصار فرادستان پایدار بماند.
فرادستان بایکدیگر رقابت می کنند تا انحصار در امنیت را به دست آورند. هر شخص سعی دارد سایر فرادستان را حذف کند و مهمترین منبع قدرت یا امنیت را از آن خود سازد. اگر یک شخص و گروه وابسته به آن بتواند سایر گروه های فرادست را حذف کند جامعه به سوی مونارشی یا حکومت فردی می رود و اگر چند گروه مختلف قدرت نظامی یا امنیتی را در اختیار داشته باشند اندک سالاری بر جامعه حاکم می شود. بنابراین اولین دو راهی که سرنوشت یک جامعه را تعیین خواهد کرد امکان یکپارچه سازی فرادستان است. یکپارچه سازی فرادستان به تعبیر نورث نظام سیاسی را استبدای می سازد، یعنی تسلط یک فرد و گروه وابسته به آن بر جامعه.
در اروپا شرایط طبیعی به گونه ای بود که قدرت های نظامی، محلی و متکثر بودند، زیرا می توانستند در مقابل سایر قدرت های نظامی، اعم از ملی و خارجی خود را حفظ کنند. آب فراوان به عنوان مهمترین عامل تولید، کوه های مرتفع و زمستان های سخت به عنوان دژهای طبیعیِ نظامی، تشکیل حکومت های محلی را در اقصا نقاط اروپا ممکن ساخت و به تعبیر پل کندی(۴) مورخ بزرگ، اروپا را به یک لحاف چهل تکه تبدیل کرد، لحافی که تکه های آن حکومت های محلی بودند. همانطور که در این کتاب آمده است پس از سقوط امپراتوری رم بیش از ۴۲۰ دولت شهر در اروپا تاسیس شد. اما در کشورهای شرقی مانند ایران حکومت های محلی به ندرت شکل گرفتند، زیرا شرایط اقلیمی اجازه مقاومت در برابر قدرت برتر داخلی یا خارجی را نمی داد. آنچه سرنوشت اروپا را متمایز ساخت جلوگیری از انحصار قدرت نظامی بود تا آن که سایر شرایط امکان تغییر نظام سیاسی از اندک سالاری را فراهم ساخت.
جنگ های درازمدت داخلی در کشورهایی مانند انگلستان به آنها اثبات نمود که هیچ یک از آنها، یعنی پادشاه، اشراف زمیندار و تجار بزرگ قابل حذف نیستند و درنهایت به تاسیس نهادهایی منجر شد که صلح و آرامش را میان آنها برقرار ساخت. این نهادها که امکان تعرض فرادستان، به ویژه نظام سلطنتی و دربار را، به اشراف منتفی می کردند محصول تدبیر فردی نبود، بلکه نتیجه اجتناب ناپذیر تکثر قدرت نظامی به حساب می آمد. نتیجه جنگ طولانی مدت در انگلستان، انقلاب شکوهمند ۱۶۸۸ بود که حاکمیت قانون میان فرادستان انگلیسی را نهادینه کرد. این اندک سالاری گام بلندی در توسعه این کشور تلقی می شود. پس از این انقلاب بود که دادگاه های خاص تحت نظر پادشاه برچیده شدند، هر استقراض و اخذ مالیاتی نیازمند تصویب پارلمان شد، تمام مراجع قانونگذاری حذف و پارلمان تنها منبع وضع قانون گردید. در پرتو برقراری حاکمیت قانون برای فرادستان و نه عموم مردم تحولات اقتصادی شگرفی در انگلستان به وجود آمد که در نهایت به ظهور انقلاب صنعتی انجامید.
با همه محاسنی که اندک سالاری قانونمند برای انگلستان داشت، همانطور که رابیسنون و عجم اوغلو در کتاب ریشه های دیکتاتوری و دمکراسی نشان داده اند، این کشور هنوز فاصله زیادی تا مردم سالاری داشت. حدوداً دو قرن پس از آن انقلاب بود که به تدریج گام هایی برای تبدیل جامعه اندک سالار انگلستان به جامعه ای مردم سالار برداشته شد. این مردم سالاری، محصول فشار های مردم برای دستیابی به حق رای و ترس فرادستان برای از دست دادن قدرت بود. نبرد قدرت میان فرادستان و شهروندان در انگلستان گذر از اندک سالاری را ممکن ساخت. پس از شورش لودیت ها در سال ­های ۱۶-۱۸۱۱، شورش اسپافیلدز در سال ۱۸۱۶، قتل­ عام پیترلو در سال ۱۸۱۹ و شورش­ های سوئینگ در سال ۱۸۳۰ بالاخره در سال ۱۸۳۲ حکومت برای جلوگیری از انقلاب حاضر به اصلاح قانون انتخابات شد. براساس قانون انتخابات سال ۱۸۳۲ تعداد رای دهندگان ۱۴ درصد مردم بودند که میزان دارایی و مالیات آنها به میزان تعیین شده در قانون بالغ می شد. قانون انتخابات در سال ۱۸۶۷، ۱۸۸۴، ۱۹۱۸ و بالاخره در سال ۱۹۲۸ اصلاح شد. تنها دو اصلاح آخر در قرن بیستم بود که بدون وقوع شورش و جنبش گسترده صورت گرفت. اصلاح ۱۸۶۷ پس از سه سال شورش گسترده نسبت رای دهندگان را به ۳۰ درصد و قانون ۱۸۸۴ به ۶۰ درصد جمعیت مردان اضافه کرد. حق رای به همه مردان در سال ۱۹۱۸ پس از جنگ جهانی اول به عنوان پاداش صبر و از خودگذشتگی های مردم عادی به آنها اعطا شد. در سال ۱۹۲۸ زنان نیز حق رای به دست آوردند. این راهی بود که انگلستان پیمود: حرکتی آرام و تدریجی.
اما عموم کشورهای در حال توسعه حرکتی پاندولی دارند: اندک سالاری فرو می ریزد، برای مدتی مردم سالاری استقرار می یابد و مجددا اندک سالاری حاکم می شود. به طور مثال در آرژانتین که اوغلو و رابینسون تجربه آن را بررسی کرده اند این نوسان در ۱۰۰ سال اخیر به طور مستمر حاکم بوده است: در سال ۱۹۱۲ با انقلابی فراگیر حق رای همگانی به دست آمد، اما نظام آرام آرام به سوی دیکتاتوری رفت، تا آن که در سال ۱۹۳۰ نظام پارلمانی کاملاً واژگون شد. در سال ۱۹۴۶ مجددا دموکراسی ایجاد و در سال ۱۹۵۵ سرنگون شد. در سال ۱۹۷۳ مردم انقلاب کردند و در ۱۹۷۶ حکومت نظامی برقرار شد و سرانجام در سال ۱۹۸۳ انتخابات آزاد دوباره برقرار گردید. چرا آرژانتین مانند بسیاری از کشورهای جهان و برخلاف انگلستان نتواست حرکتی مستمر و آرام به سوی دمکراسی را تجربه نماید؟ پاسخ را باید در همان دو حوزه رابطه فرادستان با یکدیگر و رابطه آنها با شهروندان جستجو نمود. چارچوب نظری نورث می تواند این تفاوت را توضیح دهد. از نظر او مهمترین مسئله به کنترل مدنی نیروهای امنیتی و نظامی باز می گردد. همانطور که گفته شد در انگلستان تکثر قدرت نظامی از انحصار نیروی نظامی جلوگیری کرد تا حاکمیت قانون میان فرادستان برقرار شود و سپس نیروهای امنیتی تحت کنترل نیروهای مدنی قرار گرفتند. در کشورهایی مانند آرژانتین هرچند شهروندان در برهه های متعددی قدرت را از فرادستان می گیرند و دموکراسی موقت برقرار می شود، اما پس از هر انقلابی حذف بخش هایی از فرادستان آغاز می شود، تا آن که نظام به مونارشی تغییر شکل می دهد و سپس سرکوب شهروندان عادی آغاز می شود. این سرکوب و حذف با تکیه بر نیروی امنیتی صورت می گیرد.
در جامعه مدرن، دیگر مانند انگلستان قرن هفدهم امکان تکثر نیروهای نظامی و امنیتی وجود ندارد. در آن زمان هر یک از اشراف لشکر داشتند و با تکیه براین قدرت نظامی اجازه نمی دادند از قدرت حذف شوند. اما امروزه تعدد نیروهای نظامی قابل تصور نیست و امنیت در انحصار حاکم قرار دارد. این شیوه سازماندهی، یعنی انحصار نیروهای نظامی و امنیتی در دست یک گروه، به حاکم اجازه حذف رقبا و سپس سرکوب شهروندان را می دهد.
معمای توسعه نیز از همین جا آغاز می شود. توسعه به دسترسی باز به قانون و سایر فرصت های اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد و این دسترسی باز زمانی امکان پذیر است که سازمان سیاسی جامعه بتواند نیروهای امنیتی را تحت مهار جامعه مدنی درآورد. این نکته از بزرگترین یافته های داگلاس نورث است. در پرتو این نظریه کنترل مدنی نیروهای امنیتی مهمترین مسئله توسعه است. این کنترل هیچ مسیر از قبل تعیین شده و مسلمی ندارد و حتی در هیچ مرحله ای از توسعه پایان نمی یابد. نیروهای امنیتی مانند سایر اقشار خواهان بیشترین قدرت هستند. کافی است به تجربه آمریکا نگاهی بیندازیم. نظامیان آمریکا که رویه ظاهری نیروهای امنیتی هستند چه منافع عظیمی از مردم خود و جهان را قربانی منافع خویش ساخته اند. به میزان ضعف جامعه مدنی فرادستان با تکیه بر نیروهای امنیتی جامعه را به سوی اندک سالاری سوق می دهند. مسئله اصلی قدرتِ جامعه مدنی است.
برای دستیابی به جامعه مدنی قدرتمند برخی، از جمله نویسندگان این کتاب، راهکار ساده ای پیشنهاد می کنند: توانمندسازی مردم. این موضوع در فصل آخر کتاب تحت عنوان «چگونه جهان می توانست متفاوت باشد» با بررسی تجربه برزیل بحث شده است. تاثیر توانمندسازی مردم بر مردم سالاری مورد قبول گروه کثیری از پژوهشگران این حوزه است واقتصاددانانی مانند آمارتیاسن به آن پرداخته اند. نکته مهم چگونگی توانمندسازی است. سازوکارهایی مانند آموزش، گسترش اطلاعات از طریق رسانه های آزاد، شرکت در سازمان های غیردولتی، و حضور احزاب در فضای سیاسی راهکارهای مرسوم توانمندسازی هستند. اما همانطور که در فصل پایانی توضیح داده شده است این سازوکارها بسیار شکننده اند. نظام های اندک سالار این سازوکارها را از جریان اصلی خود منحرف می سازند و به گونه ای آنها را دستکاری می کنند که به قدرت آنها خللی وارد نشود. حکومت می داند که احزاب و سازمان های غیردولتی می توانند به قدرت او آسیب زده و پایه های حکومت را متزلزل سازند. از همین رو نویسندگان معتقدند دستورالعمل ساده ای برای توانمندسازی مردم وجود ندارد.
«توانمندسازی از طریق همکاری گروهی برای دستیابی به منافع خصوصی بیشتر» پاسخی است که اقتصاددانان از دیرباز به عنوان راهکاری برای نیل به آزادی مطرح کرده اند و اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. این راهکار همچون دست نامریی آدام اسمیت راهکاری ساده برای مسئله ای فوق العاده پیچیده است. آدام اسمیت راهکار ساده ای برای هماهنگی میان عرضه کننده و تقاضاکننده و تبدیل شرور اخلاقی به فضایل جمعی ارایه داد. در واقع اسمیت راه حلی واحد برای دو مسئله، یکی در حوزه اخلاق و دیگری در حوزه اقتصاد ارایه کرد. مهار آنچه رذیلت اخلاقی دانسته می شد برای قرن ها ذهن فیلسوفان اخلاق و متالهین را به خود مشغول کرده بود. اما اسمیت راه حلی به غایت ساده برای این مسئله لاینحل عرضه کرد. رقابت عنصری است که هم می تواند انسان ها را تربیت کند و هم آنها را نادانسته و ناخواسته به سوی نفع همگانی سوق می دهد. نفع شخصی که در ردیف شهوت قدرت و شهوت جنسی باید سرکوب می شد به سرچشمه جوشان اخلاقیات تبدیل شد:

«روح تجارت با خود روح امساک به ارمغان می آورد، روح صرفه جویی، روح اعتدال، روح کوشش، روح خردمندی، روح طمانینه، روح نظم، و روح انضباط(۵).»

تلفیق نفع شخصی با نفع همگانی در اندیشه اسمیت نیز داستان مکرری است که نیاز به تکرار ندارد. تنها کافی است که دولت ضامن اجرای قانون باشد و اجازه رقابت بدهد تا هم اقتصاد شکوفا شود و هم بداخلافی ها رخت بربندد، چرا که در نظام بازار رقابتی تنها کسانی می مانند که مصرف کنندگان آنها را بپسندند و مصرف کننده نیز انسان اخلاق مدار را دوست دارد.
برای گذر از اندک سالاری نیز راه حل ساده ای ارایه شده است. اگر مردم برای تامین منافع شخصی خود به همکاری گروهی دست بزنند همبستگی میان آنها تقویت می شود و نه تنها منافع مادی آنها، که قدرت اجتماعی شان نیز افزایش می یابد. این همبستگی به آنها قدرت می بخشد تا بتوانند از حقوق خود در برابر فرادستان دفاع کنند. نمونه ای که منظور از همکاری را روشن می سازد گفته مشهور دیوید هیوم است:

«غله شما امروز رسیده و غله من فردا می رسد. برای هر دوی ما سودمند است که من امروز با شما کار کنم و شما فردا به من کمک کنید. من هیچ محبتی به شما ندارم و می دانم که شما نیز همین احساس را نسبت به من دارید. بنابراین من زحمتی برای شما نمی کشم و اگر به انتظار رفتار متقابل شما با شما همکاری کنم در واقع به نفع خودم کار می کنم.... (در غیر اینصورت) فصل ها تغییر می کنند و هر دوی ما محصولمان را به خاطر فقدان اعتماد و امنیت متقابل از دست داده ایم»(۶)

همکاری هایی از این دست موجب شکل گیری همان چیزی می شود که در دنیای امروز سرمایه اجتماعی نام دارد. اعتماد متقابل شکل می گیرد و افراد در قالب گروه ها به یکدیگر می پیوندد. این گروه ها شبکه ای از ارتباطات اجتماعی را به وجود می آورند که هر قدر مستحکم تر و گسترده تر باشد جامعه توانمندتر خواهد بود.
آلبرت هیرشمن اقتصاددانان برجسته می گوید اولین اقتصاددانی که به درک این مسئله نایل آمد جان میلار (۱۸۰۱-۱۷۳۵) بود. میلار در مقاله ای تحت عنوان پیشرفت صنایع، تجارت، و فنون این نکته را چنین بیان می کند:

«روح آزادی عمدتاً به دو موضوع بستگی دارد: اول، وضع مردمان از لحاظ توزیع دارایی و وسایل امرار معاش؛ و دوم مهارتی که اعضای جامعه را قادر می سازد گردهم آیند و به عمل جمعیِ هماهنگ دست یازند(۷).»

"مهارت عمل جمعیِ هماهنگ" کلید آزادی از اندک سالاری است. عمل جمعیِ هماهنگ به افراد قدرت می بخشد. آنها می توانند از طریق همکاری جمعی به منافع مادی بیشتری دست یابند و بر مشکلاتی غلبه کنند که به تنهایی از حل آن عاجزند. این همکاری به مردم هویت های مختلف گروهی می بخشد. هرچند این گروه ها یک سازمان یا حزب را تشکیل نمی دهند، اما با پیوندهای نامریی با یکدیگر مرتبطند. هر فرد احتمالاً در بیش از یک گروه عضو است و بدین ترتیب گروه ها به یکدیگر پیوند می خورند. کار جمعی در گروه های کوچک ظرفیت های سازمانی و خلقیات انسان ها را دگرگون می سازد. کار جمعی نیازمند مهارت های مختلف و عادات رفتاری ویژه ای مانند پرهیز از فرصت طلبی و تحمل یکدیگر است. اگر مردم جامعه ای از این ظرفیت ها برخواردار باشند زمینه تشکل های بزرگتر مهیا می شود. همکاری در گروه های کوچک زمینه پیدایش تشکل های بزرگ است. این همکاری ها در بزنگاه های تاریخی به کار می آیند. هنگامی که نظام های اندک سالار فرو می ریزند اگر مردم توانسته باشند با همکاری در گروه های کوچک ظرفیت های سازمانی و خلقیات مناسب را کسب کنند می توانند به تشکیل احزاب و نهادهای بزرگ دست بزنند و به کمک این نهادها از بازگشت اندک سالاری جلوگیری کنند.
بدین ترتیب مسئله گذر از اندک سالاری به مردم سالاری در اندیشه گروهی از اقتصاددانان و جامعه شناسان در گرو مهارت کارجمعی است. چند اقتصاددان در دهه اخیر مطالعات خود را برای یافتن قواعدی در مورد عوامل موثر بر "مهارت عمل جمعیِ هماهنگ" متمرکز کرده اند. مشهورترین آنها الینار اوسترم است که در سال ۲۰۱۱ جایزه نوبل گرفت. بدون تردید این مهارت در طول زمان شکل می گیرد و امری آموزش پذیر است. همکاری جمعی در هر حوزه زندگی مانند محل سکونت، مدرسه، کسب و کار و شهر قابل تعریف است. تاثیر همکاری بسیار تدریجی است و آرام آرام به تقویت سرمایه و همبستگی اجتماعی می انجامد. نباید انتظار داشت راهی که کشورهای اروپایی در طول چند قرن طی کردند یک شبه پشت سر گذاشته شود.
ترجمه روان این کتاب مانند نگارش آن حتما با مشقت زیاد همراه بوده است. عشق به آزادی انسان این سختی را قابل تحمل ساخته است. به نوبه خود از مترجمان این کتاب سپاسگزارم.

احمد میدری
مهرماه۱۳۹۲

پیش درآمد

این کتاب درباره تفاوت عظیم میان درآمدها و سطح زندگی در کشورهای ثروتمند جهان، مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و آلمان، و ممالک فقیر از جمله کشورهای آفریقایی جنوب صحرای بزرگ، آمریکای مرکزی و جنوب آسیا نوشته شده است.
اکنون که این پیش درآمد را به رشته تحریر درمی آوریم «بهار عربی»، شمال آفریقا و خاورمیانه را به لرزه افکنده است؛ بهاری که با «انقلاب یاس» آغاز گردید و نخستین جرقه های آن بر اثر خشم عمومی نسبت به حوادث منجر به خودسوزی یک دستفروش ـ محمد بوعزیزی ـ در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ زده شد. در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱، «زین العابدین بن علی»، که از ۱۹۸۷ حکومت تونس را در دست داشت، کناره گیری کرد. اما تب وتاب انقلابیون تونسی علیه حاکمیت نخبگان ویژه خوار که مهارنشدنی به نظر می رسید، نیرومندتر شد و به دیگر نقاط خاورمیانه سرایت کرد. در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱، «حسنی مبارک» که برای بیش از سی سال قدرت را در مصر قبضه کرده بود به زیر کشیده شد. سرنوشت رژیم های بحرین، لیبی، سوریه و یمن تاکنون [زمان انتشار کتاب] مشخص نشده است.
ریشه نارضایتی در این کشورها فقر است. سطح متوسط درآمد مردم مصر تقریباً ۱۲درصد درآمد متوسط شهروندان آمریکایی و امید به زندگی در این کشور ده سال کمتر از آمریکاست. ۲۰درصد از مردم مصر در فقر شدید به سر می برند. هرچند این نابرابری ها چشمگیر است، اما در مقایسه با فاصله ای که میان آمریکا و فقیرترین کشورهای جهان همچون کره شمالی، سیرالئون و زیمبابوه وجود دارد به راستی اندک است؛ کشورهایی که بیش از نصف جمعیت شان در فقر مطلق زندگی می کنند.
چرا مصر تا این حد فقیرتر از آمریکاست؟ چه محدودیت هایی مانع خوشبخت شدن مصریان می شود؟ آیا فقر سرنوشت تغییرناپذیر مردم این کشور است یا می توان آن را از بین برد؟ برای اندیشیدن به این موضوع یک راه منطقی آن است که ببینیم مصریان خود در این باره چه می گویند و چرا در برابر رژیم مبارک به پا خاستند. «نوحه حامد» ۲۴ ساله که برای یک آژانس تبلیغاتی در قاهره کار می کند به هنگام تظاهرات در میدان «التحریر» دیدگاه خود را چنین بیان می کند: «ما از فساد، ظلم و آموزش بد رنج می بریم. ما نظام فاسدی داریم که باید عوض شود». «مصعب الشامی»، ۲۰ ساله و دانشجوی داروسازی هم که در میدان حضور دارد نظر وی را این گونه تایید می کند: «امیدوارم تا پایان امسال یک حکومت انتخابی داشته باشیم، آزادی های اساسی برقرار شود و ما بر فسادی که سراسر کشور را فراگرفته است نقطه پایان بگذاریم».
معترضان در میدان التحریر یکصدا در مورد فساد و ناتوانی حکومت در خدمت رسانی عمومی و نبود فرصت های برابر در کشور سخن می گویند. آنها به ویژه نسبت به ظلم و فقدان حقوق سیاسی برای شهروندان اعتراض دارند. همان گونه که محمد البرادعی، رئیس پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته ای در سیزدهم ژانویه ۲۰۱۱ در توییتر نوشت:

«تونس: ستم + نبود عدالت اجتماعی + عدم پذیرش مسیرهای تغییر آرام = یک بمب ساعتی»

مردم مصر و تونس، فقدان حقوق سیاسی را علت بنیادین مشکلات اقتصادی خود می دانند. وائل خلیل، مهندس نرم افزار و وبلاگ نویس که در جریان حرکت اعتراضی مردم مصر به سرعت به یکی از رهبران آن تبدیل شد، به منظور صورت بندی نظام مندتر خواسته های معترضان فهرستی اولویت بندی شده از این مطالبات تهیه کرد. در این فهرست دوازده تقاضایی که در صدر قرار داشتند جملگی بر تغییرات سیاسی تاکید می کردند و موضوعاتی از قبیل افزایش حداقل دستمزدها، تنها در میان درخواست های گذرایی بودند که تحقق شان موکول به آینده است.

نظرات کاربران درباره کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟

به جای کتاب های دروس عمومی در دانشگاه که به هیچ کاری نمیاد بهتره کتاب هایی مثل کتاب فوق تو دانشگاه ها تدریس بشه. هر چند که....
در 10 ماه پیش توسط امیر آقاجانی
کتاب فوق العاده ای بود. مسیر شکست و پیروزی خیلی از کشورا رو به خوبی تحلیل کرده بود. فقط یه ایرادی داره اونم اینه که تموم کشورایی که ازشون به عنوان موفق یاد کرده بود، از آمریکا گرفته تا بوتسوانا، موفقیت خودشون رو از انگلستان داشتن. که بازم اینو میشه به پای علاقه وافر نویسنده به نظام سیاسی این کشور گذاشت که یه ذره زیاده از حده.
در 2 سال پیش توسط پوریا خسروی
اپیزود هفتم پادکست بی پلاس به این کتاب اختصاص داره، اگر چکیده ی صوتی این کتاب رو دوست دارید بشنوید به وبسایت bpluspodcast.com مراجعه کنید، ممنون از علی بندری و زحمتی که برای انتشار پادکست های چنل بی و بی پلاس میکشه و البته تیم همراهش و اینکه توصیه ی زیادی هم در پادکست شده که چکیده و خلاصه در مورد این کتاب حق مطلب رو ادا نمیکنه و باید کتاب رو خط به خط خوند و تک تک مثال های زیادش رو از نظر گذروند تا نهایت بهره رو از کتاب برد. کتاب جوندار و با محتوایی است و خوندنش یه جورایی لازم نیست، واجبه.
در 7 ماه پیش توسط امیرشاپور شوشتری
این کتاب که توسط یک اقتصاد دان و یک استاد علوم سیاسی نگاشته شده و مورد تایید نه نفر از برندگان جایزه نوبل اقتصاد هست، به ارایه نظریه جدیدی در بیان علل پیشرفت و عقب ماندگی ملت ها می پردازد. در ابتدا بیان می کند که همیشه اقتصاددانان موفقیت و یا شکست ملت ها را فقط از جنبه اقتصادی مورد بررسی قرار می‌دادند اما هیچوقت این نظریات کاملا پاسخگوی شرایط نبود. دیگر دلایل مانند مذهب و فرهنگ و جغرافیا هم بیانگر شرایط نمی باشد. در واقع ساختار اقتصادی و سیاسی یک کشور تعیین کننده پیشرفت یا پسرفت است. این دو ساختار اگر تکثر گرا باشند موجب تقویت یکدیگر می باشند و تبدیل به چرخه سعادت می شوند و اگر الیگارشی یا مونارشی باشند تیدیل به چرخه شوم می شوند. در جهت بیان این نظریه مثالها و دلایل بسیار جالبی ارایه می دهد که خواندنی هستند. و به این سوال که چرا حاکم یا حاکمان یک حامعه رفاه ملت خود را ترجیح نمی دهند پاسخ می دهد که باید خواند. کشور ما هم که الی ماشالله همه علایم را دارد و در جواب این سوال، نشستی که درباره این کتاب توسط سازمان پژوهش های مجلس برگزار شده و نظر نماینده مجلس را بخوانید که تا بفهمیم کجای ماجرا قرار داریم.
در 11 ماه پیش توسط persian.gentleman
خیلی جالب علت عقب ماندگی کشورهای جهان سوم را توضیح داده است. ولی در مورد مشکلات ایران مطلبی دیده نمی شود. شاید حذف شده است.
در 1 سال پیش توسط ارژنگ ناخدازاده
کتاب عالی هست ،برای شناخت مسیر تاریخ کشورها
در 2 سال پیش توسط rar...kia
کتاب بسیار خوبی هستش. شاید در نگاه اول خسته کننده به نظر برسه ولی از اونجایی که خط سیر تاریخی بسیار خواندنی داره خیلی سریع به جلو می‌ره و اصلا آدم دوست نداره که کتاب رو زمین بزاره. رابطه بین توسعه اقتصادی و توسعه ی سیاسی رو به روشنی و در قالب نظریه ای جدید توضیح داده و مثال های بسیار زیادی از طول تاریخ بشر در اثبات مدعای نظریه ، در جای جای کتاب استفاده کرده. خوندش رو حتما پیشنهاد میکنم. مخصوصا که برای تبیین و درک مشکلات فعلی مملکت خودمون بسیار خوب و لازم هستش. در مورد مسأله الیگارشی و رابطه ی اون با عدم توسعه اقتصادی هم بسیار عالی توضیح داده
در 9 ماه پیش توسط JAY 2.0
کتاب جدا از اینکه بهش نقدهایی منطقی وارده، توضیحات بسیار خوبی میده و از خریدش راضی ام. فرهنگ کتابخوانی، علی الخصوص این نوع کتابها باید بیشتر جا بیفته تا مردم زندگی رو به پیشرفتی داشته باشند. جای تاسفه که تعداد نظر دهندگان اینقدر کم و این کتاب اینقدر غریب هست...
در 2 سال پیش توسط محمد امین نور علی خیرزاد
به نظر میرسه طرح روی جلد بر خلاف کتاب اصلی, پرچم ایران را طراحی کرده
در 7 ماه پیش توسط a.a...reh
متاسفانه با اولین نگاه گذرا به مقدمه ی کتاب از خیر خرید آن گذشتم. نویسنده همه جا به جای عجم اوغلو از پسوند اوغلوی نام نویسنده ی کتاب استفاده کرده که بی معنا است، مثل اینکه ما بنویسیم آقای پور و یا زاده و یا به یای نسبت اکتفا کنیم.
در 2 سال پیش توسط inf...o