دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب مزدک‌

کتاب مزدک‌

نسخه الکترونیک کتاب مزدک‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

معرفی کامل کتاب مزدک‌ را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب مزدک‌

‌درباره‌ی کتاب مزدک اثر موریس سیماشکو

کتاب مزدک در طبقه‌بندی رمان‌های تاریخی جای‌ می‌گیرد. این کتاب با به کارگیری تخیل نویسنده و خواننده در قالب رمان زمینه‌های اجتماعی و تاریخی جنبش بزرگ مزدک را واگویی می‌کند. استفاده از قالب رمان به نویسنده این امکان را داده است که فارغ از اطلاعات کتابخانه‌ای و تاریخی با راحتی بیشتری درباره‌ی الگوی اجتماعی و وضعیت زمانه‌ی مزدک و جنبش او سخن براند. در این کتاب شخصیت‌ها و رخداد‌های تاریخی با امانت‌داری کامل نویسنده بیان شده‌اند و به دلیل فضای رمان تحریفی در وقایع تاریخی داده نشده است. از آن جمله مناسبات و داد و ستد‌های حکومت ساسانی با توجه به آخرین پژوهش‌ها و اکتشافات تاریخی نوشته شده است.

خلاصه داستان مزدک

مزدک اصلاح‌گری اجتماعی در زمان پادشاهی سلسله‌ی ساسانی بر ایران است. او در دوره‌ی پادشاهی قباد یکم از شاهان ساسانی فرقه‌ای تحت تاثیر باور‌های مذهبی مانی بنیان نهاد و به تبلیغ آن پرداخت. زمانه‌ی که مزدک در آن زندگی می‌کرد با بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری عجین شده بود به همین دلیل قدرت و تسلط شاه ساسانی بر روی اشراف و روحانیون کم شده بود. مزدک توانست با همراهی و اتحاد با قباد با آزادی دست به تبلیغ آیین خود بزند و گستره‌ی این مذهب را تا عربستان امروزی برساند. پس از پادشاهی قباد به دلیل از دست رفتن حمایت شاه ساسانی از مزدکیان و دلایل دیگر تاریخی که به تفصیل در کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند قتل‌عام و حذف گسترده‌ی مزدکیان از سوی خسرو یکم آغاز شد. اگرچه این نابودی در نهایت منجر به ایجاد جنبش‌های جدید تاریخی شد اما شخصیت و طرز فکر مزدک در طول تاریخ همیشه مرجع مناقشه برای گروه‌های مختلف بوده است.

‌در بخشی از کتاب مزدک می‌خوانیم

 

آورام به زیر پای خود نگریست. کوچه‌هایی که به بازارمی‌پیوست هنوز در سایه روشن بود. اما ارابه‌هایی که چرخ‌های بس بزرگشان از سر اسبان بلندتر بود و با آن‌ها می‌شد از جوی های پر از آب گذشت، در آمد و شد بودند. در خود بازار نیز توده رنگارنگ مردمان می لولید و حتی به آن سوی دیوارهای کهنه شهر نیز کشیده شده بود. از هرکدام ازشکاف‌های دیوارها رودی از قالی‌های پشمین و  نمدین، لوله‌های پارچه ابریشم، سینی‌های حلوا و تل‌های خربزه بهرمانی روان بود و حتی سربازخانه‌ها را نیز می‌انباشت...

در آن سوی بازار، کاروانسرای بسیار بزرگی به چشم می آمد. سه روز بود که فرستادگان شاه توران؛ که لوح‌هایی نقره به گردن داشتند, بارها را به دقت می شمردند و بر هر بسته لوحی ویژه می‌چسباندند و بر آن مهرمی‌زدند. از آن پس، بر راه درازی که تا مرز چین می‌رفت، هیچکس یارای دست زدن به آن‌ها را نداشت.

درباره‌ی موریس سیماشکو نویسنده‌ی کتاب مزدک

نویسنده‌ی کتاب چنانکه سحابی در مقدمه نوشته است تا اندازه‌ی زیادی ناشناس است. سحابی می‌گوید علیرغم جست و جوی بسیار موفق نشده است تا نشانی از نویسنده‌ی شوروی پیدا کند. حتی در ترجمه‌ی این اثر که از زبان فرانسه به فارسی صورت گرفته است نشانی از مترجم اثر به زبان فرانسه وجود ندارد. سحابی این کتاب را در مجموعه ادبیات روسیه که توسط انتشارات مطرح گالیمار به چاپ رسیده است یافته و از فرانسوی به فارسی برگردانده است. انتشارات نگاه کتاب مزدک را با ترجمه‌ی مهدی سحابی عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است.

چرا باید کتاب مزدک را خواند؟

مزدک کتابی است که با امانتداری نویسنده در بیان روایت‌ تاریخی زندگی مزدک در قالب رمان می‌تواند با استفاده از تخیل نویسنده و خواننده شرایط بهتری از زندگی و شرایط اجتماعی زمان مزدک را ترسیم و به خواننده ارائه کند. ممکن است خواننده بتواند اطلاعاتی مشابه را در کتاب‌های تاریخی نیز جست و جو کند اما این اطلاعات گردآوردی شده در شکل رمان می‌تواند دانش مشابه را با زحمت کمتر و خاطره‌ای شیرین‌تر در ذهن خواننده نقش کند. خواندن کتاب مزدک بویژه برای نوجوانانی که ممکن است آشنایی زیادی با این شخصیت تاریخ باستانی ایران نداشته باشند انتخابی مناسب و ایدئال خواهد بود.

 

کتاب مزدک در دسته‌ی کتاب‌های رمان قرار دارد.

کتاب مزدک مناسب برای گروه سنی نوجوان و بزرگ‌سال است.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 344 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 17 روز بخوانید.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب مزدک اثر موریس سیماشکو بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی رمان می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب مزدک‌

  • ناشر انتشارات نگاه
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۰,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۸۷/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.76 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۴۴ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب مزدک‌

کتاب بی محتوایی است و هیچ سندیت تاریخی ندارد. این کتاب را به دوستداران تاریخ پیشنهاد نمی کنم و خواندن آن اتلاف وقت است
در ۱ سال پیش توسط mazdak hatamian ( | )