فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نیستان و بیش از ۴۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

خاطرات حسنعلی خان مستوفی

نسخه الکترونیک کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها کافیست اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب :

کتاب «خاطرات حسنعلی خان مستوفی» نوشته ابوالفضل زوریی نصرآباد( -۱۳۴۸)، شاعر، طنزپرداز و پژوهشگر ایرانی است.
زرویی در این اثر دست به خلق دو شخصیت خیالی با عناوین حسنعلی خان مستوفی و میرزا حسین پیشکار زده است، که یکی به تقریر و بازگویی خاطرات دیگری مشغول است و جالب اینجاست که هر دو نیز از اساس وجود خارجی ندارند.
او در این کتاب روایتی کلاسیک - به سبک ادبیات دوران قاجار- برای بیان خاطرات حسنعلی خان انتخاب کرده است، روایتی که می‌شود رد پای آن را در آثار متفاوت و بکری همچون روزنامه خاطرات اعتماد السلطنه جست و البته زرویی با زیرکی تمام با حفظ ساختار زبانی این خاطرات در این سبک روایی؛ از برخی عبارت و اصطلاحات قدیمی و ناملموس قجری آن را پرهیز کرده و با عبارات و اصطلاحات رایج که به حد لزوم به آن افزوده شده است به این متن جذابیت زیادی بخشیده است.
در بخش آغازین این کتاب می خوانیم:
«حضرت استاد سرپرفسور حسنعلی خان مستوفی کیست؟
اردیبهشت ماه امسال (سال ۱۳۷۹ ه‍.ش) که دوست عزیزم سیدعلی میرفتاح از من خواست تا صفحه طنزی برای «مهر» دوره جدید تدارک ببینم، به لطایف‌الحیل زیر بار نرفتم.
این شانه خالی کردن دلایلی متعددی داشت؛ یکی اینکه در خود هیچ میلی به طنزنویسی احساس نمی‌کردم. خسته شدن حق طبیعی انسان است. از طنز و طنزپردازی خسته‌ام. شاید عزیزی بگوید طنز نوشتن که خستگی ندارد. مگر کسی از خندیدن و خنداندن خسته می‌شود؟... در پاسخ به این سؤال، ناچارم مثال بزنم: ببینید وقتی سر ظهر یا تنگ غروب، خسته و گرسنه به خانه برمی‌گردید، اگر احتمالاً از کنار یک رستوران عبور کنید، بوی خوش چلوکباب، مست و مدهوش‌تان می‌کند؛ چه بسا در دل با خود می‌گویید خوش به حال کارگران این چلوکبابی‌ها، سر و کارشان با چه چیز نازنینی است! صبح کباب، ظهر کباب، شب کباب...! اگر پای درد دل کارگران چلوکبابی بنشینید، حتماً به شما خواهند گفت که چقدر از کباب خسته شده‌اند. حتی بوی کباب آزارشان می‌دهد. نفرمایید «خوشی زیر دلشان زده» نخیر، واقعاً تکرار ملال‌آور است و چه قدر سخت است که آدم از چیزهای نازنینی مثل طنز یا چلوکباب خسته شود.
پس این از دلیل اول. دلیل دوم آنکه این بنده از چند ماه پیش از این، مشغول مطالعه و ویرایش دست نوشته­های ارزشمند حضرت استاد حسنعلی‌خان مستوفی بودم. شیرینی و جذابیت این اثر به حدی بود که ترجیح می‌دادم وقت خود را صرف تکمیل و آماده‌سازی این کتاب ارزشمند کنم. استاد حسنعلی‌خان مستوفی برای کارگزاران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این مرزوبوم، نام و چهره‌ای شناخته شده‌اند و به جرات می‌توان گفت که در صد سال گذشته، ایشان بیشترین تأثیر را در روند تحولات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ایران داشته‌اند. نثر موجز و بیان صادقانه ایشان در نگارش خاطرات به قدری جذاب و گیراست که خواننده اثر را دچار شگفتی می‌کند».

دانلود کتاب خاطرات حسنعلی خان مستوفی در فیدیبو

۱۶۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۱۶۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۱،۵۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۴۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران

حقیقتا مشخص نیس در ذهن نویسنده ی این کتاب چی گذشته که قصد کرده این کتاب رو بنویسه. بیشتر به لاف زدنای معتادان بعد از نشئگی شباهت داره. واقعا هم چیز خنده داری نداره. چه جذابیت یا طنزی داره که نفر خیالی، خالی بندی کنه؟ تنها نکته مثبتش شاید این باشه که یه سری عنوان یا شخصیت برای خواننده های تازه کار معرفی میشه و باعث کنجکاوی برای پیگیری در اون باره میشه.
در 5 روز پیش توسط اکرام
زیاد خوشم نیومد از کتاب، طنزش خوب بود اوایلش ولی از یه جایی به بعد تکراری و خسته کننده بود برام. بدون شک نویسنده برای وصل کردن وقایع تاریخی مختلف به هم و تناسب بینشون وقت زیادی گذاشته و زحمت فراوونی کشیده. البته این نظر منه و صد البته سلیقه افراد با هم متفاوته
در 1 ماه پیش توسط ابوالفضل
همون یه ذره اطلاعاتی هم که داشتیم از دست رفت، از بس دروغ بافته بهشون تو این کتاب.
در 1 ماه پیش توسط سارا مشهدی نژاد
به نظرم خیلی بی مزه بود . من که فقط چنتا فصل خوندم فکر کنم تا آخر سفر فرانسه یا کمی بیشتر . خوشم نیومد. به نظرم باید یه داستان کلی رو هم مطرح میکرد تا بتونه خواننده ر و بیشتر جذب کنه تا اینکه فصل ها یی با یک شوخی تکراری و تقریبا بدون ارتباط باهم که اصلا جذب نمیکنه . طنز زیاد و جالبی هم نداشت.
در 2 ماه پیش توسط ate...nad
ضمن سپاس از فیدیبو کتاب بسیار خوبی بود هم به جهت طنز و هم آشنا شدن با بسیاری از شخصیتها و رویدادها
در 2 ماه پیش توسط امیرحسین