0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
نظریه ی همه چیز

معرفی، خرید و دانلود کتاب نظریه ی همه چیز

درباره نظریه ی همه چیز

«حدود ۳۴۰ سال قبل از میلاد، ارسطو در کتابش، در آسمان، دو برهان خوب مطرح ساخت که نشان می‌داد زمین مانند صفحه تخت نیست بلکه مانند توپی گرد است. نخست او فهمید که علت خسوف (ماه‌گرفتگی) آن است که زمین میان خورشید و ماه قرار می‌گیرد. سایه‌ی زمین روی ماه همواره مدور است و این تنها در صورتی ممکن است که زمین کروی باشد. اگر زمین مانند دیسکی تخت بود، سایه‌ زمین می‌بایست کشیده و بیضی می‌شد، مگر آنکه خسوف همواره در زمانی روی می‌داد که خورشید درست بالای مرکز دیسک قرار داشت.» این جملاتی است که اولین سخنرانی کتاب نظریه‌ی همه‌چیز با آن آغازشده است. کتابی که استفن هاوکینگ، فیزیکدان مشهور نوشته است و در آن تاریخ کیهان را برای مخاطب به تصویر کشیده است. کتاب جذابی که اگر خواندنش را آغاز کنید، زمین گذاشتنش به این سادگی نخواهد بود.

about book image

‌درباره‌ی کتاب نظریه‌ی همه‌چیز اثر استفن هاوکینگ

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز با عنوان اصلی «the theory of everything: the origin and fate of universe» اولین بار سال ۲۰۰۲ منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای از ۷ سخنرانی در دانشگاه کمبریج است که در آن‌ها درباره‌ی تاریخچه‌ی عالم صحبت شده است. استفن هاوکینگ در این کتاب تلاش کرده است تاریخ جهان از مهبانگ تا سیاه‌چاله‌ها و اتحاد بزرگ را مرور کند و داستان عالم را به زبانی که برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند قابل‌فهم باشد، بیان کند. او پیچیده‌ترین مطالب و نظریه‌های گذشته و حال فیزیک را در این کتاب بیان کرده و مخاطب را در جریان تلاش‌های بشر و عمق دانش او قرار داده است.

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز با استقبال خوبی در سراسر جهان مواجه شده است و تاکنون به چندین و چند زبان مختلف برگردانده شده است.

مروری بر فصل‌های کتاب نظریه‌ی همه‌چیز

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز با مقدمه‌ای آغازشده است که در آن استفن هاوکینگ هدف خود را از نگارش این کتاب توضیح داده است. در ادامه محتوای اصلی کتاب در قالب هفت سخنرانی آمده است. عنوان این سخنرانی‌ها به شرح زیر است:

سخنرانی نخست- نظراتی درباره عالم

سخنرانی دوم- عالم در حال انبساط

سخنرانی سوم- سیاهچاله‌ها

سخنرانی چهارم – سیاهچاله‌‌ها چندان هم سیاه نیستند

سخنرانی پنجم – مبدأ و سرنوشت عالم

سخنرانی ششم – جهت زمان

سخنرانی هفتم- نظریه‌ی همه‌چیز

‌‌درباره‌ی استفن هاوکینگ نویسنده‌ی کتاب نظریه‌ی همه‌چیز

استیون ویلیام هاوکینگ (stiven William hawking) فیزیکدان مشهور انگلیسی سال ۱۹۴۲ در آکسفورد به دنیا آمد. پدرش پزشک بود و ترجیح می‌داد پسرش هم راه او را در پیش بگیرد اما استفن جوان رؤیاهای دیگری در سر داشت. او در هفده‌سالگی برای تحصیل در رشته‌ی فیزیک وارد دانشگاه آکسفورد شد و سپس با بورسیه وارد مقطع دکترا در دانشگاه کمبریج شد. در دانشگاه کمبریج شاگرد فیزیکدان بزرگ دنیس شیاما شد و همراه او روی مدل استاندارد کیهان‌شناسی کارکرد. این سال‌ها همان سال‌های آغاز بیماری نادر «ALS» در او و پزشکان حتی امید نداشتند او مقطع دکترا را به پایان برساند؛ اما در کمال تعجب استفن جوان از رساله‌اش دفاع کرد و توانست با دختر موردعلاقه‌اش ازدواج کند.

بیماری ALS معمولاً در مدتی کمتر از ۵ سال بیمار را می‌کشد اما استفن هاوکینگ سال‌های سال با این بیماری زندگی کرد و با صندلی چرخدار مخصوص و کمک‌های دیگری از جمله صدای مکانیکی و استفاده از منشی ارتباطش را با جهان خارج حفظ کرد. او در طی سال‌های فعالیتش مقاله‌های علمی زیادی ارائه داد و برای سال‌ها کرسی ریاضیات لوکاسی را در دانشگاه کمبریج در اختیار داشت.

استفن هاوکینگ علاوه بر تألیفات مختلف دانشگاهی بیش از بیست جلد کتاب برای عموم نوشته است که تعداد زیادی از آن‌ها در ایران ترجمه و منتشرشده‌اند. از میان این کتاب‌ها می‌توان به «طرح بزرگ»، «زندگی من»، «تاریخچه‌ی زمان» ِ و «جهان در پوست گردو» اشاره کرد.

استفن ویلیام هاوکینگ ۱۴ مارس ۲۰۱۸ در منزلش در کمبریج درگذشت.

ترجمه‌ی کتاب نظریه‌ی همه‌چیز به فارسی

اغلب کتاب‌های استفن هاوکینگ در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان با استقبال خوبی از جانب مخاطبان مواجه شده‌ و تعدادی از آن‌ها چند بار به فارسی برگردانده شده‌اند. کتاب نظریه‌ی همه‌چیز یکی از همین کتاب‌هاست. صالح خواجه دولویی این کتاب را با عنوان «جایگاه ما در جهان هستی: تئوری همه‌چیز (مبدأ و سرنوشت عالم)» به فارسی برگردانده و انتشارات کوله‌پشتی آن را روانه‌ی بازار کتاب ایران کرده است.

انتشارات موسسه انتشارات حکمت کتاب نظریه‌ی همه‌چیز را با ترجمه‌ی ابوالفضل حقیری عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

about book image

چرا باید کتاب نظریه‌ی همه‌چیز را خواند؟

نظریه‌ی همه‌چیز کتاب جذابی است. مجموعه‌ای از هفت سخنرانی استفن هاوکینگ که در آن داستان جهان را می‌گوید. درست مانند آن است که مقابل این دانشمند بزرگ نشسته باشید و همراه او که به‌عنوان راهنما همراهی‌تان می‌کند به سفری به عمق کیهان بروید. استفن هاوکینگ در این کتاب جذاب و هیجان‌انگیز تلاش می‌کند با استفاده از آخرین دستاوردهای فیزیک تصویری یکپارچه از جهان ارائه دهد، او دریچه‌های فیزیک مدرن را به‌سوی مردم بازکرده و این امکان را ایجاد می‌کند تا همگان از چیزهای بیشتری بدانند و از این دانستن بیشتر لذت ببرند. کتاب نظریه‌ی همه‌چیز کتاب بسیار خوبی برای هدیه‌دادن به نوجوانان و جوانانی است که می‌خواهند مسیر زندگی‌شان را مشخص کنند، چراکه هم چیزهای زیادی از آن می‌آموزند و هم انگیزه‌هایشان برای ورود به قلمرو دانش افزایش پیدا خواهد کرد.

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز در دسته‌ی کتاب‌های علمی قرار دارد.

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز مناسب برای گروه سنی نوجوانان، جوانان، بزرگ‌سالان و تمام افرادی است که از دانش لذت می‌برند.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 128 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 6 روز بخوانید.

کتاب نظریه‌ی همه‌چیز حجم اندکی دارد و برای افرادی که وقت کافی برای خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند و قصد دارند کتابی مختصر با موضوع علمی را بخوانند مفید خواهد بود.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب نظریه‌ی همه‌چیز اثر استفن هاوکینگ بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی علمی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

 

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
836.۳۸ کیلوبایت
تعداد صفحات
128 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۴:۱۶:۰۰
نویسندهاستیون هاوکینگ
مترجمابوالفضل حقیری
ناشرانتشارات حکمت
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
The theory of everything: the origin and fate of the universe
تاریخ انتشار
۱۳۹۳/۰۷/۰۳
قیمت ارزی
2 دلار
قیمت چاپی
9,500 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۸۳۶.۳۸ کیلوبایت
۱۲۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.2
از 5
براساس رأی 579 مخاطب
انگیزه‌بخش 🚀 (2)
حال‌خوب‌کن ✨ (2)
5
ستاره
61 ٪
4
ستاره
17 ٪
3
ستاره
10 ٪
2
ستاره
3 ٪
1
ستاره
7 ٪
83 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
4

عزیزانی که سر خداباوری یا ناباوری هاوکینگ اختلاف دارند توجه کنند: ۱-اولا که هاوکینگ یه استاد و پژوهشگره فیزیکدانه نه پژوهشگر حوزه خداشناسی!!! همون جور که نظر یک اقتصاد دان در رشته جراحی مغز و اعصاب بی اعتباره، نظر یک فیزیکدان هم در سایر حوزه ها(که یکیش خداشناسیه) بی اعتباره!! ۲-اما با این وجود یه نگاهی به این نظرش که خارج از تخصصشه میندازیم: نگاه هاوکینگ رد خداشناسی قرانی نیست، بلکه رد خداشناسی مسیحی بوده(محیط مسیحی پیرامونیش خدا رو با تفسیر مسیحی بهش یاد داده) خدایی که مسلمونا قبل هاوکینگ ردش کردن!! در واقع قبل از رد خدای مسیحیت توسط هاوکینگ این قران بوده که ۱۴۰۰ سال پیش همچین خدایی رو رد کرده و گفته من همچین خدایی که مسیحیا میگن نیستم!! حالا هاوکینگ زحمت کشیده و فهم نادرست مسیحیا از خدا رو رد کرده، دستش هم درد نکنه.... خدای مسیحیت خدایی سطحیست و راحت رد میشه برعکس خدای قران که بسیار عمیق است لذا هاوکینگ حتی اگه نظرش اعتبار هم داشته باشه تو تیم ما مسلموناس(مثل ما خدای مسیحیتو رد کرده، چون ما میگیم خدایی که مسیحیا یا یهودیا میگن وجود نداره)

5

کتاب محشره ب شرط اینکه قوانین اصلی و پایه ای فیزیک رو درک کرده باشید.با توجه ب ترجمه کتاب هم استیون هاوکینگ ب خدا ایمان داره، نظر بقیه هم برا خودشون محترم و سعی نکنید افکار بقیه رو پریشان کنید هر دینی دارید برا خودتون، لازم نیس بقیرو ب صراط مستقیم راهنمایی کنید.

5

دوستان فیلم theory of everything هم ساخته شده که راجع به زندگیه استیون هاوکینگه خیلی عالیه توصیه میکنم حتما ببینید.

4

شما چرا اینقدر دوس دارید هاوکینگ رو خداناباور جلوه بدید؟ اون خدا رو کاملا باور داشت؟ اصلا کدوم فیزیکدانی هست که خدا رو باور نداشته باشه اما شما فقط متن رو می خونید به عمق مطالب پی نمی برید اصطلاحا جهان برای شما مفهوم و معنای خاصی نداره همونجوری که هست می بینیدش خود هاوکینگ از خدا به شکل واژه ی غیر فردی استفاده می کنه این یعنی همه خدا باوری باروخ اسپینوزا چیزی که انیشتین به اون معتقد بود انیشتین ی جمله معروفی داره: من می‌خواهم بفهمم خدا چگونه این جهان را آفریده است علاقه ای به این یا آن پدیده ندارم. در طیف این یا آن عنصر لطفی نمی بینم. من می‌خواهم ذهن او را درک کنم؛ مابقی جزئیات است

5

کتاب بسیار خوبیست، گرچه ترجیح می‌دهم تفکرات این دانشمند را به زبان اصلی و به دور از ورود خواسته یا ناخواسته‌ی بیان و تفکرات مترجم بخوانم.

5

/// ◄فیدیبو:باسلام سپاس از نظر شما شاید کتابهای زیادی به صورت رایگان در دسترس وجود داشته باشد اما دانلود آنها نادیده گرفتن حقوق ناشر و نویسنده به حساب می آید. همچنین کتاب درخواستی شما در لیست کتابهای درخواستی به ثبت رسید. /// لطفا کتابایی رو بیارین که توی اینترنت برای دانلود نیست, گذاشتن کتابهای رایگان برای فروش که شاهکار نیست, من مثلا دوست داشتم کتاب نظریه های کوانتومی مولانا رو بخرم اما شما ندارینش:/

5

انسان باید با رجوع به درون خود به این چهار سوال اساسی پاسخ دهد تا هدف و روش زندگی خود را پیدا کند. ۱- چرا جهان وجود دارد؟ ۲-چرا پدیده های عالم قانونمند و بانظم هستند؟ چرا قانون های علمی بر قرار هستند؟ ۳- چرا انسانها وجود دارند؟ ۴- چرا قانونها و شرایط درست به گونه ای است که امکان زندگی را برای ما فراهم ساخته است؟

3

به نظرم یه جور‌ گردآوریه. من اکثر این مطالب رو در‌ کتابها یا مقالات هاوکینگ خونده بودم . بعید میدونم شخص هاوکینگ ، یک مطلب رو چند بار در کتابهای مختلف نقل کنه . منو یاد مجموعه های داستان کوتاه از نویسنده های معروف میندازه که هر‌مترجم با سلیقه ی خودش ،چندتاشون رو کنار هم میگذاره و با اسمی که خودش دوست داره منتشر میکنه

4

یک مقدار کتاب سنگینی هست. البته توضیحات خوبی در رابطه با برخی مفاهیم مثل سیاه چاله یا مفهوم زمان داده شده. اما من باز هم برخی از مطالب کتاب رو متوجه نشدم و نیاز به مطالعه بیشتر دارم. شاید در آینده بعد خواندن مطالبی در رابطه با کوانتوم و نسبیت و دیگر مفاهیم فیزیکی مجددا این کتاب را بخوانم و بیشتر متوجه بشم.

5

استیون هاوکینگ کسی بود که دنیای نجوم و کیهان شناسی رو تنها با دو انگشت و ذهنی عظیم دگرگون کرد بد نیست در کنار خوندن قوانین نیوتون کتاب های استیون هاوکینگ نیز خونده بشه

نمایش 73 نقد دیگر
4.2
(579)
آرامش‌بخش 🌱 (2)
3,800
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
نظریه ی همه چیز
نظریه ی همه چیز
استیون هاوکینگ
انتشارات حکمت
4.2
(579)
آرامش‌بخش 🌱 (2)
3,800
تومان