Loading

چند لحظه ...
کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

نسخه الکترونیک کتاب مجموعه اشعار رهی معیری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب مجموعه اشعار رهی معیری را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

بیش‌تر دوست‌داران شعر و ادب پارسی ابیاتی از غزل‌های زیبا را در حافظه دارند. زمانی که غزل‌های‌ حافظ و سعدی و دیگر شاعران ورد زبان‌ها بود. رهی معیری یکی از شاعرانی است که به تجربه‌ی روحی رسید  و احساسات خود را در قالب واژگان، ترکیب‌های ویژه و آرایه‌های لفظی و معنوی برای مخاطبانش تعبیر کرد. او زمانی به غزل روی آورد که همه‌ی مردم غزلیات شاعران معروف را می‌خواندند اما رهی زبان سعدی را انتخاب کرد و با ثروت لغوی خود جهانی فراتر از شعر خلق کرد.

درباره کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

فیدیبو با جمع‌آوری منتخب اشعار رهی معیری شاعر معاصر ایرانی در بخش‌های ابیات پراکنده، غزلها، منظومه‌ها، رباعی‌ها، چند تغزل و چند قطعه در یک کتاب الکترونیک pdf به مخاطبان و علاقه‌مندان شعر فارسی این امکان را داده است تا با نگاهی بر قالب‌های مختلف سروده‌شده از رهی معیری آشنایی کلی با سبک و زبان شعر او پیدا کنند.

درباره رهی معیری

محمدحسن «بیوک» معیری متولد اردیبهشت ۱۲۸۸ در تهران با تخلص رهی از غزل‌سرایان معاصر ایران و از ترانه‌سرایان و تصنیف‌سرایان معروف در ایران است.

خانواده‌ی محمد حسن هم از ناحیه مادر و هم از ناحیه‌ی پدر  همه از بزرگان علم و سیاست بودند. او از کودکی به شعر و موسیقی و نقاشی علاقه فراوان داشت و در این هنرها مهارت زیادی پیدا کرد. هفده سال بیش‌تر نداشت که اولین رباعی خود را سرود و زمانی که تحصیلات خود را تمام کرد به شغل‌های دولتی مثل کار در اداره ثبت، شهرداری تهران، وزارت کار، خدمات اداره‌ی انتشارات و مطبوعات، وزارت اقتصاد ملی و وزارت پیشه و هنر مشغول به خدمت بود و بعد از بازنشستگی در کتابخانه سلطنتی کار کرد.

کارهای دولتی باب طبع رهی معیری نبود به همین دلیل او از کارهای دولتی انصراف داد و به رادیو رفت و تصنیفها و ترانهها و آهنگهای زیادی ساخت. هنوز هم پس از گذشت سالیان، شعر و ترانه‌های رهی معیری در خاطر مردم مانده است. ترانه‌های معروفی مثل «شد خزان»، «شب جدایی»، «کاروان» و «مرغ حق» از ترانه‌های مشهور و ماندگار رهی است.  بسیاری از استادان موسیقی و آهنگسازان معروفی چون «استاد ابوالحسن صبا»، «مرتضی محجوبی» و «رضا محجوبی»، «آذر پژوهش»، «جواد بدیع‌زاده»، «محمدرضا شجریان» و «استاد غلامحسین بنان» از ترانه‌ها و اشعار رهی معیری استفاده می‌کردند. رهی اعتقاد داشت: «سر شوریده و روح آزاد هنرمند به ویژه شاعر با زندگی سراسر مسئولیت زناشویی، سازگار نیست...» و همین دیدگاه باعث شد تا او تا پایان عمر تنها زندگی کند.

رهی معیری ویژگی‌های اخلاقی برجسته‌ای داشت او علاوه بر ادب و مهربانی و تواضع فردی زیباپرست بود و انتخاب تخلص شاعرانه‌ی «رهی» به پیشنهاد دوست صمیمی‌اش «امیری فیروزکوهی» اتفاق افتاد.

از انجمنهایی که رهی در آن حضور داشت انجمن ادبی حکیم نظامی به سرپرستی «وحید دستگردی» بود. رهی در انجمن های فرهنگستان ایران، انجمن روابط فرهنگی ایران و پاکستان، جامعه باربد، انجمن موسیقی ملی و دیگر انجمنها نیز همکاری می کرد و دو سال هم مسئولیت صفحهی شهر اطلاعات هفتگی را بر عهده داشت.

عمر 59 ساله‌ی رهی معیری در سال 1347 در تهران به پایان رسید. او در زمان حیات خود چند اثر ماندگار به یادگار گذاشت که مهم‌ترین و ارزنده‌ترین آن‌ها مجموعه اشعار اوست که بارها به گونه‌های مختلف منتشر شده است.

در بخشی از کتاب مجموعه اشعار رهی معیری می‌خوانیم

غرق تمنای توام

در پیش بیدردان چرا فریاد بی حاصل کنم

 گر شکوه ای دارم ز دل با یار صاحبدل کنم

 در پرده سوزم همچو گل در سینه جوشم همچو مل

من شمع رسوا نیستم تا گریه در محفل کنم

اول کنم اندیشهای تا برگزینم پیشهای

آخر به یک پیمانه می اندیشه را باطل کنم

زآن روستانم جام را آن مایه آرام را

تا خویشتن را لحظهای از خویشتن غافل کنم

از گل شنیدم بوی او مستانه رفتم سوی او

تا چون غبار کوی او در کوی جان منزل کنم

 روشنگری افلاکیم چون آفتاب از پاکیم

خاکی نیم تا خویش را سرگرم آب و گل کنم

غرق تمنای توام موجی از دریای تو ام

من نخل سرکش نیستم تا خانه در ساحل کنم

 دانم که آن سرو سهی از دل ندارد آگهی

 چند از غم دل چون رهی فریاد بی حاصل کنم

خیال انگیز

خیال انگیز و جان پرور چو بوی گل سراپایی

نداری غیر از این عیبی که می دانی که زیبایی

من از دلبستگیهای تو با آیینه دانستم

که بر دیدار طاقت سوز خود عاشق تر از مایی

به شمع و ماه حاجت نیست بزم عاشقانت را

تو شمع مجلس افروزی تو ماه مجلس آرایی

منم ابر و تویی گلبن که میخندی چو می گریم

تویی مهر و منم اختر که می میرم چو می آیی

مراد ما نجویی ورنه رندان هوس جو را

بهار شادی انگیزی حریف باده پیمایی

مه روشن میان اختران پنهان نمی ماند

میان شاخه های گل مشوپنهان که پیدایی

کسی از داغ و درد من نپرسد تا نپرسی تو

دلی برحال زار من نبخشد تا نبخشایی

مرا گفتی: که از پیرخرد پرسم علاج خود

خرد منع من از عشق تو فرماید چه فرمایی

من آزرده دل را کس گره از کار نگشاید

مگر ای اشک غم امشب تو از دل عقده بگشایی

رهی تا وارهی از رنج هستی ترک هستی کن

که با این ناتوانیها به ترک جان توانایی

سبک اشعار و زبان رهی معیری

رهی معیری به واسطه‌ی غزل‌هایی که سروده است بین صاحب‌نظران جایگاه بلندی دارد. «شفیعی کدکنی» معتقد است:«... امروز رهی یکی از مهم‌ترین غزل‌سرایان معاصر به شمار می‌رود و شعرش دوستداران بسیار دارد... » و «محمد حقوقی» درباره‌ی کیفیت غزل‌های رهی می‌نویسد:«... بر اثر رعایت تام شاعر از اصول و فنون و دقت تمام او در بیان مضمون، در میان غزل‌های امروز، کمتر همانند دارند». آن‌چه امروز باعث ماندگاری نام رهی معیری در ادبیات ایران شده شیوایی و سادگی و زیبایی زبان اوست. رهی معیری به سبک کلاسیک شعر می‌سرود و در این شیوه بیش‌از همه از مقلدان «سعدی» بود. «محمد حقوقی» در وصف غزل رهی گفته است:« غزلی صاف و پاک و خالی از خدشه و حشو. تا آنجا که در کمتر غزل اوست که یک مصراع سست و در کمتر مصراع اوست که یک کلمه زاید بتوان دید و این از نهایت وسواس او در انتخاب کلمات و ترکیبات حکایت میکند».

زبان ساده و خالی از تكلف رهی معیری تنها در غزلیات او نیست، بلکه از زمان حیاتش تاکنون، رباعی و قطعه و ابیات پراکنده‌ی او که به شکل خلاصه در کتاب‌های مختلف جمع‌آوری شده‌اند مخاطبان و علاقه‌مندان زیادی را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده که آثار رهی، پیوسته در شمارگان نسبتا بالا تجدید چاپ شوند.

تقریبا می‌توان گفت بیشتر افراد صاحب‌نظر که درباره‌ی سروده‌های رهی و ساختار و زیباشناسی آن صحبت کرده‌اند هر کدام به گونهای به ساختار خاص و زیبای زبان رهی اشاره کرده‌اند. غلامحسین یوسفی در این باره نوشته است: «... مزیت بارز شعر رهی پاکیزگی و زدودگی الفاظ و حسن اسلوب و گرمی و طراوت زبان دلپذیر اوست» و «علی دشتی» در مقدمه ای که بر کتاب «سایه عمر» رهی نوشته، گفته است: «بدون تردید یکی از کسانی که به پاکی لفظ و حسن ترکیب موصوف است، رهی معیری است که در سخن او کمتر با ترکیب سست و تعبیر فرو افتاده مواجه می شویم».

رهی با استفاده از کلمات گوش‌نواز شعر‌هایی سروده که برای مخاطبان شعر همواره زیبا و دلنشین بوده‌اند. یکی از نکاتی که رهی در زمینه‌ی موسیقی‌افزایی از آن بهره گرفته استفاده از افعال مثبت و منفی و تکرار آن‌ها و تغییر ضمایر است. تکرار هم از جمله ترفندهایی است که رهی در دیوان اشعار خود از آن زیاد استفاده کرده است. او با انتخاب واژه‌هایی که  در یک یا چند حرف اشتراک دارند یا با پیوند زدن چند صفت و چند اسم به یکدیگر  آهنگ و موسیقی سخن خود را افزایش می‌دهد. این روش در عمق بخشی به  کلام او تاثیر دو چندانی دارد به عنوان مثال در غزل سوزد مرا سازد مرا، رهی معیری با استفاده از کلماتی همچون عاشق، شورانگیز، تشویش، درویش و آتش آهنگی در شعر خود به وجود آورده که خواننده را با شگردهای موسیقی‌افزایی شاعر آشنا می‌کند و متوجه می‌شویم که کاربرد هماوایی در بیشتر غزل‌های رهی معیری به چشم می‌آید.

 

ساقی بده پیمانه ای ز آن می که بی خویشم کند

بر حسن شور انگیز تو عاشق تر از پیشم کند

زان می که در شبهای غم بارد فروغ صبحدم

 غافل کند از بیش و کم فارغ ز تشویشم کند

 نور سحرگاهی دهد فیضی که می خواهی دهد

با مسکنت شاهی دهد سلطان درویشم کند

سوزد مرا سازد مرا در آتش اندازد مرا

وز من رها سازد مرا بیگانه از خویشم کند

بستاند ای سرو سهی! سودای هستی از رهی

یغما کند اندیشه را دور از بد اندیشم کند

برای خرید و دانلود کتاب‌های شعر از فیدیبو کافی است نام شاعر یا نام ناشر را در همین صفحه جست‌وجو کنید.

 

 

مشخصات کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

 • ناشر فیدیبو
 • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 0.81 مگابایت
 • تعداد صفحات صفحه

نظرات کاربران درباره کتاب مجموعه اشعار رهی معیری

خیلی خوبه .اگر امکانش هست کتابهایی از آقای فاضل نظری هم قرار بدید
در ۴ سال پیش توسط esm...079 ( | )
غم انگیز و دلربا
در ۳ سال پیش توسط داود TheツJackal彡 ( | )
رهی عالیه
در ۳ سال پیش توسط Shervin ( | )
عالیه ممنون از شما برای قرار دادن مجموعه اشعار رهی معیری عزیز
در ۴ سال پیش توسط atr...979 ( | )
رهی بی نظیره
در ۸ ماه پیش توسط آترین پویندجو ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • بعدی ›
 • آخرین ››