۵,۰۰۰ تومان
3.50 $

درباره کتاب

نمایشنامه «مرگ فروشنده» نوشته آرتور اشر میلر، مشهور به آرتور میلر(۲۰۰۵-۱۹۱۵) نویسنده و نمایشنامه‌نویس آمریکایی است که اصغر فرهادی فیلم «فروشنده» را با نگاهی به محتوا و موضوع آن ساخته است.
شاید در سال ۱۹۴۹ زمانی که میلر «مرگ فروشنده» را به عنوان برجسته‌ترین اثر خود خلق می‌کرد، هرگز به ذهنش نمی‌رسید روزی فیلمی بر اساس همین نمایشنامه، در ایران ساخته شود که تمام جوایز بزرگ جهانی از جمله «اسکار» و «کن» را از آن خود کند.
فرهادی فیلم «فروشنده» را بر اساس تم اصلی نمایشنامه میلر، یعنی «مرگ فروشنده» ساخته و از این نمایش به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای فیلم استفاده کرده است. او اهمیت این نمایشنامه را از یک موضوع فرعی به یکی از اجزای فیلم ارتقا داده که خود تاکیدی بر وجوه ساختاری و خاص این اثر میلر است.
گفتنی است، میلر با نوشتن این نمایشنامه موفق به کسب سه جایزه اصلی نمایشنامه‌نویسی، یعنی «پولیتزر»، «تونی» و «جایزه حلقه ادبی منتقدان نیویورک» شد.
مرگ فروشنده را به عنوان یکی از نخستین تراژدی‌های مدرن در جهان می‌شناسند. این نمایشنامه روایتگر فروشنده دوره‌گردِ شصت و سه ساله‌ای، به نام ویلی لومان است. او کم کم در کارش با کسادی مواجه می‌شود که همین موضوع روز به روز عرصه زندگی را بر او تنگ‌تر می‌کند و تراژدی زندگی او آغاز می‌شود.
بنیاد نمایشنامه‌ی میلر فاجعه‌ی زندگی مردی است که به قول خود میلر «بر نیروهای زندگی نظارت و اختیاری ندارد». مسئله‌ی اصلی بر سر این است که شکل و محتوای زندگی انسان را جامعه سرمایه‌داری تعیین می‌کند و هیچ‌چیز هم نمی‌تواند جلوی این اتفاق گزنده را بگیرد. انسانی که گویی خون و جانش به رفتار سرمایه‌داری پیوند خورده و هر روز بیش‌تر آسیب می‌بیند.
شاید همین دیدگاه میلر است، که «مرگ فروشنده» را تبدیل به اثری ماندگار و بی‌زمان و مکان کرده است.

نظرات کاربران

من درباره این کتاب نظر نمیدهم چون هنوز نخواندمش ولی فیلم آقای فرهادی را دیدم. پیام فیلم در سکانسهای آخر فیلم بود اینکه تقابل را باید تا حد مرگ پیش ببریم? خویشتنداری کجا باید به کار ما بیاید.? راه دیگری نبود? این پیام انسانی است و تعلقی به زمان و مکانی خاص ندارد. دوستان من که از مخدوش شدن چهره ایران حرف میزنند با این منطق داستایوفسکی نباید جنایت و مکافات و یا برادران کارامازوف را می نوشت چون موضوعات داستان با قتلهای صورت گرفته چهره روسیه را مخدوش کرد.
در 16 ساعت پیش توسط ایمان صالحی
خیلی دوسش دارم و واقعا باعث افتخاره که جناب فرهادی بخشی از این تئاتر رو توی فیلمشون به اجرا در اوردن????
در 4 هفته پیش توسط یاسمن خواجه صیدی
با فروختن آبروی ایرانی اسکار گرفتن مثل اسمش
در 4 هفته پیش توسط akb...222
ایران و ایرانی رو هر وقت سربلند نشون دادید و جایزه گرفتید خوشحالی کنید.این بی پدر و مادرهای آمریکایی و اروپایی دنبال تحقیر و استثمار ملتها هستند
در 4 هفته پیش توسط akb...222
من که فیلم آقای فرهادی رو دیدم. به نظر من که فیلم چندان قوی نبود و فیلم های خیلی خیلی بهتر از این فیلم در کشور ساخته میشود
در 4 هفته پیش توسط ash...a86