Loading

چند لحظه ...
یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

نسخه الکترونیک یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۲۲,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

کتاب «یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی» اثری از فیلسوف برجسته‌ی آمریکایی، «جان پری»، است. این کتاب در قالب یک گفت‌وگوی سه‌نفره مسائل رایج در تئوری هویت شخصی، چند و چون مساله‌ی هویت و وجود روح و ادامه‌ی حیات را بررسی می‌کند. این گفت‌وگوها بین «گرچن ویروب» و دو دوست‌اش به نام‌های «سم میلر» و «دیو کوهن» رخ می‌دهد. این کتاب در سال 1978 منتشر شده و تا امروز به زبان‌های اسپانیایی، چینی، کره‌ای و فارسی ترجمه شده است. نسخه‌ی فارسی این اثر با ترجمه‌ی «زهره قلی پور» در سال 1398 در انتشارات خوب منتشر شده است.

درباره کتاب یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

گفت‌وگوهای این کتاب به مدت سه شب پس از تصادف شدید گرچن در اتاق او در بیمارستان انجام می‌شود. دیو کوهن دانشجوی سابق ویروب و سم میلر کشیش بیمارستان و دوست گرچن به دیدار او می‌آیند و بحثی عمیق و پرکشش درباره‌ی هویت و حیات جاودان در می‌گیرد. در این گفت‌وگوی سه‌نفره از دیدگاه‌های افرادی مانند رنه دکارت، برنارد ویلیامز، جان لاک و درک پارفیت استفاده شده است. همچنین، صحنه‌ای با حضور چند نفر با چند دیدگاه فلسفی مختلف که در این کتاب به کار رفته، یادآور کتاب «دیوید هیوم» به نام «گفت‌وگوهایی درباره‌ی دین طبیعی» را به یاد می‌آورد.

جان پری در قالب این گفت‌وگوی دوستانه و صلح‌آمیز توانسته نظریات و دیدگاه‌های مختلف درباره‌ی هویت شخصی را از زبان سه دوست بیان کند، و ضعف و قوت هر دیدگاه را از زبان شخصیت‌ها به مخاطب نشان دهد. شخصیت‌های این کتاب در برابر نقد و سوالات دیگران کاملا انعطاف‌پذیر هستند و به هر پرسشی به آرامش و تامل پاسخ می‌دهند. تا جایی که خواننده هم می‌تواند بخشی از این گفت‌وگو باشد و پاسخ‌های خود را داشته باشد. جان پری با هوشمندیِ تمام توانسته کتابی بنویسد که ضمن گنجاندن آرای شخصی خود و دیگر اندیشمندان، مجالی برای اندیشیدن به مخاطب می‌دهد و او را هم وارد این نشست دوستانه می‌کند.

جان پری در این کتاب سعی ندارد فلسفه و الهیات را روبه‌روی هم قرار دهد. او از ظرفیت هر دو عرصه برای گفت‌وگو درباره‌ی جسم و روح و پیوند آن‌ها بهره گرفته است. دیوید ام. روزنت‌هال، استاد کالج لهمان، معتقد است که این کتاب هم برای استادان و هم برای دانشجویان فلسفه مناسب است، زیرا «یک موضوع پیچیده‌ را به بیانی ساده‌تر و با صحت و دقت علمی بیان می‌کند». با این حال، قلم نویسنده و ترجمه‌ی کتاب بسیار روان و خوش‌خوان است و تمام افراد فارغ از زمینه‌ی تحصیلی یا تخصصی می‌توانند از مفاهیم آن بهره‌مند شوند. در این کتاب خبری از اصطلاحات تخصصی سنگین و دشوار نیست و همه چیز در قالب گفت‌وگویی صمیمی و دوستانه بیان می‌شود.

چه دیدگاه‌هایی در این کتاب بررسی می‌شود؟

دیدگاه اول: تجربه‌گرایی از زبان ویروب مطرح می‌شود که معتقد است وجود یک چیز مستلزم تجربه‌ی آن با حواس است و در مخالفت با بقای هویت تا جایی پیش می‌رود که حافظه را امری جسمانی می‌داند، اما در تکذیب روح چیزی جز معیارهای مادی در اختیار ندارد.

دیدگاه دوم: سم میلر از رویکرد الهیات برای پاسخ دادن به پرسش اساسی هویت و جاودانگی مطرح می‌کند.

دیدگاه سوم: دیو کوهن هم از دیدگاهی خداشناسانه مساله را شرح می‌دهد و نشان می‌دهد که الهیات به عنوان مکمل فلسفه می‌تواند پاسخ‌گوی مساله‌ی هویت و حیات ابدی شخص باشد.

درباره جان پری، نویسنده‌ی کتاب یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

جان ریچارد پری (John Richard Perry) در سال 1943 در نبراسکای آمریکا به دنیا آمده است. او استاد فلسفه در دانشگاه استنفورد و دانشگاه ریورساید کالیفرنیا است. جان پری در زمینه‌ی فلسفه‌ی زبان، متافیزیک و فلسفه‌ی ذهن تحقیقات ارزشمندی داشته است. «یک گفت‌وگوی سه نفره درباره‌ی ضمیر ناخودآگاه» یکی دیگر از آثار این نویسنده است که «زهره قلی پور» آن را به فارسی ترجمه کرده است.

در بخشی از کتاب یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی می‌خوانیم

شب نخست

کوهن: نمی‌توانم حرفت را باور کنم، گرچن. هوشیاری‌ات سر جای‌اش است و به نظر نمی‌رسد درد شدیدی داشته باشی. با وجود این، می‌گویی امیدی نیست؟

ویروب: این دم‌ودستگاه در بهترین حالت تا یکی دو روز دیگر من را زنده نگه می‌دارد. بعضی اندام‌های حیاتی‌ام چنان جراحت‌های عمیقی برداشته‌اند که دکترها از درمان‌شان عاجزند. درضمن، اقدام‌های خاص و اساسی روی من بی‌نتیجه بوده است. درد چندانی ندارم، اما تا جایی که می‌دانم، این اصلا نشانه‌ی خوبی نیست. مغزم آسیب ندیده است و می‌توانم فکر کنم مثل هميشه هوش و حواس‌ام سر جای‌اش است. متاسفانه این وضعیت به‌کلی ناامیدکننده است. سم میلر هم اینجاست؛ شاید او بداند چطور من را سر شوق بیاورد.

میلر: عصر به خیر، گرچن! سلام دیو! فکر می‌کنم طفره رفتن دیگر فایده‌ای نداشته باشد، گرچن. دکترها می‌گویند تو رفتنی شدی. کاری هست که من بتوانم برای‌ات انجام بدهم؟

ویروب: دست بردار سم! تو هر روز با آدم‌های درحال مرگ سروکار داری. به جز «متاسفم، شنیده‌ام رفتنی شدی» چیز دیگری برای گفتن نداری که مايه‌ی دلگرمی باشد؟

میلر: خب راستش را بخواهی، من دقیقا نمی‌دانم چه باید بگویم. اغلب آدم‌هایی که می‌بینم مثل خودم به خدا باور دارند. ما از امیدمان به بقا یا ادامه‌ی حیات حرف می‌زنیم. من [به آن‌ها] یقین می‌دهم خداوند عادل و بخشنده این را عادلانه نمی‌داند که بعد از زندگی کوتاه در اين دنیا هیچ چیزی در کار نباشد. من و تو سال‌ها درباره‌ی دین و موضوعات فلسفی گفت‌وگو کرده‌ایم. من هرگز نتوانستم در تو کمترین تمایلی برای ایمان به خدا پیدا کنم. درواقع، بعید است که تو بپذیری دوستان‌ات طرز فکری دارند، یا آن که دلیلی وجود دارد که می‌توانی دست‌ات را مقابل صورت‌ات ببینی یا باور کنی به هر دلیلی خورشید فردا طلوع خواهد کرد. چطور می‌توانم امیدوار باشم تو را با چشم‌انداز حیات بعد از مرگ تسلی بدهم، وقتی می‌دانم هیچ احتمالی برای وجود آن قائل نیستی.

ویروب: برای دلگرمی چیز زیادی نمی‌خواهم، سم. در موقعیت‌های خاص، حتی یک امکان بسیار بعید هم می‌تواند دلگرم کننده باشد. وقتی تنیس بازی می‌کردیم، در هر بیست دور فقط یک بار تو را شکست می‌دادم، نه بیشتر. اما همین کافی بود تا امکان شکست تو در هر موقعیتی برای‌ام وجود داشته باشد. و من فقط با تمرکز بر این امکان مشتاق بازی بودم. فرض کن در زندانی با مراقبت‌های شدید حبس شده باشیم. با فکر کردن به وضعیت خود امیدمان را کاملا از دست می‌دهیم، اما اگر به ما بگویند امکانی، هرچند ناچیز برای فرار وجود دارد، آن وقت شعفی وصف‌ناپذیر به ما دست می‌دهد.

مشخصات یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی

  • ناشر نشر خوب
  • تاریخ نشر ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.51 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۵ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره هویت شخصی و جاودانگی