در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۱۰,۲۰۰ تومان
6.10 $

درباره کتاب

لازم هم نبود شب باشد و خواب باشد تا کوزه به دوش، سرِ اژدرچشمه برود و کوزه در آب بکند که بعد ببیند کوزه پر از خون شده است. کوزه‌ی اول با سنگِ سیاهِ کنار چشمه بشکند و بعد بی‌آنکه از خواب بیدار شود، کوزه‌ی دومی به دوش بگیرد و یک کوه آن‌طرف‌تر، کوزه را در سیاه‌چشمه فرو ببرد و بعد خون، جوش بزند و باز همان کند که بار اول کرده بود و بعد یک کوه آن‌سوی‌تر، کوزه‌ی سوم را در گاوچشمه از شانه پایین بیاورد و هنوز آب به کوزه نرسیده، آب که نه، خون، شتک بزند به دست و بالش و بعد کوزه را خاک‌شیر کند و کوزه به دوش، سمتِ پلنگ‌چشمه بدود که آب بردارد و خون بپاشد به گَل و گردنش و کوزه از دوشش، شتاب بگیرد آن سوی سُرخه‌چشمه و کوزه را محکم بکوبد به سرخه‌سنگ پای سرخه‌چشمه زیر سرخه‌کوه. هنوز زردچشمه مانده بود و بعد سفیدچشمه که آن‌ها هم رنگی جز رنگ همسانان خود نداشتند؛ عجیب اینکه نه لباس و نه دست و نه صورت و نه خودش، خونی نمی‌شدند و فقط «خوابیده‌خانم» از شدت تشنگی، از خواب می‌دوید بیرون.
شنبه‌ها نوبتِ «بزرگ» بود تا همراهِ گاو و گوسفندها از گله‌خوابانِ اژدرکوه، پا بردارد سمت سیاه‌کوه و ساعت‌دهی بخورد و بعد ببردشان گاوکوه و آن وقت پلنگ‌کوه و ناهار، کنارِ سرخه‌کوه بخورد و هی کنَدشان سمتِ زردکوه و عصرانه بخورد و شب نشده، دوباره برگردد سمتِ اژدرکوه و گله را برگرداند به اژدرچشمه و آب‌شان بدهد و برسند به گله‌خوابان.

نظرات کاربران

من باهاش ارتباط برقرار نکردم به نظر کاربرد این همه لغات و اصطلاحات و در کل گویش یک منطقه خاص توی کتابی که قراره انتشار عمومی داشته باسه زیاد جالب نیست و باعث عدم تفهیم خواننده کتاب و دلسردیش میشه
در 1 ماه پیش توسط مینا فرجام
نمیتونم نثر علیخانی رو بخونم.
در 2 ماه پیش توسط m_k...i65
اشاره ای ملموس به سنت هایی که نه تنها درسرزمین ایران بلکه در خیلی از کشورها بوده و است...گرچه اغراق آمیز شد ولی قلم نویسنده ساده شده ای از قلم دولت آبادی جان است...امید به منسوخی سنت های غلط
در 2 ماه پیش توسط wit...494
نثر روانی داره. خوندنش خوب پیش میره. شخصیت محوری داستان زنی هست که خیلی زود بیوه میشه و انچه که از سر میگذرونه درد آوره. در مورد سنت ها و خرافات صحبت میشه .
در 2 ماه پیش توسط rmo...edy
من اصلا از این کتاب خوشم نیومد ، کتاب حالت افسانه و قصه داره و شخصیت های داستان به زبان کردی با هم حرف میزنند که واسه من خوندش سخته . انرژی ونکته ی مثبتی از کتاب نگرفتم . البته هر کسی یه سلیقه ای داره .
در 5 ماه پیش توسط shabnam alizadeh