در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۷,۲۰۰ تومان
4.60 $
  • دسته بندی(ها) : علوم اجتماعی
  • ناشر: نشر نی
  • تاریخ نشر:
  • شابک
    : 964-312-350-2
  • زبان : فارسی
  • حجم فایل: 1.61 مگابایت
  • تعداد صفحات: ۲۳۸ صفحه

درباره کتاب

آیا تغییر و اصلاح در ساخت و بافت جوامع به دست نخبگان و از بالا انجام می‌شود یا بر اثر تحول در زمینه و بستر اجتماعی و از پایین؟ در دو سدهٔ اخیر برخی از نخبگان سیاسی ایران می‌خواسته‌اند در ساخت و بافت جامعه‌ای که بر صدر آن قرار می‌گرفته‌اند اصلاحاتی بکنند و تغییراتی دهند، گرچه اینان در وجدان تاریخی توفیقاتی به‌دست آوردند و نامشان به نیکی بر صفحهٔ روزگار برجا ماند اما خود قربانی خواست‌ها و بستر نامساعد اجتماعی شدند. نمونهٔ بارز آن میرزاتقی‌خان امیرکبیر است و پیش از او میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام و پس از او دکتر محمد مصدق. این سه تن نه در خواست و اراده تنها بودند و نه در نتیجه‌ای که عایدشان شد. در این کتاب عوامل و عوارض درونی و بیرونی و روش‌های بیرون رانده‌شدن اینان از گود بررسی و سعی شده است عوامل و موانع توسعهٔ سیاسی و اجتماعی ایران شناخته شود.

نظرات کاربران

یکی از بهترین کتابها در مورد رفتار شناسی ما ایرانیها
در 1 ماه پیش توسط وحید کیا
جامعه شناسی نخبه کشی و جامعه شناسی خودکامگی مکمل هم هستن. کتاب های فوق العاده زیبای در مورد ایران هستند که باعث شد دید من نسبت به ایران و ایرانی خیلی تغییر کنه. توصیه می‌کنم حتما این دو کتاب رو بخونید.
در 6 ماه پیش توسط rez...li1
بسیار مختصر ‌و مفید ٬ پرده از واقعیاتی برداشته که مورد غفلت عوام قرار می گیرند . من چاپی اش را خواندم و به همه توصیه می کنم .
در 10 ماه پیش توسط حسین کتولی
منهای اینکه کتاب دارای ارزشهای زیادی است ولی مهمترین ویژگی کتاب به نظرم روبرو کردن ما ایرانیها با قسمتی از واقعیتهای غیر قابل انکار خودمان است دوستانی که از گفته شدن حقایق رفتاری و اخلاقی بد و ناجور خودمان ناراحت میشوند حالا چه از روی وطن دوستی یا هر دلیل دیگر باید توجه داشته باشند که تا نقد قاطع و برنده صورت نگیرد امکان اصلاح ناچیز خواهد بود و شاید نقد ناپذیری ما همان حلقه مفقوده مشکلاتمان بوده باشد
در 11 ماه پیش توسط tam...rta
عرض سلام ارادت دارم خدمتتون خدا قوت . دستتون درد نکنه واقعا عالی بود اگه میشه از این کتاب های جامعه شناسی بیشتر بزارید من علاقه زیادی دارم به ای نوع کتاب ها
در 1 سال پیش توسط Meh...han