کتاب‌خوان فیدیبوک
فیدیبو نماینده قانونی انتشارات امیرکبیر و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

دلبسته معنی: نگاهی به شعر اقبال لاهوری

نسخه الکترونیک کتاب دلبسته معنی: نگاهی به شعر اقبال لاهوری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب :

آخرین فرزند شیخ‌نورمحمّد و امام بی‌بی که در هجدهم آبان ۱۲۵۶ﻫ.ش (نهم نوامبر ۱۸۷۷م) در محلۀ کشمیری‌های شهر سیالکوتِ هند به دنیا آمد، محمّداقبال نام گرفت. پدر اقبال تاجری نام آشنا و درعین‌حال از علاقه‌مندان جدّی فرهنگ و ادب بود. چنان‌که حجرۀ او اغلب اوقات محلِ تجمّعِ عالمان و شاعران آن روزگار بوده است. مادر اقبال نیز زنی پارسا و مؤمنه بود که در تربیت اقبال نقش بسزایی داشت. پیداست که پرورش در چنین محیطی اگر با استعدادی ذاتی همراه شود و پیگیری‌ها و مراقبت‌های پدر و مادری آگاه و مهربان را در پی داشته باشد حاصلِ کار درخشان و رشک‌برانگیز خواهد بود. اقبال پیش از آنکه تحصیلاتِ رسمی خود را آغاز کند در مکتب‌خانه و با یاری و تشویق والدین خود قرائت قرآن را فراگرفت و درست از همان زمان بود که با این کتاب آسمانی انس و الفتی عمیق برقرار کرد. توانایی و استعداد منحصربه‌فرد اقبال توجّه مولوی میرحسن ملقب به شمس‌العلما را به‌خود جلب کرد. میرحسن که از دوستانِ نزدیک پدر اقبال بود، او را به سرودنِ شعر تشویق و ترغیب می‌کرد. اندکی بعد اقبال سروده‌های خود را برای تصحیح نزد داغِ دهلوی (از شاعران بنام آن روزگار) و همچنین شبلی نعمانی (محقق و پژوهشگر برجستۀ زبان و ادب فارسی) می‌فرستاد و از راهنمائی‌های آنان بهره می‌گرفت. پس از طی دورۀ تحصیلی دبیرستان برای ادامۀ تحصیل وارد کالج دولتی لاهور شد. در همین کالج بود که با «سرتوماس آرنولد» آشنا شد شخصی که تحسین و تشویق او در اقبال بسیار مؤثر واقع شد و حتّی توصیه‌های او سبب شد که بعدها اقبال برای ادامۀ تحصیل به انگلستان سفر کند. هجرت اقبال به لاهور مقارن با ایامی شد که زبان اردو در این شهر جایگزین زبان فارسی شده بود و مراکز و محافل بسیاری برای گسترش زبان اردو تلاش می‌کردند. به همین منظور یک انجمن ادبی هم که اشخاص سرشناس بسیاری در آن عضو بودند به راه افتاد. در همین جلسه بود که اقبال منظومۀ «هیمالیا» را که از اشعار معروف او در زبان اردوست، قرائت کرد.

  • دسته بندی: شعر ، زندگی‌نامه
  • ناشر: انتشارات امیرکبیر - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 0.61 مگابایت - تعداد صفحات : ۱۲۳ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب دلبسته معنی: نگاهی به شعر اقبال لاهوری در فیدیبو

۲۵،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۵،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۱،۵۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۵۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران