پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب در غرب خبری نیست

کتاب در غرب خبری نیست

نسخه الکترونیک کتاب در غرب خبری نیست به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نقد و بررسی کتاب در غرب خبری نیست

آسیب و تخریب جنگ عموما برای طرفین درگیر یکسان است. در بسیاری از مواقع خشونت و آسیب‌های سربازان جنگی از طریق مشوقان اجتماعی و درجه‌داران نظامی کشور خود به آن‌ها تحمیل می‌‌شود. رمارک در کتاب ضد جنگ در غرب خبری نیست با نگاهی واقع‌گرایانه، روحیات و زندگی گروهی از سربازان آلمانی قبل و بعد از ورود به جنگ جهانی اول را شرح می‌دهد.

معرفی کتاب ضدجنگ در غرب خبری نیست

اريش ماريا رمارك در طول جنگ جهانی اول در جبهه‌ی جنگ آلمان جنگید و بعد از یک ماه و نیم مجروح شد و به شهر بازگشت. او در مدت کوتاه حضور خود در خط مقدم جنگ، با دقتی کم‌نظیر و ادراک بالای حسی توانست به‌درستی فضای تلخ و ویران‌گر جنگ را درک کند. او این تجربیات را با قلم صریح، کوبنده و توصیف‌های جزئی و ظریف در برجسته‌ترین اثر خود روی کاغذ آورده است.

کتاب در جبهه غرب خبری نیست یکی از بهترین و مهم‌ترین آثار ضدجنگ در تاریخ ادبیات است. روایتی که جز فصل آخر، از زبان قهرمان داستان و اول شخص روایت می‌شود.

این کتاب 9 سال پس از پایان جنگ، در 1927 منتشر شد و به سرعت مخاطبان خود را پیدا کرد. محبوبیت کتاب تا حدی گسترده شد که اريش ماريا رمارک را متعجب و سپس منزوی کرد. او در سال انتشار کتاب در این‌باره گفت: «وقتی که این توفیق بر سرم فرو بارید، به چیزی چون یک بحران مخرب منجر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد. حس کردم که کارم دیگر تمام است و تا ابد دیگر در هم شکسته شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام. فکر کردم که از آن به بعد هر چیز دیگری که بنویسم، همیشه نویسنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در غرب خبری نیست، باقی خواهم ماند. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانستم که این کتاب را هرکس دیگری هم ممکن بود نوشته بوده باشد و نوشتنش از جانب من کار فوق‌‌‌‌‌‌‌‌‌العاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نبود...»

رمارک چندین سال بعد از چاپ کتاب نیز در مصاحبه‌ای گفت: «در غرب خبری نیست را نوشتم تا از چیزی که روحم را تیره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساخت، بگریزم. تمام که شد خود را از زیر بار سنگین این تجارب آزاد و رها حس کردم ولی حالا وحشتی دیگر بر فراز سرم آویخته است؛ نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانم از دست توجه عامه به شخص خودم فرار کنم.»

کتاب در غرب خبری نیست به بیش از 55 زبان دنیا ترجمه شد. هرچند این اثر در آلمان، زادگاه رمارک چاپ ممنوع شد و چند صد نسخه از آن به دست نازی‌ها در آتش سوخت اما به سرعت به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های عصر خود و دوران معاصر تبدیل شد.

درباره اریش ماریا رمارک؛ نویسنده‌ و سرباز ضدجنگ آلمانی

اریش ماریا رمارک Erich Maria Remarque نویسنده‌ی یکی از مهم‌ترین رمان‌های ضدجنگ در سال 1898 در آلمان به‌ دنیا آمد. بعد از به قدرت رسیدن حزب نازی به دلیل انتشار کتاب در غرب خبری نیست تابعیت آلمانی او لغو شد و تا زمان مرگش در هفتاد و دو سالگی در سوئیس زندگی کرد. رمارک به هیچ‌کدام از دسته‌بندی‌های نازیسم برای اجرای خشونت و نابود کردن تعلق نداشت؛ نه یهودی بود و نه کمونیست اما با نگارش کتاب‌هایش به یکی از هدف‌های حکومت «هیتلر» تبدیل شد.

او برای بیان دغدغه‌ها و روایت داستان‌هایش زبانی صریح و نگاهی واقع‌گرایانه داشت و تمام آثارش را با همین رویکرد و سبک نگارش نوشت. اولین کتاب رمارک داستانی نیمه‌واقعی از مدت حضورش در جبهه‌ی جنگ آلمان در جنگ جهانی اول است. کتاب در غرب خبری نیست در سال 1929 منتشر شد و یکی از مهم‌ترین آثار ضدجنگ نام گرفت. نقل‌قول معروفی از این نویسنده‌ی مطرح ادبیات در ژانر جنگ وجود دارد: «به نظر من بدیهی می‌نمود که آدم‌ها صلح‌طلب یا ضدجنگ باشند. همیشه فکر می‌کردم که همه‌ی انسانها مخالف جنگ‌اند، تا آن‌ که دریافتم کسانی هم هستند که موافق آن‌ هستند، به‌خصوص کسانی که خود مجبور نیستند در آن شرکت کنند.»

از آثار دیگر او می‌توان به کتاب‌های «رفقا»، «آخرین ایستگاه»، «بهشت هیچ چیز مورد علاقه‌ای ندارد» و «از عشق با من حرف بزن» اشاره کرد.

به اعتبار نام رمارک جشنواره‌ای دو سالانه در آلمان برگزار می‌شود که «جایزه‌ی صلح اریش ماریا رمارک» را به نویسندگانی که آثارشان در راستای صلح جهانی باشد، اهدا می‌کند. در سال 1999 این جایزه به «هوشنگ گلشیری»، نویسنده‌ی مطرح فارسی زبان تعلق گرفت.

نگاهی به داستان در غرب خبری نیست

«پل» دانش‌آموز مقطع دبیرستان، هنوز به هجده سالگی نرسیده است که جنگ جهانی اول شروع می‌شود. یکی از معلم‌های مدرسه، او و هم‌کلاسی‌هایش را تشویق می‌کند تا داوطلبانه در جنگ شرکت کنند. بسیاری از آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و برای دفاع از کشور آلمان و آموزش نظامی به پادگان می‌روند. «پل» از زبان خود داستان روزهای سخت آموزش در پادگان نظامی و روزگار نفس‌گیر خط مقدم جنگ را روایت می‌کند.

بازخوردهای متفاوت به مهم‌ترین اثر رمارک

کتاب در غرب خبری نیست نقد‌های مثبت و منفی بسیاری گرفت. عده‌ای آن را بر اساس تخیل و تصور رمارک دانستند و فضاسازی و درون‌مایه‎ی رمان را ساختگی قلمداد کردند. بعضی دیگر کتاب را فاقد ارزش ادبی دانستند و نقل‌قول‌هایی مخرب و غرض‌ورزانه‌ منتشر کردند. «آرنولد زوایک» نویسنده‌ی پرمخاطب و فعال ضد جنگ آلمانی اثر رمارک را سرهم بندی شده و نوشته‌ی یک آماتور خوب معرفی کرد.

«اسکار وایلد»، کارگردان مطرح آمریکایی در زمان نگارش کتاب به رمارک گفت: «هیچ‌‌‌‌‌‌‌‌‌کس به خواندن یک کتاب جنگی چرک و زشت با زبانی واقع‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرا علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نخواهد داشت و بهتر است که شغل روزنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌نگاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش را در ستون گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ورزشی به خطر نیندازد.» اما رمارک با همین زبان و شیوه، نویسندگی را ادامه داد.  

در غرب خبری نیست در اولین ماه انتشار نسخه‌ی انگلیسی به چاپ هشتم رسید و منتقدان خارجی نقدهای زیادی بر کتاب نوشتند. «هربرت رید» منتقد ادبی و فیلسوف انگلیسی در ستایش کتاب رمارک نوشت: «اثری است در واقع‌‌‌‌‌‌‌‌‌نمایی و اندوه و رقت نهفته در آن، هولناک و تقریباً تحمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ناپذیر. اثری که هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌چون کتاب مقدس، سرزمین آلمان را درنوردیده و باید سراسر جهان را درنوردد، زیرا که این نخستین بازگویی اقناع ‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین رویداد عصر ما در ادبیات است، برخوردار از ساختمانی فوق‌‌‌‌‌‌‌‌‌العاده»

روزنامه‌ی تایمز لندن در غرب خبری نیست را اثری قوی و تاثیرگذار خواند و ذکر کرد: «این اثری است نبوغ‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمیز که از حد و مرز ملیتی خاص در می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذرد. لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی در کتاب هست در سطحی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌چنان والا که آن را در ردیف شاهکارهای بزرگان ادبیات قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد»

با این همه، کتاب همواره موافقان و مخالفان خود را داشته است. نقدهای منفی کتاب تنها از جانب حزب راست و محافظه‌کار سیاسی نوشته نشدند و بعضی افراد در حزب‌های چپ‌گرا هم اثر رمارک را مخرب معرفی کردند؛ چرا که معتقد بودند رمارک نظام حاکم را نقد نکرده و بی‌تفاوت به مسائل اجتماعی، فقط مسائل و دغدغه‌های سربازان جنگی را شرح داده است.

رمان ضد جنگ رمارک به روایت تصویر

سال 1930 «لوئیس مایلستون» اقتباسی موفق از رمان رمارک را کارگردانی کرد و «لو آیرس» و «لوئیس وولهایم» در آن نقش‌آفرینی کردند. فیلم در غرب خبری نیست (All Quiet on the Western Front) توجه مخاطبان و منتقدین را به خود جلب کرد و موفق شد جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از آکادمی اسکار دریافت کند. طرفداران حزب ناسیونالیسم در نخستین نمایش فیلم در برلین، فضای سالن سینما را آشفته کردند و جلوی نمایش آن را گرفتند. درنهایت دولت آلمان اکران فیلم را متوقف و این اثر سینمایی را در تضاد با جایگاه ملت آلمان معرفی کرد.

«دلبرت مان» کارگردان آمریکایی و برنده‌ی اسکار، اقتباس دیگری از کتاب در غرب خبری نیست را در قالب فیلم تلویزیونی ساخت. این فیلم در سال 1979 ساخته شد و «ریچارد توماس»، «ارنست بورگناین» و «دونالد پلسنز» در نقش‌های اصلی آن ایفای نقش کردند. فیلم در غرب خبری نیست با نام اصلیAll Quiet on the Western Front توانست جایزه‌ی بهترین فیلم تلویزیونی در فستیوال سالانه‌ی گلدن گلوب را از آن خود کند.  

ترجمه فارسی و نشر کتاب در غرب خبری نیست در ایران

اولین ترجمه از مهم‌ترین اثر اریش ماریا رمارک در سال 1309 با قلم «هادی سیاح سپانلو» به فارسی برگردانده شد. انتشارات «ابن سینا» ناشر این نسخه است. انتشارات «فرانکلین» در سال 1346 نسخه‌ی دیگری با ترجمه‌ی «سیروس تاجبخش» چاپ کرد. این ترجمه از سوی نشر «امیرکبیر» تجدید چاپ شد. انتشارات «ناهید» نیز در سال 1384 این برگردان فارسی را منتشر کرد. «رضا جولایی» در سال 1385 کتاب را با عنوان «در جبهه‌ غرب خبری نیست» از نسخه‌ی انگلیسی به فارسی ترجمه کرد. همچنین انتشارات «صدای معاصر» در سال 1392 ترجمه‌ی دیگری از کتاب در غرب خبری نیست را به قلم «پرویز شهدی» وارد بازار نشر ایران کرد.

علاقه‌مندان به ادبیات داستانی و كتاب‌های ضدجنگ مي‌توانند کتاب الکترونیکی (pdf) کتاب در غرب خبری نیست با ترجمه‌‌‌ «سیروس تاجبخش» را در سايت فيديبو خرید​​​​​​​ و دانلود كنند.

در بخشی از کتاب در غرب خبری نیست می‌خوانیم

سربازهای مسن‌تر به زندگی‌های گذشته‌شان وابستگی دارند. آن‌ها زن دارند، بچه دارند، خانه و زندگی و کسب و کار دارند، دلبستگی و وابستگی آن‌ها به زندگی گذشته‌شان آن‌قدر قرص و محکم است که جنگ هم نمی‌تواند آن را پاره کند. اما برعکس ما بیست ساله‌ها جز پدر و مادر و احیانا یک رفیقه چیز دیگری نداریم که آن هم قابل نیست. چون در این دوره و زمانه نفوذ پدر و مادر روی بچه‌ها تقریبا هیچ شده و دخترها هم که هنوز دست‌شان به ریش ما بند نیست. از این یکی دو چیز که بگذریمدیگر چیز چشم‌گیری پیدا نمی‌شود که به آن فکر کنیم جز چند خاطره خوش و چند تا سرگرمی و ... محیط مدرسه. همین و بس. و امروز از همین‌ها هم اثری نمانده است.

کانتورک می‌گفت که ما به آستانه زندگی رسیده‌ایم. و انگار حرفش حسابی بود. هن.ز نهال زندگی ما ریشه ندوانده بود که سیل جنگ آن را از جا کند و برد. برای آن‌ها که مسن‌ترند جنگ خکم باخوری یا مرخصی را دارد. آن‌ها برای زندگی بعد از جنگ نقشه‌ها می‌کشند. در حالی ‌که ما با آن که در گیر و دارش هستیم نمی‌دانیم کارمان به کجا خواهد کشید. فقط می‌دانیم که آدم‌های بیخود و بی‌مصرفی شده‌ایم. دیگر حتی متاثر هم نمی‌شوی. دل‌مان به حال خودمان هم نمی‌سوزد. و این عجیب و غم‌انگیز است.

مشخصات کتاب در غرب خبری نیست

نظرات کاربران درباره کتاب در غرب خبری نیست

این کتاب با تصویر سازی عالی خود، خیلی خوب حقیقت و تلخی جنگ و پوچی جنگ جهانی اول رو به نمایش میگذارد. باید این جنگ و روحیه سربازانی که بخاطر آن دچار بی هویتی شده اند و رفتارهای اونها رو حتما با ۸ سال دفاع مقدس و روحیات و رفتارهای سربازهای خودمون مقایسه کرد تا فهمید که تفاوت از کجا تا به کجاست.
در ۳ سال پیش توسط محمد دانیال عطوفی ( | )
رمان معروف (در جبهه‌ی غرب خبری نیست) را مهم‌ترین و مطرح‌ترین کتاب درباره‌ی جنگ و اثرات آن بر روی آدمی و عمر وی می‌دانند. رمانی با داستانی که بسیار روان و ساده روایت شده و در اصل سندی است از وحشت جنگ و خشونت و کثافتی که در آن نهفته است. حال فرقی نمی‌کند این جنگ با چه نامی شروع شده باشد: دفاع از وطن، دفاع از دین، جنگ برای به دست آوردن صلح! جنگ برای ایجاد دموکراسی! و... که در واقع همه‌ی این‌ها یک مشت نام هستند که بر روی این عمل گذاشته می‌شود و تاوان و بهای آن را مردم و جوانان و پدران و مادران پرداخت می‌کنند و سود و منافع آن را کسانی که در پس پرده نشسته‌اند بر می‌دارنددر غرب خبری نیست، سندی‌ست از کثافت این کلمه(جنگ) برای همه‌ی مردم جهان و چیزی که بر آنان می‌گذرد که ممکن است جسم‌شان را از این دام‌گه به در ببرند امّا تا پایان عمر روح و روان خویش را از دست می‌دهند
در ۸ سال پیش توسط ... ( | )
یه توصیف کم نظیر از فضای تاریک و خشن جنگ
در ۲ سال پیش توسط بهناز ناصری ( | )
بینظیر بینظیر بینظیر با یه پایان بندی بی‌نقص.سانسور هم نداره و ترجمه خوب.اصلا شک نکنید به خوندنش.
در ۱ سال پیش توسط مهرداد زرنگار ( | )
:حـقـیقـت ایـن اسـت کـه در سـه چـیز اسـتاد شـده ایم.قــمار ، فـحـش و جـنـگ...سـه چـیـزی کـه در بـرابر بـیسـت سـال زنـدگی حاصـلی اسـت ناچـیـز و در عـین حـال زیـاد و وحـشتـناک
در ۶ سال پیش توسط ... ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • بعدی ›
  • آخرین ››