در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.
۵,۰۰۰ تومان
3.50 $
  • دسته بندی(ها) : تاریخ ، کهن
  • ناشر: انتشارات کویر
  • تاریخ نشر:
  • شابک
    : 978-964-214-062-6
  • زبان : فارسی
  • حجم فایل: 4.84 مگابایت
  • تعداد صفحات: ۸۰ صفحه

درباره کتاب

امروزه که به افسانه‌ها و حکایت‌‌های زندگیِ قدّیسانِ قرونِ وسطی نگاه می‌کنیم، چنان آنها را پیچیده در متنِ زندگیِ اجتماعیِ آن دوران می‌‌بینیم که گویی نمی‌توانند تنها به‌عنوانِ ذکرِ مناقبِ افرادی خاص و مذهبی نگریسته شوند، بلکه اصلاً جزیی از تاریخِ فرهنگِ اجتماعیِ آن زمانه‌اند.

با وجودِ این‌که دنیای قدّیسان این ‌همه در میانِ مردم معروف و شناخته شده بود، هنوز جزییّات زیادی ناشناخته مانده است. از جمله مثلاً این‌که چه‌طور یک فرد به مقامِ قدّیسی می‌رسیده است؟ نخستین کسانی که قدّیس شدند چه کسانی بودند؟ چه‌طور بوده که قدّیسان اینچنین موردِ اقبال و ارادتِ مردمان قرار می‌گرفتند؟ چرا عدّه‌ای از مردم، گروهی که حرفۀ خاصّی داشتند، بعضی از شهرها یا بعضی از اقوام و ملّت‌ها، قدّیس خاصّی را به‌عنوانِ قدّیسِ حامی و نگهبانِ خود انتخاب می‌کردند و به او عرضِ نیاز و توسّل می‌نمودند؟ چرا برخی از این قدّیسان در شکل و هیأت و حالتی عجیب و غریب یا همراه با اشیاء و جانورانی غیرعادّی تصویر می‌گردند ؟ چرا یادگاری‌ها و بازمانده‌های قدّیسان اینچنین پرارج‌اند و به زیارتِ مقابرِ آنان رفتن اینچنین در میانِ مردمان سنّت می‌شود؟ و بالاخره این‌که چرا در دورۀ اصلاح‌گریِ مذهبیِ قرنِ شانزدهم در بخشِ بزرگی از اروپا، زمانی که اعمال و اعتقاداتِ کلیسای سده‌های میانه زیر سؤال می‌رود، تصاویرِ قدّیسان، با خشم و عصبانیّتی عجیب پاره و نابود می‌گردد؟
با وسعت و تنوّعی که دنیای قدّیسانِ قرونِ وسطای مسیحیّت داشته است، پرداختن به همۀ آن و در همۀ ابعادِ زندگیِ آنان و حکایت‌ها و تصاویرِ آنان در کتابی در این اندازه‌ها معلوم است که نمی‌گنجد مگر اندکی.

آنچه انتخاب گردیده، از مجموعۀ نسخِ قرونِ وسطای غرب، موجود در کتابخانۀ بریتانیا گردآورده شده است و به‌ خودیِ خود واجدِ زیبایی‌ها و ارزش‌های نسخه‌های تاریخی است و نشانگرِ اهمیّتی است که این کتاب‌ها در زندگیِ مذهبیِ سده‌های میانه داشته‌اند.

نظرات کاربران