۵,۹۰۰ تومان
6.00 $

درباره کتاب

«پاییز فصل آخر سال است»‌ نوشته نسیم مرعشی( -۱۳۶۲) و برگزیده بخش رمان جایزه جلال آل احمد است.
این رمان برش‌هایی از زندگی سه دختر در آستانه‌ی سی سالگی است. سه دختر که زندگی‌شان از در دوران دانشگاه با هم گره خورده و حالا در حالی که راهشان کاملا از هم جداست، کماکان روی زندگی هم تاثیر می‌گذارند. کتاب «پاییز فصل آخر سال است» دو بخش با عنوان‌های «تابستان» و «پاییز» دارد. هر کدام از این دو بخش شامل سه فصل است که هر فصل از نگاه یکی از شخصیت‌های رمان روایت می‌شود. در بخش اول هر کدام از سه شخصیت چند ساعت از یک روز خاص را روایت می‌کنند و روایت آن‌ها گاهی به هم برخورد می‌کند. بخش دوم سه ماه بعد اتفاق می‌افتد و در آن شخصیت‌ها سه روز متفاوت غیر متوالی را روایت می‌کنند به طوری که روایت داستان به شکلی دایره‌ای درمی‌آید.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«دنبال تو می‌دویدم. روی سرامیک‌های سرد و سفید سالن. در آن سکوت ترسناکِ هزار‌ساله. هن‌و‌هنِ نفس‌هایم با هر گام بلندتر در گوشم تکرار می‌شد و گلویم را تلخ می‌کرد. بخش پروازهای خارجی آن‌طرف بود. امام نه، مهرآباد بود انگار. و سالن پروازش هی دورتر می‌شد. رسیدم به گیت. پشتت به من بود، اما شناختمت. کت نیلی‌ات تن‌ات بود و چمدان‌به‌دست، منتظر و آرام ایستاده بودی. روشنی سالن به سفیدی می‌زد. فقط نور می‌دیدم و تو را. لکه‌ای نیلی روی سفیدی مطلق. صدایت زدم. راه افتادی و دور شدی. سُر می‌خوردی روی سرامیک‌های سالن. دویدم.
دستم را دراز کردم و دستت را گرفتم. برگشتی. دستت توی دستم ماند و هواپیما پرید».

نظرات کاربران

احساسات و افکار شخصیتها رو خوب بیان کرده ولی در کل کتاب جالبی نبود،بخصوص آخرش که خیلی مسخره تموم شد
در 2 هفته پیش توسط far...ili
این کتاب چقدر شبیه داستان زندگی منه. همون تنها موندن ها و همون عاشقیها در دانشگاه و فرودگاه امام و ....
در 4 هفته پیش توسط nm....fie
عالی بود. از هر نظر...با وجود تلخ بودنش، دوستش داشتم. و الان که ساعت نزدیکه پنج صبحه و من تمومش کردم، مثل لیلا احساس می کنم گلوله ای تو گلوم گیر کرده. مثل هرسه ی این شخصیت ها، منه ۲۸ ساله پر از حسرت و غمم...و ای کاش هایی که، سال هاست بغض شده. و حالا داره میشکنه...
در 1 ماه پیش توسط ثنا نصیری
کاراکترهای قابل باور که مخاطب باهاشون ارتباط برقرار می‌کنه در کنار یه فضا سازی خوب و داستانی غنی باعث شده تا این یکی از بهترین رمان‌های فارسی باشه
در 1 ماه پیش توسط رامتین کاظمی
این کتاب در حد و اندازه شهرتش نبود، سه داستان از سه نفر متفاوت اما نویسنده به خودش زحمت نداده بود سبک نوشتاریشو تغییر بده! اینو مقایسه کنید با شب ممکن شهسواری! فرق نویسنده خبره و آماتور مشخص میشه!
در 1 ماه پیش توسط پرنیان