در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۸,۷۵۰ تومان
5.37 $

درباره کتاب

کتاب «غرب چگونه غرب شد؟» نوشته‌ صادق زیباکلام ( -۱۳۲۷)، استاد علوم سیاسی،‌ نویسنده و جامعه‌شناس معاصر است. او تا کنون آثار زیادی را در زمینه‌های تاریخ معاصر ایران،‌ فرهنگ‌شناسی و علوم سیاسی منتشر کرده است.
زیبا کلام در این کتاب می‌خواهد به‌ زبانی ساده نشان دهد که غرب امروز محصول تحولات تاریخی مهمی بوده که در طی قریب به ۵۰۰ سال از پایان قرون وسطی به‌این‌سو اروپا را درمی‌نوردد.
غرب امروزمحصول تحولاتی هم‌چون رنسانس، نهضت اصلاح دینی، انقلاب تجاری، شکل‌گیری سرمایه‌داری، انقلاب علمی، خردگرایی، اومانیسم وعصر روشنگری است.
در مقدمه کتاب «غرب چگونه غرب شد»‌ می‌خوانیم:
«غرب چگونه غرب شد برخلاف بسیاری از این آثار، نه در مقام محاکمه‌ی غرب برآمده است، نه سواد آن را دارد که فساد و تباهی غرب و تمدنش را برای مخاطب تشریح کند و سقوط محتوم آن را به اثبات برساند و نه بر عکس می‌خواهد مخاطب را مجاب کند که غرب را باید بر روی تاج سرمان بگذاریم و آن را حلوا حلوا کنیم. این کتاب صرفا تلاش کرده است تا نشان دهد که غرب چگونه غرب شد. هدف کتاب آن است که نشان دهد آن تحول تاریخی که منجر به بیداری و پیشرفت غرب شد چگونه اتفاق افتاد.» کتاب دارای نه فصل است. عنوان فصل‌های کتاب از این قرار است: «ما و غرب: روایت یک کج‌فهمی تاریخ»، «غرب قبل از رنسانس»، «رنسانس ۱۳۰۰ - ۱۶۵۰»، «نهضت اصلاح دینی یا رفرماسیون ۱۵۱۷ - ۱۶۰۰»، «انقلاب تجاری، عصر سفرهای دریایی و تولد بورژوازی ۱۶۰۰ - ۱۴۰۰»، «ظهور دولت‌های مطلقه؛ وستفالیا و تولد ملت - کشور ۱۸۰۰ - ۱۶۰۰»، «عصر روشنگری ۱۸۰۰ - ۱۶۵۰»، «تاثیرات اجتماعی روشنگری» و «روشنگری و انقلاب علمی». غرب چگونه غرب شد؟ از سوی انتشارات «روزنه» منتشر شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است».
کتاب «غرب چگونه غرب شد؟» را می‌توان ادامه کتاب «ما چگونه ما شدیم؟» دانست که هر دو همراه یکدیگر تصویری دقیق‌تراز تاریخ جهان و تاریخ ایران به ما ارائه می‌دهد.

نظرات کاربران

مزخرف ... پر ار اضافات و بسیار حوصله سربر
در 3 ماه پیش توسط فرید مصطفی زادگان
عالی بود عالی،به طور کامل در همه زمینه ها (سیاست،اقتصاد و...)غرب رو بررسی کرد
در 4 ماه پیش توسط محمدرضا نادری
کتاب خوبیه و پیشرفت غرب رو از زاویه ای نگاه کرده که قبلا کمتر بهش پرداخته شده یا اصلا در موردش صحبت نشده.فقط ای کاش آقای زیبا کلام رفرنس دهی کتاب رو تکمیل کنند تا کتاب اعتبار علمی داشته باشه. البته خیلی از مطالب کتاب برای کسانی که تاریخ و فلسفه خونده باشند واضح و مبرهنه. امیدوارم با خوندن این کتاب درک کنیم که این فقط ثروت نبوده که باعث توسعه یافتگی غربی ها شده مسلما چیزهای دیگری هم دخیل بوده. نویسنده هیچ جا غرب رو مطهر معرفی نکرده و پرستشی هم در کار نیست. فقط نگاهی است از سمت دیگر و نه تک بعدی. مسلما ثروت زیادی از طریق استعمار وارد کشورهای غربی شده ولی شرط کافی برای پیشرفت ثروت نیست. نمونه واضح آن کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. اما شما دوستان عزیز کتاب را نه از روی خصومت با شخص نویسنده که برای آگاهی بخوانید. هر کسی حق دارد با یک نظر مخالف یا موافق باشد. ولی توهین کردن برای کسانی که ادعای کتاب خوانی دارند درست نیست.
در 5 ماه پیش توسط مریم باقری
گند زده بابا.
در 5 ماه پیش توسط sepehr qassemi
وقتی کسی یا حتی کشوری از یکی دیگه عقب میفته عکس العمل طبیعی اینه که سعی کنه عقب موندگیش رو با تلاش جبران کنه. خود غرب هم که بعد از مذهب زدگی قرون وسطی وقتی بخودش اومد با ترجمه آثار شرقی خودش رو رسوند. تو ایران هم امیرکبیر و مشروطه و... همین قصد رو داشتند. ولی متاسفانه عدم موفقیت در جبران عقب افتادگی باعث شده یه سری بطور رقت انگیزی کلا بزن زیر همه چیز و با انکار عقب موندگی سرشونو تو برف کنن تا یه تسکین مصنوعی به خودشون بدن، واقعا که این شیوه حل! مساله بینظیر و ظاهرا راحتترینه
در 6 ماه پیش توسط مح م