در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۸,۰۰۰ تومان
8.00 $

درباره کتاب

یوناس یوناسون ، نویسنده معاصر سوئدی با کتاب پرفروش «مردصدساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد» در ایران شناخته شد و پس از آن کتاب‌های دیگر این نویسنده نیز مورد توجه خوانندگان قرار گرفت.
در کتاب « دختر بی سوادی که حساب و کتاب بلد بود» با دختر سیاهپوست آفریقایی آشنا می‌شویم که از پست‌ترین کار که پاک کردن فاضلاب و حمل مدفوع باشد، با اتکا به مهارت محاسباتی ذاتی خود، به درمی‌آید و به یمن بعضی از شانس‌ها، به ناگاه سازنده بمب‌اتمی می‌شود!
در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:
از جهاتی خوش‌اقبال بودند؛ مستراح‌خالی‌کُن‌های بزرگ‌ترین بیغوله در آفریقای جنوبی. هرچه باشد، هم کار داشتند و هم سقفی بالای سرشان.
از سوی دیگر، از نظر آماری، هیچ آینده‌ای نداشتند. اغلبشان در جوانی از سل، ذات‌الریه، اسهال، مواد، الکل یا ترکیبی از همه‌ی آن‌ها می‌مردند. شاید یکی دوتایشان بختِ رسیدن به پنجاه‌سالگی را داشتند. مثلاً، مدیر یکی از شعبه‌های تخلیه‌ی مستراح در سووتو یکی از آن‌ها بود. اما او ناخوش‌احوال و زهواردررفته بود. از کله‌ی سحر یک‌عالمه آبجو می‌نوشید تا یک‌عالمه مُسکّن را بشورد و فرو بدهد. درنتیجه، روزی اتفاقی به نماینده‌ی اداره‌ی بهداشت شهر ژوهانسبورگ، که به دفترشان اعزام شده بود، حمله کرد. کَفیری که جایگاه خودش را نمی‌شناخت. این رویداد به مقامات بالا گزارش شد تا به گوش مدیر آن اداره در ژوهانسبورگ رسید؛ او هم روز بعد، حین استراحت نیم‌روز با همکارانش، اعلام کرد که وقتش رسیده مردک بی‌سوادِ مسئول بخش را عوض کند.

نظرات کاربران

خیلی دوستش داشتم
در 6 ماه پیش توسط سیده زهرا بهلولی
رمان طنز جالبی بود.
در 9 ماه پیش توسط Sh S
منو خسته کرد .دوسش نداشتم.
در 9 ماه پیش توسط مهناز غلامشاه
دوستی که در آرزوی دلار هزار تومانی هستی، قیمت نسخه دیجیتال ۸ دلار و قیمت نسخه چاپی حدود ۳۰ دلار هست. بنابراین اگر دلار ۱۰۰۰ تومان هم بود نمی‌توانستی نسخه چاپی رو بخری ۸۰۰۰ تومان. با این حال من آرزو می کنم آرزوت برآورده بشه! اصلاً دلار بشه ۷ تومن! والاّ. ما که بخیل نیستیم.
در 10 ماه پیش توسط sae...chi
اگه دلار هزار تومن بود نسخه چاپیشو میتونستیم به همین قیمت هشت هزار تومن بخریم نه این نسخشو. باشد که متذکر شوید
در 10 ماه پیش توسط moh...heh