Loading

چند لحظه ...
یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه

یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه
نسخه PDF

نسخه الکترونیک یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه

کتاب «یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه» اثری از فیلسوف سرشناس و خوش‌فکر آمریکایی، «جان پِری»، است. این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه «گفت‌وگوهای سه نفره»ی این نویسنده است؛ گفت‌وگویی که بین یک فیلسوف، یک کشیش و یک دانشجوی فلسفه رخ می‌دهد. کتاب حاضر در سال 2018 در انتشارات شرکت هَکت منتشر شده و با ترجمه‌ی «زهره قلی‌ پور» در سال 1399 در انتشارات خوب منتشر شده است.

درباره کتاب یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه

در کتاب یک گفت‌وگوی سه نفره، جان پِری باز هم سراغ شخصیت‌های محبوب خود رفته است: گرچن ویروب، سم میلر و دیو کوهن. نویسنده به رسم همیشگی خود این سه نفر را بار دیگر دور هم جمع کرده تا مباحث ظریف و در عین حال پیچیده‌ی فلسفی را بررسی کند. در این کتاب موضوعاتی مانند دوگانه‌گرایی دکارتی، ثنویت مالکانه، ماده‌گرایی، ذهن‌گرایی، استدلال زامبی، برهان شناخت و... بررسی می‌شود. در این کتاب چند پرسش اساسی مطرح می‌شود: آیا تجربه و آگاهی ریشه در جسم و اعمال جسمانی دارند؟ آیا جسم و ذهن یکی هستند؟ در این صورت، برای آگاهی و تجربه چه توجیهی می‌توان پیدا کرد؟

برای درک مفاهیم این کتاب نیازی به دانش تخصصی ندارید، با این حال در پایان کتاب ضمیمه‌ای برای لیست واژه‌ها و اصطلاحات مورد استفاده در دیالوگ‌ها وجود دارد. در این بخش هر اصطلاح به شکلی بسیار ساده و با مثال‌های گویا توضیح داده شده است. پِری بار دیگر ثابت کرده که استاد ساده‌سازی مفاهیم پیچیده‌ی فلسفی است. او با کلمات و نمونه‌های ضمنی ساده، منظور خود را به خوبی به مخاطب منتقل می‌کند.

با این که سه شخصیت اصلی کتاب، نمایندگان معتمد پِری برای بیان نظریات‌اش هستند، او با هوشمندی تمام توانسته نقشی خنثی داشته باشد. در اینجا از تعیین خوب و بد و ارزش‌گذاری اعتقادات مختلف خبری نیست. پِری با این که کتاب را برای مخاطب عام، ساده نوشته است، به هوش و ذکاوت مخاطبان خود هم ایمان دارد. پس از تمام بحث‌ها و حرف‌ها در نهایت این خود خواننده است که باید سمت و سوی فکری خود را تعیین کند و به نتیجه‌ای دلخواه و منطقی برسد.

جورج پولاک از دانشگاه فِیرلی دیکنسون درباره‌ی این کتاب گفته است: «کتابی گیرا و جذاب که اصلا طاقت‌فرسا و خسته‌کننده نیست. این کتاب هم به دانش‌آموزان می‌آموزد و هم آن‌ها را درگیر خود می‌کند. ضمن این که کاملا ماهرانه پیچیدگی‌های آگاهی انسان را کشف می‌کند، جانب عدالت را هم در بحث‌های فلسفی امروزی رعایت کرده است. این کتاب یک منبع آموزشی تمام و کمال است، به‌ویژه با وجود یک واژه‌نامه‌ی مفید و کاربردی».

درباره جان پِری، نویسنده کتاب‌های چندگانه‌ی «یک گفت‌وگوی سه نفره»

جان ریچارد پری (John Richard Perry) در سال 1943 در آمریکا به دنیا آمده و استاد فلسفه در دانشگاه استنفورد و دانشگاه ریورساید کالیفرنیا است. جان پری در زمینه‌ی فلسفه‌ی زبان، متافیزیک و فلسفه‌ی ذهن تحقیقات ارزشمندی داشته است. «یک گفت‌وگوی سه نفره درباره‌ی خیر، شر و وجود خدا» و «یک گفت‌وگوی سه نفره درباره‌ی هویت شخصی و جاودانگی» از آثار دیگر این نویسنده است.

در بخشی از کتاب یک گفت‌و‌گوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه می‌خوانیم

ویروب: بیا داخل! امروز سوپ پیاز فرانسوی داریم. مشتاقم حرف‌هایت را بشنوم، سم. هنوز هم‌پدیدارانگاری؟ یا از استدلال زامبی دست کشیده‌ای؟

میلر: راستش هیچ‌کدام. به این نتیجه رسیدم که نمی‌خواهم هم‌پدیدارانگار باشم. قبول دارم که تجربه‌های جهان واقعی گاه‌وبی‌گاه روی جهان جسمانی تاثیر می‌گذارند. تجربه‌های من روی مغز، حرکات بدنم، و از خلال آن‌ها روی همه‌چیز تاثیر می‌گذارند.

ویروب: اما هنوز از استدلال زامبی دست نکشیده‌ای؟

میلر: نه، داشتم به آن فکر می‌کردم، حالا نظرم این است که چهارشنبه تو ما را فریب دادی.

ویروب: چطور؟

میلر: متقاعدمان کردی که اگر هم‌پدیدارانگار نیستیم، پس باید فرض را بر این بگذاریم که تجربه‌ها شرایط ناکازم برای رویدادهای جسمانی هستند. ما را تشویق کردی که بگوییم تجربه شرط ناکازم برای رویداد جسمانی است، به‌جای اینکه بگوییم تجربه علت رویداد جسمانی است. اما لازم نیست علت‌ها شرایط ناکافی باشند.

کوهن: بیشتر توضیح بده.

میلر: به مثال خودت دربارهٔ قطار برگرد که منحرف شد. چرخ جداشده از واگن باری سبب انحراف قطار شد. اما فرض کن یکی از ریل‌هایی که قطار به آن نزدیک می‌شود لق باشد. عبور قطار از روی ریل تا نقطه‌ای که واگن باری قرار دارد، آن را بیشتر لق می‌کند. در همان ثانیه یا شاید یک نانوثانیه بعد، ریل از محل اتصالات باز می‌شود. چرخی که جدا شده علت انحراف قطار است؛ اما این یک شرط لازم نیست. حتی اگر چرخ از این واگن جدا نمی‌شد، درهرصورت، قطار از خط منحرف می‌شد.

ویروب: منظور تو این است که استدلال زامبی می‌تواند به دلایل مختلف زیادی از خط خارج شود؟

میلر: هاها. نه، منظورم این است که می‌توانم بگویم تجربه‌ها نیز همین‌طورند. در جهان واقعی، تجربه‌ها مسبب خیلی اتفاق‌ها هستند. در جهان زامبی‌ها دلیل دیگری مسبب آن اتفاق‌ها است؛ چیزی که در جهان واقعی اضافه است. بنابراین، ممکن است جهان زامبی‌ها از نظر جسمانی درست شبیه جهان ما باشد، حتی اگر هیچ تجربه‌ای در آن نباشد. اگر جهان زامبی‌ها به این شکل است، لازم نیست هم‌پدیدارانگار باشم و انکار کنم که تجربه‌ها در جهان واقعی مسبب تغییرات جسمانی هستند. نکته اینجاست که در جهان زامبی‌ها، عاملی دیگر مسبب آن‌هاست، چیزی که در جهان واقعی رخ می‌دهد، اما اینجا نقش دلیل را ندارد.

مشخصات یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه

  • ناشر نشر خوب
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۵,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.59 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۱ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره یک گفت‌و‌کوی سه نفره درباره ضمیر خودآگاه