فیدیبو نماینده قانونی ترفند و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری

کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری

نسخه الکترونیک کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری

تنها قدرتی که به ذهن آشفته‌ی ما فرمان می‌دهد خود ما هستیم. هر چیزی که ذره‌ای از احساسات مرموز ما پرده بردارد ـ چرا ما چنین رفتاری داریم؟ چرا چنین حسی داریم؟ چه کارهایی را نباید انجام بدهیم ـ ما را مجذوب می‌سازد. دانستن آنچه وضعیت ما را تغییر می‌دهد، برایمان لذت‌بخش است. گفته‌ی مشهوری است که شنیده‌ایم «خودت را بشناس». ولی برخلاف این گفته، در این زمانه‌ی آشفته، در جامعه‌ای که اندیشه و تعمق در آنجایی ندارد و با دیوانگی‌هایی که خود درونی ما باعث آن‌هاست، دشوارترین کار، آگاهی از خویشتن است. هنوز هم در حال جست‌وجو هستیم، همچنان شباهت‌های خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم، همیشه مشتاقیم تا بیشتر بدانیم که هستیم، چرا چنین حسی داریم، چرا چنین رفتار کردیم و از همه مهم‌تر اگر فرصتی به ­دست بیاید چگونه خواهیم بود؟ آزمون‌ها آغاز بسیار مناسبی هستند. می‌توانید آن‌ها را سر میز شام، وقتی به پیک‌نیک می‌روید، موقع گردش در ساحل یا حتی در مهمانی انجام دهید. این آزمون‌ها می‌توانند نظر شما را درباره‌ی موضوعاتی که مدت‌ها درباره‌شان بحث ­کردید، یا گاوی که نماد تقدس در زندگی شماست، کاملاً تغییر دهند.

ادامه...
  • ناشر ترفند
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 2.11 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۴۳ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:سرسخن

خوشحالیم که شما کتاب جامع آزمون­های خودشناسی را در دست دارید. با وجود حدود سه هزار آزمون خودشناسی، قطعاً ما مهم­ترین مخلوق بررسی شدنی روی کره ی زمین هستیم. همچنین ما موجوداتی هستیم آگاه به حال خود. ما هرگز از سنجیدن توانایی­های خود با آزمون های متفاوت خسته نمی­شویم، چه این آزمون شرط­­بندی ساده­ یا بازی پوکر باشد یا مسایل بی اهمیت دیگر: از زندگی حیوانات گرفته تا طالع بینی.
تنها قدرتی که به ذهن آشفته ی ما فرمان می­دهد خود ما هستیم. هرچیزی که ذره­ای از احساسات مرموز ما پرده بردارد ـ چرا ما چنین رفتاری داریم؟ چرا چنین حسی داریم؟ چه کارهایی را نباید انجام بدهیم ـ ما را مجذوب می­سازد. دانستن آنچه وضعیت ما را تغییر می­دهد، برایمان لذت­بخش است.
گفته ی مشهوری است که شنیده­ایم «خودت را بشناس». ولی برخلاف این گفته، در این زمانه ی آشفته، در جامعه­ای که اندیشه و تعمق در آن جایی ندارد و با دیوانگی­هایی که خود درونی ما باعث آن هاست، دشوارترین کار، آگاهی از خویشتن است. هنوز هم در حال جست­وجو هستیم، همچنان شباهت­های خود را با دیگران مقایسه می­کنیم، همیشه مشتاقیم تا بیشتر بدانیم که هستیم، چرا چنین حسی داریم، چرا چنین رفتار کردیم و از همه مهم­تر اگر فرصتی به ­دست بیاید چگونه خواهیم بود؟
آزمون­ها آغاز بسیار مناسبی هستند. می­توانید آن ها را سر میز شام، وقتی به پیک­نیک می­روید، موقع گردش در ساحل یا حتا در مهمانی انجام دهید. این آزمون­ها می­توانند نظر شما را درباره ی موضوعاتی که مدت­ها درباره­شان بحث ­کردید، یا گاوی که نماد تقدس در زندگی شماست، کاملاً تغییر دهند.

چگونه بهترین نتیجه را از این کتاب به ­دست بیاوریم؟

به ­نظرم پرسش­های چهارجوابی روش بسیار مناسبی برای بیان واضح موضوعاتی هستند که مربوط به مسایل متعدد روان­شناسی انسان می شوند. این آزمون­ها برگرفته از تحقیقات، مطالعات و تجربه های عملی و درمانی افرادی است که در زمینه ی روان­شناسی، جامعه­شناسی و روان کاوی شناخته شده هستند.
عملکرد پرسش­ها کاملاً واضح است و به­ هیچ وجه احمقانه به ­نظر نمی رسند، همچنین پاسخشان جواب قطعی نیست. من مطمئنم که این پرسش ها بسیار پذیرفتنی­تر از پرسش­های سطح پایینی هستند که در مجله ها چاپ می­شوند. در واقع بسیاری از این آزمون­ها سوالاتی است که یک روان­کاو در جلسات درمان از ما خواهد پرسید. من به پرسش هایی اشاره می­کنم که در پرونده ی هر بیماری به ­چشم می خورد:

* آیا شما با این مساله موافق هستید که والدین باید برای کودکان توضیح دهند که در صورت خطا با چه برخوردی مواجه خواهند شد؟ (نگاه کنید به والدین شما خوب هستند؟)
* دوست دارید که هیپنوتیزم شوید؟ (نگاه کنید به آیا شما نابغه­ای کشف نشده هستید؟)
* آیا از پذیرفتن تعاریفی که از کمالات شما می­شود، خودداری می کنید؟ (از موفقیت می­ترسید؟)
* تمایل دارید که در مسابقات فوتبال، لاتاری، اسب­دوانی یا مسابقاتی که تصادف و شانس در آن ها مهم است، شرط­بندی کنید؟ (تا چه اندازه بلندپروازید؟)
* شما با گفتن دروغ­های مصلحتی برای جلوگیری از دعوا موافقید؟ (شما گاهی نقاب به صورت می­زنید؟)
* آیا می­توانید بی این­که معذب شوید، تعاریف دیگران را بپذیرید؟ (تا چه اندازه خود را ارزشمند می­دانید؟)
* تا به ­حال کارهای خلاف انجام داده­اید؟ یا آرزو کرده­اید که کاش انجام می­دادید؟ (می­توانید قانون شکنی کنید؟)

برای سرگرمی پاسخ بدهید

برای اطمینان از نتایج آزمون­ها می­توانید راجع به سوالاتی که می خواهید پاسخ بدهید از دیگر افرادی که این پرسش ها را پاسخ داده اند، پرس وجو کنید. برای جذاب­تر شدن از یکی از دوستانتان بخواهید که همزمان با شما همان سوال ها را جواب بدهد، ولی اگر با جواب­های او و یا نتایج پرسش ها موافق نبودید، علت این است که شما آگاهانه یا ناخودآگاه جواب­های درستی را انتخاب نکردید و واقعیت را تحریف کردید؛ یا این­که شناخت درستی از خودتان ندارید. اگر چنین اتفاقی افتاد یک ­بار دیگر جواب­هایتان را بررسی کنید. در نظر گرفتن این که جواب های شما تا چه اندازه متفاوت از واقعیت است باعث می شود تا دفعات بعدی با دقت بیشتری به آزمون­ها پاسخ دهید.

به خاطر خودتان صادق باشید

آیا این کتاب شما را قادر خواهد ساخت تا خود واقعیتان را بشناسید؟ تا حدود زیادی به خود شما بستگی دارد. برای نتیجه ی خوب، بهتر است که جواب­ها را تحریف نکنید و صادق باشید. هیچ­کس شما را نمی­بیند، بنابراین با خودتان روراست باشید. بهترین راه این است که در هنگام پاسخ دادن شرایط را بررسی نکنید. سعی نکنید که ضعف ها را کمتر و توانایی­ها را بیشتر جلوه دهید. اگر با دقت پاسخ دهید و پاسخ هایتان صادقانه باشند و با خودتان روراست باشید، نتیجه نمایان شدن خود واقعی شما خواهد بود.
از آزمون­ها لذت ببرید!

دکتر سالواتور دیداتو

پاره ی نخست: خود واقعی ماآزمون شماره ی ۱

شما تا چه میزان جسارت آندرتی یا نیول را دارید؟ این پرسش­ها مشابه پرسش­های استفاده شده ی ایسنک هستند. به سوالات زیر پاسخ درست یا غلط بدهید تا میزان شجاعتتان مشخص شود.

۱. هنگام خرید اغلب مارک­هایی را انتخاب می­کنم که برایم آشنا هستند.
درست ... غلط ...

۲. آشفتگی دوستانم مرا نیز آشفته می­کند.
درست ... غلط ...
۳. افراد غمگینی که برای خود متاسفند، مرا آزار می دهند.
درست ... غلط ...
۴. به نظرم گریه ی شوق احمقانه است.
درست ... غلط ...
۵. طرفداران حیوانات بیش از اندازه به احساسات و آسایش آن ها توجه می­کنند.
درست ... غلط ...
۶. بعد از کشیدن مواد مخدّر احساس شادی می­کنم.
درست ... غلط ...
۷. احتمالاً با غریبه­ای که در یک گروه است، احساس همدردی می کنم.
درست ... غلط ...
۸. نمایش احساسات در جمع تا حدی آزارم می­دهد.
درست ... غلط ...
۹. من شغلی را که نیازمند تغییر و مسافرت است، به شغلی که مرا در خانه نگه دارد، ترجیح می­دهم.
درست ... غلط ...
۱۰. من اغلب پول­هایم را پس انداز می­کنم.
درست ... غلط ...

امتیاز

برای محاسبه ی امتیاز خود کافی است برای هر جوابی که با پاسخ­ها یکسان است، ۱ امتیاز در نظر بگیرید:
۱. غلط ۲. غلط ۳. درست ۴. درست ۵. درست ۶. درست ۷. غلط ۸. درست ۹. درست ۱۰. غلط
اگرچه بی­پروایی محض در دایره ی کلمات وجود ندارد، ولی برخی افراد هستند که دوست دارند دیگران آن ها را فردی شجاع و ماجراجو بدانند. در چنین مواقعی نام افرادی چون ماریو آندرتی راننده ی مسابقات اتومبیل­رانی سرعت، سر ریچارد برنسون، بالُن سوار مشهور و رابی نیول موتورسوار شهیر به ذهن ما می رسد. مطالعات نشان می دهد که افراد شجاع از اعتماد به ­نفس و ضریب IQ بالاتری نسبت به افراد محتاط بهره می­برند. ولی این تازه بخشی از واقعیت است.
در موسسه ی روان­درمانی دانشگاه لندن دکتر اچ.جی ایسنک و اس.جی ایسنک مطالعه ی ویژه­ای درباره ی افراد شجاع انجام دادند. تحقیقات آن ها که روی ۱۲۰۰ نفر انجام شد، نمایانگر این بود که افراد جسور و شجاع بیشتر برون­گرا هستند و اغلب کارهایشان را بدون بررسی قبلی و فی البداهه انجام می­دهند و برخلاف تصور مرسوم ویژگی خطر پذیری آن ها دلیل بر عصبی­ بودن آن ها نیست. روان­شناسان به این نتیجه رسیدند که تقریباً نیم تا دو سوم توانایی خطر­پذیری ما موروثی است.

تفسیر

ایسنک متوجه شد که مردان بیش از زنان ماجراجو هستند. افراد شجاع دوست دارند که اتفاقات و تغییرات زیادی طی زندگی روزانه برایشان پیش بیاید. ظرفیت هیجان­پذیری آن ها بالاتر از میانگین است و بی­حوصلگی ناشی از یکنواختی مشکلی است که برای آن ها بارها و بارها تکرار می­شود.
افراد ماجراجو از نشان دادن احساسات و بیان تاثراتشان از اتفاقات بیرونی پرهیز می­کنند و اغلب از ابراز احساسات دیگران معذب می­شوند. آن ها افرادی احساساتی نیستند و عمل کردن را به ابراز احساسات ترجیح می­دهند.
افراد جسور اغلب بی­صبرانه در انتظار حرکت هستند و به سمت افراد و چیزهایی تمایل دارند که جدیدند و تمام تلاششان را برای به دست آوردن آن ها به ­کار می­برند. بسیاری از کارها مانند کوه­نوردی و موج­سواری که در نظر افراد میانه­رو خطرناک و ریسک­پذیر است، برای آن ها بی­خطر و عادی است.
میزان شجاعت و ماجراجویی افراد به محیط اطراف آن ها دارد. تحقیقات گروه­های پویا نشان می­دهد که الگویی با نام «نوبت خطر دار(۱)» وجود دارد. بدین معنا که افراد گروه همدیگر را در مورد شجاعتشان تحقیر می­کنند، بنابراین آن فرد در خلوت خود دنبال انجام دادن کارهای پرخطرتری می­گردد. وقتی گروهی شکل می­گیرد تا در مورد مساله­ای تصمیم­گیری کنند، اعضای آن موضع شدیدتری می­گیرند؛ زیرا از سوی هم­گروه­های خود حمایت می­شوند. آی.ال.جنیس(۲) این پدیده را «تفکر جمعی» نام­گذاری کرده است. در کتاب قربانیان تفکر جمعی(۳)، او مثال هایی راجع به عملکرد تفکر جمعی می­زند، که یکی از آن ها تدبیر نادرست آمریکا برای حمله به کامبوج، در زمان جنگ ویتنام بود.
در تاریخ بشر افراطی­های زیادی وجود داشته اند. متخصصین بیوشیمی افراد ماجراجو را «معتادان آدرنالین(۴)» می­نامند، زیرا آن ها نیاز به درصد بالای آدرنالین دارند تا احساس رضایت داشته باشند. ولی به همان اندازه که محدودیت­های بیرونی بشر از عوامل روان­شناختی تاثیر گرفته ­است، تحمیل خانواده نیز نقش بسزایی را در میزان جسارت و ماجراجویی فرد ایفا می­کند. کشمکش پرورش و طبیعت انسان تشخیص این را که کدام­یک مسوولیت بیشتری برای رفتارهای خطر­پذیر دارد دشوار می سازد؛ تحقیقات نشان می­دهد که والدینی که محیط­های پر هیجانی را برای فرزندان خود فراهم می­کنند، اغلب خود جزو گروه ماجراجویان هستند. ولی اگر این خانواده فرزند ماجراجویی داشته باشد تشخیص این­که طبیعتش باعث چنین روحیه­ای شده و یا تربیتش، کار بس دشواری است.

نظرات کاربران درباره کتاب كتاب جامع آزمون‌های شخصيت‌شناسی درون‌كاوی و تحليل رفتاری