در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.
۱۹,۲۰۰ تومان
10.60 $

درباره کتاب

هر نقشی یه قصه‌ای داره. سال‌هاست که نقاشا کتابا رو می‌خونن و بهترین جای قصه‌اش رو برا نقاشی کردن انتخاب می‌کنن: اولین دیدار عاشق و معشوق، صحنه‌ای که رستم سرِ دیوِ سفید رو از تنش جدا می‌کنه یا غمی که رو صورتش می‌شینه وقتی که می‌فهمه کسی رو که به‌دست خودش کشته پسرش بوده، صحنه‌ی الفت مجنون با شیرا و شغالا یا اون لحظه‌ای که پرنده‌های پیشگو به اسکندر می‌گن که به اولین ساحلی که می‌رسه به‌دست یه عقاب کشته می‌شه. چشامون از خوندن این کتابا خسته می‌شن و با دیدن نقاشیاش دوباره جون می‌گیرن، اگه یه جایی تو قصه هست که با خوندن نمی‌شه تجسمش کرد اون‌جاست که باید دست به دامن نقاشی شد، نقاشی رنگ و بوی یه قصه است. هیچ نقشی هم نیست که قصه‌ای نداشته باشه.

نظرات کاربران

داستان جالب و نثر خوبی داشت اما زیادی طولانی بود و بعضی قسمت ها ی کتاب واقعا خسته کننده می شد.
در 5 ماه پیش توسط ماهی دشتی
تا تو دلتون چهره ی عزیزی رو داشته باشین هنوز دنیا مال شماست
در 2 سال پیش توسط Ham...n
کتاب از بیش از پنجاه فصل تشکیل شده است. هر فصل روایتی است از زبان یکی از بازیگران ماجرا که فصل به نام او نامگذاری شده است. زبانی که هر یک از روایان انتخاب می کنند متناسب با موقعیت اجتماعی آنها متفاوت است. این تفاوتها زبان روایی رمان را غنی کرده است. بعضی از فصلها نیز از زبان نقاشیهای مختلف و یا رنگها روایت می شوند. رمانی روایتی است از یک قتل که در متن رقابت سه فرهنگ و در زمان جانشین سلطان سلیمان سلطان عثمانی می گذرد. فرهنگ نخست، سنت نقاشی ایرانی است که به نقاشان عثمانی میراث رسیده است. فرهنگ دوم، سنت نقاشی ونیزی-غربی است که در میان نقاشان عثمانی جای پا پیدا کرده است. در نهایت فرهنگ اسلامی که با هر دو این فرهنگ ها در تقابل است. متن رمان کشاکش این سه فرهنگ را به بهترین شکلی نشان می دهد و در نهایت تضعیف و زوال فرهنگ هنری ایرانی شرقی بر اثر حملات سنت دینی و غربی.سرتاسر رمان حکایاتی از نظامی، فردوسی و ... آمده است که الهام بخش نقاشان سنت هنری شرقی و ایرانی و پیروان آن در عثمانی بوده است. این حکایات در کنار توصیف راویان از منیاتورها و شکنندگی سنت آنها در تقابل با سنت هنری غرب و سنت مهاجم اسلام، یکی از شیرینترین روایات موجود از تغییرات بنیادین فرهنگی است که در آن دوره فروپاشی خود را آغاز کرد.
در 2 سال پیش توسط Sey...mad
اگر وسواسم در تمام کردن کتاب نبود... چشم نمی گذاشتم برای خواندن 700 صفحه ترجمه... آن هم شکسته و ویرایش نشده... از چشمه بعید بود از این رکب ها بزند، جایزه نوبل را نویسنده برده نه این رمان... به خاطر رمان برف گویا...باید پاموک را بخوانم... حالا که دلم در هند و ذهنم در بنگال می چرخد، عحیب بود که آسیای صغیر هم خودنمایی می کرد....کتاب اعصابم را له کرد... یکی این که من سواد بصری ندارم و نقاشی را که اصلا درک نمی کنم... کتاب باز ناتوانی ام در فهمیدن نقاشی را به رخم کشید...تکنیک ذهن راوی و راوی/ کاراکتر هم دیگر دمده شده و من کلن هم این تکنیک را زیاد دوست ندارم...کتاب پرگویی ها و حوصله سربری های خودش را داشت معلوم بود نویسنده از تبار همان ترک هایی است که سه سال است سریال فقط یک پادشاهشان کش آمده...از نقاشی های ایرانی و مکتب هرات و به خصوص شاهنامه شاه طهماسب به وجد آمدم انگار من هم با استاد عثمان نشسته بودم در آن خزانه نمور و آن جلدهای چرمی را با همه چشم هنربین نداشتنم ورق می زدم...و کوری... هنوز از بزرگترین وحشت هایم است ولی به فضیلتش هم فکر می کنم... البته من که نقاش نیستمپ. ن : ممنون از نرگس معینی که کتابهایش را نمی آید پس بگیرد و با توجه به این که نمره ای هم دست من ندارد این کارش توجیهی هم نداردداشتن شاگرد سرمایه دار هم البته مزایای خودش را دارد
در 3 سال پیش توسط Aza...ifi
1) کتاب یه ادای دین به نقاشیه. به خصوص وقتی که زندگی نامه پاموک رو میخونی، بیشتر مطمئن میشی که این طوره.2) کتاب طولانیه، اما چندان خسته کننده نیست. باز هم اما از اون کتاب هایی نیست که دلت بخواد یک نفس تا تهش بری. میشه رفت وسطش کارهای دیگه هم کرد و برگشت.3) چیزی که من رو در طول کتاب کشوند، خوندن از شباهت ها و تفاوت های سرزمین ما و سرزمین پاموک بود. این که در طول تاریخ ما با هم پیوندهایی داشتیم و خوندن ماجرا از زبان یک نفر اون طرف خط بسیار برام جذاب بود.4) مشتاقم کتاب هایی که پاموک توصیفشون کرده رو ببینم. این کتاب دیدم رو به نقاشی های قدیمی عوض کرده.5) شوکه شدم که دیدم تمام کتاب به زبان محاوره ست. با اینکه به خودم روحیه دادم و سعی کردم بپذیرمش، ولی این شک هم باهام موند که مترجم این کار رو کرده یا واقعا پاموک همه کتاب رو به زبان محاوره نوشته. البته که قصه از زبان شخصیت هاست و اون ها قاعدتا محاوره صحبت می کنن، ولی خب ... گفتم که شوکه م!
در 3 سال پیش توسط Saf...ura