کتاب‌خوان فیدیبوک
فیدیبو نماینده قانونی نشر نیلوفر و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

خاطرات‌ تاج‌الملوك‌ (در گفت‌وگو بامليحه خسروداد، تورج انصاری، محمودعلی باتمانقليچ)

نسخه الکترونیک کتاب خاطرات‌ تاج‌الملوك‌ (در گفت‌وگو بامليحه خسروداد، تورج انصاری، محمودعلی باتمانقليچ) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب :

این کتاب، متن مصاحبه شفاهی با تاج ‌الملوک (همسر دوم رضاشاه و مادر محمدرضا پهلوی) است که با بنیاد تاریخ شفاهی ایران در لندن انجام شده بوده است. شرحی است خواندنی از زوایای زندگی شخصی و تحولات سیاسی ایران در زمان رضاشاه.
تاج‌الملوک در خانواده پهلوی هم زن بوده و هم همسر و هم مادر؛ و همین مساله خاطراتش را چندوجهی و بااهمیت می‌کند. با اینکه مصاحبه‌شونده در سن بالای هشتاد بوده است اما خاطراتش یادآور نکاتی از دوران پنجاه و هفت ساله حاکمیت پهلوی است. در این گفتگوها تاج‌الملوک به خوبی نقش خود و خانواده‌اش را در رشد و ارتقای رضاخان یادآور می‌شود و با وجود یادآوری بی‌سوادی او از آموزش‌های رضا شصت تیر، رضا میرپنج، سردار سپه (مراحل ترقی رضاخان) و بالاخره رضا پهلوی توسط علی اصغرخان حکمت، تقی زاده و محمدعلی فروغی می‌گوید.
در این کتاب خاطرات وی از «آشنایی و ازدواج با رضاشاه، ازدواج‌های سلطنتی، رجال دوران پهلوی، کودتای رضاخان میرپنج، تهران در دوران رضاشاه، رضاشاه و قوام‌السلطنه، خاطراتی از رضاشاه، نخستين سقوط هواپیما در ایران، رضاشاه در محاصره اسماعیل، مناسک مذهبی در دوران رضاشاه، داستان دزدیدن مدرس، میهمانی رضاشاه به افتخار مصدق، اشغال ایران و تبعید رضاشاه، آخرین روزهای رضاشاه، اعضای خانواده و دوستان و دکتر محمد مصدق» مورد اشاره قرار گرفته است.
در بخشی از خاطرات این زن می‌خوانیم: «موقعی که ما به ملاقات هیتلر رفتیم آقای محتشم‌السلطنه اسفندیاری هم حضور داشت. هیتلر با من واشرف و شمس دست داد و از من حال واحوال رضا شاه را پرسید. از طرف سفارت ایران یک مرد جوان به عنوان دیلماج حضور داشت که مطالب هیتلر را برای ما و حرف‌های ما را برای هیتلر ترجمه می‌کرد. اگر اشتباه نکنم این مرد جوان، جمالزاده پسر سیدجمال واعظ‌ اصفهانی بود که بعدها نویسنده معروفی شد. ما برای هیتلر چند هدیه برده بودیم که عبارت بود از دو قطعه قالی نفیس دست باف ایرانی و مقداری پسته رفسنجان و هدایای دیگر. حاج محتشم‌السلطنه اسفندیاری قالی‌ها را در جلوی پای هیتلر باز کرد و شروع به توضیح دادن کرد. هیتلر خیلی از نقش قالی‌ها و بافت و رنگ آنها خوشش آمد. روی یک قالی که در تبریز بافته شده بود عکس خود هیتلر بود. روی قالی دیگر هم علامت آلمان نازی را نقش کرده بودند. از مطالب هیتلر دستگیرمان شد که باورش نمی‌شود این تصاویر ظریف را با دست بافته باشند. من این ملاقات را هیچوقت فراموش نکردم و به درخواست رضاشاه ده‌ها بار ریز مطالب آن را برایش تعریف کردم. هیتلر از رضا خیلی تعریف کرد وگفت زندگی او را می‌داند و او را درک می‌کند و از اینکه یک نظامی قدرت را در ایران به دست دارد خوشحال است. رضا از این قسمت خیلی خوشش می‌آمد و من هر وقت به این قسمت از ملاقات خودم با هیتلر می‌رسیدم باید آن را چند بار برای رضا تکرار می‌کردم.
یکبار موقعی که رزم‌آرا برای اخلال در سلطنت محمدرضا نقشه چینی می‌کرد. خواب‌هایی می‌دید که به محمدرضا گفتم من می‌ترسم یک رضاخان پیدا شود و همان کاری را که پدرت با احمدشاه کرد با تو بکند! یادم هست که محمدرضا خندید و گفت: «نه رزم‌آرا رضاشاه است و نه من احمدشاه! اما این پیش‌بینی من درست از آب درآمد و بالاخره کلک سلطنت پهلوی را کندند!»

دانلود کتاب خاطرات‌ تاج‌الملوك‌ (در گفت‌وگو بامليحه خسروداد، تورج انصاری، محمودعلی باتمانقليچ) در فیدیبو

۲۵،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۵،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۱،۵۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۴۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران

کتاب بسیار زیبا و خواندنی است. داستان هایی در این کتاب آمده که خیلی شنیدنی و جالب است. پیشنهاد میکنم این کتاب را مطالعه کنید.
در 3 ماه پیش توسط محمد جواد حسنی
سرگذشت تاج الملوک و اون طوری دفن شدنش و کلاه برداری نوه اش و ... عجب دنیایی
در 3 ماه پیش توسط پوریا مالکی فرد
متاسفانه تاریخ در سرزمین ما همیشه محجور و دست پرورده قدرت حاکم بوده
در 4 ماه پیش توسط ایمان فتاح
به نظر می‌رسه یک افسانه‌سرایی کاملاً دروغینه. یک مشت اباطیل!
در 6 ماه پیش توسط محسن انصاری جاوید
این کتاب بنا به گفته جناب شهبازی از جعلیات تاریخیه و خانم تاج الملوک گویا از پیش از انقلاب دچار بیماری آلزایمر بوده
در 10 ماه پیش توسط ali...300