دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
تئوری انتخاب

تئوری انتخاب
اگر تصمیم درست بگیرید، کار درست انجام می‌دهید

نسخه الکترونیک تئوری انتخاب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی تئوری انتخاب

برخی  از انسان‌ها نگاهی جبرگرایانه به زندگی دارند و به نظشرشان هیچ چیزی در جهان قابل تغییر نیست، همه چیز از قبل معین شده است و در مسیری که تعیین شده حرکت می‌کند. چنین نگرشی به جهان معمولا در میان برخی از فرقه‌های مذهبی هندوستان بیشتر دیده می‌شود. بسیاری از ما به این اندازه جبرگرا نیستیم و اگر کسی به ما جبرگرا بگوید، متعجب می‌شویم و در مقام دفاع از خود قرار می‌گیریم. اما اگر کسی از ما بپرسد حالت چطور است و ما در جواب بگوییم وضعیت خوبی نداریم، معمولا این حال نامناسب را به گردن افراد دیگری نظیر همکار، معلم، دوست، فامیل، والدین یا همسرمان می‌اندازیم. انگار همیشه یکی مقصر حال نامناسب ماست، اما نظریه انتخاب نگاه دیگری به این موضوع دارد و می‌گوید هر چیزی که در زندگی خود احساس می‌کنیم به انتخاب خودمان است.  کتاب تئوری انتخاب قرار است تا برای ما توضیح دهد که چگونه انتخاب‌‎‌هایمان بر زندگی ما اثر می‌گذارند.

درباره کتاب تئوری انتخاب

کتاب تئوری انتخاب از سه بخش مختلف تشکیل شده است. قسمت اول کتاب به نظریه انتخاب می‌پردازد، بخش دوم کتاب به عملکرد انسان‌ها ارتباط پیدا می‌کند و قسمت نهایی کتاب به ما یاد می‌دهد تا بتوانیم کاربرد نظریه انتخاب در زندگی‌مان را درک کنیم.

کتاب تئوری انتخاب به موضوعی بسیار مهم اشاره می‌کند، تنها ما هستیم که بر رفتارهای خودمان می‌توانیم کنترل داشته باشیم. دیگران فاقد توان و قدرت لازم هستند تا بتوانند ما را وادار یه انجام کار خاصی کنند. دیگران فقط می‌توانند به ما اطلاعاتی بدهند و فاقد این توانایی هستند که حس خاصی را در وجود ما ایجاد کنند. اطلاعات وارد مغز ما می‌شود، ذهن ما آن‌ها را تحلیل و پردازش می‌کند و پس از آن یک واکنش اتفاق می‌افتد. این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم تا چه واکنشی از جانب خودمان بروز دهیم. حتی مسئله فراتر چیزی است که ما فکر می‌کنیم. انتخاب‌های ما روی نیازهای فیزیولوژیک ما نیز تاثیری غیر مستقیم می‌گذارند. افکار و احساساتی که داریم روی بیماری‌هایی که با آن‌ها درگیر هستیم تاثیر می‌گذارند. فکر و خیال‌های ما می‌توانند عامل وقوع برخی از بیماری‌ها باشند.

نظریه انتخاب یک سنت قدیمی و پرطرفدار را به چالش می‌کشد، بسیاری از والدین و افراد بزرگ‌تر با ادعای این‌که می‌دانند چه چیزی برای فرزندانشان خوب است، زندگی آن‌ها را دچار مشکل و بحران‌های فراوانی می‌کنند. کتاب فوق به خوبی این نوع نگاه را رد می‌کند و تاکید دارد که افراد باید این امکان را داشته باشند تا بتوانند استعدادهای خود را شکوفا کنند.

کتاب تئوری انتخاب قرار است به سوالی بنیادین پاسخ دهد، همه ما در هنگام ناراحتی و غصه از خود می‌پرسیم که چگونه می‌توانیم آن‌گونه که دوست داریم زندگی کنیم و در عین حال با افرادی که به آن‌ها نیاز داریم و به نحوی وابسته‌شان هستیم رابطه خوبی را داشته باشیم؟ تقریبا تمامی افراد ناراحت یک مشکل یکسان دارند و آن هم این است که نمیتوانند با افرادی که مورد علاقه‌شان هستند و دوستشان دارند رابطه‌ای خوب و مناسب برقرار کنند و از این مسئله رنج می‌برند.

درباره ترجمه فارسی کتاب تئوری انتخاب

 کتاب تئوری انتخاب را می‌توان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های خودیاری در قرن بیستم و بیست و یکم دانست. این اثر در سال 1998 نوشته شد و به دلیل استقبال فراوان خوانندگان و زبان ساده، خیلی زود توسط مترجمان به زبان‌های مختلفی درآمد تا  خوانندگان غیرانگلیسی زبان نیز آن را بخوانند. این کتاب توسط گلناز سهرابی و به همت نشر زرین کلک به فارسی ترجمه شده است.

کتاب تئوری انتخاب چه رویکردی به روان‌شناسی دارد؟

کتاب تئوری انتخاب روی این نکته تاکید دارد که بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی همگی از روابط نامناسب میان انسان‌ها نشات می‌گیرند. که بیشتر در دوران کودکی انسان‌ها ریشه دارند. این ادعا بسیار بزرگ و مهم است. علاوه بر این نویسنده کتاب نگاه مساعدی به روان‌شناسی مدرن در برخی از زمینه‌ها ندارد و معتقد است که روان‌شناسی فعلی باید دچار تحول و تغییراتی اساسی شود. او از یکی از استادانش نقل قول می‌کند که اگر تمام روان‌پزشکان دنیا در یک روز ناچدید شوند، کسی متوجه غیبتشان نخواهد شد.

کتاب تئوری انتخاب اهمیت بسیار زیادی بر رفتارها و انتخاب‌ها قائل است و باور دارد که رفتارها می‌توانند بر روی ذهن تاثیر بگذارند و در پروسه درمان، اهمیت بسیار بیشتری از داروهای آرام‌بخش دارند. کتاب فوق تاکید دارد که روابط میان چهار گروه باید دستخوش تغییرات و تحولات بنیادینی شوند تا جامعه بتواند در مسیر رشد و تعالی گام بردارداین روابط عبارت‌اند از رابطه همسران، والد و فرزند، معلم و دانش‌آموز و رابطه کارمند و کارفرما. این چهار رابطه بخش زیادی از زندگی ما را به خود مشغول می‌کند پس اهمیت بسیار بالایی برای ما خواهد داشت. به باور نویسنده کتاب تئوری انتخاب، زندگی انسان بر پایه پنج نیاز اساسی شکل می‌گیرد و رفتار همه انسان‌ها بر پایه رفع و پاسخ به این نیازهاست، این پنج نیاز عبارت‌اند از: زنده ماندن ( بقا)، عشق (تعلق خاطر)، قدرت، آزادی و تفریح.

درباره ویلیام گالسر نویسنده کتاب تئوری انتخاب

ویلیام گالسر را می‌توان یکی از مهم‌ترین روان‌پزشکان آمریکایی دانست که نظراتش تحولات بسیاری را در این حوزه به ارمغان آورد.  او در 11 می سال 1925 در کلیولند ایالت اوهایوی آمریکا دیده به جهان گشود، پس از طی تحصیلات دانشگاه و رفتن به سربازی، تصمیم گرفت که دوباره درس بخواند. پس در سال 1949 لیسانس روانشناسی بالینی را به دست آورد و با ادامه تحصیل در این رشته، نهایتا در سال 1953 توانست از رساله دکترای روان‌پزشکی خود دفاع کند. گلاستر در دوران فعالیت حرفه‌ای خود نظریه واقعیت درمانی و تئوری انتخاب را گسترش داد. این روان‌پزشک عقایدی ضد فرویدی داشت و یکی از مهم‌ترین پیروان روانشناسی مثبت گرا به شمار می‌آمد. وبلیام نهایتا در 23 اوت سال 2013 و در سن 88 سالگی به علت ابتلا به بیماری تنفسی در شهر لس‌آنجلس درگذشت.

پس از مطالعه کتاب تئوری انتخاب چه بخوانیم؟

اگر توانسته‌اید با کتاب تئوری انتخاب ارتباط خوبی برقرر کنید و دوست دارید کتابی در همین زمینه مطالعه نمایید، ما به شما کتاب تفکر سریع و آهسته تالیف دنیل کالمن را پیشنهاد می‌دهیم. این کتاب توسط یکی از بنیان‌گذاران اقتصاد رفتاری نوسته شده است که در آن به مکانیزم تفکر در ذهن انسان‌ها می‌پردازد. کتاب فوق توسط نغمه رضوی به فارسی ترجمه شده است.

در بخشی از کتاب تئوری انتخاب می‌خوانیم:

برای اینکه موجودیت این روان شناسی و آسیب های آن را شناسایی کنیم؛ باید به برخی از رنج هاپی که میکشیم. نگاه کنیم زیر حتی زمانی که عمل کردن طبق عرف برای ما نتبجه ای ندارد. باز هم به آن وابسته هستیم. به عنوان مثال با استناد به تنها مدل روان شناسی که می شناسید. پسر نوجوان خود را به خاطر انجام ندادن تکالیفش تنبیه می کنید و چند هفته به او اجازه نمی دهید برای تفریح از خانه بیرون برود. ولی بعد از اینکه او را تنبیه کردید. همچنان تکالیفش را انجام نمی دهد. اوضاع حتی از این هم بدترمی شود چون اکنون یک نوجوان عبوس دارید که دائما در خانه است. پس از یک ماه به فکر فرو می روید: چرا این کار را بارها و بارها انجام می دهم؟ حتماً راه بهتری هم وجود دارد.ممکن است تشخیص این نکته مدتی زمان ببرد زیرا تنبیه کردن پسرتان آنقدر عرف رایجی است که فکر نمی کنید انتخاب خودتان باشد. اين کار درست به نظر می آید. این کاریست که هر والد خوبی در شرایط شما انجام می دهد (احتمالاًوالدین خودتان هم همین کار را انجام می دادند) و از هر کسی که بپرسید. شما را تایید می کند. آن ها با استناد به یک عرف تقریبا جهانی به شما می گویند: تنبیهش کن. اصلاً چرا چنین سوال احمقانه ای را می پرسی؟ مگرمی خواهی وقتی بزرگ شد یک مرد تنبل و بیکار شود؟ تنها مشکل این توصیه این است که به ندرت موثر واقع می شود. هرچه به تنبیه پسرتان ادامه دهید. دیگر با یکدیگر صحبت نکرده و به حرف های هم گوش نمی کنید.

هردوی شما درمانده می شوید و یکدیگر را به خاطر عذابی که می کشید. مقصر می دانید. او کمتر از قبل تکالیفش را انجام می دهد.هنوز بیشتر مردم فکر می کنند عمل کردن بر خلاف عرف معمول, به ویژه در برخورد با فرزندان؛ ایده جدید و دردسرسازی است. ولی اگرمی خواهید درد و رنج کمتری را در زندگی متحمل شوید. بهتر است یاد بگیرید که چرا کنترل کردن و کنترل شدن تا این حد رابطه هایی که می خواهید شاد باشند را تخریب می کند. با دانستن این نکته تمایل پیدا می کنید در برخی از مواقع که تلاش برای کنترل کردن موثر واقع نشده است. نظریه انتخاب را امتحان کنید. اگر نظریه انتخاب نتیجه بهتری داشت (بعد از

بیست سال تجربه در کار با نظربه انتخاب به شما می گویم که نتیجه بهتری می دهد) می توانید فرایند دشوار رها کردن کنترل بیرونی و جایگزینی آن با نظریه انتخاب را شروع کنید. روان شناسی هاء حتی عرف معمول و روان شناسی های باستان اگر به روابط شما آسیب بزنند.

 

مشخصات تئوری انتخاب

 • ناشر زرین کلک
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۱۰,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.94 مگابایت
 • تعداد صفحات ۳۰۴ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره تئوری انتخاب

لطفاً با ترجمه‌ی دکتر علی صباحی موجود شود.
در ۶ ماه پیش توسط مسعود گ ( | )
لطفا با ترجمه علی صاحبی
در ۵ ماه پیش توسط حسین مهدی زاده ( | )
من کتاب رو با مترجم دیگه خوندم. اون ترجمه هم تعریفی نداشت. اما محتوای کتاب جالب و عمیقه. این تئوری که ما افسردگی رو انتخاب می کنیم... و تنها چیزی که روش کنترل داریم رفتار و افکار خود ماست مفاهیم جالبی بود.
در ۴ ماه پیش توسط 913...689 ( | )
ترجمه دکتر علی صاحبی را ندارید؟
در ۵ ماه پیش توسط 912...751 ( | )
ترجمه افتضاحه
در ۵ ماه پیش توسط meh...f44 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • بعدی ›
 • آخرین ››