کتاب‌خوان فیدیبوک
فیدیبو نماینده قانونی نشر اختران و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی

نسخه الکترونیک کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب :

مارکس کمونیسم را به دو معنا تعریف می‌کند، یکی جنبش خودآگاه و ضدسرمایه­داریِ طبقه­ی کارگر و دیگری جامعه­ای که، بر اساس نظر او، پس از سرمایه­داری بر پا می‌شود. روشن است که این دو معنا رابطه­ی محکمی با یکدیگر دارند. اما این نیز به همان اندازه روشن است که معنای دوم تابعی از معنای اول است، به این دلیل ساده که جامعه­ی کمونیستی قرار است نتیجه­ی سازمان­یابی جنبش طبقه­ی کارگر بر ضد سرمایه­داری باشد. بدیهی است که ویژگی­های جامعه­ی کمونیستی از دل تناقض­های نظام سرمایه­داری و مبارزه­ی سازمان­یافته و خودآگاهانه­ی طبقه­ی کارگر برای حل این تناقض­ها بیرون می­آید. یکی از این ویژگی­ها، به نظر مارکس، الغای تقسیم کار به فکری و مادی است. بدین­سان، این تقسیم کار از میان نخواهد رفت مگر آنکه جنبش طبقه­ی کارگر برای مبارزه با سرمایه­داری از وضع «درخود» به حالت «برای­خود» ارتقا یافته باشد. به سخن دیگر، طبقه­ی کارگری می­تواند جدایی کارِ فکری از کارِ مادی را از میان بردارد که به خودآگاهی و سازمان­یابیِ متکی­به­خود دست یافته باشد، یا دست­کم در این جهت پیش رفته باشد. درست از همین روست که مارکس جنبش سرمایه­ستیز طبقه­ی کارگر را کمونیسم می­نامد. به نظر مارکس، کمونیسم به معنای سازمان­یابی پرولتاریا به­صورت طبقه­ای خودآگاه است که، با واقعیت بخشیدن به وحدت کارِ فکری و کارِ مادی در درون خود، به سوی پایان­دادن به جدایی آنها در سطح کل جامعه پیش­می­رود. بر این اساس، به نظر مارکس، سازمان­یابی طبقه­ی کارگر بر مبنای جدایی کارِ فکری از کارِ مادی، جدایی «روشنفکران انقلابی» از کارگرانِ درگیر با کار و تولید مادی، جدایی «آگاهی سوسیالیستی» از «جنبش خودانگیخته­ی طبقه­ی کارگر»، و در یک کلام جدایی «جنبش کمونیستی» از جنبش کارگری، نه کمونیسم است و نه سازمان­یابی کمونیستی.

  • دسته بندی: فلسفه
  • ناشر: نشر اختران - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 2.87 مگابایت - تعداد صفحات : ۴۰۰ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب دگردیسی­ کمونیسم­ مارکس از جنبش سرمایه‌­ستیز طبقه‌­ی کارگر به حزب ایدئولوژیک سرمایه­‌داری دولتی در فیدیبو

۲۵،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۵،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۱،۵۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۴۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران