فیدیبو نماینده قانونی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب صفات بایسته یک مدیر

کتاب صفات بایسته یک مدیر
۲۱ ویژگی برای مدیریت و رهبری‌

نسخه الکترونیک کتاب صفات بایسته یک مدیر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب صفات بایسته یک مدیر

رویای شما چیست؟ در تخیلات خود در چه نقشی هستید؟چه چیز بین شما و این رویا فاصله می اندازد.جواب این سوال قابلیت رهبری است.دکتر جان ماکسول می گوید هر موفقیت و شکستی به قابلیت رهبری بستگی دارد.اما آگاهی از چگونگی رهبری و هدایت دیگران تنها نیمی از مبارزه است.درک قابلیت رهبری و هدایت عملی دیگران دو کار متفاوت است.نه توان مالی و نه راهکار هیچ یک مزیت ماندگار نیستند.این فقط کار تیمی است که در نهایت باعث ایجاد مزیت رقابتی می شود.

ادامه...

بخشی از کتاب صفات بایسته یک مدیر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

چه چیز باعث می شود که افراد از رهبر پیروی کنند؟ چرا انسان ها از یک رهبر پیروی نمی کنند ولی رهبر دیگری را با شوق تا آخر دنیا همراهی می کنند؟ چه چیز نظریه پردازان رهبری را به سوی رهبران موفق با قابلیتِ رهبری عملی و موثر در دنیای واقعی سوق می دهد؟ جواب این سوالات در خصوصیات شخصیتی فرد نهفته است.
دوست من، آیا می دانید از خصوصیات لازم برای رهبری بزرگ شدن ـ رهبری که دیگران را به خود جلب کرده و موجب انجام کارها می شود ـ بهره مندید یا نه؟
مقصودم این است که اگر زمانی را صرف بررسی دقیق درونی خود کنید آیا قادرید خصوصیاتی را بیابید که برای تحقق بخشیدن به بزرگ ترین و دست نیافتنی ترین آرزوهایتان ـ آرزوهایی چنان نامحتمل که هرگز آنها را با دیگران درمیان نگذاشته اید ـ لازمند؟ این سوالی است که هریک از ما، در صورتی که مایل به دست یابی به توانایی های واقعی خود هستیم، باید جرات پرسش آن را از خود داشته باشیم و به آن جواب دهیم.
هدف من از نگارش این کتاب کمک به شماست برای تشخیص، پرورش و بهینه سازی خصوصیات فردی ای که شخص برای رهبری باید دارا باشد، رهبری که دیگران مایلند از او پیروی کنند. اگر کتاب ۲۱ قانون غیر قابل انکار رهبری را خوانده اید، آگاهید که رهبر شدن به زمان نیازمند است. قانون فرآیندها می گوید رهبر شدن، روزانه پرورش می یابد نه در یک روز.
بخشی از پرورش و رشد رهبر ناشی از یادگیری قوانین رهبری است، زیرا این قوانین ابزاری برای تعلیم چگونگی اجرای موثر اصول رهبری است. اما درک اصول رهبری و انجام عملی آن دو مورد کاملاً متفاوتند.
اخیرا، با دوستی به نام بیل فری من(۱) صحبت می کردم. او رییس مجتمع صنعتی واتکینز(۲) است (بزرگ ترین شرکت حمل ونقل خصوصی در آمریکا). بیل مدیری عالی می باشد و مانند همه رهبران موفق، همواره در جست وجوی راه هایی است برای رشد و یادگیری بیشتر.
او در مورد کتاب «۲۱ قانون غیرقابل انکار رهبری» من گفت: «من تقریبا نصف کتابت را خوانده ام و اثر زیادی بر من گذاشته است.» بعد نکته ای را ذکر کرد که اثر زیادی برمن گذاشت. او گفت: «بگذار بگویم چگونه کتابت را می خوانم. هر روز صبح یک فصل از آن را خوانده و تمام روز در مورد آن قانون بخصوص فکر می کنم. در حین کار کردن، به خود توجه کرده و می پرسم، من چگونه از این قانون بخصوص رهبری استفاده می کنم؟ به افراد دیگر در شرکت نگریسته و توجه می کنم که آیا آنها این قانون را رعایت می کنند یا نه؛ تمامی شرکت خود را براساس این قانون بخصوص سنجیده و به توجه، تفکر و ارزیابی در این باره می پردازم. هر روز صبح، نوبت یک قانون متفاوت است. این تجربه واقعا موجب آگاهی من شده است.»
اظهارات بیل مرا واقعا تشویق کرد. در حقیقت گفته های او باعث شد که کتاب حاضر را بنویسم. بیل پرورش قابلیت رهبری را از درون آغاز می کند، زیرا بهترین کار همین است.
تاثیر و نفوذ رهبران، ناشی از شخصیت درونی آنان است؛ خصوصیات درونی که این افراد را ساخته است. برای رسیدن به بالاترین سطح رهبری، باید این خصوصیات را از درون رشد و پرورش داد.
پس از صحبت با بیل، زمانی را صرف تفکر در مورد خصوصیات بهترین رهبرانی که می شناسم کردم، رهبرانی که دیگران واقعا به پیروی از آنان تمایل دارند.
به دنبال زمینه های مشترک آنان گشتم. با سایر رهبران صحبت کرده و نظراتشان را شنیدم. رهبرانی را که نقش موثری در شکل دادن به تاریخ داشته اند مورد بررسی قرار دادم. سرانجام فهرستی از ۲۱ خصوصیتی که در همه رهبران بزرگ وجود داشته، فراهم آوردم. این خصوصیات در کتاب حاضر تعریف و توصیف شده اند. کتابی که با هدف تهیه مکملی برای کتاب ۲۱ قانون غیرقابل انکار رهبری تنظیم گردیده است.
همچنان که به خواندن این کتاب می پردازید، ممکن است متوجه شوید که می توانید هربار به راحتی چندین فصل را باهم بخوانید. حتی ممکن است بتوانید تمام کتاب را در یک نشست تمام کنید. ولی این کار را نکنید. «۲۱ ویژگی برای مدیریت و رهبری» برای آن تهیه شده که به همان روش بیل فری من با داشتن برنامه و روش مناسب خوانده و درک شود.
توصیه من آن است که مدتی را صرف زندگی با این کتاب کنید. فصلی را مطالعه کرده و زمانی را به تفکر، بازبینی و دوباره خوانی اختصاص دهید. اگر خصوصیتی که مطالعه می کنید جزو نقاط ضعف شما است، قبل از رفتن به فصل بعدی، مدتی روی آن توقف کنید. حتی ممکن است بخواهید در طول سال این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا هر خصوصیت را بخشی از شخصیت خود نمایید.
همه چیز بسته به قابلیت رهبری، پیروز شده و یا شکست می خورد و قابلیت رهبری به واقع از درون رشد و پرورش می یابد. اگر بتوانید در درون خود آن رهبری شوید که قابلیتش را دارید، می توانید به صورت بیرونی هم تبدیل به رهبری گردید که مایلید باشید. دیگران مایل به پیروی و دنبال کردن شما خواهند بود و زمانی که این امر تحقق یابد می توانید به انجام هر کاری در این جهان دست بزنید.

۱. شخصیت

مثل صخره قوی و محکم باشید

رهبری، قابلیت و اراده گردهم آوری مردان و زنان برای هدفی مشترک است و شخصیتی که در دیگران اعتماد و اطمینان ایجاد می کند.
برنارد مونتگمری(۳) ـ فیلدمارشال انگلیسی

هرگز برای دست یابی به «صلح و آرامش» تجربیات و یا اعتقادات خود را انکار نکنید.
داک هامرشولد، سیاست مدار و برنده جایزه نوبل(۴)

به خطر انداختن همه چیز

اگر در فرودگاه های کوچک زمانی را سر کرده و تجربه زیادی از پرواز با هواپیمای شخصی شرکت خود دارید، احتمالاً جت لیر را دیده و یا با آن پرواز کرده اید. من چندبار با این نوع هواپیما پرواز کرده ام و باید بگویم که تجربه فوق العاده ای بوده است. این هواپیمای کوچک تنها قادر به حمل پنج یا شش مسافر بوده و بسیار سریع است، اما شکل آن مثل محفظه باریکی است که به آن موتور جت نصب شده باشد. باید اذعان کنم که پرواز با جت لیر بسیار هیجان انگیز است. اما شگفت انگیزترین جنبه این هواپیما، زمانی است که در پرواز صرفه جویی می شود. من میلیون ها کیلومتر با خطوط هوایی مختلف پرواز کرده و به طی مسافات طولانی برای رسیدن به فرودگاه، پس دادن ماشین اجاره ای، پروازهای رفت و آمد، ترمینال های شلوغ و تاخیرهای تمام نشدنی عادت دارم. همه اینها مانند کابوسی به نظر می آیند، اما پرواز با جت لیر می تواند مدت مسافرت را به نصف برساند.
پدر این هواپیمای شگفت آور، مردی به نام بیل لیر(۵) است، مخترع، خلبان و سرمایه دار. لیر صاحب بیش از ۱۵۰ اختراع ثبت شده است از جمله: خلبان خودکار، رادیو ماشین و نوارهای کاست هشت لبه (نمی توان همیشه برنده بود!)
لیر دارای نگرشی پیشرو بود و در دهه ۱۹۵۰ متوجه امکانات تولید هواپیماهای کوچک جت برای استفاده شرکت ها شد.
چندین سال طول کشید تا او موفق شد رویایش را به واقعیت تبدیل کند، اما در سال ۱۹۶۳ اولین هواپیمای جت لیر پرواز آزمایشی خود را انجام داد و در سال ۱۹۶۴ لیر اولین جت تولیدی خود را به نخستین مشتری تحویل داد.
موفقیت لیر خیلی سریع بود و او به سرعت هواپیماهای زیادی را به فروش رساند. اما کمی بعد متوجه شد که دو دستگاه از هواپیماها در شرایط نامعلومی سقوط کرده اند. لیر بسیار پریشان شد. در آن زمان پنجاه و پنج جت لیر، مالکین خصوصی داشت و لیر بلافاصله به همه ی آنها اطلاع داد که تا زمان کشف علت سقوط آن دو هواپیما توسط تیمش، از هواپیماها استفاده نکنند. تصور این که انسان های دیگری هم ممکن بود کشته شوند برای او مهمتر از هر تبلیغ منفی ای بود که این هشدار ممکن بود در رسانه ها به وجود آورد.
همچنان که لیر در مورد آن پروازهای بدفرجام تحقیق می کرد متوجه دلیل احتمالی برای این سقوط ها شد ولی قادر نبود جز در حالت پرواز مشکل فنی مربوطه را معین و مشخص کند. تنها یک راه قطعی برای اطمینان از درستی تشخیص لیر وجود داشت. او باید این شرایط را شخصا در هوا ایجاد می کرد.
این کار خطرناکی بود ولی لیر آن را انجام داد. همچنان که پرواز با جت ادامه داشت لیر تقریبا کنترل هواپیما را از دست داده و نزدیک بود به سرنوشت دو خلبان دیگر دچار شود. اما موفق شد آزمایشات خود را به پایان رسانده و عیب واقعی را معین کند. برای رفع این مشکل، لیر قطعه جدیدی درست کرد و همه ی پنجاه و پنج هواپیمای فروخته شده خود را به آن مجهز کرده و در نتیجه خطر سقوط را از میان برداشت.
عدم استفاده از هواپیماهایی که فروخته شده بود لطمه مالی زیادی به لیر زد و موجب ایجاد تردید در ذهن مشتریان آتی و فعلی او گردید. در نتیجه لیر ناچار شد مدت دو سال را صرف دوباره سازی حرفه خود کند، اما هیچ گاه از تصمیمش پشیمان نشد. لیر آماده بود موفقیت، ثروت و حتی جان خود را به خطر اندازد تا راز سقوط آن دو هواپیما را کشف کند، اما حاضر نبود شرافت خود را به خطر اندازد. چنین عملی نیازمند شخصیتی قوی است.

توضیح بیشتر

روش رویارویی یک رهبر با موقعیت های دشوار زندگی، آگاهی زیادی از نوع شخصیت او به دست می دهد. بحران ها سازنده شخصیت نیستند اما ماهیت آن را آشکار می کنند. آنها مانند چهارراهی هستند که فرد را مجبور به انتخاب می کنند: استواری یا مصالحه و تسلیم. هربار که فرد استواری و قدرت اخلاقی را برمی گزیند، قوی تر می شود حتی اگر این انتخاب او نتایجی منفی به دنبال داشته باشد. الکساندر سولژنیتسین،(۶) برنده جایزه نوبل ادبیات، گفته است: «معنا و مفهوم زندگی زمینی آنچنان که ما عادت کرده ایم فکر کنیم در ثروت نیست بلکه در پرورش و رشد روحی است.» پرورش شخصیت در قلب پرورش و رشد فرد، نه تنها به عنوان رهبر، بلکه یک انسان قرار دارد.
چه نکته هایی را باید در مورد شخصیت و قدرت اخلاقی دانست؟

۱. قدرت اخلاقی چیزی بیش از حرف است

هرکس می تواند بگوید که دارای قدرت اخلاقی و شخصیتی قوی است، اما عمل، نشانگر واقعی شخصیت است. شخصیت شما تعیین می کند چه نوع انسانی هستید. این که چه نوع انسانی هستید، تعیین کننده نگرشی است که دارید. نگرش شما نوع عملتان را معین می کند. به این دلیل هرگز نمی توان شخصیت یک رهبر را از اعمالش جدا کرد. اگر اعمال و نیات یک رهبر دایما علیه یکدیگر عمل می کنند، برای دریافتن دلیل آن به شخصیت او توجه کنید.

۲.استعداد موهبتی خداداد است اما شخصیت قوی یک انتخاب است

ما هیچ کنترلی روی جنبه های متعددی از زندگی خود نداریم. انتخاب والدین ما به اختیارمان نیست. محل یا شرایط تولد و پرورش ما هم همینطور. ما استعدادها یا ضریب هوشی خود را انتخاب نمی کنیم. اما انتخاب شخصیت ما به عهده خودمان است.
درواقع، هربار که ما تصمیمی می گیریم، شخصیت خود را دوباره خلق می کنیم، مثل: تصمیم در مورد این که در موقعیتی دشوار جا زده و تسلیم شویم و یا راه خود را با سعی و تلاش هموار کنیم. تصمیم در این مورد که حقیقت را پیچانده و خود را گول بزنیم و یا اینکه آن را قبول کرده و بهایش را بپردازیم، پول درآوردن از راه آسان ولی غیرشرافتمندانه را انتخاب کرده و یا با انتخاب شرافت و اصول اخلاقی، هزینه این کار را نیز بپردازیم. شما با نوع زندگی و انتخاب امروزتان، به خلق و دوباره سازی شخصیت خود ادامه می دهید.

۳. قدرت اخلاقی به موفقیتی پایدار در بین دیگران منجر می شود

رهبریِ واقعی همواره دیگران را شامل می شود. (مثل ضرب المثلی در مورد رهبری که می گوید: اگر فکر می کنید رهبری کرده ولی در عمل هیچ کس شما را دنبال نمی کند، پس فقط مشغول قدم زدن بوده اید!) پیروان، به رهبری که شخصیتی نقص دار و معیوب دارد، اعتماد نکرده و به پیروی از او ادامه نمی دهند.

۴. رهبران نمی توانند فراتر از محدودیت های شخصیتی خود عمل کنند

آیا افراد بااستعدادی را دیده اید که هنگام رسیدن به مرحله ای از موفقیت، دچار فروپاشی شخصیتی می گردند؟ دلیل این پدیده، شخصیت فرد است. استیون برگلاس،(۷) روان شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده کتاب «سندروم موفقیت» می گوید: «افرادی که به قله های موفقیت دست یافته اما فاقد پایه محکم شخصیتی برای حفظ و نگهداری از آن در موقعیت های تنش زا هستند، به سوی فاجعه پیش می روند.» او اعتقاد دارد که سرنوشت این افراد یکی از چهار حالت زیر است: غرور بیش از حد، احساس تنهایی شدید، به دنبال هیجان ــ حتی به صورتی نابودکننده ــ و یا خیانت.
هریک از حالت های بالا، هزینه هنگفتی است که باید در ازای شخصیتی ضعیف پرداخت کرد.

تفکر بیشتر در این باره

اگر متوجه شدید در یکی از حالت های بالا که برگلاس تعریف کرده، گرفتارید، زمانی را برای استراحت تعیین کنید. هر کار ممکن برای دوری از تنش های ناشی از موفقیت را انجام داده و از متخصصین برای این کار کمک بگیرید. فکر نکنید گودالی که در آن قرار گرفته اید با گذشت زمان، پول بیشتر و یا اهمیت اجتماعی زیادتر از بین خواهد رفت. شکاف های شخصیتی که مورد درمان قرار نگیرند، با گذشت زمان فقط عمیق تر و نابودکننده تر می گردند.
اگر در هیچ یک از این چهار مورد مشکلی ندارید، باز هم باید موقعیت شخصیت فردی خود را مورد بررسی قرار دهید.
از خود بپرسید آیا حرف ها و اعمال شما همیشه با یکدیگر هماهنگی دارند؟ وقتی می گویید کاری را که به شما محول شده به انجام خواهید رساند، آیا همیشه این کار را می کنید؟ اگر به فرزندان خود قول دهید که به دیدن نمایش و یا مسابقه ورزشی آنها خواهید آمد، آیا در آنجا خواهید بود؟ آیا دیگران به حرف شما مثل یک قرارداد قانونی، اعتماد دارند؟
همچنان که رهبری دیگران را در خانه، حرفه و جامعه خود به عهده می گیرید در نظر داشته باشید که شخصیت شما، بزرگ ترین و مهم ترین سرمایه شما است. جی. آلان برنارد، رییس شرکت میدیا پارک(۸) می گوید: «احترامِ لازمه ی رهبری، نیازمند بی شبهه بودن اصول اخلاقی فرد است. یک رهبر نه تنها باید ورای مرز بین درست و غلط قرار گیرد بلکه حتی از «نواحی خاکستری ـ موارد مورد تردید ـ نیز باید دوری جوید.»

راه های عملی

برای بهبود شخصیت خود، اعمال زیر را انجام دهید:
  • در جستجوی معایب باشید. زمانی را صرف بررسی جنبه های مهم زندگی خود کنید (کار، زندگی زناشویی، خانواده، خدمات داوطلبانه و غیره) و بخش هایی را که ممکن است در موردشان سهل انگاری، مصالحه و یا عدم عمل به قول خود کرده باشید مشخص کنید. هر موردی را که قادرید در عرض دو ماه گذشته به خاطر آورید، یادداشت کنید.
  • به دنبال طرح ها باشید. موارد یادداشت شده را مورد بررسی قرار دهید. آیا بخش بخصوصی است که در آن نقطه ضعفی دارید یا مشکلی که مرتب ظاهر می شود؟
  • طرح های قابل تشخیص و تکرارشونده، شما را در تعیین مشکلات شخصیتی یاری می دهند.
  • نتایج اعمال خود را بپذیرید. سالم سازی شخصیتی زمانی آغاز می شود که به عیوب خود رودررو نگریسته، معذرت خواسته و با نتایج اعمال خود بسازید. از افرادی که باید از آنها به خاطر اعمالتان عذرخواهی کنید فهرستی تهیه کنید و بعد از هریک صمیمانه معذرت بخواهید.
  • دوباره سازی. پذیرفتن نتایج اعمال گذشته، یک چیز است و ایجاد آینده ای جدید، چیزی دیگر. حالا که نقاط ضعف شخصیت خود را مشخص کرده اید، برنامه ای درست کنید تا از تکرار اشتباهات مشابه در آینده خودداری کنید.

نتیجه گیری

پدری، دختر کوچکش را به کارناوال برده و دختر بلافاصله به سوی دکه ای رفت و درخواست پشمک کرد. همان طور که فروشنده، توده عظیمی از پشمک را به دست دخترک می داد، پدرش به او گفت: «عزیزم، آیا مطمئنی که می توانی همه اش را بخوری؟» دخترک جواب داد: «پدرجان نگران نباشید، داخل من خیلی بزرگ تر از خارج من است.»
این یعنی قدرت اخلاقی واقعی، درونی بزرگ تر از بیرون.

نظرات کاربران درباره کتاب صفات بایسته یک مدیر

یکی از بهترین کتابهایی که تا حالا خوندم. ۲۱ صفتی که یک مدیر باید داشته باشه این کتاب رو یک استادی به من معرفی کرد و پیشنهاد داد هفته ای یک صفت خونده بشه و سعی کنید در اون هفته به صفتی که خوندید فکر کنید و به اون عمل کنید حتی میتونید ماهی یک صفت رو بخونید خلاصه کتابی نیست که یکدفعه همش و بخونید. به کسانی که مدیر هستند و چند نفر با اونها کار میکنند به شدت پیشنهاد میکنم
در 1 سال پیش توسط آرش الهامیان
کتاب خوبیست اما نه برای‌سال ۹۶ این کتاب ۷۰ سال پیش نوشته‌شده
در 1 سال پیش توسط شایان عرفانیان
بهترین کتابی که تا الان خوندم این کتابو باید همیشه در دسترس داشته باشین کتابی نیس که با یه بار خوندن شما رو به هدف برسونه 👌👏👏
در 3 ماه پیش توسط sahar ahmadi
خیلی سخت کوش باید بود
در 1 سال پیش توسط kaz...885
عالی
در 8 ماه پیش توسط پری ناز
یک کتابه فوق العاده و بسیار کاربردی هم برای بیزینس و نقش یک مدیر موفق هم برای موفق بودن در زندگی شخصی انسانها.
در 1 هفته پیش توسط pej...666
یک کتاب جامع و عالی برای مدیران جوان
در 5 ماه پیش توسط بهرنگ
خواندن این کتاب را ب مدیران پیشنهاد میکنم
در 3 روز پیش توسط سجاد علی زاده
عالی
در 9 ماه پیش توسط ehs...ven