در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۵,۰۰۰ تومان
3.50 $

درباره کتاب

بارها و بارها هنگام بیرون آمدن از سالن سینما یا پس از تماشای فیلمی از تلویزیون، این دو جمله را گفته‌ایم یا شنیده‌ایم. این جمله‌ها تا حدّی ذائقه و سلیقه‌ی تماشاگر را روشن می‌کنند، اما ربط چندانی به خودِ فیلم‌ها ندارند.
نقطه‌ی آغاز برای بررسی فیلم‌ها (و نه صرفاً تماشای آن‌ها) فرا رفتن از مبحث دوست داشتن‌ها و دوست نداشتن‌هاست. یک راه این است که فیلم را با دور کند تماشا کنید و ببینید چگونه ساخته شده است. شاید شگفت‌زده شوید از این‌که تا چه حد هنرمندی، صنعتگری و مهارت فنی/ تکنیکی صرفِ تولید یک فیلم خوش‌‌ساخت شده است؛ چه فیلمی هنری از سینمای اروپا مانند (هشت و نیم) فلینی (۱۹۶۳)، چه فیلمی پر‌فروش از سینمای هالیوود مانند پارک ژوراسیک اسپیلبرگ (۱۹۹۳).
بررسی فیلم‌ها صرفاً به معنای تلاش در به‌ خاطر سپردن نام هنر‌پیشه‌ها یا از بر کردن نام فیلم‌های کارگردان یا بازیگر محبوبتان نیست. بررسی فیلم‌ها یعنی نگاهی دقیق به فیلم‌ها، که این نیازمند ساعت‌ها تحقیق و مطالعه است. آشنایی با مبانی سینما و نقد فیلم شما را مجهز می‌کند به مجموعه‌ای از مفاهیم تا بتوانید تدابیر هنری، تکنیکی/ فنی و داستان‌گویی اتخاذ شده برای ساخت هر فیلم را تجزیه و تحلیل کنید.
در این کتاب همچنین درباره‌ی شیوه‌های گوناگون تدوین و فیلم‌برداری، شگردهای متفاوت داستان‌گویی، شیوه‌ی مطالعه و بررسی در سبک و درون‌مایه‌های آثار هر کارگردان، وجوه مشخصه‌ی فیلم‌هایی که در ژانرهای به‌خصوصی می‌گنجند و قالب‌های گوناگونی که آثار مستند می‌توانند به خود بگیرند (فیلم‌های مستند همه به یک‌ گونه ساخته نمی‌شوند) خواهید دانست.

نظرات کاربران

کتابی که خوندش ارزش داره
در 3 هفته پیش توسط af....hic
موجز و مختصر و بسیار کار راه انداز. کتاب مخاطب را به مجموعه‌ای از مفاهیم مجهز می‌کند تا بتواند تدابیر هنری، تکنیکی، فنی و داستان‌گویی اتخاذشده برای ساخت هر فیلمی را تجزیه و تحلیل کند.
در 2 ماه پیش توسط P D
کتاب خوبی است
در 2 سال پیش توسط del...dar