Loading

چند لحظه ...
کتاب عرفان و منطق

کتاب عرفان و منطق

نسخه الکترونیک کتاب عرفان و منطق به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب عرفان و منطق

‌درباره‌ی کتاب عرفان و منطق اثر برتراند راسل

کتاب عرفان و منطق نامی است که نجف دریابندی، مترجم این کتاب برای آن برگزیده است. دریابندری در ابتدای کتاب مینویسد:«مقالاتی که این کتاب را تشکیل میدهد از چند کتاب مختلف فراهم شده است؛ عرفان و منطق نام یکی از آنهاست. در آن کتاب علاوه بر مقاله «عرفان و منطق»، که اساسی ترین مقاله کتاب است. مقالات دیگری هم هست که در کتاب حاضر نیامده است.

عنوان عرفان و منطق را مترجم به کتاب حاضر داده است؛ زیرا تصور می کند اساسی ترین مقاله کتاب حاضر نیز همین مقاله است. درجه اهمیت سایر مقالات فرق می کند. پاره ای از آنها نسبتا سبک است و متعرض مسایل دشوار فلسفی نمی شود؛ پاره دیگر سنگینتر است، و گاه نویسنده در آنها نظریات اساسی خود را طرح کرده است. هر دو دسته مقالات، به نظر مترجم، از روشن ترین و خواندنی ترین مقالات راسل است. تشخیص این دو دسته را مترجم بر عهده خوانندگان میگذارد.»

مروری بر مقالات کتاب عرفان و منطق

کتاب عرفان و منطق از یازده مقاله تشکیل شده است.

مقاله اول: چگونه مینویسم

مقاله دوم: چرا به فلسفه پرداختم

مقاله سوم: چند تماس فلسفی

مقاله چهارم: فلسفه زمان ما

مقاله پنجم: عرفان و منطق

مقاله ششم: فلسفه در قرن بیستم

مقاله هفتم: پراگماتیسم Pragmatism

مقاله هشتم: ذهن و ماده

مقاله نهم: وجود خدا

مقاله دهم: تقاضای روشناندیشی

مقاله یازدهم: دانش و حکمت

‌درباره‌ی برتراند راسل نویسنده‌ی کتاب عرفان و منطق

برتراند راسل فیلسوف، منطقدان، ریاضیدان، مورخ، جامعه شناس، نویسندهی برندهی جایزه نوبل بریتانیایی بود. او یکی از مهمترین فیلسوفان قرن بیستم شناخته میشود و آثارش الگوی کار بسیاری از نویسندگان و فیلسوفان بعد از خود شده است. او در سال 1950 به پاس «آثار متعدد در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه» برندهی جایزهی نوبل ادبیات شد. سخنرانی او در مراسم نوبل بسیار بهیاد ماندنی بود، بخشی از این سخنرانی در کتاب گزیده آثار راسل آمده است.

ترجمه‌ی کتاب عرفان و منطق به فارسی

انتشارات ناهید کتاب عرفان و منطق را با ترجمهی نجف دریابندری عرضه کرده و در اختیار علاقهمندان قرارداده است. نجف دریابندری نویسنده و مترجم ایرانی در سال 1308 در آبادان به دنیا آمد. او دورهی ابتدایی و دبیرستان را در آبادان گذراند و در سال سوم دبیرستان تحصیل را رها کرد و به سراغ کار رفت. حضور انگلیسیها در آبادان و تردد آنها در سطح شهر سبب شد تا نجف زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزد و حتی به دنبال یادگیری آن به صورت حرفهای برود. او در سال 1332 نخستین کتاب خودش را که شاهکار جاودان ارنست همینگوی، وداع با اسلحه بود، ترجمه کرد و برای انتشار به تهران فرستاد. او همزمان با انتشار کتابش به دلیل فعالیتهای سیاسی به زندان افتاد و در زندان به فلسفه علاقمند شد. در مدتی که در زندان بود کتاب تاریخ فلسفهی غرب نوشتهی برتراند راسل را ترجمه کرد و در نهایت در سال 1337 از زندان آزاد شد. بعد از آزادی از زندان به عنوان سردبیر انتشارات فرانکلین مشغول به کار شد و در آنجا آثار مهمترین نویسندگان آمریکایی را به فارسی برگرداند. فعالیتهای نجف دریابندری در حوزهی ترجمه سبب شد که او جایزهی تورنتون وایلدر را از دانشگاه کلمبیا دریافت کند.

 

  • کتاب عرفان و منطق در دستهی کتابهای فلسفه و منطق قرار دارد.
  • کتاب عرفان و منطق مناسب برای گروه سنی بزرگسال است.
  • تعداد صفحات نسخهی چاپی کتاب 210 صفحه است که با مطالعهی روزانه 20 دقیقه میتوانید این کتاب را در 10 روز بخوانید.
  • کتاب عرفان و منطق جزو کتابهای حجیم و بلند با موضوع فلسفه و منطق است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و میخواهند در زمینهی  فلسفه و منطق زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

در بخشی از کتاب عرفان و منطق می‌خوانیم

من خیلی آهسته و به تدریج راههایی کشف کرده ام که بی نگرانی و اضطراب بنویسم. وقتی که جوان بودم هر کار جدی تا مدت درازی ــ شاید مدت بسیار درازی ــ بیرون از حدود توانایی ام به نظرم می رسید. خودم را به یک حال عصبی می انداختم، از ترس این که آن کار هرگز سرانجام نگیرد. بارها شروع به نوشتن می کردم، و دلم راضی نمی شد نوشته ام را پاره می کردم. سرانجام دریافتم که این گونه تلاشها وقت تلف کردن است. معلوم شد که بعد از آن که درباره کتابی در باب فلان موضوع اندیشیدم و مقدمتا خوب جوانب آن را به نظر آوردم، به یک دوره پختن و پروراندن مطلب در ذهن نیمه هشیار احتیاج دارم که شتاب در آن جایز نیست و اندیشیدن به عمد در آن، اگر هم اثر کند. اثر بد می کند. گاهی پس از چندی می دیدم که اشتباه کرده ام و آن کتابی که در نظر داشته ام نخواهم توانست بنویسم. ولی غالبا بختم بیشتر یاری می کرد. پس از آن که بر اثر اندیشیدن بسیار سخت مسئله را در ضمیر ناهشیارم می نشاندم، مطلب به طور پنهانی رشد می کرد تا آن که ناگهان راه حل مسئله با روشنی خیره کننده ای ظاهر می شد، و فقط می ماند اینکه بنشینم و آنچه را به صورتی الهام مانند بر من آشکار شده بود بنویسم.

عجیب ترین مورد این روش، و موردی که باعث شد من بعدها به این روش متکی شوم، در آغاز سال ۱۹۱۴ پیش آمد. من تعهد کرده بودم که در مجالس درس لوول در بوستون مدرسی کنم، و موضوعی که انتخاب کرده بودم « دانش ما از جهان خارجی » بود. سراسر سال ۱۹۱۳ را درباره این موضوع اندیشیدم. وسط سال تحصیلی در اتاقم در کمبریج، موقع مرخصی در مهمانسرای دنجی در قسمت علیای رود تمز، درباره موضوع درسم می اندیشیدم، به چنان شدتی که گاه نفس کشیدن از یادم می رفت و نفس زنان از آن حال درمی آمدم، انگار که از کابوس وحشتناکی بیدار شده ام. اما هیچ نتیجه ای نداشت. به هر نظریه ای که به فکرم می رسید ایرادهای کشنده ای وارد بود. سرانجام نومید شدم و برای گذراندن عید کریسمس به رم رفتم، بدین امید که در تعطیلات تجدید قوایی بکنم. در آخرین روز سال ۱۹۱۳ به کمبریج برگشتم و، با آنکه تمام مشکلاتم هنوز لاینحل بود، چون فرصت کوتاه بود ترتیبی دادم که درسم را به بهترین وجهی که می توانستم به تندنویسی تقریر کنم.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب عرفان و منطق اثر برتراند راسل بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکانپذیر است. برای مطالعهی دیگر کتابها در زمینهی فلسفه و منطق میتوانید به قسمت دستهبندی کتابها مراجعه و کتابهای این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب عرفان و منطق

نظرات کاربران درباره کتاب عرفان و منطق

تاریخ فلسفه غرب برتراند راسل روهم بذارید لطفا
در ۳ سال پیش توسط l.s...han ( | )
فصل مربوط به وجود خدا که منظره ای بین راسل و یک استاد الهیات در باره وجود خداست و مقاله مربوط به عرفان و منطق فوق العاده بودند. نظرات و اندیشه های راسل بسیار تاثیرگذارند یا بهتر بگم من رو خیلی تحت تاثیر قرار داده اند
در ۸ سال پیش توسط ... ( | )
پرسشگری هنریست که کمتر به ما آموخته شده
در ۱ سال پیش توسط Kha...mdd ( | )
کتاب بسیار ارزشمندی بود و از خواندن آن لذت بردم و از نگاه عمیق و دور از تعصب نویسنده، شگفت زده شدم. ترجمه مرحوم دریابندری هم در مجموع، روان و گویا بود اگر چه بعضا از کلماتی استفاده شده بود که امروزه کمتر به کار میرود که اینهم با توجه به زمان ترجمه که چند دهه قبل بوده است، طبیعی است
در ۱ سال پیش توسط 913...579 ( | )
در مورد منطق و عرفان کمتر کسی به اندازه راسل صاحب نظر و صاحب صلاحیت برای اظهار نظر است. گرچه کمی قدیمی است. ولی هنوز تازه است.
در ۴ سال پیش توسط اکبر رضوانیه ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • بعدی ›
  • آخرین ››